Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
α) Πολύ λογικά τα ακούω τα χρήματα της εκδρομής ειδικά αν είναι 6-7 μέρες και με καλό πρακτορείο,
β) όμως για ποιο ακριβώς λόγο τα σχολεία διοργανώνουν εκδρομές των 600 ευρώ στη Μπριζ και στο Άμστερνταμ και τις βαφτίζουν εκπαιδευτικές; Ας τις πουν καλύτερα ψυχαγωγικές, περιηγητικές κάτι τέτοιο.
γ) Ως προς το Άμστερνταμ η ζωή κυλάει κανονικά, σπάνια θα δεις κάποιον με μάσκα στο δρόμο ή στο τρένο αλλά ούτε υπάρχει ακόμα κάποιο κρούσμα στην Ολλανδία. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κάποιος.
H εκδρομή είναι τετραήμερη και τυπικά προσκλήθηκε το σχολείο από το σχολείο των Βρυξελλών . Επειδή είμαι και η ίδια εκπαιδευτικός σας διαβεβαιώ ότι όλες οι εκδρομές μπορούν να ονομαστούν εκπαιδευτικές, αρκεί το πρόγραμμα να έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα (μουσείο Βαν Γκογκ, Άννα Φρανκ, Ευροκοινοβούλιο, Βατερλό και πάρα πολλά) και να πάρει έγκριση από την Δευτεροβάθμια που ανήκει (παράρτημα του υπουργείου παιδείας).. Τέλος πάντων προσωπικά δεν ανησυχώ για τον κορωνοιό. Άλλωστε χθες γύρισε συμμαθητής της μετά από παραμονή μιας βδομάδα στη Βόρεια Ιταλία όπου συμμετείχε σε ιστιοπλόικους αγώνες μέσω του αεροδρομίου του Μιλάνου Μαλπένσα. Προσωπικά νιώθω λιγότερο ασφαλής στην Ελλάδα. Απλά όπως η εκδρομή εγκρίθηκε από το υπουργείο έτσι και μπορεί να ακυρωθεί από αυτό.
Υ.Γ. Νομίζω ότι ήταν και από τις τελευταίες πτήσεις γιατί το Μαλπένσα έκλεισε αν δεν κάνω λάθος.
 
Last edited:

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλησπέρα σε όλους και πάλι,

Να ενημερώσω σχετικά με την ακύρωση που είχαμε εμείς ότι η pegasus μας κατέθεσε κανονικά το 100% του ποσού που είχαμε πληρώσει μέσα σε λιγότερο από 48 ώρες(πραγματικά καταπληκτικό κατά τη γνώμη μου). Επίσης τα ξενοδοχεία που κλείσαμε στο Ιράν μας επέστρεψαν τα χρήματα και αυτά. Η αεροπορική Mahan air μας επέστρεψε τα χρήματα για την εσωτερική πτήση πλην 4 ευρώ για κάποιο παράβολο. Γενικώς δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα πουθενά. Οπότε συνολικά χάσαμε μόνο την βίζα και την ιρανική ταξιδιωτική ασφάλιση.

Πάντως αποφασίσαμε τελικά να κάνουμε ταξίδι επιλέγοντας τις χώρες της βαλτικής και την Αυστρία. Οι τιμές που υπάρχουν αυτή την στιγμή σε πτήσεις και ξενοδοχεία νομίζω είναι καταπληκτικές. Νομίζω ότι τα ΜΜΕ έχουν πανικοβάλει τον κόσμο υπέρ του δέοντος και θα προκαλέσουν τεράστια οικονομικά προβλήματα στον τουριστικό κλάδο. Ελπίζω όλο αυτό να λήξει σύντομα!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ολα καλα ολα ωραια εγω εχω την εξης απορια..ταξιδευω σε κανα μηνα και δε σκεφτομαι καν το ενδεχομενο ακυρωσης,μονο αν μας αναγκασουν αλλα εχω κλεισει airbnb με δωρεαν ακυρωση ως την αλλη βδομαδα...να το ρισκαρω και αν φαμε καραντινουλα να απαιτησω απο το σιτε να μου δωσει τα λεφτα πισω και αν το κανει ή να ακυρωσω και να ψαξω κατι με δωρεαν ακυρωση μεχρι και μια βδομαδα πριν;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εκτός απ' το ενδεχόμενο ακύρωσης σε κανά μήνα υπάρχει και το ενδεχόμενο να θέλεις να πετάξεις και να μη σε αφήνει η χώρα προορισμού.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εκτός απ' το ενδεχόμενο ακύρωσης σε κανά μήνα υπάρχει και το ενδεχόμενο να θέλεις να πετάξεις και να μη σε αφήνει η χώρα προορισμού.
Ι know γι αυτο λεω σε περιπτωση που δε μας αναγκασουν..ευελπιστω για το κομματι αεροπορικα να ξεκινησει η αγαπημενη aegean αν φτασουν σ αυτο το σημειο τα πραγματα,να δινει επιστροφουλες και οχι απλα αλλαγη ημερομηνιας
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Safariii
Παιδιά γνωρίζει κάτι κάποιος για την Alitalia ;; Ταξιδεύει ο θείος μου στις 11 Μαρτίου για Ρώμη πρώτη φορά στο εξωτερικό μετά από χρόνια και έχει αγχωθεί λίγο. Μήπως υπάρχουν και εκεί επιστροφή χρημάτων, αλλαγές πτήσεων ή προορισμού...
 

tsarkalakos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν ακυρωσω τα εισιτηρια με την ryan για ρωμη που εχω κλεισει για 20 μαρτιου θα μου επιστραφει τιποτα? εστω οι φοροι? ακυρωσα το airbnb αν δω οτι καλυτερευσουν τα πραγματα θα παω,θα κλεισω ενα airbnb με τα εισιτηρια τι λετε να κανω? να περιμενω λιγο ακομα?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν ακυρωσω τα εισιτηρια με την ryan για ρωμη που εχω κλεισει για 20 μαρτιου θα μου επιστραφει τιποτα? εστω οι φοροι? ακυρωσα το airbnb αν δω οτι καλυτερευσουν τα πραγματα θα παω,θα κλεισω ενα airbnb με τα εισιτηρια τι λετε να κανω? να περιμενω λιγο ακομα?
Τι να σου επιστρέφει? 10€ από τα 20€ που έχουν τα εισητήρια?
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Καλησπέρα παιδιά
Δεν θυμάμαι αν έχει απαντηθεί το ερώτημα μου αλλά γνωρίζεται αν τελικά κάποιος που έχει κλείσει ξενοδοχείο με μη επιστρεψιμη τιμή έχει τι δικαίωμα να μεταθεσει την ημερομηνία σε περίπτωση που επιβληθεί καραντίνα;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα παιδιά
Δεν θυμάμαι αν έχει απαντηθεί το ερώτημα μου αλλά γνωρίζεται αν τελικά κάποιος που έχει κλείσει ξενοδοχείο με μη επιστρεψιμη τιμή έχει τι δικαίωμα να μεταθεσει την ημερομηνία σε περίπτωση που επιβληθεί καραντίνα;
Αν είχα αυτό το πρόβλημα θα ρωτούσα πρώτα το ίδιο το κατάλυμα τι έχει σκοπό να κάνει σε αυτή τη περίπτωση και μετά στη σελίδα που τυχόν είχα χρησιμοποιήσει για να κάνω κράτηση.
Δεν υπάρχει κάποια γενική οδηγία που να απαντά στο ερώτημα σου! Αυτό είναι ένα πρόβλημα που έχουν πολλοί άνθρωποι σε πολλές χώρες....
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Το ταξίδι είναι στις 10 Απριλίου και είναι πολύ νωρις ακόμη. Ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια γενική οδηγία προς τα ξενοδοχεία. Σε ευχαριστώ πολύ παντως
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Το ταξίδι είναι στις 10 Απριλίου και είναι πολύ νωρις ακόμη. Ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια γενική οδηγία προς τα ξενοδοχεία. Σε ευχαριστώ πολύ παντως
Οχι δεν υπαρχει καμια οδηγια.Τουλαχιστον εγω δεν ξερω κατι τετοιο. Βεβαια εχεις ακομα πολλες μερες για το ταξιδι σου. Τα πραγματα αλλαζουν σε δευτερολεπτα. Απο εκει και περα καλυτερα να μιλησεις κατευθειαν με το ξενοδοχειο. Καλυτερα απο αυτους δεν θα μπορει να σε βοηθησει κανενας. Που ταξιδευεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom