Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

penelopebek

Member
Μηνύματα
249
Likes
254
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γεια σας!έχω κανονίσει ταξίδι έπειτα από πολλές αναβολές και δυσκολία εύρεσης ημερομηνίας στην Ρώμη από τον Οκτώβριο για 21-24/4 με Ryanair και μου τυχαίνει ο κοροναιος!είμαι πολύ προβληματισμένη με την κατάσταση θα ήθελα μια γνώμη... please....
Και εμεις τους ιδιους προβληματισμούς εχουμε. Ιδια περίοδος ,Μιλανο ,με την "υπεροχη" Ryanair.
ΠΙστευω ότι μάλλον τελικά θα αναγκαστούμε να ακυρώσουμε. Δεν είναι το αν φοβόμαστε μην κολλήσουμε, αλλα σκεφτόμαστε ότι ισως ολα θα υπολειτουργουν, οποτε τι να το κάνεις? Βεβαια σκέφτομαι να περιμένω εως τελευταία στιγμή. Στην επικοινωνία που είχα με τη Ryanair μου ειπαν τα ιδια.Μπορείς να αλλάξεις τα εισιτήρια με εξοδα τα οποία είναι απο 35-75 ευρω, ανα διαδρομη, ανα εισιτήριο. Μεγάλο ποσο. Μπορείς να παρεις πισω τους φορους και ξεχασα να ρωτήσω μηπως μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα για την κράτηση θέσης και της βαλίτσας. Γνωρίζει κάποιος να μου πει?
Εμείς για την ωρα το αποδεχτήκαμε και συνεχίζουμε όλο χαρα........
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Και εμεις τους ιδιους προβληματισμούς εχουμε. Ιδια περίοδος ,Μιλανο ,με την "υπεροχη" Ryanair.
ΠΙστευω ότι μάλλον τελικά θα αναγκαστούμε να ακυρώσουμε. Δεν είναι το αν φοβόμαστε μην κολλήσουμε, αλλα σκεφτόμαστε ότι ισως ολα θα υπολειτουργουν, οποτε τι να το κάνεις? Βεβαια σκέφτομαι να περιμένω εως τελευταία στιγμή. Στην επικοινωνία που είχα με τη Ryanair μου ειπαν τα ιδια.Μπορείς να αλλάξεις τα εισιτήρια με εξοδα τα οποία είναι απο 35-75 ευρω, ανα διαδρομη, ανα εισιτήριο. Μεγάλο ποσο. Μπορείς να παρεις πισω τους φορους και ξεχασα να ρωτήσω μηπως μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα για την κράτηση θέσης και της βαλίτσας. Γνωρίζει κάποιος να μου πει?
Εμείς για την ωρα το αποδεχτήκαμε και συνεχίζουμε όλο χαρα........
[/QU
Και εμεις τους ιδιους προβληματισμούς εχουμε. Ιδια περίοδος ,Μιλανο ,με την "υπεροχη" Ryanair.
ΠΙστευω ότι μάλλον τελικά θα αναγκαστούμε να ακυρώσουμε. Δεν είναι το αν φοβόμαστε μην κολλήσουμε, αλλα σκεφτόμαστε ότι ισως ολα θα υπολειτουργουν, οποτε τι να το κάνεις? Βεβαια σκέφτομαι να περιμένω εως τελευταία στιγμή. Στην επικοινωνία που είχα με τη Ryanair μου ειπαν τα ιδια.Μπορείς να αλλάξεις τα εισιτήρια με εξοδα τα οποία είναι απο 35-75 ευρω, ανα διαδρομη, ανα εισιτήριο. Μεγάλο ποσο. Μπορείς να παρεις πισω τους φορους και ξεχασα να ρωτήσω μηπως μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα για την κράτηση θέσης και της βαλίτσας. Γνωρίζει κάποιος να μου πει?
Εμείς για την ωρα το αποδεχτήκαμε και συνεχίζουμε όλο χαρα........
Και εγώ τελικά μου φαίνεται μετά λύπης ότι θα ακυρώσω γιατί δεν έχει νόημα να πας και να υπολειτουργούν τα πάντα.Απο το ταξιδιωτικό γραφείο μου είπαν να περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή.βλεποντας και κάνοντας καθώς κάθε μετά αλλάζουν τα δεδομένα.μεχρι που έφτασα να σκέφτομαι να ακυρώσει η Ryanair τουλάχιστον να έχουμε μια εναλλακτική επιλογη
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο SNCF μεχρι 30 Απριλιου προσφερει δωρεαν ανταλλαγες και ακυρωσεις εισιτηριων στα τρενα του. Οι αλλαγες ή ακυρωσεις μπορουν να πραγματοποιηθουν μεχρι την αναχωρηση του τραινου. Ετσι ο οποιοσδηποτε μπορει να προγραμματισει το ταξιδι του χωρις να φοβαται πως θα χασει τα χρηματα του αν τελικα δεν ταξιδεψει.

Les voyageurs décidant de reporter ou d'annuler leur déplacement en TGV ou en train Intercités pourront le faire «sans frais d'échange et de remboursement» jusqu'au 30 avril en raison de l'épidémie de coronavirus, a annoncé lundi la SNCF. «Pour les voyages jusqu'au 30 avril 2020, SNCF a pris la décision de rendre gratuits les frais d'échanges et de remboursements des billets TGV INOUI, OUIGO et Intercités» jusqu'au départ du train, affirme-t-elle dans un communiqué. La mesure s'applique également aux TER en correspondance.

La SNCF entend ainsi s'adapter «à cette période difficile liée à la propagation du Covid-19, qui génère un sentiment d'incertitude dans les projets de déplacement des Français et des touristes étrangers» et «permettre à chacun de préparer sereinement ses déplacements, avec l'assurance de pouvoir reporter ou d'annuler leurs voyages sans frais». Tous les trains TGV et Incercités font l'objet d'un «nettoyage quotidien renforcé et minutieux depuis plusieurs jours déjà, afin d'éliminer au maximum les risques de contamination», rappelle-t-elle par ailleurs.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.248
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Από όσα έχω διαβάσει ως τώρα δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων.... Δεν ξέρω όμως αν σου δινουν τη δυνατότητα αλλαγής ημερομηνίας και προορισμού συγχρόνως. Δεν κάνεις μία ερώτηση στην Aegean μήπως έτσι βγει κάποιο μελλοντικό ταξιδάκι;
Εστειλα ερωτημα στο messenger της Aegean. Λοιπόν, για ακύρωση, επιστρέφουν μόνο τους φόρους αεροδρομίου, ότι θα έκαναν δηλαδή πάντα (χωρίς την ύπαρξη του κορονοιου)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.109
Likes
20.331
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εστειλα ερωτημα στο messenger της Aegean. Λοιπόν, για ακύρωση, επιστρέφουν μόνο τους φόρους αεροδρομίου, ότι θα έκαναν δηλαδή πάντα (χωρίς την ύπαρξη του κορονοιου)
Δυστυχώς αναμενόμενο. Έχεις όμως ακόμα μέρες για το ταξίδι σου και τα πράγματα αλλάζουν πολύ γρήγορα. Ήδη έχουν ανασταλεί οι πτήσεις προς τα αεροδρόμια της βορείου Ιταλίας. Περιμένεις...
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
249
Likes
254
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Και εγώ τελικά μου φαίνεται μετά λύπης ότι θα ακυρώσω γιατί δεν έχει νόημα να πας και να υπολειτουργούν τα πάντα.Απο το ταξιδιωτικό γραφείο μου είπαν να περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή.βλεποντας και κάνοντας καθώς κάθε μετά αλλάζουν τα δεδομένα.μεχρι που έφτασα να σκέφτομαι να ακυρώσει η Ryanair τουλάχιστον να έχουμε μια εναλλακτική επιλογη
Ναι κι εμεις αυτο περιμενουμε. Αν ακυρωσει η Ryanair ειναι καλυτερα. Εαν δεν εβαζαν τα εξοδα αλλαγης δεν υα υπηρχε προβλημα,ομως με τοοσοοο υψηλα εξοδα ......αντε να δουμε τι θα γινει
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Γνωρίζει κανείς αν η Ryanair αλλάζει τα εισιτήρια χωρίς επιβάρυνση; Πετάω για Βρυξέλλες την άλλη εβδομάδα και δεν ξέρω τι να κάνω:(
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
249
Likes
254
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γνωρίζει κανείς αν η Ryanair αλλάζει τα εισιτήρια χωρίς επιβάρυνση; Πετάω για Βρυξέλλες την άλλη εβδομάδα και δεν ξέρω τι να κάνω:(
Απ' ότι γνωριζω , μετα απο επικοινωνία με την Ryanair αλλαζει μονο με επιβαρυνση, η οποια ειναι απο 35-75€ το ατομο,ηδιαδρομη. Πανακριβα. Αν μαθει καποιος κατι καινουργιο και εμενα με ενδιαφερει
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Ανακοινωση της ryanair

Ενημερώνουμε το επιβατικό κοινό για την αναστολή όλων των πτήσεων προς/από και εντός της Ιταλίας, μετά την απόφαση της ιταλικής κυβέρνησης να "κλείσει" ολόκληρη τη χώρα για να περιορίσει την εξάπλωση του ιού Covid-19.

Αυτές οι επιπλέον περικοπές θα εφαρμοστούν ως εξής:

Από τις 24:00 την 13η Μαρτίου έως και τις 24:00 την 8η Απριλίου, η Ryanair θα αναστείλει όλες τις ιταλικές διεθνείς πτήσεις.
Όλοι οι εμπλεκόμενοι επιβάτες θα λάβουν σήμερα ειδοποιήσεις μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, ενημερώνοντάς τους για αυτές τις ακυρώσεις πτήσεων. Οι επιβάτες που αναζητούν επαναπατρισμό μπορούν να λάβουν δωρεάν πτήση σε προηγούμενη πτήση της Ryanair που λειτουργεί μέχρι τα μεσάνυχτα Παρ 13 Μαρτίου. Οι επιβάτες που επηρεάζονται θα έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν μεταξύ πλήρους επιστροφής χρημάτων ή ταξιδιωτικής πίστωσης που μπορεί να εξαργυρωθεί στις πτήσεις της Ryanair τους επόμενους 12 μήνες.
.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Αν έχεις κλείσει εισητήρια με Aegean μέσω Gotogate μπορείς να αλλάξεις το εισητήριό σου χωρίς να πληρώσεις κάτι επιπλέον στην gotogate?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αχ για λίγο δεν μας πιάνει. 16/4 ειχα πτήση εγώ. Ελπίζω να μπορέσουμε και εμείς να πάρουμε πίσω τα χρήματα...
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Αχ για λίγο δεν μας πιάνει. 16/4 ειχα πτήση εγώ. Ελπίζω να μπορέσουμε και εμείς να πάρουμε πίσω τα χρήματα...
Εμεις 17/04 ελπίζω και εγώ έστω να μας αφήσουν να κάνουμε αλλαγή σε ημερομηνίες ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.467
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom