Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Δυνατότητα ακύρωσης και επιστροφής των χρημάτων υπάρχει?Η αναγκαστικά πρέπει να κάνεις redirect η αλλαγή ημερομηνίας....και υπάρχει διαφορά ναύλου?
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
63
Likes
274
πτήση Μπολόνια-Αθήνα 17/04 βλέπω την ακύρωσε η Aegean, και μάλιστα επόμενη διαθέσιμη 01/05.
Ας ελπίσουμε να συμβεί το ίδιο και πτήση Αθήνα-Ρώμη 12/04 με Ραιαν, και βλέπουμε και για τα ξενοδοχεία.
 
Last edited:

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Από εχτές το βράδυ ολόκληρη η Ιταλία είναι σε καραντίνα! Δεν θα πρέπει λογικά να ακυρωθούν οι πτήσεις όλων των αεροπορικών και να μας αποζημιώσουν δίνοντάς μας πίσω τα χρήματά μας;;Λέω τώρα..τι νόημα έχει η καραντίνα όταν δέχονται τουρίστες;;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Από εχτές το βράδυ ολόκληρη η Ιταλία είναι σε καραντίνα! Δεν θα πρέπει λογικά να ακυρωθούν οι πτήσεις όλων των αεροπορικών και να μας αποζημιώσουν δίνοντάς μας πίσω τα χρήματά μας;;Λέω τώρα..τι νόημα έχει η καραντίνα όταν δέχονται τουρίστες;;
Δε δεχονται τουριστες,απλα η alitalia οπως και η aegean δεν εχουν σκοπο να χασουν τα λεφτα τους και σ αφηνουν να κανεις μονο αλλαγη ημερομηνιων...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Εγώ όπως έχω προαναφέρει είχα συνάντηση ERASMUS στη Σικελία 15/3 για 7 άτομα η οποία έχει αναβληθεί για 20 Σεπτεμβρίου και έτσι δεν με πιάνει η ανακοίνωση της ALITALIA για μέχρι 30 Ιουνίου. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει τώρα με τα νέα δεδομένα κανονικά πρέπει να ανασταλούν οι πτήσεις
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Δε δεχονται τουριστες,απλα η alitalia οπως και η aegean δεν εχουν σκοπο να χασουν τα λεφτα τους και σ αφηνουν να κανεις μονο αλλαγη ημερομηνιων...
μακάρι η ALITALIA να με άφηνε για τον Σεπτέμβριο αλλά δεν το έχει κάνει αυτό όπως η AEGEAN που αφήνει μεγάλο περιθώριο για αλλαγή ημερομηνίας τουλάχιστον εξάλλου στη δική μου περίπτωση δεν εξαρτάται από εμένα πότε θα πάω ... δεν πάω για τουρισμό ... είναι κρίμα να χαθούν τόσα χρήματα
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Εμεις 17/04 ελπίζω και εγώ έστω να μας αφήσουν να κάνουμε αλλαγή σε ημερομηνίες ...
Και εμείς για τις 21/4 ελπίζουμε σε επιστροφή...ίσως κάτι γίνει γιατί δεν θα έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα.Μεσολαβει και το Πάσχα τόσο των Καθολικών όσο και των Ορθοδόξων θα έχουμε εικόνα...
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Μόλις τώρα μπόρεσα και ακυρωσα τις πτήσεις για Θεσσαλονίκη -Ρώμη 21/3 και επιστροφή 29/3 με Ryanair. Δε μου ήρθε ούτε sms ούτε e-mail. Μέσω τις εφαρμογής της Ryanair μπήκα να δω την πτήση και ενημέρωνε ότι η πτήση Θεσσαλονίκη -Ρώμη έχει ακυρωθεί, ενώ η επιστροφή δείχνει ακόμη ότι είναι προγραμματισμένη. Μου έδωσε αμέσως ,ευτυχώς ,την επιλογή να ζητήσω επιστροφή χρημάτων και για τις δύο πτήσεις.
Το μόνο ποσό που δεν επιστράφηκε είναι τα έξοδα ταξιδιωτικής ασφάλειας καθώς, όπως με ενημέρωνε, ενδέχεται να θέλω να υποβάλω αίτηση αποζημίωσης.
 

tsarkalakos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μόλις τώρα μπόρεσα και ακυρωσα τις πτήσεις για Θεσσαλονίκη -Ρώμη 21/3 και επιστροφή 29/3 με Ryanair. Δε μου ήρθε ούτε sms ούτε e-mail. Μέσω τις εφαρμογής της Ryanair μπήκα να δω την πτήση και ενημέρωνε ότι η πτήση Θεσσαλονίκη -Ρώμη έχει ακυρωθεί, ενώ η επιστροφή δείχνει ακόμη ότι είναι προγραμματισμένη. Μου έδωσε αμέσως ,ευτυχώς ,την επιλογή να ζητήσω επιστροφή χρημάτων και για τις δύο πτήσεις.
Το μόνο ποσό που δεν επιστράφηκε είναι τα έξοδα ταξιδιωτικής ασφάλειας καθώς, όπως με ενημέρωνε, ενδέχεται να θέλω να υποβάλω αίτηση αποζημίωσης.
και σε μενα το ιδιο αλλα μετα με ενημερωσε με email αυτοματο αν θελω να ακυρωσω η να μεταφερω για αλλη ημερομηνια την πτηση,σου εστειλε και εσενα μετα ενημερωση?
 

eleni@@@

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Λόγω κορωναϊού θελω να αλλάξω το προγραμματισμένο για τέλος Μαρτίου ταξίδι για Βιέννη για τέλος Μάϊου ή όποτε....Η κράτηση στο ξενοδοχείο(μη ανατρέψιμη) εγινε μέσα Ιανουαρίου και εξοφλήθηκε τότε.Στην επικοινωνία μου σήμερα με το ξενοδοχείο εξήγησα ότι λόγω ανωτέρας βίας δλδ κορωναϊού και σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ πρέπει να αλλάξω τις ημερομηνίες κράτησης για δύο μήνες αργότερα χωρίς επιβάρυνση.Μου απάντησαν φαρδιά πλατιά ότι δυστυχώς δεν γίνεται και ότι η Αυστρία δεν έχει επίσημη σχετική οδηγία.Μήπως υπάρχει κάποια ενέργεια να κάνω για να μην χάσωτα χρήματα μου;. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για οσους θελουν να αναβαλλουν ταξιδια με aegean μετα και τη σημερινη ανακοινωση, να πω οτι, αν το παρετε αποφαση, καντε το οσο πιο γρηγορα μπορειτε..στη δικη μας περιπτωση μεσα σε μια ωρα ακριβυνε η μονη επιλογη που ειχα βρει ωστε να μην ειναι τεραστια η διαφορα με το παλιο εισιτηριο :-/
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λόγω κορωναϊού θελω να αλλάξω το προγραμματισμένο για τέλος Μαρτίου ταξίδι για Βιέννη για τέλος Μάϊου ή όποτε....Η κράτηση στο ξενοδοχείο(μη ανατρέψιμη) εγινε μέσα Ιανουαρίου και εξοφλήθηκε τότε.Στην επικοινωνία μου σήμερα με το ξενοδοχείο εξήγησα ότι λόγω ανωτέρας βίας δλδ κορωναϊού και σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ πρέπει να αλλάξω τις ημερομηνίες κράτησης για δύο μήνες αργότερα χωρίς επιβάρυνση.Μου απάντησαν φαρδιά πλατιά ότι δυστυχώς δεν γίνεται και ότι η Αυστρία δεν έχει επίσημη σχετική οδηγία.Μήπως υπάρχει κάποια ενέργεια να κάνω για να μην χάσωτα χρήματα μου;. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια
Οχι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom