Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απόλυτο το οχι.
Δλδ να κλαίω τα χρήματα του ξενοδοχείου και οσονούπω και της ryanair για τα εισιτήρια γιατί μαλλον ουτε αυτή θα αλλάξει ημερομηνίες χωρίς να πληρώσω εξτρα
Αν δεν αλλαξει τραγικα η κατασταση στην Αυστρια μεχρι την ημερομηνια ταξιδιου, ναι.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συμφωνώ με @tripakias

Επαφίεται μόνον στην καλή διάθεση του ξενοδόχου και όχι σε νομιμο αίτημα σου
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
867
Likes
1.915
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Έχω για αρχές Ιουνίου Βουκουρέστι. Θα δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Το ξενοδοχείο δέχεται ακύρωση μέχρι παραμονή, είναι χωρίς πιστωτική κάρτα ή κράτηση. Το πολύ πολύ να χάσω 100 € που είναι τα εισιτήρια με επιστροφή 2 ατόμων. Θα δείξει μέχρι τότε...
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με ξενοδοχείο στο Λονδίνο αλλά μετά από πολλά email, συμφώνησαν να μου αλλάξουν ημερομηνίες για Οκτώβριο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
513
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Εχω πληροφορια απο συνταξιδιωτη οτι το Booking κανει Refund ακομη και αν δεν προβλεπεται απο την κρατηση σε οσους εχουν κανει κρατηση και εχουν προγραμματισει ταξδι στην Γειτονικη!!

Σας παρακαλω αν καποιος ξερει κατι... με ποιον τροπο, ας ενημερωσει γιατι εχω χασουρα απο Διαμονη που δεν προλαβα να κανω refund ουτε φυσικα να παω για να προστατευσω το κοινωνικο συνολο (εργασια φιλους κλπ) απο 27.2 και μετα....
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Εχω πληροφορια απο συνταξιδιωτη οτι το Booking κανει Refund ακομη και αν δεν προβλεπεται απο την κρατηση σε οσους εχουν κανει κρατηση και εχουν προγραμματισει ταξδι στην Γειτονικη!!

Σας παρακαλω αν καποιος ξερει κατι... με ποιον τροπο, ας ενημερωσει γιατι εχω χασουρα απο Διαμονη που δεν προλαβα να κανω refund ουτε φυσικα να παω για να προστατευσω το κοινωνικο συνολο (εργασια φιλους κλπ) απο 27.2 και μετα....
Διάβασα σε άλλο ποστ ότι ναι. μέσα από την εφαρμογή ή τη σελίδα του booking ζητάτε refund
Είχα non refundable κράτηση για Ρώμη. Μετά την χθεσινή ανακοίνωση για καραντίνα σε όλη την χώρα , η Booking δίνει τη δυνατότητα για επιστροφή χρημάτων.
View attachment 300450
Σε 10 περίπου μέρες, βάσει του επιβεβαιωτικού email, θα επιστραφούν τα χρήματα.
Δεν ξέρω ποιες άλλες χώρες αφορά.
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
και σε μενα το ιδιο αλλα μετα με ενημερωσε με email αυτοματο αν θελω να ακυρωσω η να μεταφερω για αλλη ημερομηνια την πτηση,σου εστειλε και εσενα μετα ενημερωση?
Όχι. Δεν μου έχει έρθει τίποτα, ούτε e-mail ούτε sms σχετικά με ακύρωση ή μεταφορά. Ήρθε e-mail ότι έχουν λάβει το αίτημα για επιστροφή χρημάτων,ότι είναι υπό επεξεργασία και ότι θα επιστραφούν σε 5-7 εργάσιμες. Μένει να δούμε αν όντως τα επιστρέψουν.
 

Zinoviap

Member
Μηνύματα
53
Likes
62
Καλησπέρα και από εμένα
το ταξίδι μας είναι προγραμματισμένο για 21/3 Νέα Υόρκη με Emirates, εγώ, ο άντρας μου και η 10χρονη κόρη μας.
έκλεισα τα εισιτηρια στις 31/10, ναυλο Standard και ασφάλεια ΑΙG
Έχω αρχίσει να ψάχνω τις εναλλακτικές μου δεδομένου ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά από μέρα σε μέρα
επικοινώνησα με emirates
Μου είπαν ότι αν ακυρώσω τελείως χωρίς να υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία, μου επιστρέφονται μόνο 60€ ανά εισιτήριο
μπορώ επίσης να αλλάξω τα εισιτήρια για ημερομηνία έως τις 30/9/20 χωρίς να πληρώσω τα 150 €/εισιτήριο για κόστος αλλαγής, πληρώνοντας μόνο τη διαφορά του ναυλου που θα προκύψει
Συγκεκριμένα ρώτησα για να ταξιδεψω 25/4 και η διαφορά ήταν 260 €
μετά μίλησα με την ασφαλιστική....αυτοι μου είπαν να στείλω mail και θα μου απαντήσουν σε 2-3 εργάσιμες.
δυστυχώς η δουλεια μου δεν μου επιτρέπει να λείπω μετά τον μαιο για αυτό σκεφτόμουν την εναλλακτική της αλλαγής ένα μήνα μετά, μήπως έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα...ειτε προς το χειρότερο, οπότε σίγουρα δεν πας, είτε προς το καλύτερο, οπότε πας πιο άνετα
Τωρα θα ασχοληθώ με το refund Policy της ticketmaster για να δω αν μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω για τον αγώνα nba που κλείσαμε, αν μπορώ να αλλάξω τις ημερομηνίες στο hudson observatory και διάφορα άλλα τέτοια...
ευτυχώς το ξενοδοχείο έχει δωρεάν ακυρωτικά έως 2 μέρες πριν
για να δουμε...κριμα...να φύγεις ταξιδι ξενερωμένος...
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Καλησπέρα και από εμένα
το ταξίδι μας είναι προγραμματισμένο για 21/3 Νέα Υόρκη με Emirates, εγώ, ο άντρας μου και η 10χρονη κόρη μας.
έκλεισα τα εισιτηρια στις 31/10, ναυλο Standard και ασφάλεια ΑΙG
Έχω αρχίσει να ψάχνω τις εναλλακτικές μου δεδομένου ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά από μέρα σε μέρα
επικοινώνησα με emirates
Μου είπαν ότι αν ακυρώσω τελείως χωρίς να υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία, μου επιστρέφονται μόνο 60€ ανά εισιτήριο
μπορώ επίσης να αλλάξω τα εισιτήρια για ημερομηνία έως τις 30/9/20 χωρίς να πληρώσω τα 150 €/εισιτήριο για κόστος αλλαγής, πληρώνοντας μόνο τη διαφορά του ναυλου που θα προκύψει
Συγκεκριμένα ρώτησα για να ταξιδεψω 25/4 και η διαφορά ήταν 260 €
μετά μίλησα με την ασφαλιστική....αυτοι μου είπαν να στείλω mail και θα μου απαντήσουν σε 2-3 εργάσιμες.
δυστυχώς η δουλεια μου δεν μου επιτρέπει να λείπω μετά τον μαιο για αυτό σκεφτόμουν την εναλλακτική της αλλαγής ένα μήνα μετά, μήπως έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα...ειτε προς το χειρότερο, οπότε σίγουρα δεν πας, είτε προς το καλύτερο, οπότε πας πιο άνετα
Τωρα θα ασχοληθώ με το refund Policy της ticketmaster για να δω αν μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω για τον αγώνα nba που κλείσαμε, αν μπορώ να αλλάξω τις ημερομηνίες στο hudson observatory και διάφορα άλλα τέτοια...
ευτυχώς το ξενοδοχείο έχει δωρεάν ακυρωτικά έως 2 μέρες πριν
για να δουμε...κριμα...να φύγεις ταξιδι ξενερωμένος...
Έχω ξενερώσει τόσο πολύ δεν φαντάζεσαι! Αν ακυρώσει η αεροπορική είναι full refund τα εισιτήρια ε; Αν και δεν νομίζω να ακυρώσει, εκτός αν κολλήσουμε όλοι τι να πω. Πάντως μέχρι στιγμής είναι ο φόβος της καραντίνας εκεί...
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Γειά σας!
Ξέρει κανείς πόσα στοιχίζουν τα ακυρωτικά με Emirates?
Ο ναύλος είναι Economy Saver. Κάπου είδα 75 USD.
Tα εισιτήρια τα έκλεισα μέσω της Pamediakopes.gr... αλλά φυσικά κανείς δεν σηκώνει τηλέφωνα πουθενά!
 

Zinoviap

Member
Μηνύματα
53
Likes
62
Έχω ξενερώσει τόσο πολύ δεν φαντάζεσαι! Αν ακυρώσει η αεροπορική είναι full refund τα εισιτήρια ε; Αν και δεν νομίζω να ακυρώσει, εκτός αν κολλήσουμε όλοι τι να πω. Πάντως μέχρι στιγμής είναι ο φόβος της καραντίνας εκεί...
από χρόνο να μείνουμε σε καραντίνα έχουμε......το έξτρα κόστος όμως ποιος το καλύπτει????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom