Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
413
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Το Booking Reference Number (κωδικός κράτησης) είναι 5ψήφιος ή 6ψήφιος; Αν είναι 6ψήφιος, μπορείς (κατά πάσα πιθανότητα) να διαχειριστείς την κράτηση από τη σελίδα της Emirates. Αν όχι, υποχρεωτικά από την petas.gr.
Ο κωδικός κράτησης είναι 6ψήφιος, και πράγματι μπορώ να διαχειριστώ την κράτηση από την σελίδα της Emirates .

Αν κατάλαβα καλά από την ανακοίνωση της Emirates, χρειάζεται να απευθυνθείς στο ταξιδιωτικό γραφείο , μόνο σε περίπτωση επιστροφής χρημάτων.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Υπέβαλα την ηλεκτρονική αίτηση και περιμένω. Το κακό είναι ότι στις κρατήσεις που κάνεις μαζί τους δεν σου δίνουν διεθνές 6ψήφιο PNR αλλά ένα 5ψήφιο δικό τους που μόνο γι αυτούς έχει σημασία. Έτσι, από μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα (ούτε να επικοινωνήσεις απ'ευθείας με την αεροπορική).
Στη δικη μου κρατηση, μου εδωσαν εναν κωδικο αναφορας petas (αποτελουμενο απο 8 νουμερα) και το κωδικο κρατησης (αποτελουμενο απο 6 ψηφια, αιρθμους και γραμματα). Λογικα σε ολες τα ιδια δινουν...

Οταν χρειαστηκε να μιλησω με την αεροπορικη για καποιον λογο, με παρεπεμψαν να μιλησω με το πρακτορειο που μου εβγαλε τα εισιτηρια...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Παιδιά αν ξέρει κάποιος...
Πετάω με τη σύζυγό και δύο παιδιά αύριο Βιεννη έχω κάνει check in εδώ και μήνα. Δε μου ήρθε ακυρωση μέσω εμαιλ ούτε άλλη ειδοποίηση. Μπορώ να ζητήσω αναβολή ή κάτι άλλο ; Ryain Skg-vienna
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.248
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Σου τ ακυρωσαν;;;καλω απο τις 2 ως τις 5 τα ξημερωματα ΣΕΡΙ και στους 2 αριθμους,πιανω γραμμη και στο 10λεπτο πεφτει...μου στειλαν κ μενα το ιδιο στο μεσσεντζερ και δεκτηκα την ακυρωση αλλα σιγη ιχθυος...γνωριζει κανεις αν παω αεροδρομιο αν μπορω να τ ακυρωσω χωρις καποιοα πεναλτι;ειναι η μονη μου ελπιδα,δε παιζει να εξυπηρετηθουμε αλλιως......
Τελικά, δεν χρειάστηκε, γιατί αποφάσισα να πάω Βελιγραδι.
Τώρα, μόλις γύρισα, είμαι στο αεροδρόμιο, και περιμένω στην ουρά της Aegean (30 άτομα περίπου) για να τακτοποιήσω το θέμα με το επόμενο ταξίδι μου προς Ρώμη στις 23/3 που ακυρώθηκε.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Η Ryanair ανακοίνωσε στο Facebook ότι μπορούν να γίνουν αλλαγές για πτήσεις μέχρι 31/3, πληρώνοντας μόνο την διαφορά, αν υπάρχει, της τιμής του νέου εισιτηριου και όχι κάποιο έξτρα ποσο για την αλλαγή. Με κάθε επιφύλαξη,γιατί μπορεί να μην έχω καταλάβει καλά. Δείτε το και εσείς. Για τις πτήσεις του Απριλίου, λένε ότι θα βγάλουν άλλη ανακοίνωση άλλη στιγμή γιατί τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς.
 

Stefanos04

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας ,
Στις 22 Μαρτίου θα πετούσα για Παρίσι με transavia Από Θεσσαλονίκη Αλλά η αεροπορική δεν έχει ανακοινώσει αλλαγή ημερομηνιών χωρίς έξτρα κόστος όπως άλλες .. Επίσης στο ξενοδοχείο η κράτηση είχε γίνει μέσω booking με Μη επιστρέψιμη τιμή ( είχε πληρωθεί όλο το ποσό κ για τα 5 βράδια) .. σε email στις 11/03 Το ξενοδοχείο απάντησε ότι δεν δέχεται την ακύρωση Αλλά ούτε και την μεταφορά σε μεταγενέστερη ημερομηνία. Το θεωρώ άδικο λόγω της κατάστασης που επικρατεί σε όλη την Ευρώπη κ φυσικά σε Ελλάδα κ Γαλλία.. Πως θα βγάλουμε άκρη;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σας ,
Στις 22 Μαρτίου θα πετούσα για Παρίσι με transavia Από Θεσσαλονίκη Αλλά η αεροπορική δεν έχει ανακοινώσει αλλαγή ημερομηνιών χωρίς έξτρα κόστος όπως άλλες .. Επίσης στο ξενοδοχείο η κράτηση είχε γίνει μέσω booking με Μη επιστρέψιμη τιμή ( είχε πληρωθεί όλο το ποσό κ για τα 5 βράδια) .. σε email στις 11/03 Το ξενοδοχείο απάντησε ότι δεν δέχεται την ακύρωση Αλλά ούτε και την μεταφορά σε μεταγενέστερη ημερομηνία. Το θεωρώ άδικο λόγω της κατάστασης που επικρατεί σε όλη την Ευρώπη κ φυσικά σε Ελλάδα κ Γαλλία.. Πως θα βγάλουμε άκρη;
Τι ακρη να βγαλετε; Πηρατε το ρισκο και κλεισατε ενα ταξιδι με καποιους ορους που αποδεχθηκτε. Πεσατε σε αυτην εδω την κατασταση. Να παρακαλατε να κλεισουν τα συνορα της Ελλαδας ή τα συνορα της Γαλλιας και να σταματησουν οι πτησεις μεταξυ των δυο χωρων (απο Τριτη ομως γιατι Δευτερα πεταω).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα σας ,
Στις 22 Μαρτίου θα πετούσα για Παρίσι με transavia Από Θεσσαλονίκη Αλλά η αεροπορική δεν έχει ανακοινώσει αλλαγή ημερομηνιών χωρίς έξτρα κόστος όπως άλλες .. Επίσης στο ξενοδοχείο η κράτηση είχε γίνει μέσω booking με Μη επιστρέψιμη τιμή ( είχε πληρωθεί όλο το ποσό κ για τα 5 βράδια) .. σε email στις 11/03 Το ξενοδοχείο απάντησε ότι δεν δέχεται την ακύρωση Αλλά ούτε και την μεταφορά σε μεταγενέστερη ημερομηνία. Το θεωρώ άδικο λόγω της κατάστασης που επικρατεί σε όλη την Ευρώπη κ φυσικά σε Ελλάδα κ Γαλλία.. Πως θα βγάλουμε άκρη;

Κάνε υπομονή. Η Γαλλία δεν έχει πάρει ακόμα πολύ αυστηρά μέτρα γιατί έχει δημοτικές εκλογές στις 15 και στις 22 Μαρτίου τις οποίες απ'οτι φαίνεται δεν θέλουν να αναβαλουν. Εκτός απροόπτου μετά τις 22 θα ανακοινωσουν πιο αυστηρά μέτρα και ίσως βγάλεις άκρη. Προς το παρόν υπομονή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.468
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom