Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Η απάντηση της εταιρείας λέει πως οι πτήσεις γινοντε κανονικάστη σελίδα του αεροδρομίου αναφέρει πως όλες οι πτήσεις έχουν ακυρωθεί
Εφόσον η υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας της χώρας εκδώσει ΝΟΤΑΜ, θα ακυρωθούν οι πτήσεις. Τότε, είτε θα σου κάνουν refund αυτομάτως, είτε θα επιλέξεις μεταξύ των επιλογών της εταιρείας. Μιλήσεις δεν μιλήσεις με εκπρόσωπο της Ryanair, εφόσον η πτήση δεν φαίνεται ακυρωμένη, δεν πρόκειται να σε βοηθήσει. Θεωρώ ότι αύριο, Δευτέρα και εργάσιμη, θα διευθετηθεί το θέμα.
 
Last edited:

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Να ενημερώσω και εγώ με την σειρά μου πτήση Θεσσαλονίκη-Βιέννη 26 Μαρτίου με ryanair ακυρώθηκε και πήρα επιστροφή χρημάτων και για το 2ο σκέλος της επιστροφής...Επίσης πλήρη επιστροφή χρημάτων δίνει και σε κρατήσεις η airbnb.
 

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Εγω με τη μία από τις 2 κρατήσεις της airbnb έχω θέμα και έχω κάνει "καταγγελία" "ώστε να επέμβει η airbnb.

Να ενημερώσω και εγώ με την σειρά μου πτήση Θεσσαλονίκη-Βιέννη 26 Μαρτίου με ryanair ακυρώθηκε και πήρα επιστροφή χρημάτων και για το 2ο σκέλος της επιστροφής...Επίσης πλήρη επιστροφή χρημάτων δίνει και σε κρατήσεις η airbnb.
Ποτέ έγινε η ακύρωση?
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Σήμερα.Σου εμφάνιζε στην πολιτική ακύρωσης οτι μπορείς να ακυρώσεις με πλήρη επιστροφή χρημάτων λόγω Covid-19?
Η πληρη επιστροφη αφορα συγκεκριμενες χωρες,αφορα και αυστρια;;γιατι δεν την ειδα πουθενα στη λιστα με τις χωρες που μπορεις να παρεις ολα τα λεφτα πισω...και εγω ακυρωσα λισαβονα αλλα δεν ηταν στη λιστα,βεβαια περιμενω μπας και γινει κανα θαυμα...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Η πληρη επιστροφη αφορα συγκεκριμενες χωρες,αφορα και αυστρια;;γιατι δεν την ειδα πουθενα στη λιστα με τις χωρες που μπορεις να παρεις ολα τα λεφτα πισω...και εγω ακυρωσα λισαβονα αλλα δεν ηταν στη λιστα,βεβαια περιμενω μπας και γινει κανα θαυμα...
Αυτό που λες όντως ίσχυε αλλά πριν λίγες μέρες.Έχει βγει νεα ανακοίνωση στην αρχική τους σελίδα που λέει οτι δίνεται πλήρη επιστροφή χρημάτων για όλες τις κρατήσεις με ημερομηνία άφιξης μέχρι 14 Απριλίου.Επειδή το ψάχνω και εγώ εδώ πολλές μέρες είχα παρατηρήσει και εγώ πως το ταξίδι μου δεν πληρεί τις προυποθέσεις για ακύρωση και αν ακύρωνα θα έχανα περίπου τα μισά λεφτά οπότε το ρίσκαρα για νέα ανακοίνωση μιας και τα δεδομένα αλλάζουν καθημερινά.Τσέκαρε αναλυτικά την νέα νομοθεσία --> https://www.airbnb.gr/help/article/2701/πολιτική-ειδικών-περιστάσεων-και-κοροναϊός-νόσος-covid19
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Nai αν εννοείς για το aibnb
Ναι αυτό εννοώ.Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωσή σου.Λογικά εφόσον η κράτησή σου πληρεί τις προϋποθέσεις για ακύρωση αν επικοινωνήσεις με την airbnb φαντάζομαι θα βγάλεις άκρη.
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Η Airbnb έχει εντάξει πολλές κρατήσεις της σε πολιτική ειδικών περιστάσεων και δέχεται ακυρώσεις χωρίς penalty και επιστρέφει όλο το ποσό. Ακύρωσα 3 κρατήσεις για Ιαπωνία από 1 έως και 13 Απρίλιου και μου επιστρέφει όλο το ποσό. Να δω με την Emirates πως θα ξεμπλεξω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom