Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλησπερα και παλι,
τωρα θεωρω οτι χωρες που εχουν πει οτι δεν δεχονται απο Ευρωπη κοσμο θα πρεπει οι αεροπορικες να κανουν full refund.
Εδω και 2 μερες το περου ανακινωσε οτι δε δεχεται πτησεις απο ευρωπη. Η πτηση μου απο μαδριτη δεν δειχνει ακυρωμενη και η aegean σε επικοινωνια, μου λεει οτι βλεπει πως θα εκτελεςτει κανονικα. Σκεφτομαι τελικα, μηπως επειδη ειναι χωρισμενη σε δυο σκελη, Μαδριτη-Μπογκοτα και Μπογκοτα -Λιμα, δεν ισχυει η απαγορευση.
 

K20

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Η Airbnb έχει εντάξει πολλές κρατήσεις της σε πολιτική ειδικών περιστάσεων και δέχεται ακυρώσεις χωρίς penalty και επιστρέφει όλο το ποσό. Ακύρωσα 3 κρατήσεις για Ιαπωνία από 1 έως και 13 Απρίλιου και μου επιστρέφει όλο το ποσό. Να δω με την Emirates πως θα ξεμπλεξω
Οταν λετε σας επιστρεφουν το ποσο εννοειται σε χρηματα ή σε voucher για μελλοντικη χρηση; Αναφερομαι στα αεροπορικα εισιτηρια. Επικοινωνειτε τηλεφωνικα ή μεσω μειλ με τις ετσιριες; Εγω προσπαθω τρεις μερες να βγαλω ακρη με μια απλη πτηση για κυπρο κ τα τηλ δεν απαντουν ή ειναι κατειλημμενα κ τα μειλ ειναι κατηγοριοποιημενα με τροπο που δεν συμπεριλαμβανει ακυρωσεις λογω covid19. Μονο στις ανακοινωσεις υπαρχει, λενε για free charge αλλαγη ημερομηνιων αλλα οταν παω να τις αλλαξω μου χρεωνει επιπλεον. Ειτε voucher ειτε αλλαγη πτησης ειτε τα χρηματα κανονικα πισω, το θεμα ειναι να εξασφαλισω εισιτηριο στην τιμη που το βρηκα.
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Οταν λετε σας επιστρεφουν το ποσο εννοειται σε χρηματα ή σε voucher για μελλοντικη χρηση; Αναφερομαι στα αεροπορικα εισιτηρια. Επικοινωνειτε τηλεφωνικα ή μεσω μειλ με τις ετσιριες; Εγω προσπαθω τρεις μερες να βγαλω ακρη με μια απλη πτηση για κυπρο κ τα τηλ δεν απαντουν ή ειναι κατειλημμενα κ τα μειλ ειναι κατηγοριοποιημενα με τροπο που δεν συμπεριλαμβανει ακυρωσεις λογω covid19. Μονο στις ανακοινωσεις υπαρχει, λενε για free charge αλλαγη ημερομηνιων αλλα οταν παω να τις αλλαξω μου χρεωνει επιπλεον. Ειτε voucher ειτε αλλαγη πτησης ειτε τα χρηματα κανονικα πισω, το θεμα ειναι να εξασφαλισω εισιτηριο στην τιμη που το βρηκα.
Η Airbnb επιστρέφει τα χρήματα στην πιστωτική μου. Με την Emirates ακόμη τίποτα, στην ουσία επικοινωνώ με το Pamediakopes.gr, μέσω αυτών έκλεισα τα αεροπορικά
 

K20

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Η Airbnb επιστρέφει τα χρήματα στην πιστωτική μου. Με την Emirates ακόμη τίποτα, στην ουσία επικοινωνώ με το Pamediakopes.gr, μέσω αυτών έκλεισα τα αεροπορικά
Καταλαβα. Σας ευχαριστω. Εγω προσπαθησα να επικοινωνησω με την edreams μεσω της οποιας εκλεισα τα εισιτηρια αλλα με παραπεμπει στις αερογραμμες. Και αυτες με τη σειρα τους μιλουν μονο για voucher ή αλλαγη ημερομηνιων.
 
Last edited:

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Καλησπερα και παλι,

απο εδω νομιζω μπορει να ενημερωθει καποιος επισημα https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm?pub=autodetect

τωρα θεωρω οτι χωρες που εχουν πει οτι δεν δεχονται απο Ευρωπη κοσμο θα πρεπει οι αεροπορικες να κανουν full refund.
Και πολύ σωστά το θεωρείς, αλλά δεν ισχύει δυστυχώς
 

olympia_90

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Aπό εσας που είχατε κλείσει για Ιορδανία και σας ακύρωσαν πέταγε κανένας με Royal Jordania ; Έχω κλείσει για 29/4-3/5 Αθήνα -Αμμάν και Αμμάν - Αθήνα και ακόμα δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση.
Καλησπέρα! Εμείς πετάγαμε Royal Jordanian στις 20/3.Μας ενημέρωσαν σήμερα οτι ακυρώνονται οι πτήσεις. Λογικα θα σας ενημερωσαν και εσας..
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Έχετε προσπαθήσει να κάνετε ακύρωση σε non-refundable κράτηση μέσω booking.com?
Έστειλα αίτημα ακύρωσης σε κατάλυμα στο Βιετνάμ (ήταν non-refundable, ευτυχώς το μόνο) και δέχεται μόνο αλλαγή ημερομηνιών για τους επόμενους έξι μήνες.

Διάβασα στο site τους εδώ: https://partner.booking.com/en-gb/help/legal-security/important-information-regarding-coronavirus
ότι έχουν έχουν ένα ‘self-service cancellation tool’ και οτι

"We expect you to refund any prepayment and waive any cancellation costs (fees, expenses and/or other amounts) in situations where the guests/travellers requested cancellations as a result of the Forced Circumstances (FC). Booking.com will waive the commission in these cases. "

Οι όροι για να ισχύει το παραπάνω αναγράφονται αναλυτικά ανά χώρα εκτός απο το Βιετνάμ αλλά στο τέλος λέει:
Reservations made by travellers,
  1. who have been to an area affected by Coronavirus;
  2. who have subsequently been banned from entering the country they intended to travel to;
  3. who have to undergo quarantine upon arrival and/or return;
  4. who face suspension of on-arrival visas.
Οπότε έστειλα να επιλυθεί μέσω Booking assistant αναφέροντας τα παραπάνω. Αν έχετε κάποια εμπειρία πως να το χειριστούμε πολύ ευχαρίστως να την ακούσουμε!
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
υπάρχει ενδεχόμενο αεροπορικές εταιρίες να επιστρέψουν τα χρήματα από αγορασμένα εισιτήρια λόγω του ιού?
Έχουμε κλείσει για vietnam ,1300€ δεν είναι και λίγα. Προσφέρεται μια αλλαγή αλλά είτε δεν μας κάνουν οι ημερομηνίες είτε πρέπει να καταβάλλουμε άλλα 400€ επειδή είναι ακριβότερα τα ίδια δρομολόγια άλλες ημερομηνίες.
Με την ίδια λογική που η Scoot κάνει full refund για πτήσεις προς Σιγκαπούρη, κανονικά πρέπει να κάνει και για πτήσεις προς Βιετνάμ.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Καλημέρα σε όλους με υγεία! Την ερχόμενη Παρασκευή θα ήταν η πτήση μας για Πολωνία. Η Πολωνία έκλεισα τα σύνορα της και το αεροδρόμιο έβγαλε ανακοίνωση για το ότι δεν θα γίνουν πτήσης της ραιανερ. Ωστόσο η ραιανερ δεν έχει ακυρώσει τις πτήσεις. Τι πρέπει να κάνουμε για επιστροφή των χρημάτων?
Πετουσα με Ryanair ατις 13/3 και μια μερα πριν τη πτηση μου εστειλε μνμ πως ακυρωνεται...μου εδωσε επιλογη αλλαγης ημερομηνιων ή επιστροφης χρηματων...περιμενεις και βλεπεις,αλλωστε, και να κανεις ακυρωση δε παιρνεις τπτ πισω λογικα... οπως, και σε αλλαγη ημερομηνιων ειτε τωρα ειτε λιγες ωρες πριν τη προγραμματισμενη σου πτηση,τα ιδια θα χρειαστει να πληρωσεις...καλυτερα περιμενε
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Έχετε προσπαθήσει να κάνετε ακύρωση σε non-refundable κράτηση μέσω booking.com?
Έστειλα αίτημα ακύρωσης σε κατάλυμα στο Βιετνάμ (ήταν non-refundable, ευτυχώς το μόνο) και δέχεται μόνο αλλαγή ημερομηνιών για τους επόμενους έξι μήνες.

Διάβασα στο site τους εδώ: https://partner.booking.com/en-gb/help/legal-security/important-information-regarding-coronavirus
ότι έχουν έχουν ένα ‘self-service cancellation tool’ και οτι

"We expect you to refund any prepayment and waive any cancellation costs (fees, expenses and/or other amounts) in situations where the guests/travellers requested cancellations as a result of the Forced Circumstances (FC). Booking.com will waive the commission in these cases. "

Οι όροι για να ισχύει το παραπάνω αναγράφονται αναλυτικά ανά χώρα εκτός απο το Βιετνάμ αλλά στο τέλος λέει:
Reservations made by travellers,
  1. who have been to an area affected by Coronavirus;
  2. who have subsequently been banned from entering the country they intended to travel to;
  3. who have to undergo quarantine upon arrival and/or return;
  4. who face suspension of on-arrival visas.
Οπότε έστειλα να επιλυθεί μέσω Booking assistant αναφέροντας τα παραπάνω. Αν έχετε κάποια εμπειρία πως να το χειριστούμε πολύ ευχαρίστως να την ακούσουμε!
Αν δεν κανω λάθος, σήμερα ανακοίνωσαν ότι οποίος επιστρέφει από το εξωτερικό,θα μπαίνει σε καραντινα για 14 μέρες... Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ιστοσελίδα στην οποία ανακοινώνονται αυτά τα μέτρα; Στα αγγλικά ίσως; Ζητάω πολλά το ξέρω,αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει πιθανότητα να βασιστώ σε αυτό για να ακυρώσω κι εγώ κάποιες κρατήσεις...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Παιδιά αν ξέρει κάποιος...
Πετάω με τη σύζυγό και δύο παιδιά αύριο Βιεννη έχω κάνει check in εδώ και μήνα. Δε μου ήρθε ακυρωση μέσω εμαιλ ούτε άλλη ειδοποίηση. Μπορώ να ζητήσω αναβολή ή κάτι άλλο ; Ryain Skg-vienna

Τελικά το δρομολόγιο από Θεσσαλονίκη για Βιέννη εγινε, ακύρωσε την επιστροφή όμως. Ryain. Ευτυχώς που δεν πήγα....θα κολουσα στην Αυστρία ....σαν τελευταίο προορισμό στη ζωή μου, δίχως να γνωρίζω ποτέ θα γυρίσω. Ας είναι πήρα την επιστροφή αφού ακυρώθηκε , τώρα να δούμε που περιορίζονται οι επιλογές που θα τα φάω τα χρήματα....ακούω προτάσεις
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Με την ίδια λογική που η Scoot κάνει full refund για πτήσεις προς Σιγκαπούρη, κανονικά πρέπει να κάνει και για πτήσεις προς Βιετνάμ.
Μέχρι στιγμής όμως έχουμε το δικαίωμα για μια αλλαγή των ημερομηνίων. Αντε να δούμε. Έστω ένα voucher για αλλά εισιτήρια όπου θέλουμε. Γιατί δεν ψήνομαι να πάω σε μια χώρα εποχή που δεν είναι η καλύτερη δυνατή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.752
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom