Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Μέχρι στιγμής όμως έχουμε το δικαίωμα για μια αλλαγή των ημερομηνίων. Αντε να δούμε. Έστω ένα voucher για αλλά εισιτήρια όπου θέλουμε. Γιατί δεν ψήνομαι να πάω σε μια χώρα εποχή που δεν είναι η καλύτερη δυνατή.
Ναι, λογικό...
Τους έστειλες μήνυμα για refund?
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Όχι. Όταν λες refund εννοείς επιστροφή όλου του χρηματικού ποσού? Εσύ έστειλες?
Ωπ! Τώρα είδα ότι δεν σου επιστρέφει τα χρήματα... Έχω την εντύπωση ότι στην αρχή σού έδινε και αυτή την επιλογή γιατί μου είχε μείνει στο refund η φράση "via original form of payment".

Δεν έστειλα ακόμα. Περιμένω μήπως κόψει η Σιγκαπούρη την Ελλάδα για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Δεν ξέρω αν θα το κάνουν δεκτό όμως...
https://www.flyscoot.com/en/announcements/update-on-COVID-19Οι επιλογές (αν σε πιάνει η απαγόρευση) είναι:
  • Re-route to another Scoot destination (travel date up to 31 August 2020)
  • Re-book the flight to a later travel date (up to 27 March 2021) with same origin and destination.
  • 100% refund of unused itinerary value via Scoot travel voucher.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενα update για το που ισχυει αυτη τη στιγμη η κατασταση Ανωτερας Βιας της booking.com οπου μπορειτε να ακυρωσετε δωρεαν τις κρατησεις σας. Η λιστα συνεχως θα εμπλουτιζεται αφου ολο και περισσοτερα κρατη θετουν περιορισους στη διακινηση τουριστων και οχι μονο.

https://partner.booking.com/el/βοήθ...ημαντικές-πληροφορίες-σχετικά-με-τον-κορονοϊό
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Όχι. Όταν λες refund εννοείς επιστροφή όλου του χρηματικού ποσού? Εσύ έστειλες?
Ωπ! Τώρα είδα ότι δεν σου επιστρέφει τα χρήματα... Έχω την εντύπωση ότι στην αρχή σού έδινε και αυτή την επιλογή γιατί μου είχε μείνει στο refund η φράση "via original form of payment".

Δεν έστειλα ακόμα. Περιμένω μήπως κόψει η Σιγκαπούρη την Ελλάδα για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Δεν ξέρω αν θα το κάνουν δεκτό όμως...
https://www.flyscoot.com/en/announcements/update-on-COVID-19Οι επιλογές (αν σε πιάνει η απαγόρευση) είναι:
  • Re-route to another Scoot destination (travel date up to 31 August 2020)
  • Re-book the flight to a later travel date (up to 27 March 2021) with same origin and destination.
  • 100% refund of unused itinerary value via Scoot travel voucher.
Σημερινή ενημέρωση από το page της scoot στο fb:
Dear Scoot Community

Scoot is offering voucher refunds for the full value of bookings made on or before 15 March 2020, for travel up to 31 May 2020, with immediate effect. These vouchers are valid for 12 months, and can be used for rebooking travel at a later date. A self-service portal for this on our website will be ready within a few days and Scoot will update customers via this page, our website and email notifications. Please continue to visit our website at www.flyscoot.com for the latest updates. Thank you for your patience and understanding during this period.

The Scoot Team
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Καλό! Ευχαριστούμε πολύ!
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Σημερινή ενημέρωση από το page της scoot στο fb:
Dear Scoot Community

Scoot is offering voucher refunds for the full value of bookings made on or before 15 March 2020, for travel up to 31 May 2020, with immediate effect. These vouchers are valid for 12 months, and can be used for rebooking travel at a later date. A self-service portal for this on our website will be ready within a few days and Scoot will update customers via this page, our website and email notifications. Please continue to visit our website at www.flyscoot.com for the latest updates. Thank you for your patience and understanding during this period.

The Scoot Team
Βίκυ εσύ τι έκανες? Ακυρωσες?
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Βίκυ εσύ τι έκανες? Ακυρωσες?
Θάλεια,θα ακυρώσουμε δυστυχώς...Απλά περιμένω να δω αν ακυρωθεί η πτήση για να πάρουμε τα χρήματα... Διαφορετικά,θα πάρουμε το voucher.Εχουμε βέβαια κλεισμένα αλλά 5 αεροπορικά για τις εντός Βιετνάμ-Καμποτζης-Σιγκαπουρης πτήσεις,όλες με διαφορετικές εταιρείες και ελπίζω να πάρουμε επιστροφή χρημάτων από τις βιτναμεζικες λόγω απαγόρευσης εισόδου,και αν όχι χρήματα τουλάχιστον voucher από τις άλλες...Μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω!Εσύ τι σκέφτεσαι?Έχεις βέβαια καιρό μέχρι τον Ιούνιο,αλλά τα πράγματα δεν ξέρουμε αν θα είναι καλύτερα τοτε...Τελικά "άλλαξαν δραματικά" οι συνθήκες για να πραγματοποιήσουμε το ταξίδι μας...:cry:
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Και εγώ μόλις ζήτησα επιστροφή χρημάτων από Vietjet για εσωτερικές πτήσεις στα μέσα Απριλίου. Θα σας ενημερώσω μόλις μου απαντήσουν.
 

Klemh

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πετάω αύριο για Ελλάδα αλλά έτσι όπως εχει η κατάσταση στην Ελλάδα όπου όλα έχουν κλείσει κ γενικά με τον ιό και όλα όσα γίνονται αποφάσισα να μην πάω τελικά. Μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία της πτήσης μ? Κ αν ναι, πώς?Εχω δει μέχρις στιγμής ότι πολλές αεροπορικές δίνουν την δυνατότητα αλλαγής πτήσεων χωρίς επιπλέον χρεώσεις λόγο του coronavarious. Η wizz δίνει αυτή την δυνατότητα?
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Θάλεια,θα ακυρώσουμε δυστυχώς...Απλά περιμένω να δω αν ακυρωθεί η πτήση για να πάρουμε τα χρήματα... Διαφορετικά,θα πάρουμε το voucher.Εχουμε βέβαια κλεισμένα αλλά 5 αεροπορικά για τις εντός Βιετνάμ-Καμποτζης-Σιγκαπουρης πτήσεις,όλες με διαφορετικές εταιρείες και ελπίζω να πάρουμε επιστροφή χρημάτων από τις βιτναμεζικες λόγω απαγόρευσης εισόδου,και αν όχι χρήματα τουλάχιστον voucher από τις άλλες...Μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω!Εσύ τι σκέφτεσαι?Έχεις βέβαια καιρό μέχρι τον Ιούνιο,αλλά τα πράγματα δεν ξέρουμε αν θα είναι καλύτερα τοτε...Τελικά "άλλαξαν δραματικά" οι συνθήκες για να πραγματοποιήσουμε το ταξίδι μας...:cry:
Εγώ πετάω 2/6 κ δεν σκοπεύω να ακυρώσω..ελπίζω να γίνει αυτό το ταξίδι μου γιατί έχασα ήδη το Βέλγιο που είχα τώρα κ ελπίζω το άλλο να πάνε όλα καλά..εκεί δεν έχει πολλά κρουσματα..προς το παρόν..ίσως παίζει ρόλο κ η ζέστη...θα στεναχωρηθω πολύ γιατί είμαι υπάλληλος κ τόση μεγάλη άδεια δεν ξέρω αν μπορώ να ξαναπάρω..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Πετάω αύριο για Ελλάδα αλλά έτσι όπως εχει η κατάσταση στην Ελλάδα όπου όλα έχουν κλείσει κ γενικά με τον ιό και όλα όσα γίνονται αποφάσισα να μην πάω τελικά. Μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία της πτήσης μ? Κ αν ναι, πώς?Εχω δει μέχρις στιγμής ότι πολλές αεροπορικές δίνουν την δυνατότητα αλλαγής πτήσεων χωρίς επιπλέον χρεώσεις λόγο του coronavarious. Η wizz δίνει αυτή την δυνατότητα?
Για Ελλάδα από που;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom