Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τη μπουκινγκ για να ζητήσω επιστροφη σε μη ακυρωσιμη κρατησηη και όταν πατάω στην εξυπηρέτηση πελατών μου βγάζει το εξής μήνυμα.
Δεν έχετε μηνύματα! Κάντε κράτηση για το επόμενο ταξίδι σας και χρησιμοποιήστε το Booking Assistant για να βρείτε απαντήσεις σε τυχόν ερωτήματα που έχετε.
Πώς μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους;
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλημερα, μιλησα με emirates σημερα για πτηση απο Αθηνα για Βιετναμ μου ειπανε οτι απτην στιγμη που υπαρχει travel restriction θα γινει κανονικα full refund. Στο γραφειο της Αθηνας που μιλησα μου λεγανε οτι δεν υπαρχει travel restriction, τους ειπα οτι λεει ξεκαθαρα οτι απο Σενγκεν δεν μπαινει κανεις στην χωρα μου λενε καλεστε μας και αυριο - υποθετω θελω να αποφυγουν το full refund αλλα θα τους παρω αυριο να τους ξαναπω οτι μιλησα και με την πρεσβεια και μου το επιβεβαιωσαν.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Γειά σου Ντεπυ,
στειλτους μήνυμα στο messenger. Εμένα μου απάντησαν όπως βλέπεις στο επισυναπτόμενο View attachment 300699
Σ ευχαριστω Κατερινα, τους εστειλα στο μεσεντζερ και μετα απο λιγο με καλεσε ενας εκπροσωπος και λυθηκε το θεμα μου....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Δεν έχει βγει απαγόρευση πτήσεων από Αγγλία για Ελλάδα.Επομένως μάλλον η πτήση θα γίνει κανονικά.Επικοινώνησε με την εταιρεία.Αν γίνει η πτήση δύσκολα θα σου δώσουν επιστροφή ή αλλαγή.Γνώμη μου.
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Καλημέρα σας, είχαμε κλείσει για 15-19/04 αεροπορικά και ξενοδοχεία για Βέλγιο (δύο μέρες Μπρύζ και 2 Βρυξέλλες) με μη ακυρώσιμες κρατήσεις. (λάθος μας φυσικά-προς γνώση και συμμόρφωση για την επόμενη κράτηση). Εστειλα ακυρώσεις στα ξενοδοχεία και ζητούσα με ευγένεια να μου επιστραφούν τα χρήματα λόγω της κατάστασης που επικρατεί (covid-19). Το ξενοδοχείο στην Μπρύζ μου απάντησε και μου πρότεινε μεταφορά της κράτησης σε ημερομηνία έως 31/12/20. Περιμένω κάτι ανάλογο και απο το ξενοδοχείο στις Βρυξέλλες και επίσης περιμένω μήπως αν απαγορευτούν πτήσεις μου επιστραφούν ή αλλαχθούν τα αεροπορικά (Ryanair). Υγεία πάνω απ'όλα και βλέπουμε.....
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
κ εγω ειχα επιστροφη 20/3 απο Αμμαν σε ενα ταξιδι που τελικα δεν θα πραγματοποιηθει κ ακυρωθηκε η πτηση
Πέταγες με Royal Jordanian? Η πτήσεις μου είναι για 26-4/3-5 αλλά βλέπω να οδεύουν προς ακύρωση. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η εταιρεία έγραφε στο σάιτ της ότι παρότι η πτήσεις του Μαρτίου ακυρώθηκαν από τους ίδιους δεν δίνουν πλήρη αποζημίωση στους πελάτες τους, αλλά σύμφωνα με τους όρους του εισητηρίου, δηλαδή κρατάνε 65 € σε κάθε επιβάτη. Σε εσάς έχει γίνει πλήρης επιστροφή του ποσού του εισητηρίου;
 

Klemh

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δεν έχει βγει απαγόρευση πτήσεων από Αγγλία για Ελλάδα.Επομένως μάλλον η πτήση θα γίνει κανονικά.Επικοινώνησε με την εταιρεία.Αν γίνει η πτήση δύσκολα θα σου δώσουν επιστροφή ή αλλαγή.Γνώμη μου.
Αυτό προσπαθώ να κάνω από τ πρωί αλλά δεν μ το σηκώνουν με βάζουν συνέχεια σε αναμονή. Εγώ έτσι κ αλλιώς δεν θα πάω αλλά ήθελα να αλλάξω τις ημερομηνίες αν γινόταν μην πάνε τσάμπα τα λεφτά που έδωσα πήγαινε έλα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τη μπουκινγκ για να ζητήσω επιστροφη σε μη ακυρωσιμη κρατησηη και όταν πατάω στην εξυπηρέτηση πελατών μου βγάζει το εξής μήνυμα.
Δεν έχετε μηνύματα! Κάντε κράτηση για το επόμενο ταξίδι σας και χρησιμοποιήστε το Booking Assistant για να βρείτε απαντήσεις σε τυχόν ερωτήματα που έχετε.
Πώς μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους;
Γεια σου Ντεπυ,
δοκίμασε να στείλεις μνμ στο ξενοδοχειο, απο την πλατφόρμα του booking (μεσα από την κράτηση) και ζήτησε από αυτούς κατ´ εξαίρεση επιστροφή χρημάτων, κατ’αρχήν. Αυτά τα μηνύματα τα διαβάζει και η Booking.
 
Last edited:

theo1234

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα βρίσκομαι στην Αμερική το εισητηριο μου είναι κλεισμένο μέσω petals.gr με ημερομηνία επιστροφής 24/3 μέσω του σάιτ Turkish airlines δεν μπορώ να τα αλλάξω γιατί λέει πρέπει το ταξιδιωτικό πρακτορείο να τα αλλάξει παίρνω τηλέφωνα δεν το σηκώνει κανείς ούτε το πρακτορείο ούτε ηTurkish airlines γνωρίζει κανείς τίποτα να βοηθήσει ;
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Παιδιά καλησπέρα έχω μια πτήση που ακυρώθηκε το πήγαινε και με μεταφέρανε στην επόμενη πτήση που είναι 7 ώρες μετά (επίσης απευθείας πτήση και η επόμενη) . Μπορώ να διεκδικήσω επιστροφή χρημάτων?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα σας ,
Στις 22 Μαρτίου θα πετούσα για Παρίσι με transavia Από Θεσσαλονίκη Αλλά η αεροπορική δεν έχει ανακοινώσει αλλαγή ημερομηνιών χωρίς έξτρα κόστος όπως άλλες .. Επίσης στο ξενοδοχείο η κράτηση είχε γίνει μέσω booking με Μη επιστρέψιμη τιμή ( είχε πληρωθεί όλο το ποσό κ για τα 5 βράδια) .. σε email στις 11/03 Το ξενοδοχείο απάντησε ότι δεν δέχεται την ακύρωση Αλλά ούτε και την μεταφορά σε μεταγενέστερη ημερομηνία. Το θεωρώ άδικο λόγω της κατάστασης που επικρατεί σε όλη την Ευρώπη κ φυσικά σε Ελλάδα κ Γαλλία.. Πως θα βγάλουμε άκρη;

Ο Μακρον σήμερα το απόγευμα βγάζει νέο διάγγελμα και είναι σχεδόν σίγουρο ότι πάμε σε καραντίνα αντίστοιχη της Ισπανίας. Περίμενε την επιβεβαίωση απ'το διάγγελμα και ξαναεπικοινωνησε με την αεροπορική και το ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom