Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

AreTaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα.Έχει πάρει κανείς λεφτά πίσω απο το booking, σε non refundable κράτηση, λόγω της ιδιαιτερότητας της κατάστασης στην Ιταλία;
Καλησπέρα, εμείς είχαμε ταξίδι αύριο για Πορτογαλία και μόλις χτες έστειλα email στο ξενοδοχειο και στο booking, να μου γίνει refund (δεν είχα το δικαίωμα) και μου απντησανε θετικά. Τώρα περιμένω να δω αν όντως θα γίνει η πίστωση.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Παιδιά καλησπέρα έχω μια πτήση που ακυρώθηκε το πήγαινε και με μεταφέρανε στην επόμενη πτήση που είναι 7 ώρες μετά (επίσης απευθείας πτήση και η επόμενη) . Μπορώ να διεκδικήσω επιστροφή χρημάτων?
Ποια αεροπορικη ειναι;; Καλυτερα απο τον οποιοδηποτε θα σου απαντησει η ιδια η εταιρεια.... Επικοινωνησε μαζι τους.
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (ίσως και λίγο χαζή , αλλά ας την κάνω)...έχω κλείσει αεροπορικά για Βρυξέλλες (αναχώρηση 15/4 - και επιστροφή 19/04 - Ryanair ) χωρίς δικαίωμα ακύρωσης και δεν έχω κάνει ακόμα check-in παρότι είναι διαθέσιμο. Σε περίπτωση που κλείσουν π.χ. τα αεροδρόμια ή τα σύνορα κλπ. , για να έχω δικαίωμα επιστροφής χρημάτων λόγω ακύρωσης των πτήσεων θα πρέπει να έχω κάνει check-in ή δεν είναι απαραίτητο ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (ίσως και λίγο χαζή , αλλά ας την κάνω)...έχω κλείσει αεροπορικά για Βρυξέλλες (αναχώρηση 15/4 - και επιστροφή 19/04 - Ryanair ) χωρίς δικαίωμα ακύρωσης και δεν έχω κάνει ακόμα check-in παρότι είναι διαθέσιμο. Σε περίπτωση που κλείσουν π.χ. τα αεροδρόμια ή τα σύνορα κλπ. , για να έχω δικαίωμα επιστροφής χρημάτων λόγω ακύρωσης των πτήσεων θα πρέπει να έχω κάνει check-in ή δεν είναι απαραίτητο ?
Δεν έχει σχέση αν γίνουν αυτά που περιγράφεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Καλησπέρα βρίσκομαι στην Αμερική το εισητηριο μου είναι κλεισμένο μέσω petals.gr με ημερομηνία επιστροφής 24/3 μέσω του σάιτ Turkish airlines δεν μπορώ να τα αλλάξω γιατί λέει πρέπει το ταξιδιωτικό πρακτορείο να τα αλλάξει παίρνω τηλέφωνα δεν το σηκώνει κανείς ούτε το πρακτορείο ούτε ηTurkish airlines γνωρίζει κανείς τίποτα να βοηθήσει ;
Καταλαβαίνεις ότι επικρατεί σχετικό χάος.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος από το να επικοινωνήσεις με το πρακτορείο.Τώρα φαίνεται ποια πρακτορεία είναι καλά και ποια όχι.Και σύμφωνα με τα τελευταία μέτρα θα μπεις καραντίνα όταν έρθεις.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Κλεισμενα εισητηρια με επιστροφη απο αθηνα για βουδαπεστη,για δυο ατομα.ενοηται πως δεν θα παμε το ξενοδοχειο ειχε δωρεαν ακυρωση και ακυρωσα.ryanair 1 απριλιου ως 6 απριλιου...δεν μου εχει ερθει μαιλ ακυρωσης...κι επιστροφης χρηματων ξερει κανεις τι γινεται σ αυτη την περιπτωση;δεν τα εχω ακυρωσει περιμενω μπας και στελει μαιλ η εταιρια.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
256
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Η Ryanair πριν ανακοινωσε οτι αφαιρει το κοστος αλλαγης σε ολες τις πτησεις μεσα στον Απριλιο. Εχω κρατηση για Μπεργκαμο στις 17/4.Να πω την αληθεια δεν θελω να δεσμευτω και να κανω αλλαγη. Υπαρχει περιπτωση αυτη η ακυρωση του κοστους αλλαγης να ισχυει για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα; Εχω σκεφτει να περιμενω εως τελευταια στιγμη μηπως ακυρωθει η πτηση και παρω τα χρηματα. Η απορια μου ειναι μηπως στο τελος δεν ακυρωθει η πτηση, και ξανα βαλουν τα εξοδα.
 

AntTsil

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καταλαβα. Σας ευχαριστω. Εγω προσπαθησα να επικοινωνησω με την edreams μεσω της οποιας εκλεισα τα εισιτηρια αλλα με παραπεμπει στις αερογραμμες. Και αυτες με τη σειρα τους μιλουν μονο για voucher ή αλλαγη ημερομηνιων.
Μπόρεσες και τους βρήκες στην edreams γιατί εμένα δεν μου το σηκώνουν .Σε ποιό τηλ τους πήρες ?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Από αλλού το περίμενα, από αλλού μου ήρθε.

Μέχρι στιγμής είχα κανονισμένα για το επόμενο τρίμηνο, από Βαλένθια για:

1) Παλέρμο (23/04)
2) Βρυξέλλες (12/06)

Προφανώς αν περίμενα να ακυρωθεί κάτι, αυτό ήταν το Παλέρμο, και λόγω χρόνου αλλά κυρίως γιατί πάω από τη Σκύλλα (Ισπανία) στη Χάρυβδη (Ιταλία). Το ταξίδι όμως αυτό είναι σε ισχύ, ενώ μόλις μου ήρθε email από τη ryan ότι το ταξίδι στις Βρυξέλλες ακυρώθηκε. Δε μου δίνει την επιλογή να πάρω πίσω τα χρήματά μου, μόνο να αλλάξω το ταξίδι μου.


Λάθος, μου έστειλαν για να με ενημερώσουν ότι μπορώ να αλλάξω την πτήση μου δωρεάν. Όπως πάντα πανικοβλήθηκα αδίκως μέχρι στιγμής. Παραμένει ακόμη μυστήριο βέβαια το γεγονός ότι δεν έχω κάποια αλλαγή ή ενημέρωση για το ταξίδι στο Παλέρμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.034
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom