Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Άρα, ούτε μπορεί κάποιος να βγει από Ευρώπη προς Ασία;
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Καλημέρα σας . Εγώ είχα ενα προγραμματισμένο ταξίδι στην Νυρεμβέργη αλλα λόγω τησ κατάστασης με τον κορονοϊοό δεν θα πάμε . Το ένα από τα δύο ξενοδοχεία ήταν χωρίς επιστροφή και μου είπαν ότι από τα 157€ η επιστροφή είναι 15,6€ διότι κρατάνε το 90% των χρημάτων . Γνωρίζετε Μήπως λογω την κατάστασης γίνεται κάνω κάτι για να μου επιστρέψουν περισσότερα χρήματα ; σας ευχαριστώ πολύ .
 

maria_tr

Member
Μηνύματα
18
Likes
28
Γεια σας, είχα κλείσει και εγω για Λονδίνο τον Απρίλιο ξενοδοχείο της αλυσίδας travelodge non refundable σε ερωτηση μου πήρα αυτή την απάντηση απο το ρομποτάκι:
For Saver rate bookings, you will be charged a £5 fee to amend and the same rate may also need to be available for the new dates. All extras are also non refundable.
Αρα να καταλάβω πως μπορω να αλλάξω τις ημερομηνίες μου πχ για Οκτώβριο και θα μου χρεώσει 5 λίρες;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και θα τους πάρει 30 εργάσιμες μέρες για να το πιστωσουν στο account μας? Αυτιματοποιημενο δεν πρέπει να είναι αυτό?
Εγω ιδανικά θα ήθελα να πάω το επόμενο Πάσχα αλλά δεν είναι εντός του ημερολογιακόυ έτους, την περίοδο των Χριστουγέννων έχουν ήδη ανέβει οι τιμές.. Οπότε είναι μεγάλο το δίλημμα.. Refund ή αναμονή?
30 μέρες λέει αλλά τα παίρνεις πολύ γρηγορότερα - εμένα μου τα επέστρεψαν σε 3 - αλλά αυτό ήταν πριν αρκετές εβδομάδες, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με όλον αυτόν τον χαμό.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
30 μέρες λέει αλλά τα παίρνεις πολύ γρηγορότερα - εμένα μου τα επέστρεψαν σε 3 - αλλά αυτό ήταν πριν αρκετές εβδομάδες, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με όλον αυτόν τον χαμό.
3 μέρες; Μπράβο!
Σου επέστρεψαν χρήματα ή voucher;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Γεια σας, είχα κλείσει και εγω για Λονδίνο τον Απρίλιο ξενοδοχείο της αλυσίδας travelodge non refundable σε ερωτηση μου πήρα αυτή την απάντηση απο το ρομποτάκι:
For Saver rate bookings, you will be charged a £5 fee to amend and the same rate may also need to be available for the new dates. All extras are also non refundable.
Αρα να καταλάβω πως μπορω να αλλάξω τις ημερομηνίες μου πχ για Οκτώβριο και θα μου χρεώσει 5 λίρες;
Ναι με την προϋπόθεση ότι θα έχει διαθεσιμότητα με την ίδια κατηγορία τιμής στις καινούριες ημερομηνίες.΄Ετσι καταλαβαίνω.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Πάντως η IHG των ξενοδοχείων holiday Inn, intercontinental κλπ. Μου έδωσε full refund σε non refundable κράτηση.

Περιμένω και την Aegean να ακυρώσει την πτήση γιατί προς το παρόν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή των εισιτηρίων και δεν θέλω να κάνω αλλαγή.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Έχω κλείσει για Πάσχα στη Μόσχα με Aegean, ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση και δυστυχώς έχουμε βγάλει ήδη τη visa από Μουζενίδη.
Από σήμερα το βράδυ η Ρωσία κλείνει τα σύνορα σε ταξιδιώτες της Ε.Ε. και όχι μονο μέχρι και την 1/5/20.

Θα μπορούσα να πάρω χρήματα πίσω από τις βίζες και Aegean άραγε;

Δεν έχω κάνει κάποια κίνηση ακομα.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Κάποιες μέρες δεν έχει την πτήση μου αλλά μια της Lufthansa που συνεργάζονται και που αναχωρεί μισή ώρα μετά από τη δική μου. Αν ισχύσει αυτό τη μέρα που αναχωρώ μπορώ να το προβάλλω ως δικαιολογία και βα ζητήσω ακύρωση και πλήρη επιστροφή χρημάτων;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom