Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
foul refund σε voucher από την scoot ,σημαίνει ότι μας επιστρέφει όλο το ποσό στον λογαριασμό μας για να το αξιοποιήσουμε σε όσες πτήσεις θέλουμε μελλοντικά?
Έτσι το καταλαβαίνω και εγώ.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
SOOS!! HELP PLEASE!!Προσπαθω εδω και ωρα να κανω το refund της Ryan air απο το customer service και ακρη δεν βγαζω ειλικρινα!!Παταω reservation number και πραγματικα εχω βαρεθει να βλεπω την λεξη invalid .Ποιο ειναι το reservation number γιατι παταω αυτο που μου βγαζει σαν reservation numb και δεν το κανει δεκτο.Με εχει πιασει πονοκεφαλος.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
SOOS!! HELP PLEASE!!Προσπαθω εδω και ωρα να κανω το refund της Ryan air απο το customer service και ακρη δεν βγαζω ειλικρινα!!Παταω reservation number και πραγματικα εχω βαρεθει να βλεπω την λεξη invalid .Ποιο ειναι το reservation number γιατι παταω αυτο που μου βγαζει σαν reservation numb και δεν το κανει δεκτο.Με εχει πιασει πονοκεφαλος.
Καλησπερα μια απ τα ιδια...αν επιτρεπεται ποιος ο προορισμος;
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Τα ίδια κάνει κ σε εμένα από το μεσημέρι που το προσπαθώ. Τους έστειλα μέιλ, να δω τι θα απαντήσουν..
 

Panayiotis Z

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πετάω για Βουδαπέστη 19/3 από Αθηνα με wizzair και διαβάζω ότι η Ουγγαρία απαγορεύει την είσοδο στη χώρα σε μη Ούγγρους από τη Δευτέρα το βράδυ στις 16/3. Πως μπορώ να πάρω πίσω χρήματα ή να κάνω rebooking έστω ξέρει κανείς; Η πτήση μια μέρα πριν φαίνεται ότι πραγματοποιείται κανονικά. Επίσης το site της εταιρίας δεν αναφέρει κάτι για την απαγόρευση αυτή.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Υπόψη ότι σε 4 ώρες ισχύει απαγόρευση εισόδου στην Ελλάδα πολιτών εκτός ΕΕ και Συμφωνίας Σένγκεν για ένα μήνα (από 18.3.2020 και ώρα 06:00 έως και 18.4.2020 και ώρα 06:00) (εξαιρούνται οι transit, οδηγοί φορτηγών με εμπορεύματα και κάποιες εύλογες περιπτώσεις π.χ. σύζυγοι πολιτών της ΕΕ κλπ). Το οποίο είναι λογικό ότι θα επηρεάσει και τις πτήσεις από/προς πολλούς μη ευρωπαϊκούς προορισμούς.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.026
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σας είχα κράτηση ξενοδοχείου χωρίς επιστροφή χρημάτων για Νυρεμβέργη αλλά λόγω της κατάστασης με τον ιο δεν θα πάμε μου είπαν ότι θα κρατήσουν το 90% των χρημάτων . Γνωρίζει κάποιος αν λόγω την όλης κατάστασης γίνεται να μου επιστρέψουν περισσότερα χρήματα ;
Οσο δεν απαγορευονται οι πτησεις απο/προς Γερμανια και του τοπου διαμονης σου και τα ξενοδοχεια παραμενουν ανοιχτα οχι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Πετάω για Βουδαπέστη 19/3 από Αθηνα με wizzair και διαβάζω ότι η Ουγγαρία απαγορεύει την είσοδο στη χώρα σε μη Ούγγρους από τη Δευτέρα το βράδυ στις 16/3. Πως μπορώ να πάρω πίσω χρήματα ή να κάνω rebooking έστω ξέρει κανείς; Η πτήση μια μέρα πριν φαίνεται ότι πραγματοποιείται κανονικά. Επίσης το site της εταιρίας δεν αναφέρει κάτι για την απαγόρευση αυτή.
Επικοινώνησε με την εταιρεία και ανέφερε τις απαγορεύσεις.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Σε non-refundable κράτηση της Agoda για Σιγκαπούρη, το ξενοδοχείο αρνείται να κάνει refund. Έστειλα πμ μέσω Facebook και email στην Agoda και περιμένω.

Στο μεταξύ, τους ξεφώνισα όπου μπορούσα στη Σιγκαπούρη.
Τι συνήγορο του πολίτη, τι ταξιδιωτικό συμβούλιο, τι επιτροπή αθέμιτου ανταγωνισμού.
Σήμερα μου απάντησε η επιτροπή αθέμιτου ανταγωνισμού (κάπως έτσι τέλος πάντων) και ζήτησα να προωθήσουν εκείνοι το αίτημά μου. Αν βγάλω άκρη, θα σας πω

Dear Mr Χ,
  1. We refer to your complaint submitted on 17 March 2020.
  1. We understand that you are seeking assistance to resolve your dispute with Χ Hotel over the non-refundable booking that you had made.
  1. We wish to share that the Singapore Tourism Board (“STB”) assists tourists in resolving business-to-tourist disputes and can be contacted via the following channels:
(i) Online submission of complaint
Link: www.stb.gov.sg/content/stb/en/footer/feedback.html;

(ii) Phone assistance
STB’s hotline: +65 1800 736 2000 (Mon - Fri, 9am to 6pm); or

(iii) Email
STB’s email: [email protected].
  1. Alternatively, please let us know if you prefer that we forward your complaint to STB.
  1. Thank you.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom