Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
μολις βρηκα γραμμη ετζιαν, εχω σοκαριστει:haha: λεω του δικου μου φερε το τηλ, I am feeling lucky:haha:

τελος, ολα ακυρωθηκαν. τζαμπα μου βγηκε
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μολις βρηκα γραμμη ετζιαν, εχω σοκαριστει:haha: λεω του δικου μου φερε το τηλ, I am feeling lucky:haha:

τελος, ολα ακυρωθηκαν. τζαμπα μου βγηκε
Σου έκανα refund?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
3 μέρες; Μπράβο!
Σου επέστρεψαν χρήματα ή voucher;
Πλήρης επιστροφή χρημάτων στην πιστωτική κάρτα που είχα χρησιμοποιήσει. Τυχερός.

Με τις άλλες αεροπορικές εταιρίες (Qatar, Thai, Bangkok) δεν φαίνεται να έχω την ίδια τύχη. Μια βδομάδα στο περίμενε. Ούτε καν email επιβεβαίωσης λήψης του αιτήματος δεν έστειλαν.

Με την Qatar, μάλιστα, συμβαίνει το εξής τραγελαφικό. Πριν 10 μέρες έπρεπε να προσπαθήσεις πολύ αλλά κάποια στιγμή απαντούσε κάποιος και μιλούσες. Σήμερα είχε ηχογραφημένο μήνυμα που έλεγε να τους στείλεις email σε μια διεύθυνση που δεν υπήρχε πουθενά στο site. OK, στέλνεις mail και παίρνεις αυτοματοποιημένη απάντηση ότι ο αντιπρόσωπος θα απουσιάζει στις 19/3 και 20/3 γιατί έχει πάρει την ετήσια άδειά του! Πόσο μας δουλεύουνε; :mad:

Στα δύσκολα φαίνεται το επίπεδο του customer service κι απ'ό,τι φαίνεται, ακόμη κι οι "μεγάλες" εταιρίες δεν τό'χουν. Προς μελλοντική μας γνώση αυτό...
 

Arethdina

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Εμένα στην φόρμα συμπλήρωσης βάζω τον κωδικό κράτησης και μου λέει ότι είναι λάθος, ενώ είναι ο σωστός...Αν επιτρέπεται σε ποιο μειλ τους έστειλες;
Eισαι σίγουρη ότι βάζεις τον σωστό κωδικό;; Δε είναι αυτός με τα πολλά γράμματα και τους αριθμούς πχ για να καταλάβεις ο δικός μου σωστός κωδικός είναι FR1818 που αν το ψάξεις στο google θα σου βγάλει την πτηση μου η οποία παρεμπιπτόντως είναι Θεσσαλονικη προς αιτχοφεν .Το λέει όταν πας στις κρατήσεις σου και πατάς δρομολόγιο.
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Αναστολή της πτήσης ΝΥ-Αθήνα από 13/3-20/5 ανακοίνωσε η emirates.
https://www.emirates.com/gr/greek/help/travel-updates/#3515Εάν κάποιος κατόρθωσε να επικοινωνήσει με το pamediakopes ας ενημερώσει τι του είπαν για τις πτήσεις προς NY με emirates.

Eπικοινώνησα με emirates και μου αναφέραν παρότι ακυρώθηκε η πτήση μου προς Νέα Υόρκη δεν δικαιούμαι full refund.
Ρε θα μας τρελάνουν τελείως? Moυ απάντησαν συγκεκριμένα δεν την ακυρώσαμε εμείς την πτήση αλλά ο κορονοϊός.... είναι ποτέ δυνατόν;
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
https://www.iefimerida.gr/kosmos/koronoios-akyronontai-ptiseis-ryanair-entos-eeΗ Ryan ανακοίνωσε χθες ακύρωση σχεδόν όλων των πτήσεων της από 24 Μαρτίου. Μέχρι τότε οι πτήσεις θα είναι κατά 80% μειωμένες. Λογικά θα πρέπει να περιμένουμε e mail ενημερωτικό από την εταιρία που θα μας δίνει δυνατότητα πλήρους επιστροφής χρημάτων. Εμένα το ταξίδι μου ήταν για 22/4 προς Βιέννη. Οπότε θα περιμένω ακόμα χωρίς να κάνω από μόνη μου καμία κίνηση για ακύρωση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
https://www.iefimerida.gr/kosmos/koronoios-akyronontai-ptiseis-ryanair-entos-eeΗ Ryan ανακοίνωσε χθες ακύρωση σχεδόν όλων των πτήσεων της από 24 Μαρτίου. Μέχρι τότε οι πτήσεις θα είναι κατά 80% μειωμένες. Λογικά θα πρέπει να περιμένουμε e mail ενημερωτικό από την εταιρία που θα μας δίνει δυνατότητα πλήρους επιστροφής χρημάτων. Εμένα το ταξίδι μου ήταν για 22/4 προς Βιέννη. Οπότε θα περιμένω ακόμα χωρίς να κάνω από μόνη μου καμία κίνηση για ακύρωση.
΄Ενα μήνα έχεις.Φυσικά να περιμένεις.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
https://www.iefimerida.gr/kosmos/koronoios-akyronontai-ptiseis-ryanair-entos-eeΗ Ryan ανακοίνωσε χθες ακύρωση σχεδόν όλων των πτήσεων της από 24 Μαρτίου. Μέχρι τότε οι πτήσεις θα είναι κατά 80% μειωμένες. Λογικά θα πρέπει να περιμένουμε e mail ενημερωτικό από την εταιρία που θα μας δίνει δυνατότητα πλήρους επιστροφής χρημάτων. Εμένα το ταξίδι μου ήταν για 22/4 προς Βιέννη. Οπότε θα περιμένω ακόμα χωρίς να κάνω από μόνη μου καμία κίνηση για ακύρωση.
Ακριβως παρόμοια περίπτωση. Πετάμε 11/4 για Βερολίνο και επιστροφη 20/4
Μας ηρθε το ιδιο μήνυμα και ειμαι και γω της ιδιας άποψης να μη κανω τίποτα κ να περιμένω μήνυμα επιστροφής χρημάτων
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Έχω πτήση σήμερα το απόγευμα Αθήνα-Βουκουρέστι η οποία φαίνεται στο site ότι έχει προγραμματιστεί να γίνει. Επικοινώνησα με τη ryanair μέσω του chat και μου είπαν ότι γίνεται δεκτή μόνο αλλαγή ημερομηνιών. Το έψαξα μέχρι τον Οκτώβρη αλλά για ένα εισιτήριο των 35 ευρώ που έδωσα πρέπει να πληρώσω έξτρα στην καλύτερη περίπτωση 60 ευρώ. Οπότε το απέρριψα. Το θέμα είναι να κάνω check in κανονικά αλλά να μην εμφανιστώ, να κάνω ακύρωση ή να μην κάνω τίποτα; Σκέφτομαι ότι ίσως ακυρωθεί η πτήση επιστροφής διότι όποιος έρχεται από Ρουμανία πρέπει να μπει καραντίνα για 14 μέρες.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Για όποιον έχει κρατήσεις/πτήσεις στη Σιγκαπούρη:

Υποχρεωτική καραντίνα 14 ημερών για ΟΛΟΥΣ όσους μπαίνουν στη Σιγκαπούρη.

COVID-19: Travel restrictions for foreign visitors entering Singapore


All countries/regions [updated 18 Mar 2020]

From 20 March 2020, 2359 hours, all Singaporeans, Permanent Residents, Long Term Pass holders and short term visitors entering Singapore will be issued a 14-day Stay-Home Notice (SHN)^.

They will have to provide proof of the place where they will serve the 14-day SHN, for example a hotel booking covering the entire period, or a place of residence they or their family members own.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πες μου σε παρακαλώ που τους βρήκες; Τηλέφωνο δεν λειτουργεί, email δεν μπορώ να βρω,έστειλα κάπου και με παρέπεμψαν στην ηλεκτρονική τους σελίδα..
Στειλε στο μεσεντζερ, απαντανε αμεσως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom