Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
  1. Εσωτερική πτήση από Da Nang -> Phu Quoc με Jetstar. Η πτήση ακυρώθηκε αλλά δεν το γνωρίζουν ακόμη.? Γενικά δεν τα πάνε καλά με την επικοινωνία και για ένα απλό τσατ 15 μηνυμάτων μας πήρε 3 ώρες.
    Μάλλον θα μου γίνει επιστροφή αλλά δεν μου έχουν στείλει email ακόμη. Όταν μπαίνω στην κράτηση μου απο cancelled πλέον λέει:
    Your booking has been cancelled, and your reimbursement request is in progress – please allow at least 14 business days
Chat με ποιον?Με την Jess, που είναι ρομπότ?Μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες γιατί με ενδιαφέρει.Εχουμε κλεισμένο τι Σιεμ Ριπ-Σιγκαπουρη με jet star και ενώ έχουν ακυρώσει όλες τι πτήσεις,δίνουν voucher και Όχι χρηματα.Επισης Δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω email (εγώ τουλάχιστον δεν τα κατάφερα μέχρι τώρα)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Έστειλα email εδώ: [email protected]
Και σε πμ στο facebook.
Και σε post στο facebook.
Ναι, επισύναψα και το link.
Ακόμα δεν απάντησαν, αλλά στο pm έστειλαν αυτοματοποιημένο μήνυμα:
Dear passengers, please contact our hotline at +65 6388 8883 or email us at [email protected] to receive the reschedule policies or request for a refund due to cancellations with regards to COVID-19. Thank you.
έστειλα και εγώ email στην vietjet..άντε να δούμε μήπως πάρουμε τίποτα πίσω.

Για τις πτήσεις της scoot αν μου δώσει δυνατότητα να πάω το επόμενο Πάσχα θα δεχτώ. Τους έχω στείλει επίσης email με σχετικό ερώτημα,αλλιώς περιμένω το ακυρωτικό τους email ,βλέποντας και κάνοντας.
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
45
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά. έχει βγάλει κάποιος άκρη με το πως ζητάμε refund από easyjet?. Έλαβα σχετικό email για τις πτήσεις μου που ακυρώθηκαν αλλά μέσα από τη σελίδα της κράτησης (manage booking) δεν έχω καταφέρει να βρω πως γίνεται, το μόνο που βρίσκω είναι πως αλλάζω την ημερομηνία πτήσης... Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Επισημως ακυρες οι πτησεις απο Μπεργκαμο για Αθηνα Απριλη και Μαη.
Ακομη δεν ηρθε μειλ για refund. Ισχυει ακομη η δυνατοτητα αλλαγης πτησης, αφου φαινεται ενεργη στον λογαριασμο μου. Μαλλον ειναι νωρις και απλα να περιμενω το μειλ η να μιλησω στο τσατ;
Η Alitalia δινει voucher για εναν χρονο. Επειδη εκλεισα με Petas, ελπιζω να σηκωνουν κανενα τηλεφωνο.
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Καλησπέρα σας. Και εμένα μου ήρθε σήμερα μήνυμα από την Emirates ότι η πτήση για Οσάκα στις 31/03/20 ακυρώνεται και από ότι βλέπω δίνει μόνο τις παρακάτω επιλογές:

Είναι επιλέξιμοι για επιλογές Επανακράτησης και Ταξιδιωτικού κουπονιού:

  • Η επανακράτηση επιτρέπεται εντός της ισχύος του εισιτηρίου χωρίς επιπλέον χρέωση, μπορεί να ισχύσει διαφορά ναύλου, εάν υπάρχει
  • Ταξιδιωτικό κουπόνι για αξία εισιτηρίου με ισχύ για 12 μήνες από την ημερομηνία έκδοσής του
Οπότε από Δευτέρα από νωρίς στο τηλέφωνο με το Pamediakopes.gr και βλέπουμε. Ό,τι νεότερο έχω θα ενημερωσω
Eγώ μίλησα με το pamediakopes μέσω email. Παρότι η πολιτική της emirates δίνει και την εναλλακτική του voucher, αυτοί δίνουν μόνο rebooking.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Kαλά σε ακύρωση πτήσης μέσα στον Απρίλιο η aegean έστειλε mail για αλλαγή η voucher αλλά δε δουλεύουν καν λέει επικοινωνήστε με τηλεφωνικό κέντρο και διαβάζοντας τους όρους τώρα γράφει όντως ότι αν δε μετατεθεί η πτήση αλλά ακυρωθεί τελείως δε γίνεται online αλλαγή παρά μόνο με επικοινωνία με το τηλεφωνικό κέντρο. Τι παράλογο είναι αυτό να σε βάζουν σε όλη αυτή την αναμονή τώρα;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Kαλά σε ακύρωση πτήσης μέσα στον Απρίλιο η aegean έστειλε mail για αλλαγή η voucher αλλά δε δουλεύουν καν λέει επικοινωνήστε με τηλεφωνικό κέντρο και διαβάζοντας τους όρους τώρα γράφει όντως ότι αν δε μετατεθεί η πτήση αλλά ακυρωθεί τελείως δε γίνεται online αλλαγή παρά μόνο με επικοινωνία με το τηλεφωνικό κέντρο. Τι παράλογο είναι αυτό να σε βάζουν σε όλη αυτή την αναμονή τώρα;;
Δοκιμασε μεταμεσονυκτια
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Δοκιμασε μεταμεσονυκτια
Kαλά δεν είναι δικά μου απλά εγώ τα είχα βγάλει και ηθελα να τους κάνω την αλλαγή απλά απόρησα γιατί προχθές και το ένα με μίλια και το κανονικό έμπαινα και μου έβγαζε κανονικά την αλλαγή να κάνω online και να επιλέξω ακόμα και στο εισιτήριο με μίλια μου έβγαζε κανονικά όλες τις μέρες που είχε πάλι με μίλια και 0 κόστος αλλαγής απλά δε το ολοκλήρωσα γιατί είναι σε 20+ μέρες και σήμερα που ήρθε το mail πλέον δε σου δίνει δυνατότητα και απόρησα γιατί να σε βάζουν σε τέτοιο μπελά αν θες απλά να κάνεις αλλαγή ημερομηνιών
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ως προς το δεύτερο σκέλος, κάνεις μόνο μία αίτηση για όλους και φροντίζεις να είναι τσεκαρισμένη η επιλογή «I wish to apply for a refund for ALL customers and for ALLflights booked on this flight reservation» και η επιλογή return, αν η επιστροφή είναι στην ίδια κράτηση. Τώρα , ως προς το πρώτο σκέλος, ναι, γενικά είναι καλύτερο να περιμένεις e-mail (μέχρι λίγες ημέρες πριν την ημερομηνία της πήσης). Η επιφύλαξή μου είναι μόνο μην τυχόν λόγω της κατάστασης έχουν αποσύρει την αυτόματη διαδικασία refund και παραπέμπουν εν τέλει όλους στο παραπάνω link! Νομίζω θα ξεκαθαρίσει από άλλους που έχουν πτήσεις πριν τη δική σου και μας ενημερώσουν.
Πρόσεξε μόνο την επιφύλαξη που έγραψα παραπάνω!
Εθχαριστω πολυ πολυ για τη βοηθεια. Θα περιμενω 3-4 μερες και θα δω. Ευχαριστω και παλι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom