Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πετούσα στις 12/04 απο Θεσσ στο Μαντσεστερ με ρυαν. Πριν καμια βδομάδα ηρθε μειλ για αλλαγή ημερομηνίας χωρίς χρεωση και σημερα ήρθε μειλ για επιστροφή χρημάτων. Για την επιστροφή που ειναι στις 19 έχει ερθει μειλ για αλλαγη ημερομηνιών. Θελω να πιστευω οτι θα ερθει και για αυτην μειλ για επιστροφή χρημάτων.
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Για πτήση 15/04 από Θεσσαλονίκη για Βρυξέλλες (Ryanair) . μου είχε έρθει e-mail για αλλαγή ημερομηνιών-πτήσης. Για επιστροφή χρημάτων δεν έχω e-mail. Σήμερα όμως μπαίνοντας στο site της Ryanair αλλά και στην εφαρμογή στο κινητό αναφέρει ότι η πτήση ακυρώθηκε και μου δίνει και επιλογή επιστροφής χρημάτων και επιλογή αλλαγής πτήσης (που μέχρι πριν φαινόταν ενεργή στις κρατήσεις μου) . Σκέφτομαι να προχωρήσω στην επιλογή επιστροφής χρημάτων και να μην περιμένω e-mail.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Για πτήση 15/04 από Θεσσαλονίκη για Βρυξέλλες (Ryanair) . μου είχε έρθει e-mail για αλλαγή ημερομηνιών-πτήσης. Για επιστροφή χρημάτων δεν έχω e-mail. Σήμερα όμως μπαίνοντας στο site της Ryanair αλλά και στην εφαρμογή στο κινητό αναφέρει ότι η πτήση ακυρώθηκε και μου δίνει και επιλογή επιστροφής χρημάτων και επιλογή αλλαγής πτήσης (που μέχρι πριν φαινόταν ενεργή στις κρατήσεις μου) . Σκέφτομαι να προχωρήσω στην επιλογή επιστροφής χρημάτων και να μην περιμένω e-mail.
Σε ποιο σημειο της εφαρμογης το ειδες; Η δικη μου 22-4 ακομη ενεργη φαινεται και ετοιμη για check in!
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Το ίδιο και σε εμένα. Ακόμη δε μου έχει έρθει email αλλά μπήκα στη φόρμα ακύρωσης της Ryanair και φαντάζομαι κάποια στιγμή το αίτημα θα επεξεργαστεί
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Σε ποιο σημειο της εφαρμογης το ειδες; Η δικη μου 22-4 ακομη ενεργη φαινεται και ετοιμη για check in!
Λογικά θα έρθει και σε σένα τις επόμενες μέρες. Το ίδιο αναρωτιόμουν και εγώ "πως άλλοι έχουν λάβει e-mail για επιστροφή και σε μένα φαίνεται ενεργή ? "
Υπομονή λίγες μέρες και θα πάνε όλα καλά....
 

Arethdina

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σήμερα είχα πτήση προς Αιτχοφεν από Θεσσαλονικη με Ryanair και δε με άφησαν να πετάξω γιατί δέχονται μόνο τους Ολλανδούς πολίτες.Τωρα μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω; (Η πτηση έγινε κανονικά ,εγώ δε πέταξα ) και αν ναι πως ;
*Έχω κλείσει και επιστροφή 28/4 με αυτό το γίνεται;

Το ίδιο και σε εμένα. Ακόμη δε μου έχει έρθει email αλλά μπήκα στη φόρμα ακύρωσης της Ryanair και φαντάζομαι κάποια στιγμή το αίτημα θα επεξεργαστεί
Μπορείς να βάλεις σε λινκ την φόρμα ακυρώσης;
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
εχω κλεισει για 19.04 μασσαλια.... με ryan αλλα μονο για αλλαγη ημερομηνιας μου εχουν στειλει mail.... oxi για επιστροφη χρηματων η εστω voucher..... δεν εχω κανει ακομα τπτ.....

Κι εγω 17/4 για Μπεργκαμο με ryanair.Και εγω εχω την ιδια ενημερωση. Απ οτι με συμβουλευσαν συνταξιδιωτες εδω, περιμενω να σκυρωσει η εταιρια. Λιγες μερες πριν θα κανω καποιες ενεργειες, στελνοντας αιτηση . Αυτα απο μενα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Τι ναυλο ειχατε κλεισει;golight ή flex?εμενα μου ακυρωσαν 30-4 για βουκουρεστι το πηγαινε και θελω να δω τι πιθανοτητες εχω να παρω τα λεφτα μου πισω....
Είχα κλείσει εισιτήριο με πόντους από την πιστωτική. Μου επέστρεψαν και τους πόντους και τους φόρους που είχα πληρώσει.
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Εισιτήρια 28/3 Αθήνα-Μαιάμι και 11/4 Αβάνα-Αθήνα που είχα βγάλει με μίλια από Aegean, ακυρώθηκαν σήμερα το πρωί με επιστροφή μιλίων και φόρων, χωρίς χρέωση 20 ευρώ
 

La_cucaracha

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Καλημέρα. Σήμερα το πρωί μου έστειλε η wizz air e-mail ότι ακυρώνεται η πτήση μου 27/4 από Βιεννη προς Αθήνα. Πρόσεξε τα εξης, ξανακοιταξε καλά το mail: σου δίνει τη δυνατότητα πλήρους επιστροφής χρημάτων, αφού όμως πρώτα κάνεις αίτηση για voucher 120%! Εγώ έκανα τα εξης: πρώτα έκανα την αίτηση για voucher και μετά μου έβγαλε την επιλογή ότι μπορώ τώρα να κάνω conversion απο 120% σε 100% που θα πιστωθεί στην κάρτα μου. Έκανα όλη τη διαδικασία και μου έβγαλε ένα μήνυμα που έλεγε " ευχαριστούμε για την αίτηση, σας ενημερώνουμε ότι μπορεί να πάρει πάνω από 60 μέρες, για να δρομολογηθεί η επιστροφή ". Αυτό το έβγαλα φωτο με το κινητό γιατι δεν υπήρχε πουθενά δυνατότητα αποθήκευσης ή εκτύπωσης. Στη συνέχεια μπήκα στο λογαριασμό μου στην εταιρία και είδα ότι μου έχει δοθεί το voucher, αλλά δεν υπάρχει πουθενά καμία άλλη ενέργεια που έκανα, δηλ η αίτηση για επιστροφή χρημάτων. Μετά από αυτό λοιπόν πήρα τηλ στην ΥΠΑ στο 2109973162, που πήραν και άλλοι συμφορουμιτες, αν δεις παραπάνω. Μου απάντησαν αμέσως. Τους εξήγησα με λεπτομέρεια όλα όσα έγιναν και μου είπαν τα εξης:1) αυτό που κάνει η εταιρία κ σε υποχρεώνει πρώτα να κάνεις αίτηση για voucher και μετά να την μετατρέψεις σε αίτηση επιστροφής, το κάνουν για να προσπαθήσουν να γλυτώσουν χρήματα γιατί κάποιοι μπορεί να την πατήσουν κ να μείνουν στο πρώτο βήμα. Κανονικά πρέπει να του δίνουν εξαρχής την επιλογή αίτησης επιστροφής 2) επειδή η πτήση μου ήταν από βιεννη προς Αθήνα δεν μπορούν να επέμβουν, γιατί δεν φεύγει από το δικό μας αεροδρόμιο γι αυτό μου είπε να περιμένω 60 μέρες όπως έλεγε το μήνυμα και αν περάσει αυτή η ημερομηνία να απευθυνθώ στον αντίστοιχο με την ΥΠΑ αυστριακό φορέα τον οποίο μου είπε ότι θα βρω αν γκουγκλαρω nbe 261/2004, το οποίο και έκανα και όντως βρήκα που πρέπει να απευθυνθώ 3) αν το δρομολόγιο ήταν από αθηνα-βιεννη θα μπορούσαν να επέμβουν στην εταιρία και να της πουν ότι αν δεν μου δώσουν την επιστροφή, θα της επιβάλλουν πρόστιμο. Οπότε αυτό που σε συμβουλεύω να κάνεις, ειδικά αν η πτήση σου ήταν αθηνα-βιεννη είναι να πάρεις τηλ στην ΥΠΑ και να το καταγγείλεις. Ζητά τη γνώμη τους για να κάνεις τη διαδικασία που έκανα κι εγώ δηλ πρώτα να κάνεις την αίτηση για voucher και μετά το conversion. Διάβασε προσεκτικά το μέιλ που σου έστειλε η wizz και θα δεις πρώτα λέει όλα αυτά μέσα. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!
Καλησπέρα, έλαβα το mail ακύρωσης σήμερα το πρωί για παρόμοια πτήση Βιέννη-Αθήνα. Ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία αλλά λίγο πριν το τέλος με πέταξε. Έκανα επανασύνδεση αλλά δεν μπορούσα να συνεχίσω την διαδικασία και γενικά δεν υπήρχε πουθενά ένδειξη ότι έκανα κάποια ενέργεια. Να υποθέσω ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι;
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Καλησπέρα σε όλους! Εύχομαι να έχετε υγεία και να προσέχετε.

Η πτήση μου με easyjet προς Λονδίνο ακυρώθηκε αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη για το πως παίρνω πίσω τα λεφτά μου. Στη σελίδα βρίσκω μόνο επιλογή για αλλαγή ημερομηνιών.

Help :) !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom