Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
καλημέρα σήμερα διάβασα αυτό
Τη δυνατότητα στους επιβάτες, να κάνουν χρήση του αεροπορικού εισιτηρίου που έχουν εκδώσει, εντός 18 μηνών από την έκδοσή του ή να κάνουν απαιτητή την οφειλή μετά την παρέλευση του 18μήνου, δίνει το 61ο άρθρο της ΠΝΠ που δημοσιεύθηκε σήμερα στο ΦΕΚ.
Για τις οφειλές από ματαιώσεις πτήσεων προβλέπεται πως για το χρονικό διάστημα από τις 25 Φεβρουαρίου 2020 έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2020, ισχύουν αναγκαστικά τα εξής:
α) Απαιτήσεις επιστροφής του αντιτίμου αεροπορικών εισιτηρίων προς επιβάτες, λόγω ματαιώσεων πτήσεων, ικανοποιούνται με την παροχή προς τους δικαιούχους πιστωτικού σημειώματος ίσης αξίας με το αντίτιμο του εισιτηρίου της ματαιωθείσας πτήσης. Το πιστωτικό σημείωμα εκδίδεται από τον αερομεταφορέα και έχει ημερομηνία λήξης 18 μήνες από την έκδοσή του. Κατά τη διάρκεια του δεκαοκτάμηνου, ο δικαιούχος του πιστωτικού σημειώματος μπορεί οποτεδήποτε να κάνει χρήση αυτού σε οποιονδήποτε προορισμό του δικτύου του αερομεταφορέα. Μέχρι τη λήξη του πιστωτικού σημειώματος, η οφειλή δεν καθίσταται ληξιπρόθεσμη και απαιτητή. Η οφειλή καθίσταται ληξιπρόθεσμη και απαιτητή, εφόσον παρέλθουν 18 μήνες από την έκδοση του πιστωτικού σημειώματος και αυτό δεν έχει χρησιμοποιηθεί.
β) Οι διατάξεις του συγκεκριμένου άρθρου καταλαμβάνουν απαιτήσεις που προκύπτουν εξαιτίας ματαιώσεων πτήσεων στο χρονικό διάστημα από τις 25 Φεβρουαρίου 2020 έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2020.
γ) Οι διατάξεις του άρθρου εφαρμόζονται αναγκαστικά και σε συμβάσεις, στις οποίες έχει συμφωνηθεί μεταξύ των μερών, ως εφαρμοστέο όχι μόνο ελληνικό άλλα και αλλοδαπό δίκαιο, εφόσον τα σχετικά δικαιώματα προβλέπονται στην ενωσιακή νομοθεσία.
δ) Οι διατάξεις του άρθρου αφορούν απαιτήσεις επιβατών από αερομεταφορέα που διαθέτει Άδεια Εκμετάλλευσης σε ισχύ, η οποία έχει χορηγηθεί από το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών στην Ελλάδα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
ΠΝΠ δεν έχουν μεγαλύτερη ισχύ από ευρωπαϊκούς κανονισμούς που καθορίζουν ότι ο επιβάτης μπορεί να επιλέξει πλήρη επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης για οποιοδήποτε λόγο.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον ότι και η ΥΠΑ είναι μέσα στο κόλπο. Στελνει μια καταγγελία για τα μάτια του κόσμου και δεν κάνει τίποτα για να πιέσει τις αεροπορικές να συμμορφωθούν, αντιθέτως όταν 20 μέρες μετά τους ζητάς ενημέρωση σου λένε "παρακαλούμε δώστε λίγο χρόνο στην εταιρεία να απαντήσει". Πόσο χρόνο;
Στο τέλος δεν θα γυρίσουν τίποτα, θα ρίξουν ένα πρόστιμο για τα μάτια του κόσμου 800 φορές μικρότερο από το ποσό των εισιτηρίων που θα έπρεπε να επιστρέψουν οι αεροπορικές στους επιβατες, και όλα καλα.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Να κοινοποιηθεί κάπως στην Κομισιόν; Δεν μπορεί κράτος μέλος να παραβιάζει την κοινοτική νομοθεσία με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Φίλος μου επίσης περιμένει εδώ και 3 βδομάδες.
Εγώ που δεν ζήτησα τα λεφτά πίσω και σκέφτηκα για λίγο αλλαγή πτήσης έχασα την ευκαιρία για χρήματα. Μόνο voucher πλέον και με 6μηνη διάρκεια, αν είδα καλά...
Το ποστ σου με επηρεασε και αποφασισα αλλαγη πτησης και προορισμου, αφου ειναι πιο απλη διαδικασια μεσω του σαιτ και δινει δυνατοτητα για επιλογη πτησεων ως την ανοιξη του 2021. Εγω επελεξα Αυγουστο 2020 με συγκρατημενη αισιοδοξια και εκανα απλα καποιες μετατροπες στο Αυγουστιατικο ταξιδι που ειχα κλεισει.
Βρηκα δουλεια για ολο το καλοκαιρι του 2020, αλλαγες πτησεων και επιστροφες χρηματων, παρα πολυ ωραια :(
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Για εξωτερικό μιλάς Paesfra;
Για easyjet συγκεκριμενα.
Περιμενα ακυρωση για Ιουνη, αλλα αλλα μπορει να μη γινει ακυρωση τελικα, οποτε μπηκα στη διαδικασια να επιλεξω εισιτηρια με μηδενικη προσαυξηση παρα να περιμενω ενα voucher, που οταν ερθει θα πληρωσω πολυ περισσοτερα για να παρω αλλο εισιτηριο εφοσον εχουν ανοιξει οι πτησεις και ο κοσμος αγοραζει τα μελλοντικα εισιτηρια. Ετσι κι αλλιως το ταξιδι του Ιουνιου δεν προτιθεμαι να το κανω και θα κατσω στα αυγα μου, το εχω ακυρωσει εγω στο μυαλο μου.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Θ
Για easyjet συγκεκριμενα.
Περιμενα ακυρωση για Ιουνη, αλλα αλλα μπορει να μη γινει ακυρωση τελικα, οποτε μπηκα στη διαδικασια να επιλεξω εισιτηρια με μηδενικη προσαυξηση παρα να περιμενω ενα voucher, που οταν ερθει θα πληρωσω πολυ περισσοτερα για να παρω αλλο εισιτηριο εφοσον εχουν ανοιξει οι πτησεις και ο κοσμος αγοραζει τα μελλοντικα εισιτηρια. Ετσι κι αλλιως το ταξιδι του Ιουνιου δεν προτιθεμαι να το κανω και θα κατσω στα αυγα μου, το εχω ακυρωσει εγω στο μυαλο μου.
Κι εγώ θέλω να ταξιδέψω τέλος Αυγούστου Μόναχο αλλά θα επιτρέπεται; από AEGEAN μου είπαν πως επιτρέπεται μόνο μια αλλαγή και δεν τα άλλαξα. Βλακεια έκανα;
Σκέφτηκα πως μπορεί τα αξιοθέατα να είναι κλειστά, να ζητάνε βεβαίωση ότι νοσησες με κορώνα και θεραπευτηκες και ποιος ξέρει τι. Μετρητά δεν επιστρέφουν παρά την καταγγελία στην Υ.Π.Α και δεν ξέρω τι να κάνω!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Θ


Κι εγώ θέλω να ταξιδέψω τέλος Αυγούστου Μόναχο αλλά θα επιτρέπεται; από AEGEAN μου είπαν πως επιτρέπεται μόνο μια αλλαγή και δεν τα άλλαξα. Βλακεια έκανα;
Σκέφτηκα πως μπορεί τα αξιοθέατα να είναι κλειστά, να ζητάνε βεβαίωση ότι νοσησες με κορώνα και θεραπευτηκες και ποιος ξέρει τι. Μετρητά δεν επιστρέφουν παρά την καταγγελία στην Υ.Π.Α και δεν ξέρω τι να κάνω!!!!
Δεν μπορω να σε συμβουλέυσω, γιατι ολα τα εισιτηρια με Aegean για το καλοκαιρι του 2020 που εχω κλεισει ειναι με μιλια και κοστιζουν απο 20-32 ευρω και ειναι επιστρεψιμα καποια απο αυτα τα μικρα ποσα. Δεν ξερω τι θα εκανα αν εκλεινα σε κανονικες τιμες. Η χασουρα θα ηταν μεγαλη και θα το σκεφτομουν πολυ.
Ειτε ετσι ειτε αλλιως ολοι χαμενοι θα βγουμε σε ενα βαθμο, δυστυχως.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom