Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Αν έχει κανείς twitter ας ποστάρει κάτι εκεί σχετικά με την παραβίαση κοινοτικού δικαίου με την πνπ, πιο γρήγορα γίνεται χαμούλης μέσω twitter.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε σημερινή μου επικοινωνία με την ΥΠΑ η εκπρόσωπος της κυρια Φυτρακη μου έκανε copy paste την πράξη νομοθετικού περιεχομένου.

10 μέρες πριν η ίδια κυρία Φυτρακη της ΥΠΑ μου ζητούσε κατανόηση και υπομονή μεχρι να απαντήσει η Aegean, κάτι που δεν έγινε ποτε φυσικά.

Ας μου ξαναπεί κάποιος ότι η ΥΠΑ δεν είναι στο κόλπο.

Έκανα complaint για breach of EU law στην Κομισιόν. Τα Ελληνικά μου τα σπάνε έτσι; :-D
Αν θέλετε εδώ είναι
https://ec.europa.eu/assets/sg/report-a-breach/complaints_en/Όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά.
Ο eu κανονισμός είναι ο 261/2004 και η πνπ που τον παραβιάζει είναι άρθρο 61 από το ΦΕΚ A 84 - 13.04.2020.
Στο βήμα 3 ποιον φορέα βάζουμε; Ελληνικό Κράτος; ΥΠΑ; Αεροπορική;
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Στο βήμα 3 ποιον φορέα βάζουμε; Ελληνικό Κράτος; ΥΠΑ; Αεροπορική;
Ελληνικό κράτος. Ουσιαστικά καταγγέλλεις κράτος μέλος για παραβίαση κοινοτικής νομοθεσίας. Μόνο για τέτοια είναι αυτό το complaint form.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν μπορω να καταλαβω γιατι η Aegean πνιγεται σε μια κουταλια νερο
ειχα κλεισει για ενα ατομο πτηση Θεσνικη - Στουτγγαρδη - Θεσνικη
και για ενα αλλο ατομο μονο Θεσνικη - Στουτγγαρδη
η πτηση Θεσνικη - Στουτγγαρδη ακυρωθηκε εδω κ 2 βδομαδες
μπηκα κ εκανα αιτησ για το voucher...κ για τους δυο...οκ
ελα ομως που η πτηση Στουτγγαρδη - Θεσνικη ακυρωθηκε σημερα
κ τωρα παω να ζητησω voucher για τη πτηση αυτη κ μου λεει οτι για τον αριθμο αυτο εισητηριου εκρεμει ηδη μια αιτηση
ρε χριστιανοι μου ... στην φορμα αιτησης εχει αριθμο εισητηριου κ αριθμο πτησης....πως στο διακονο θα ζητησω λεφτα κ για την Θεσνικη - Στουτγγαρδη κ για Στουτγγαρδη - Θεσνικη?
να βαλεις δυο αριθμους πτησεων δεν δεχονται....να ξανακανεις αιτηση με τον ιδιο αριθμ. εισητηριου αλλα αλλο αριθμο πτησης παλι δεν γινεται....
δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι? στο τελος θα επιστρεψουν τα λεφτα μονο για την μια πτηση, κ για την πτηση επιστροφης θα λενε οτι ηδη εχει βγει voucher με αυτο τον αριθμο εισητηριου κ θα πρεπει να παρινεις να μαλωνεις....δηλαδη τοσο δυσκολο πια?
 

cultourist

New Member
Μηνύματα
1
Likes
6
Έκανα complaint για breach of EU law στην Κομισιόν. Τα Ελληνικά μου τα σπάνε έτσι; :-D
Αν θέλετε εδώ είναι
https://ec.europa.eu/assets/sg/report-a-breach/complaints_en/Όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά.
Ο eu κανονισμός είναι ο 261/2004 και η πνπ που τον παραβιάζει είναι άρθρο 61 από το ΦΕΚ A 84 - 13.04.2020.
Γεια σας και από εμένα!
Έκανα κι εγώ παράπονα στην Επιτροπή.
Συμπλήρωσα τη φόρμα ως εξής:

National measures suspected to infringe Union law:
Article 61, Act of Legislative Content of the 13th of April 2020 (Government Gazzette Vol. A' 84/13-4-2020)
EU law you think has been breached:
Regulation (EC) No 261/2004 of the European Parliament and of the Council of 11th February 2004
The aforementioned act of legislative content of the Hellenic Republic also violates the right to peaceful enjoyment of property, according to the first additional protocol to the European Convention on Human Rights, since it has a retroactive effect, even on rights that exist before its introduction.
Problem description:
According to article 61 of the Act of Legislative Content of the 13th April 2020 of the Hellenic Republic, passengers of cancelled flights as of 25 February 2020 (retroactively) do not have the right of reimbursement of the full cost of the ticket at the price at which it was bought. Instead, they are obliged to accept a credit voucher from the carrier, with a validity of 18 months. This provision breaches article 8 paragraph 1a of Regulation (EC) No 261/2004 of the European Parliament and of the Council of 11th February 2004. The aforementioned act of legislative content of the Hellenic Republic also violates the right to peaceful enjoyment of property, according to the first additional protocol to the European Convention on Human Rights, since it has a retroactive effect, even on rights that exist before its introduction.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Γεια σας και από εμένα!
Έκανα κι εγώ παράπονα στην Επιτροπή.
Συμπλήρωσα τη φόρμα ως εξής:

National measures suspected to infringe Union law:
Article 61, Act of Legislative Content of the 13th of April 2020 (Government Gazzette Vol. A' 84/13-4-2020)
EU law you think has been breached:
Regulation (EC) No 261/2004 of the European Parliament and of the Council of 11th February 2004
The aforementioned act of legislative content of the Hellenic Republic also violates the right to peaceful enjoyment of property, according to the first additional protocol to the European Convention on Human Rights, since it has a retroactive effect, even on rights that exist before its introduction.
Problem description:
According to article 61 of the Act of Legislative Content of the 13th April 2020 of the Hellenic Republic, passengers of cancelled flights as of 25 February 2020 (retroactively) do not have the right of reimbursement of the full cost of the ticket at the price at which it was bought. Instead, they are obliged to accept a credit voucher from the carrier, with a validity of 18 months. This provision breaches article 8 paragraph 1a of Regulation (EC) No 261/2004 of the European Parliament and of the Council of 11th February 2004. The aforementioned act of legislative content of the Hellenic Republic also violates the right to peaceful enjoyment of property, according to the first additional protocol to the European Convention on Human Rights, since it has a retroactive effect, even on rights that exist before its introduction.
Ωραία! :)
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Εχω αφησει μια περιπτωση πτησης της easy σε εκκρεμοτητα μηπως ακυρωθει και παρω refund, αλλα ειναι τα φθηνοτερα εισιτηρια. Θα ρισκαρω να παρω αχρηστα voucher στη χειροτερη περιπτωση.
Δε θα πάρεις λεφτά πίσω. Δωρεάν αλλαγή ή voucher, δυστυχώς...Σαν την περίπτωση τη δική μου που έγραψα παραπάνω.

Το voucher παντως ισχυει για 12 μήνες απ ότι είδα μόλις και μάλιστα οι πτήσεις μπορόυν να γίνουν μετά από αυτούς τους 12 μήνες, αρκεί φυσικά να έχουν κλειστει εγκαίρως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.972
Το voucher παντως ισχυει για 12 μήνες απ ότι είδα μόλις και μάλιστα οι πτήσεις μπορόυν να γίνουν μετά από αυτούς τους 12 μήνες, αρκεί φυσικά να έχουν κλειστει εγκαίρως.
Υποθετοντας οτι θα ακυρωθει η πτηση, αυτο θα γινει.
 
Μηνύματα
49
Likes
44
Η Turkish ακυρωνει ολες τις διεθνεις πτησεις με αναχωρηση μεχρι 20/5/2020


Καλημερα. Εχω κλεισει κι εγω Turkish airlines για Τοκυο 16/5/2020 απο pamediakopes. Αυτην την απαντηση την πηρατε απο το πρακτορειο η απο την αεροπορικη;
Καλημέρα. Από το pamediakopes
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλημέρα. Από το pamediakopes
Καλημερα και παλι. Σε επικοινωνια που ειχα εχθες με την Turkish μου απαντησε οτι θα ξεκινησει refund για τις ακυρωμενες πτησεις 2 μηνες μετα την αρση των περιορισμων στις πτησεις. Μαλλον και το pamediakopes θελει λιγο παραπανω πιεση
 
Μηνύματα
49
Likes
44
Καλημερα και παλι. Σε επικοινωνια που ειχα εχθες με την Turkish μου απαντησε οτι θα ξεκινησει refund για τις ακυρωμενες πτησεις 2 μηνες μετα την αρση των περιορισμων στις πτησεις. Μαλλον και το pamediakopes θελει λιγο παραπανω πιεση
Εντάξει αλλά όταν η πτήση είναι σε μία εβδομάδα και σου λένε από το pamediakopes ότι πρέπει να κάνεις την επιλογή του voucher των 9 μηνών τι να κάνεις? να περιμένεις μετά την πτήση? Μήπως αφού περάσει ο χρόνος της πτήσης χανουμε καθε δικαίωμα? Γνωρίζει κανείς?
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Εντάξει αλλά όταν η πτήση είναι σε μία εβδομάδα και σου λένε από το pamediakopes ότι πρέπει να κάνεις την επιλογή του voucher των 9 μηνών τι να κάνεις? να περιμένεις μετά την πτήση? Μήπως αφού περάσει ο χρόνος της πτήσης χανουμε καθε δικαίωμα? Γνωρίζει κανείς?
Θα προτεινα αμεση επικοινωνια με την αεροπορικη. Να σου στειλουν ενα mail σαν αυτο που μου εστειλαν, να το εχεις για την επικοινωνια σου με το πρακτορειο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom