Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το υπουργείο τουρισμού προώθησε τη καταγγελία μου για το pamediakopes επισήμως, οπότε μένει να δούμε πως θα εξελιχθεί η όλη κατάσταση.
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη συγκυρία, μη μας περνάνε όμως και για χαζούς και μη μας εκβιάζουν...

View attachment 307673
Μολις σε 6 μερες απαντηση!!! Για δωσε το λινκ που εκανες καταγγελια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ειναι καποιος που διαφωνει οτι ολοι αυτοι που ζηταν 30αρια, 20αρια και ο,τι αλλο για να μας δωσουν απλως πισω τα λεφτα ΜΑΣ, ΟΤΑΝ θελησουν οι αεροπορικες, βρηκαν μια καλη ευκαιρια για αρπαχτες;
Δε θα λεγα όχι σε ένα μίνιμουμ μικρό κόστος που και πάλι δε στέκει αλλά εντάξει.
Όταν σου το θέτουν εκβιαστικά όμως ότι ή μας πληρώνεις ή δε προχωράει η διαδικασία του refund, εξοργίζομαι. Κατανόηση υπάρχει, αρκεί να είναι αμοιβαία.

Μολις σε 6 μερες απαντηση!!! Για δωσε το λινκ που εκανες καταγγελια.
Έχεις Dm στο messenger ;)
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
63
Likes
278
Ευνοϊκότεροι όροι είναι αυτοί των AF/HV των οποίων τα vouchers είναι και refundable μετά από 12 μήνες, όταν η Α3 ζητάει άτοκο δάνειο με τα λεφτά μας για ακόμα 6 μήνες. Φυσικά όλα αυτά είναι μέχρι αυτή τη στιγμή παράνομα αφού ακόμα ισχύει ο 261/2004, οπότε όποιος το κυνηγήσει θα δικαιωθεί.
δεν ξέρω αν το λέει πουθενά στο σάιτ της, αλλά από μήνυμα τους στο messenger, και της Aegean τα voucher ειναι refundable αν δεν χρησιμοποιηθούν σε 18 μήνες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτά των Air France και Transavia μεταξύ άλλων, είναι refundable μετά από 12 μήνες. Ποιος έχει πιο ευνοϊκούς όρους, αυτός που σου δεσμεύει με το έτσι θέλω τα χρήματά σου 12 ή 18 μήνες;
 

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Καλησπερα.13-17 μαιου ειναι να πεταξω με ryanair απο αθηνα μπαντεν-μπαντεν...ομως λογο των συνθηκων θελω να ακθρωσω το ταξιδι..η ryanair δεν μου εχει στειλει κατι οτι θα ακυρωθει...πως μπορω να ακυρωσω?στελνω ,e-mail στην εταιρεια?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Καλησπερα.13-17 μαιου ειναι να πεταξω με ryanair απο αθηνα μπαντεν-μπαντεν...ομως λογο των συνθηκων θελω να ακθρωσω το ταξιδι..η ryanair δεν μου εχει στειλει κατι οτι θα ακυρωθει...πως μπορω να ακυρωσω?στελνω ,e-mail στην εταιρεια?
Περιμενε 15 μερες πριν το ταξιδι μαλλον θα ακυρωσει. Δεν θα παρεις αμεσως τα χρηματα, αλλα αν ακυρωσεις εσυ τωρα, παιρνεις ψιχουλα.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Περιμενε 15 μερες πριν το ταξιδι μαλλον θα ακυρωσει. Δεν θα παρεις αμεσως τα χρηματα, αλλα αν ακυρωσεις εσυ τωρα, παιρνεις ψιχουλα.
Σε ευχαριστω πολυ...αλλα δεν νομιζω νααλ ακυρωσει γιατι χθες εβγαλε ανακοινωση η Υ.Π.Α. οτι κατ'εξαιρεση θα επιτρεπονται τα ταξιδια για γερμανια μονο απο/προς ελευθ.βενιζελος...θα περιμενω παντως
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Έχεις Dm στο messenger ;)
Με ενδιαφερει και εμενα. Θεωρητικα εχουν 6 εργασιμες ακομα περιθωριο απο petas.gr για την πιστωση. Ηδη περιμενα 24. Βλεπω να μου χρειαζεται...
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
στις 18/4/ με το pamediakopes πετούσαμε για νεπαλ 15 άτομα. Έχουμε ακυρώσει και μας είπαν ότι θα γίνει fullrefund αλλά θα πάρει λίγο χρόνο. 3 άλλα άτομα με την ίδια πτήση αλλά με το trip.com πήραν τα χρήματα ήδη πίσω. Μόλις η turkish ακύρωσε τις πτήσεις του Μαΐου, ακυρώσαμε 10 άτομα πτήση για πακιστάν στις 8 /5/ πάλι απο το pamediakkopes. Μας είπαν am;esvw ότι θα ζητήσουν fullrefund από την εταιρεία. Κανένας δεν ζήτησε 20-30 ευρώ. Δεν μπορώ να καταλάβω, αυτό έρχεται μετά;;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Με ενδιαφερει και εμενα. Θεωρητικα εχουν 6 εργασιμες ακομα περιθωριο απο petas.gr για την πιστωση. Ηδη περιμενα 24. Βλεπω να μου χρειαζεται...
Ενννεις οτι εχεις 6 μερες περιθωριο και μετα τι; Δεν τα δινει η αεροπορικη τη το petas.gr?
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ενννεις οτι εχεις 6 μερες περιθωριο και μετα τι; Δεν τα δινει η αεροπορικη τη το petas.gr?
Εχω γραπτο mail απο petas πως εγκριθηκε απο την αεροπορικη και θα γινοταν full refund εντος 30 εργασιμων ημερων (κλασσικα στη καρτα με την οποια ειχα κανει την αγορα). Ε σημερα ειμαστε στις 24 εργασιμες. Και δεν βλεπω φως... και κοιταω να δω πως θα κινηθω απο βδομαδα σε περιπτωση στραβης
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εχω γραπτο mail απο petas πως εγκριθηκε απο την αεροπορικη και θα γινοταν full refund εντος 30 εργασιμων ημερων (κλασσικα στη καρτα με την οποια ειχα κανει την αγορα). Ε σημερα ειμαστε στις 24 εργασιμες. Και δεν βλεπω φως... και κοιταω να δω πως θα κινηθω απο βδομαδα σε περιπτωση στραβης
Σου ανεφεραν τη φραση full refund?
Γιατι σε μενα προχωρησαν σε "αιτημα ακυρωσης της ακυρωμενης πτησης" ηδη πηρε αριθμο εγκρισης και μαλλον χανω το voucher, οποτε εφαγαν και την καταγελια τους στον Υπουργειο Τουρισμου για καταχρηστικη επικοινωνια και αποπειρα καταχρηστικων χρεωσεων. Και βλεπουμε, δεν ειναι μεγαλο το ποσο, αλλα οπως ειπε κι ο @psilos3 κάπου σου τη δίνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom