Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αν είναι θέμα αυτοματοποίησης καλώς. Το request όμως αφήνει ανοικτή και την πιθανότητα απόρριψης (με ποιά κριτήρια άραγε). Μας κάνουν να σκεφτόμαστε λίγο καχύποπτα δυστυχώς.
Δεν έχεις καθόλου άδικο, γι αυτό σου έγραψα "αν δεν αλλάξει κάτι άλλο μέχρι τότε" :rolleyes-80:
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Καλησπέρα παιδιά
Η Aegean έστειλε mail ότι αν κλείσεις από 18 Μαΐου μέχρι δεν θυμάμαι πόσο Ιουνίου δίνει πλέον flex εισιτήρια. Αυτοί που δεν πήραν το voucher δικαιούνται αυτή την αλλαγή; δεν μπορώ να τους πιάσω στο τηλέφωνο και αναρωτιέμαι αν ισχύει κατοχυρωνεις και την τιμή και το flex αλλάζει αν δεν πάνε καλά τα πράγματα. Ξέρει κανείς αν γίνεται για παλιότερες ακυρωμενεε πτήσεις ή μόνο voucher γι αυτές;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το γρήγορα το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο. Γι' αυτό και δεν με χαλάει τόσο η Easyjet που όταν έκανα αίτηση για αποζημίωση μου είπαν ότι ίσως πάρει περισσότερο χρόνο λόγω των ειδικών συνθηκών. Αλλά να μου λένε οτι δεν μπορώ να πάρω τα χρήματα πίσω για ένα προϊόν που δεν μου δίνουν είναι διαφορετική περίπτωση.
Ο ευρωπαϊκός κανονισμός είναι εν ισχύει ακόμα και υπερισχύει εθνικών κανόνων. Βέβαια η πραγματικότητα είναι ότι τα λεφτά μας έχουν δεσμευτεί με το έτσι θέλω. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με βαουτσερ αλλά άλλοι έχουν και είναι εντελώς κατανοητό. Στη περίπτωση σου δηλαδή είναι κατάφωρη αδικία.
 

KonTiki

Member
Μηνύματα
19
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία (Τιρόλο)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Kαλησπέρα κι απο μένα,
νιώθω οτι θα προτιμούσα να ήμουν σε κατάσταση ήδη ακυρωμένης πτήσης, παρά να έχω το άγχος του πετάει - δεν πετάει αρχές Ιουνίου.
Έχω κλείσει (4μελής οικογένεια) μέσω kiwi.com εισητήρια για Βιέννη του Αγ. Πνεύματος (5-8/6) και λόγω της κατάστασης δεν εχουμε καμμια διάθεση να ταξιδέψουμε. Το θέμα είναι οτι τόσο η Laudamotion (Ryanair) όσο και η Wizz φαίνονται οτι ετοιμαζονται κατάλληλα για να πετάξουν!
Με εισητήρια "saver" που έχω αγοράσει δεν δικαιούμαι refund αν πετάξουν, οπότε βλέπω 400 Ευρώ να πάνε άκλαφτα.
Γι αυτό νομίζω οτι, "τυχεροί" στην ατυχία σας όσοι έχετε ελπίδα για χρήματα ή έστω voucher με ακυρωμένες πτήσεις.
Στην θέση μου τί θα κάνατε;
Καλησπέρα και πάλι, τα νεότερα για το πηγαιν-έλα στη Βιέννη του Αγ. Πνεύματος, είναι φυσικά οι ακυρώσεις και από τις δύο εταιρίες (Laudamotion, Wizz).
Τώρα, έρχεται το πρακτορείο Kiwi.com και μου βάζει τις εξής 4 επιλογές:
1) Μου δίνει κωδικούς κρατήσεων για να τα βγάλω πέρα μόνος μου με τις αεροπορικές
2) Δωρεάν - αλλά με καθυστέρηση - να μεσολαβήσουν αυτοί και ό,τι τους δώσουν οι αεροπορικές
3) 20 ευρώ (ανα εισητήριο) για assisted refund, να μεσολαβήσουν πάλι αυτοί και ό,τι τους δώσουν οι αεροπορικές
4) Kiwi.com credits αξίας 84 Ευρώ (ανα εισητήριο?).

Το σύνολο των χρημάτων που είχα πληρώσει ήταν 440 Ευρώ για 4μελή οικογένεια.

Μας έχουν πιάσει στον ύπνο, σαν να βαδίζω στα τυφλά. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή; (ακόμα καλύτερα αν έχει μπει στη παραπάνω διαδικασία). Σας ευχαριστώ!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ακυρώθηκε και επίσημα η Ουκρανία για Αγ. Πνεύματος και στο πνεύμα της αισιοδοξίας που με διακατέχει, αρνήθηκα τα ψωρο 90 ευρώ της επιστροφής και το έβαλα στις 25-28 Σεπτεμβρίου. Αισίως το 4ο ταξίδι που μετατοπίζω χρονικά (συν 1 ακυρωμένο): 2 τον Αύγουστο, 1 Σεπτέμβριο και το μακρινό Οκτώβριο. Ή θα είναι το πιο γαμάτο ταξιδιωτικό φθινόπωρο ή θα κάνουμε και άλλη οικονομία (και υπομονή) για το 2021.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπερα, σημερα μου ηρθε μειλ απο την ΥΠΑ σχετικα με καταγγελεια που ειχα κανει στην ryanair. Μου εστειλαν λοιπον την απαντηση της ραιν η οποια λεει οτι θα παρω την επιστροφη χρηματων σε 90 μερες. Αυτα απο εμενα. Ελπιζω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και πάλι, τα νεότερα για το πηγαιν-έλα στη Βιέννη του Αγ. Πνεύματος, είναι φυσικά οι ακυρώσεις και από τις δύο εταιρίες (Laudamotion, Wizz).
Καλησπέρα. Σου ήρθε email για ακύρωση της πτήσης WizAir?
Περιμένω κι εγώ, πετάω τις ίδιες ημερομηνίες αρχικά για Βιέννη αλλά δεν είδα κάτι.
 

KonTiki

Member
Μηνύματα
19
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία (Τιρόλο)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα. Σου ήρθε email για ακύρωση της πτήσης WizAir?
Περιμένω κι εγώ, πετάω τις ίδιες ημερομηνίες αρχικά για Βιέννη αλλά δεν είδα κάτι.
Είδα την ακύρωση της Wizz (8/6 Βιέννη -> Αθήνα) στο προσωπικό μου "manage my booking" της Kiwi.
 
Last edited:
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Υπάρχει κανείς που να έχει ξαναενοχλήσει την ΥΠΑ τελευταία και συγκεκριμένα μετά τις δηλώσεις της Κομισιόν στις 13/05 σχετικά με ελληνική αεροπορική εταιρεία και να έχει πάρει απάντηση;

https://www.documentonews.gr/articl...gelies-gia-perierges-praktikes-apo-thn-aegean
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
petas & altair update: Πήγα σήμερα και στα 2 γραφεία τους Υμηττου 7 και Πεντέλης 26, στο Π. Φάληρο και τα δύο κλειστά. Στην ιστοσελίδα τους γράφουν ότι λειτουργούν το Σάββατο 10-1. Θα ξαναδοκιμάσω από βδομάδα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
petas & altair update: Πήγα σήμερα και στα 2 γραφεία τους Υμηττου 7 και Πεντέλης 26, στο Π. Φάληρο και τα δύο κλειστά. Στην ιστοσελίδα τους γράφουν ότι λειτουργούν το Σάββατο 10-1. Θα ξαναδοκιμάσω από βδομάδα.
Ειναι πιθανον να δουλευουν απο το σπιτι. Αυτο ειναι το αισιοδοξο σεναριο.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Υπάρχει κανείς που να έχει ξαναενοχλήσει την ΥΠΑ τελευταία και συγκεκριμένα μετά τις δηλώσεις της Κομισιόν στις 13/05 σχετικά με ελληνική αεροπορική εταιρεία και να έχει πάρει απάντηση;

https://www.documentonews.gr/articl...gelies-gia-perierges-praktikes-apo-thn-aegean
Επικοινώνησα ξανά με την ΥΠΑ χθες ύστερα από μαιλ που έλαβα από τη ryan air ότι η πτήση μου ανήκει στη Laudamotion και ως εκ τούτου αυτοί δεν μπορούν να ικανοποιήσουν το αίτημα της καταγγελίας και θα πρέπει να απευθυνθώ στη Lauda. Lauda βέβαια δεν υπάρχει πουθενά και όταν την γκουγκλαρεις πάντα σε βγάζει σε περιβάλλον της ryan air για να κάνεις το οτιδήποτε (πχ να κλείσεις εισιτήρια ή να κάνεις αίτημα για refund). Μετά από αυτό τηλεφώνησα λοιπόν πάλι στην ΥΠΑ τους ξαναεστειλα όλα τα συνημμένα και μου είπαν ότι θα προσπαθήσουν να προωθήσουν την καταγγελία στη Lauda....Θα τους ξαναενοχλησω σε λίγες μέρες πάλι. Όπως καταλάβατε η ryan air νίπτει τας χείρας της ως άλλος Πόντιος Πιλάτος...ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω όσους κάνατε αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα και πήρατε τα χρήματα σας πίσω, η τράπεζα σας τα ξαναζητησε τελικά? Γιατί η πίστωση που κάνει είναι προσωρινή μέχρι να εξεταστεί η υπόθεση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom