Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Υπάρχει κανείς που να έχει ξαναενοχλήσει την ΥΠΑ τελευταία και συγκεκριμένα μετά τις δηλώσεις της Κομισιόν στις 13/05 σχετικά με ελληνική αεροπορική εταιρεία και να έχει πάρει απάντηση;

https://www.documentonews.gr/articl...gelies-gia-perierges-praktikes-apo-thn-aegean
Η ΥΠΑ θα σε παραπεμψει στον "νομο" που βγαλαν για βαουτσερ δε θα δικαιωσει πουθενα,οποτε τσαμπα τα ψαχνετε και στελνετε πλεον καταγγελιες,ειναι μιλημενοι μεταξυ τους...πηρα απαντηση απο ΥΠΑ μετα απο 1μιση μηνα απο την καταγγελια για να μου πουν ευγενικα οτι η μονη μου επιλογη ειναι η αποδοχη βαουτσερ αλλιως κλαψε τα λεφτακια σου!
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Καλησπέρα. Σου ήρθε email για ακύρωση της πτήσης WizAir?
Περιμένω κι εγώ, πετάω τις ίδιες ημερομηνίες αρχικά για Βιέννη αλλά δεν είδα κάτι.
Εγω θα πετουσα για Βουδαπεστη(από Θεσσαλονικη )του Αγ. Πνεύματος με Ryanair και ακυρωθηκε λιγες μερες πριν και μολις χθες ακυρωθηκε και από wizz η επιστροφή μου....δινουν voucher και οι δυο εταιρειες.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω όσους κάνατε αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα και πήρατε τα χρήματα σας πίσω, η τράπεζα σας τα ξαναζητησε τελικά? Γιατί η πίστωση που κάνει είναι προσωρινή μέχρι να εξεταστεί η υπόθεση...
1 μήνα μετά την πίστωση τα λεφτά είναι ακόμα στη θέση τους. Έστειλα ξανά email στην Alpha να ρωτήσω τι ακριβώς σημαίνει το ότι πιστώθηκαν προσωρινά αλλά ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση.
Αν πάρω κάποια οριστική απάντηση, θα σας ενημερώσω.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Μολις μου εστειλε μειλ η ραιναιρ. Μου γραφει λοιπον οτι εχουν ενημερωθει οτι δε θελω το voucher και θελω επιστροφη. Οποτε μου λενε οτι θα οαραμεινω στη λιστα για υην επιστροφη χρηματων. Το voucher μου ομως ειναι ενεργο εως οτου οαρω τα λεφτα και μπορω εαν θελω να το χρησιμοποιησω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Έλαβε κανείς μειλ για ακυρωμένες πτήσεις της Easyjet Ιουνιου; Ξερουμε αν δίνει μόνο voucher ή δίνει και refund?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έλαβε κανείς μειλ για ακυρωμένες πτήσεις της Easyjet Ιουνιου; Ξερουμε αν δίνει μόνο voucher ή δίνει και refund?
Τίποτα ακόμα, είμαι σε αναμονή, αν και πλησιάζουν οι μέρες...
Δε θα πρεπε να υπάρχει ενημέρωση; Είναι όντως ακυρωμένες ή απλά το εικάζουμε;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το site της easyjet αναφέρει ότι για ακυρωμένες πτήσεις υπάρχει η δυνατότητας επιστροφής χρημάτων με σύνδεσμο για να κάνεις αίτηση.

We understand that you may prefer a refund. To apply for a refund you'll need to fill in our refund application form



Η easyjet ανακοίνωσε την περασμένη Πέμπτη ότι θα επαναφέρει κάποιες πτήσεις τον Ιούνη. Μέχρι να έρθει επίσημη ακύρωση λοιπόν αναγκαστικά περιμένουμε.

EasyJet is to resume flights on a small number of routes from 15 June, with increased on-board safety measures including mandatory wearing of face masks, as it returns to the skies after grounding its fleet on 30 March.

The airline will restart domestic routes in the UK and France initially, along with flights from four destinations elsewhere in Europe, where it says there is sufficient customer demand to support profitable flying. Further routes will be added in the following weeks, as and when passenger demand rises and lockdown measures ease further across Europe.

The airline will resume flights from airports in the UK, including London Gatwick, Liverpool, Edinburgh and Belfast International. It will also begin flying again from locations in France, including Paris Charles de Gaulle, Nice and Lyon, as well as Geneva in Switzerland, Lisbon and Porto in Portugal, and Barcelona in Spain. One confirmed international route will be Gatwick to Nice on the French Riviera.

https://www.theguardian.com/busines...me-domestic-flights-across-england-and-france
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Παλι καλα. Ισως εκανα βλακεια που αλλαξα ενα απο τα δυο δρομολογια για Αυγουστο, ενω μπορουσα να παρω refund, αλλα ολοι ελεγαν για voucher ως προσφατα. Μπορει και οχι, ομως, θα δειξει.

Τίποτα ακόμα, είμαι σε αναμονή, αν και πλησιάζουν οι μέρες...
Δε θα πρεπε να υπάρχει ενημέρωση; Είναι όντως ακυρωμένες ή απλά το εικάζουμε;
Αν πετας απο Θεσσαλονικη, ειναι ακυρωμενη.
"Συγκεκριμένα, η ΥΠΑ ανακοινώνει την αναθεώρηση προϋπάρχουσας αεροπορικής οδηγίας με την οποία επιτρέπονται μόνο στο αεροδρόμιο της Αθήνας «Ελευθέριος Βενιζέλος» (ΔΑΑ), οι αφίξεις/αναχωρήσεις όλων των διεθνών πτήσεων. Η συγκεκριμένη αεροπορική οδηγία, που εντάσσεται στα μέτρα πρόληψης κατά του Covid-19, ισχύει πλέον έως την Τρίτη 30 Ιουνίου 2020 και ώρα 23:59, και αποκλείει τις πτήσεις εξωτερικού από τα λοιπά αεροδρόμια της Ελλάδας"
https://www.protothema.gr/greece/ar...noun-ptiseis-stin-ellada-mehri-telos-iouniou/Εγω ειμαι σε εκκρεμμοτητα γιατι αλλαξα τα εισιτηρια με αφιξη στη Θεσσαλονικη που ακυρωνονται σιγουρα και περιμενω νεα για το δρομολογιο απο Αθηνα, που μοιαζει ακυρωμενο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αν πετας απο Θεσσαλονικη, ειναι ακυρωμενη.
Όχι δε πετάω από Θεσσαλονίκη αλλά από Βιέννη, δρομολόγιο το οποίο ακόμα φαίνεται ενεργό.
Το από/προς Θεσσαλονίκη ακυρώθηκε ήδη, υπήρξε ενημέρωση.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Όχι δε πετάω από Θεσσαλονίκη αλλά από Βιέννη, δρομολόγιο το οποίο ακόμα φαίνεται ενεργό.
Το από/προς Θεσσαλονίκη ακυρώθηκε ήδη, υπήρξε ενημέρωση.

Ψηλέ καλημέρα,
πότε ήταν τα ταξίδι από/προς Θεσσαλονίκη?? και πόσο πιο νωρίς υπήρξε ενημέρωση και με πιο τρόπο??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ψηλέ καλημέρα,
πότε ήταν τα ταξίδι από/προς Θεσσαλονίκη?? και πόσο πιο νωρίς υπήρξε ενημέρωση και με πιο τρόπο??
Καλημέρα. 5 Ιουνίου αναχώρηση από τη Θεσσαλονίκη για Βιέννη με Wizz air κι επιστροφή 9 Ιουνίου με Laudamotion. Υπήρξε ακύρωση και για τα δύο, της επιστροφής τη περασμένη εβδομάδα και της αναχώρησης χθες. Μέσω email και στις δύο περιπτώσεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα. 5 Ιουνίου αναχώρηση από τη Θεσσαλονίκη για Βιέννη με Wizz air κι επιστροφή 9 Ιουνίου με Laudamotion. Υπήρξε ακύρωση και για τα δύο, της επιστροφής τη περασμένη εβδομάδα και της αναχώρησης χθες. Μέσω email και στις δύο περιπτώσεις.

Ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση. Νόμιζα ότι οι πτήσεις σου ήταν με Easyjet.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom