Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Μου έχει ακυρωθεί πτήση της AEGEAN που είχε αγοραστεί με το πρόγραμμα BONUS της MASTERCARD. Τι γίνεται σ΄αυτήν την περίπτωση; Γιατί VOUCHER απ΄ότι λένε δεν δίνουν γι΄αυτές τις πτήσεις. Γίνεται επιστροφή χρημάτων και πόντων αυτόματα; Ποιός γνωρίζει;
Ναι, μου έτυχε εμένα και μου επέστρεψαν και πόντους και χρήματα.Αλλα, το αίτημα το είχα κάνει τον Μάρτιο, προ ΠΝΠ για voucher.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Χθες το βράδυ η Aegean ακύρωσε τα εισιτήρια μου Αθήνα- Αγία Πετρούπολη 2-8-2020, Αγία Πετρούπολη -Αθήνα 8-8-2020 για 5 άτομα αξίας 1000 ευρώ. Μου δίνει voucher την αξία των εισιτηρίων + 10% της αξίας τους (ισχύει για πτήσεις από 1 Ιουλίου και μετά). Εγώ όμως μαζί με το κλήσιμο των εισιτηρίων είχα μέσω aegean αγοράσει ταξιδιωτική ασφάλιση της mondial σχεδόν 70 ευρώ. Την χάνω; Στέλνω στη mondial κάποιο αίτημα;
Καλή υπομονή σε όλους.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κι εδώ ακύρωση τέλος Αυγούστου η πτήση από Βαρσοβια και αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί δε σε αφήνουν να κανείς αλλαγές ον-λάιν. Το τηλεφωνικό τους κέντρο έχει καταρρεύσει και είναι άγνωστο ποτέ θα επανέλθει με όλες αυτές τις ακυρώσεις. Γιατί το κόψαν το ον-λάιν;
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Γνωρίζεις αν πρέπει να κάνω αίτηση για επιστροφή πόντων και χρημάτων ή είναι κάτι που γίνεται αυτόματα. Για πτήση go light έχω κάνει αίτηση για voucher και κάποια στιγμή θα το πάρω εντός 30 ημερών, αλλά με το εισιτήριο που αγόρασα με τους πόντους της Mastercard τι γίνεται, κάνω αίτημα στην Aegean;
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Εγώ όμως μαζί με το κλήσιμο των εισιτηρίων είχα μέσω aegean αγοράσει ταξιδιωτική ασφάλιση της mondial σχεδόν 70 ευρώ. Την χάνω;
Συνήθως οι ασφάλειες μπορούν να ακυρωθούν μέχρι και μερικές ημέρες πριν το ταξίδι χωρίς ακυρωτικά.
Ειδικά εφόσον όπως γράφεις την αγόρασες μέσω της Aegean, πιστεύω θα έιναι πιο εύκολο να βγάλεις άκρη. Κάλεσε την ασφαλιστική, μην το αμελήσεις και θα βρεις άκρη.

Στους όρους της ασφάλειας θα λέει μέχρι πόσο καιρό πριν έχει ακυρωτικά.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Συνήθως οι ασφάλειες μπορούν να ακυρωθούν μέχρι και μερικές ημέρες πριν το ταξίδι χωρίς ακυρωτικά.
Ειδικά εφόσον όπως γράφεις την αγόρασες μέσω της Aegean, πιστεύω θα έιναι πιο εύκολο να βγάλεις άκρη. Κάλεσε την ασφαλιστική, μην το αμελήσεις και θα βρεις άκρη.

Στους όρους της ασφάλειας θα λέει μέχρι πόσο καιρό πριν έχει ακυρωτικά.
Δυστυχώς τα εισιτήρια και μαζί και την ασφάλιση τα είχα κλείσει τέλη Νοέμβρη. Το συμβόλαιο γράφει εντός 14 ημερών από την αγορά του συμβολαίου. Την πάτησα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Δυστυχώς τα εισιτήρια και μαζί και την ασφάλιση τα είχα κλείσει τέλη Νοέμβρη. Το συμβόλαιο γράφει εντός 14 ημερών από την αγορά του συμβολαίου. Την πάτησα.
Δεν χάνεις τίποτα να μιλήσεις με την ασφαλιστική, καθώς οπως γράφεις πιο πάνω την αγόρασες πακέτο με το αεροπορικό εισιτήριο (έτσι κατάλαβα).


Τα μόνα ποσά που θα κλαις αν έχεις βγάλει, είναι της βίζας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Παει κι η επιστροφη απο Βιεννη με Aegean τον 15Αυγουστο γιατι βαζει μερα παρα μερα πτησεις. Εχω κλεισει και με Wizz εισιτηρια των 15 ευρω και μοιαζει ενεργη, εκτος αν...
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Ναι, μου έτυχε εμένα και μου επέστρεψαν και πόντους και χρήματα.Αλλα, το αίτημα το είχα κάνει τον Μάρτιο, προ ΠΝΠ για voucher.
Γνωρίζεις αν πρέπει να κάνω αίτηση για επιστροφή πόντων και χρημάτων ή είναι κάτι που γίνεται αυτόματα. Για πτήση go light έχω κάνει αίτηση για voucher και κάποια στιγμή θα το πάρω εντός 30 ημερών, αλλά με το εισιτήριο που αγόρασα με τους πόντους της Mastercard τι γίνεται, κάνω αίτημα στην Aegean;
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Γνωρίζεις αν πρέπει να κάνω αίτηση για επιστροφή πόντων και χρημάτων ή είναι κάτι που γίνεται αυτόματα. Για πτήση go light έχω κάνει αίτηση για voucher και κάποια στιγμή θα το πάρω εντός 30 ημερών, αλλά με το εισιτήριο που αγόρασα με τους πόντους της Mastercard τι γίνεται, κάνω αίτημα στην Aegean;
Ναι εγώ έκανα αίτημα, είχα πάει στο. Ελ. Βενιζέλος. Μετά επειδή αργουσαν, τους έστειλα μνμ στο messenger. Δοκίμασε το τελευταίο, είναι πιο εύκολο από το να πιάσεις γραμμή!
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Ναι εγώ έκανα αίτημα, είχα πάει στο. Ελ. Βενιζέλος. Μετά επειδή αργουσαν, τους έστειλα μνμ στο messenger. Δοκίμασε το τελευταίο, είναι πιο εύκολο από το να πιάσεις γραμμή!
Σ΄ευχαριστώ πολύ Vanda!!!
 

kostastas

Member
Μηνύματα
26
Likes
33
δευτερη φορα ακυρωθηκε η πτηση για κρακοβια 30/08,εχω ξενερωσει,υπαρχει περιπτωση να παρω χρηματα πισω?η πτηση ηταν με aegean
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom