Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εενταξει, μπερδευτηκα με τις αλλαγες , τα refund , δωσε - παρε. Αξια 👌
Εγω να δεις, το μυαλο μου εγινε χυλος! Εχω να τακτοποιήσω άλλα 5.
Εβγαλα 13 πτησεις εξωτερικο με περιπου 30 ευρω ανα πτηση, οποτε τρεχω να συμμαζεψω ολα αυτα τα ψιλολογια, που αλλος με το ιδιο ποσο θα ειχε να τακτοποιησει 2 εισιτηρια.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εχω εξασφαλισει refund σε 6 εισιτηρια και εχω μεταθεσει ημερομηνια σε αλλα 4.
Με απασχολησε πολυ τι θα κανω με ενα δρομολογιο της easyjet για 24 Ιουνιου που δεν εχει ερθει ουτε ακυρωση οιυτε φαινεται οτι θα γινει. Και ενω αλλα σου ελεγα @psilos3, εχθες το βραδυ το μετεφερα για Πασχα του 2021 :D H τιμη που βρηκα ηταν πολυ χαμηλη και σκεφτηκα πως αν περιμενω μηνες το voucher h το refund θα πρεπει να συμπληρωσω αλλα τοσα για πτηση της προκοπης. Εξαλλου ολα τα εισιτηρια της easy ειναι φλεξ, εκανα μια αλλαγουλα ακομη σε αλλο ενα, γιατι δεν ειχε επιβαρυνση. Ως το Πασχα μπορω να κανω οσες αλλαγες θελω, εφοσον αλλαξω γνωμη για προορισμο.
Παντως ακομη δεν εχει μπει φραγκο refund σε πτησεις ακυρωμενες πριν 2 μηνες.


Στα refunds είναι και πτήσεις της easyjet; Μέσω της online φόρμας τα έκανες; Σου ήρθε κάποια επιβεβαίωση;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.056
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Εγω να δεις, το μυαλο μου εγινε χυλος! Εχω να τακτοποιήσω άλλα 5.
Εβγαλα 13 πτησεις εξωτερικο με περιπου 30 ευρω ανα πτηση, οποτε τρεχω να συμμαζεψω ολα αυτα τα ψιλολογια, που αλλος με το ιδιο ποσο θα ειχε να τακτοποιησει 2 εισιτηρια.
Υπομονη ... εχω ευτυχως μια Σικελια ειχα το Μαρτιο , τα πηρα πισω τσακ-μπαμ.
Εχω μια Ισπανια το σεπτεμβρη , περιμενω να ακυρωθει, το πολυ-πολυ χανω 40 Ε και ησυχαζω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Στα refunds είναι και πτήσεις της easyjet; Μέσω της online φόρμας τα έκανες; Σου ήρθε κάποια επιβεβαίωση;
Οχι, refund εχω υποτιθεται εξασφαλισει απο Alitalia και Ryan και ολα τα award της Aegean
Δεν εχω ιδεα τι κανει η easy, εκανα αλλαγες ημερομηνιων και προορισμων. Την συμπαθω τη easy γιατι δεν εχει εξτρα για θεσεις και χειραποσκευες.
Προτιμω να εχω πιστωτικο σ αυτην παρα στη Ryan που θελω αλλα 20 ευρω το λιγοτερο ανα ατομο για να εχω χειραποσκευη και θεση με την παρεα μου.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σχετικά με easyjet: Την Δευτέρα έκανα την αίτηση για refund στην online φόρμα τους https://www.easyjet.com/en/refund-form

Νόμιζα ότι δεν μου έχει έρθει κάποια επιβεβαίωση, αλλά τώρα πρόσεξα ότι είχε πάει στα σπαμ.

Το αίτημα έχει συγκεκριμένο αριθμό αναφοράς και το email αναφέρει ότι θα προσπαθήσουν να επιστρέψουν το ποσό μέσα σε 28 μέρες, αλλά να μην επικοινωνήσω ξανά μαζί τους εκτός αν έχουν περάσει 90 μέρες και το αίτημα μου δεν έχει πραγματοποιηθεί.

Αναλυτικά το mail:

Thank you for contacting us and for submitting a refund request.

We are working hard to process your request as quickly as possible. Due to the exceptionally high volumes currently being processed as a result of the Covid-19 pandemic, we will try our best to complete your request within 28 days following submission. Please do not contact us regarding a previous request unless it has been more than 90 days since you made your original submission.

Thank you again for your patience and understanding.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Να πω κι εγω στην ομαδα οτι σημερα μου πιστωθηκαν στη καρτα μου τα χρηματα απο ακυρωμενη πτηση της ryainair Θεσσαλονικη -βουδαπεστη 24-29 Μαρτιου. Στις 29-4 ειχα κανει αμφισβητηση συναλλαγης στην alpha bank και νομιζω οτι ετσι πηρα τα χρηματα, αλλιως ακομα θα περιμενα .
Ακομα ομως περιμενω την επιστροφη απο το pame diakopes για ακυρωμενη πτηση της turkish 11-22 Μαιου για Νεα Υορκη.
Είχε επικοινωνήσει η ΑΛΦΑ πιο πριν μαζί σου ή είδες τα λεφτά στον λογαριασμό σου???Γιατί και εγώ έκανα αμφισβήτηση.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Σε εμένα εμφανίστηκαν τα χρήματα από Άλφα. Αλλά προσωρινά. Η Scoot μας κάνει νερά και λέει ότι έγινε η πτήση.
Οπότε περιμένω το τελικό αποτέλεσμα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
petas & altair update: Πήγα σήμερα και στα 2 γραφεία τους Υμηττου 7 και Πεντέλης 26, στο Π. Φάληρο και τα δύο κλειστά. Στην ιστοσελίδα τους γράφουν ότι λειτουργούν το Σάββατο 10-1. Θα ξαναδοκιμάσω από βδομάδα.
petas & altair update no 2: Πήγε σήμερα η αδερφή μου και στα 2 γραφεία. Και τα 2 κλειστά. Στην Υμηττου 7 βρήκε το φύλακα του κτιρίου, ο οποίος της είπε ότι οι υπάλληλοι βρίσκονται σε αναστολή εργασίας. Παρ ' όλα αυτά προθυμοποιηθηκε να την εξυπηρετήσει, τηλεφώνησε κάπου και της είπε ότι θα λάβουμε mail σύντομα.
Πράγματι λίγο μετά ήρθε το ακόλουθο μνμ. Αναμένουμε...
Screenshot_20200603-192947.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
petas & altair update no 2: Πήγε σήμερα η αδερφή μου και στα 2 γραφεία. Και τα 2 κλειστά. Στην Υμηττου 7 βρήκε το φύλακα του κτιρίου, ο οποίος της είπε ότι οι υπάλληλοι βρίσκονται σε αναστολή εργασίας. Παρ ' όλα αυτά προθυμοποιηθηκε να την εξυπηρετήσει, τηλεφώνησε κάπου και της είπε ότι θα λάβουμε mail σύντομα.
Πράγματι λίγο μετά ήρθε το ακόλουθο μνμ. Αναμένουμε... View attachment 318888
Κατι αντιστοιχο πηρα κι εγω αλλα με αριθμους πρωτοκολλων, κατι τετοιο, πριν 2 μηνες. Απο τοτε μην τους ειδατε. Το γεγονος οτι πρεπει να μου επιστραφουν σε ακυρωμενη καρτα τα χρηματα με ανησυχει ακομη πιο πολυ, αντε να βγαλεις ακρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom