Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Χαίρομαι όταν διαβάζω τέτοιες ιστορίες επιτυχίας αλλά από την άλλη επειδή η δική μου αμφισβήτηση στην Πειραιώς για πτήση με την aegean εκλεισε υπέρ της Aegean δεν μπορώ παρά να εκνευρίζομαι με τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά.
Φαίνεται πως δεν ήταν εύκολη πάντως και η δική σου επικοινωνία με την τράπεζα. Μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες; Τι τους είπες, τι σου είπανε, και πως κατεληξαν υπέρ σου;
Η υπόθεση μου έκλεισε μετά από πολλές πιέσεις στην αεροπορική και όχι στην τράπεζα ή όποια ήταν αδιάφορη ως προς τον πελάτη της κ ακόμα αναμένω απαντήσεις! Όπως με είχαν ενημερώσει με κάποιον νόμο που παπαγάλου σαν δεν θα έβγαζα λέει δίκιο.... Έτσι έριξα όλη μου την πίεση εκεί που έπρεπε και επιτόπου έκοψα κ την κάρτα της τράπεζας! Δεν αξίζει να πληρώνεις μια υπηρεσία που δεν σε υποστηρίζει!
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η RyanAir αν και κάνει τη ζωή σου δύσκολη εν τέλει το δίνει το refund. Και στην ιστοσελίδα της έχει φόρμα για refund. Για την Aegean από την άλλη το refund είναι άλλη λέξη. Με μπέρδεψε λίγο το "αμφισβητηση συναλλαγής χωρίς λόγο" αλλά εσύ το έγραψες καλά, εγώ είχα αλλα στο μυαλό μου. (Ιστορίες πελατών της RyanAir που έκαναν αίτημα αμφισβήτησης, η τράπεζα έκλεισε υπέρ τους το αίτημα και πιστωσε τα λεφτά, και στη συνέχεια τα χρήματα δεσμεύτηκαν εκ νέου γιατί η RyanAir επικοινώνησε με τη τράπεζα και τους είπε ότι είχαν επιστρέψει από μόνοι τους τα χρήματα και ουσιαστικά ο πελάτης τα πήρε δύο φορές, ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχυε).
Παρεμπιπτόντως υπάρχουν δύο γκρουπακια στο Facebook τόσο για τη RyanAir: https://m.facebook.com/groups/263759814405650?tsid=0.9443595755593126&source=result όσο και για την Aegean: https://m.facebook.com/groups/147785139942270?group_view_referrer=profile_browser με ιστορίες τρόμου επιβατών που είδαν τα χρήματα τους να γίνονται καπνός (η αν προτιμάτε vouchers)..
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Παιδια εγινε θαυμα . Μολις με πηραν τηλεφωνο απο AEGEAN για μια ακυρωμενη πτηση - Ισπανια
Ειχα στειλει μηνυμα στο messenger την παρασκευη. Βεβαια , μιλια και χρηματα σε 3 μηνες ....
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδια εγινε θαυμα . Μολις με πηραν τηλεφωνο απο AEGEAN για μια ακυρωμενη πτηση - Ισπανια
Ειχα στειλει μηνυμα στο messenger την παρασκευη. Βεβαια , μιλια και χρηματα σε 3 μηνες ....
Τα μίλια πρακτικά μπαίνουν πολυ πιο γρήγορα από,τι λενε, τα χρήματα ίσως να πάρουν και 3 μήνες, αλλά συνήθως πιο γρήγορα.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι ακόμα..μου είπαν ότι έναν μήνα κάνουν να το δουν..ότι αργεί η διαδικασία
Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο email που στείλατε το αίτημα και εαν ναι ποιο?Στην ιστοσελίδα τους δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο για αυτό τον λόγο.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Πάντως, η Alpha το παλεύει καλά με τη Scoot, που ισχυρίζεται (ψευδώς) ότι η πτήση έγινε κανονικά και αρνείται το refund. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου δίνει γιατί μιλήσαμε και στο τηλέφωνο.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Εκει το εστειλα και εγω εδω και 1 εβδομαδα αλλά δεν είχα καμία απάντηση ή έστω να φαίνεται ότι το έλαβαν .
και γω δεν πήρα απάντηση..έχω περίπου δύο εβδομάδες..μου είπαν ότι αργούν να το δουν..θα πάρω κ στο europhone banking να δω πως πάει το αίτημα μου
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
και γω δεν πήρα απάντηση..έχω περίπου δύο εβδομάδες..μου είπαν ότι αργούν να το δουν..θα πάρω κ στο europhone banking να δω πως πάει το αίτημα μου
Εαν έχετε κανένα νεότερο ενημερώστε με εάν είναι εύκολο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ταξίδι 16 Αυγούστου Αθήνα-Μαδρίτη, ακυρώθηκε κι αυτό. Αντε να τα χιλιάσουμε (νοτ)

IBERIA
Μου προσφέρουν αλλαγή πτήσης ή το κλασικό voucher ή αν θέλω να πάρω ένα refund to my payment method (=τα λεφτά μου πίσω?), να τους πάρω τηλέφωνο. Το τηλέφωνο χρεώνει καμπόσο και από την τελευταία μου εμπειρία, δε ξέρω αν αξίζει να πάρω. Τα μίλια δεν τα βλέπω κάπου (η πτήση ήταν κλεισμένη με μίλια συν κάποια χρήματα) ούτε γίνεται λόγος κάπου για αυτά και αυτό με προβληματίζει περισσότερο.
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Εκει το εστειλα και εγω εδω και 1 εβδομαδα αλλά δεν είχα καμία απάντηση ή έστω να φαίνεται ότι το έλαβαν .
τους πήρα τηλ να επιβεβαιώσω ότι το έλαβαν. Και όντως το mail υπάρχει στην '' καρτέλα '' μου αλλά εδώ και δύο μήνες καμία απάντηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.486
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom