Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
851
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Νιωθω λιγο σαν να κλεβω εκκλησια, αλλα σε 3 μερες απο το αιτημα για refund, εγκριθηκε η επιστροφη στον λογαριασμο μου της αξιας των εισιτηριων της wizz. Το αμηχανο ειναι οτι τα μισα χρηματα προερχονταν απο πιστωτικο που πηρα μεσω ξενοδοχειων της booking, κι ομως μου τα επεστρεψαν σε χρηματα.
Ειναι τα πρωτα χρηματα που παιρνω απο εισιτηρια εδω κσι 4 μηνες γιατι τα περισσοτερα ηταν απο ακυρωσεις της κολοσσιαιας Aegean που θελει 3-4 μηνες για τα refund.
@THALIAL εστειλα μια υπενθυμιση στο PETAS, αυτοι ειπαν οτι θα υπενθυμισουν την αερπορικη να στειλει το refund
Στα ποσα μηνυματα υπενθυμισης που εστειλες αποφασισαν να σε εξυπηρετησουν?
Όταν ακύρωσα την πτήση, μου είχαν στείλει μνμ ότι το αίτημα μου είπε θα ικανοποιηθεί σε διάστημα 50-60 εργάσιμων ημερών. Οι μέρες πέρασαν και από τότε, καμία ανταπόκριση από το petas. Το τελευταίο διάστημα έστειλα τρία μντ με έντονο και κοφτό ύφος. Στο 2ο μνμ μου ζήτησαν όνομα τράπεζας, ΙΒΑΝ και δικαιούχο. Τους τα έστειλα αλλά και πάλι τίποτα για αρκετές ημέρες. Στο τελευταίο μνμ που έστειλα, απαίτησα τα χρήματα, τους εγραψα ότι νιώθω έναν εμπαιγμό από μέρους τους και εάν δεν βάλλουν τα χρήματα που δικαιούμαι θα ενεργούσα ανάλογα. Μετά από δύο ημέρες μου ήρθε μνμ ότι τα χρήματα μπήκαν στον λογαριασμό μου και όντως μπήκαν.
Να διευκρινίσω ότι, όπως γράφω και παραπάνω, εγώ ακύρωσα πτήση της aegean πριν πετάξω, άρα ζήτησα πίσω τους φόρους και φυσικά είχα διαβάσει ότι για κάθε αλλαγή η Petas.gr κρατάει προμήθεια 20€/άτομο για οποιαδήποτε αλλαγή πτήσης.
Εάν πρόκειται για ακυρώσεις πτήσεων από τις αεροπορικές, μήπως υπάρχει διαφορετική διαδικασία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Οκ, θα επικοινωνησω με την αεροπορικη να δω αν προωθησαν το refund, και αν εχει γινει κατι τετοιο και το εκαναν γαργαρα, θα τους παρει και θα τους σηκωσει.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όταν ακύρωσα την πτήση, μου είχαν στείλει μνμ ότι το αίτημα μου είπε θα ικανοποιηθεί σε διάστημα 50-60 εργάσιμων ημερών. Οι μέρες πέρασαν και από τότε, καμία ανταπόκριση από το petas. Το τελευταίο διάστημα έστειλα τρία μντ με έντονο και κοφτό ύφος. Στο 2ο μνμ μου ζήτησαν όνομα τράπεζας, ΙΒΑΝ και δικαιούχο. Τους τα έστειλα αλλά και πάλι τίποτα για αρκετές ημέρες. Στο τελευταίο μνμ που έστειλα, απαίτησα τα χρήματα, τους εγραψα ότι νιώθω έναν εμπαιγμό από μέρους τους και εάν δεν βάλλουν τα χρήματα που δικαιούμαι θα ενεργούσα ανάλογα. Μετά από δύο ημέρες μου ήρθε μνμ ότι τα χρήματα μπήκαν στον λογαριασμό μου και όντως μπήκαν.
Να διευκρινίσω ότι, όπως γράφω και παραπάνω, εγώ ακύρωσα πτήση της aegean πριν πετάξω, άρα ζήτησα πίσω τους φόρους και φυσικά είχα διαβάσει ότι για κάθε αλλαγή η Petas.gr κρατάει προμήθεια 20€/άτομο για οποιαδήποτε αλλαγή πτήσης.
Εάν πρόκειται για ακυρώσεις πτήσεων από τις αεροπορικές, μήπως υπάρχει διαφορετική διαδικασία.
Καλημέρα .Τι ποσό ακριβώς δικαιούστε επιστροφή με την ακύρωση που κάνατε εσεις?Δηλαδη δικαιούστε τους φόρους πίσω?Η petas σας κράτησε μόνο 20 ευρω και σας επιστραφηκε το υπόλοιπο ποσο του εισιτηρίου?
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
851
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Καλημέρα .Τι ποσό ακριβώς δικαιούστε επιστροφή με την ακύρωση που κάνατε εσεις?Δηλαδη δικαιούστε τους φόρους πίσω?Η petas σας κράτησε μόνο 20 ευρω και σας επιστραφηκε το υπόλοιπο ποσο του εισιτηρίου?
Πήρα πίσω τους αναλογούντες φόρους αεροδρομίου για τα εισητηριο που αγόρασα. Η απόδειξη της αγοράς των εισητηρίων γράφει αναλυτικά τα ποσά. Οι φόροι είναι διαφορετικοί σε κάθε αεροδρόμιο. Το petas μου κράτησε προμήθεια 20€/άτομο*2 άρα συνολικά 40€.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
To τέλος ακύρωσης €20 ανά εισιτήριο της Aegean για την επιστροφή των φόρων ποιος το πλήρωσε;

https://el.aegeanair.com/organoste/fare-rules/?headless=trueΕπιστρέφεται το ποσό των φόρων. Υπάρχει τέλος ακύρωσης €20 ανά εισιτήριο, που καταβάλλεται από τον επιβάτη στην εταιρεία.
https://www.petas.gr/gr/Terms.html
Αεροπορικό εισιτήριο: 20.00 EUR συν την ακυρωτική χρέωση της αεροπορικής εταιρείας εφόσον προκύπτει.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
851
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
To τέλος ακύρωσης €20 ανά εισιτήριο της Aegean για την επιστροφή των φόρων ποιος το πλήρωσε;

https://el.aegeanair.com/organoste/fare-rules/?headless=trueΕπιστρέφεται το ποσό των φόρων. Υπάρχει τέλος ακύρωσης €20 ανά εισιτήριο, που καταβάλλεται από τον επιβάτη στην εταιρεία.
https://www.petas.gr/gr/Terms.html
Αεροπορικό εισιτήριο: 20.00 EUR συν την ακυρωτική χρέωση της αεροπορικής εταιρείας εφόσον προκύπτει.
To τέλος ακύρωσης €20 ανά εισιτήριο της Aegean για την επιστροφή των φόρων ποιος το πλήρωσε;

https://el.aegeanair.com/organoste/fare-rules/?headless=trueΕπιστρέφεται το ποσό των φόρων. Υπάρχει τέλος ακύρωσης €20 ανά εισιτήριο, που καταβάλλεται από τον επιβάτη στην εταιρεία.
https://www.petas.gr/gr/Terms.html
Αεροπορικό εισιτήριο: 20.00 EUR συν την ακυρωτική χρέωση της αεροπορικής εταιρείας εφόσον προκύπτει.
Από το συνολικό ποσό επιστροφής των φόρων αεροδρομίου που δικαιούμουν, αφαίρεσαν τα 20€/άτομο (σύνολο 40€, δύο άτομα) και έλαβα το υπόλοιπο ποσό. Τα 20€/άτομο η petas τα χαρακτήρισε ως "Αμοιβή υπηρεσίας www.petas.gr"
 

Petyr

Member
Μηνύματα
15
Likes
24
Καλησπέρα και πραγματικά ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μπορεί να αντλήσει κανείς από τις συζητήσεις.

Θύμα της Aegean και εγώ: πτήση για Μαρακές τέλος Μαρτίου 2020, δέχτηκα τη δυνατότητα rebooking πριν ακυρωθεί (κακώς τελικά, ίσως είχα πάρει τα λεφτά μου μέχρι τώρα...) και τη μετέθεσα τέλος Σεπτεμβρίου - αρχές Οκτωβρίου.

Πριν λίγο καιρό ακυρώθηκε εκ νέου η εξερχόμενη πτήση αρχικά και πλέον κατά τα φαινόμενα και η πτήση επιστροφής (παρότι δεν έλαβα νέα ειδοποίηση). Βασικά δεν έχει πτήσεις Aegean για Μαρακές πλέον, δε βγάζει καν αποτέλεσμα στο low fare calendar.

Δεν ήθελα πάλι rebooking ειδικά μέχρι Μάρτιο του 2021, είναι αμφίβολο αν θα έχει πτήσεις η Aegean προς Μαρόκο μέχρι τότε. Με παρέπεμψαν σε voucher φυσικά και ξεκίνησα email με την εξυπηρέτηση, αρχικά αμφισβητώντας την υποχρεωτική αποδοχή του voucher και λαμβάνοντας περίπου καρμπόν απαντήσεις από Aegean και ΥΠΑ. Κατόπιν, τόνισα ότι δεν μπορεί το ΦΕΚ να εφαρμοστεί καθώς ισχύει για πτήσεις μέχρι 30/9 και η επιστροφή μου ήταν 3/10. Καμία απάντηση παρά την επιμονή μου στο επίμαχο σημείο της περιόδου ισχύος της ΠΝΠ.

Μπορώ να ξεκινήσω αμφισβήτηση συναλλαγής από τώρα ή πρέπει να περιμένω να περάσουν οι ημερομηνίες πτήσης;
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Μπορώ να ξεκινήσω αμφισβήτηση συναλλαγής από τώρα ή πρέπει να περιμένω να περάσουν οι ημερομηνίες πτήσης;
Αν έχεις ενημερωθεί από την εταιρία ότι ακυρώθηκαν οι πτήσεις σου, μπορείς.
Η τράπεζα συνήθως ζητάει κάποια απόδειξη ακύρωσης της πτήσης.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
σε αμφισβήτηση συναλλαγής που είχα κάνει προς την eurobank για δυο εσωτερικές πτήσεις την περίοδο του Πάσχα στο Vietnam με την Vietjet,μετά από 3 μήνες έλαβα την απάντηση :
Βάσει των οδηγιών που εξέδωσαν οι Διεθνείς Οργανισμοί VISA και MASTERCARD, αλλά και της απάντησης του εμπόρου που μας προσκομίσατε (επισυναπτόμενο), δεν έχουμε δικαίωμα για αμφισβήτηση από τη στιγμή που η εταιρία σας δίνει τη δυνατότητα για ανοιχτό εισιτήριο εντός 360 ημερών».
άρα κλαίω 200 ευρουλακια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Εχω καταφερει να "τακτοποιησω" 6 award εισιτηρια Aegean με υποσχετικη για refund, 4 με αλλες εταιρειες εξασφαλιζοντας refund και 2 ακομη της easyjet που εκανα rebooking, συν κατι rebooking λεωφορειων .Ως τωρα ειχα penalty μονο 40 ευρω απο την Aegean και ενα εισιτηριο της Ryan των 9 ευρω που μαλλον θα πεταξω, καλα ειναι.
Το μυαλο μου εχει γινει ομως κιμας, γιατι ο αγαπημενος μου τροπος να μην ταξιδευω point to point με καταταλαιπωρησε αφου οι ακυρωσεις και τα refund επρεπε να γινονται ανεξαρτητα για καθε διαδρομη.
Συστηνω να μην κλεινετε περιπλοκα πραγματα το επομενο διαστημα με διαφορετικες εταιρειες, εγω παραταω για το 2021 αυτο το στιλ γιατι δεν την παλευω.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
σε αμφισβήτηση συναλλαγής που είχα κάνει προς την eurobank για δυο εσωτερικές πτήσεις την περίοδο του Πάσχα στο Vietnam με την Vietjet,μετά από 3 μήνες έλαβα την απάντηση :
Βάσει των οδηγιών που εξέδωσαν οι Διεθνείς Οργανισμοί VISA και MASTERCARD, αλλά και της απάντησης του εμπόρου που μας προσκομίσατε (επισυναπτόμενο), δεν έχουμε δικαίωμα για αμφισβήτηση από τη στιγμή που η εταιρία σας δίνει τη δυνατότητα για ανοιχτό εισιτήριο εντός 360 ημερών».
άρα κλαίω 200 ευρουλακια
Ωχ κρίμα... Πολύ άκυρη η απάντησή τους πάντως.
Τι σχέση έχει το ανοιχτό εισιτήριο με τα χρήματα;

Στη δική μου περίπτωση με 2 διαφορετικά εισιτήρια της Vietjet και Alpha Bank:

Mastercard χρεωστική
128 ευρώ: τα πήρα οριστικά πίσω.
Visa πιστωτική 218 ευρώ: πιστώθηκαν προσωρινά αλλά περιμένω εδώ και 3 μήνες το οριστικό αποτέλεσμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom