Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εχω καταφερει να "τακτοποιησω" 6 award εισιτηρια Aegean με υποσχετικη για refund, 4 με αλλες εταιρειες εξασφαλιζοντας refund και 2 ακομη της easyjet που εκανα rebooking, συν κατι rebooking λεωφορειων .Ως τωρα ειχα penalty μονο 40 ευρω απο την Aegean και ενα εισιτηριο της Ryan των 9 ευρω που μαλλον θα πεταξω, καλα ειναι.
Το μυαλο μου εχει γινει ομως κιμας, γιατι ο αγαπημενος μου τροπος να μην ταξιδευω point to point με καταταλαιπωρησε αφου οι ακυρωσεις και τα refund επρεπε να γινονται ανεξαρτητα για καθε διαδρομη.
Συστηνω να μην κλεινετε περιπλοκα πραγματα το επομενο διαστημα με διαφορετικες εταιρειες, εγω παραταω για το 2021 αυτο το στιλ γιατι δεν την παλευω.
Ερώτηση: Πόσες εργατοώρες έχεις ξοδέψει τους τελευταίους μήνες για τηλέφωνα, μηνύματα και mail για ακυρώσεις, refund, rebooking κλπ.?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ερώτηση: Πόσες εργατοώρες έχεις ξοδέψει τους τελευταίους μήνες για τηλέφωνα, μηνύματα και mail για ακυρώσεις, refund, rebooking κλπ.?
Το ξηλωμα καθε ταξιδιου πηρε τοσο χρονο οσο το "στησιμο" του :p. Το πιο δυσκολο κομματι ειναι η απογοητευση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από αλλού το περιμένουμε, αλλού μας έρχεται.:mad:
Ακυρώσεις και σε ακτοπλοϊκά εντός αιγαίου από τη Dodecanesos Seaways. Έτσι ξαφνικά.
Ακόμα κι αν εσύ έχεις συνδυάσει αεροπλάνα, πλοία, ξενοδοχεία, ένα μήνα πριν σου σκάει η απροειδοποίητη ακύρωση, πρόβλημα σου.
Κι άντε βρες το δίκιο σου με την αλλαγή εισιτηρίων στην Aegean τέτοια εποχή...
Αναξιόπιστοι όλοι.
Όλοι τους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
, ένα μήνα πριν σου σκάει η απροειδοποίητη ακύρωση, πρόβλημα σου.
Τι εννοείς με αυτό; Μόνος σου ανακάλυψες την ακύρωση;... Μπήκες στα δρομολόγια; πως;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι εννοείς με αυτό; Μόνος σου ανακάλυψες την ακύρωση;... Μπήκες στα δρομολόγια; πως;
Εννοείται μόνος, κάνοντας απλά έναν έλεγχο στα δρομολόγια.
Σιγά μην ενημερώσουν κιόλας. Ποτέ και για κανένα λόγο.
Δεν είναι η πρώτη φορά που τη παθαίνω, ούτε η πρώτη εταιρεία. Έγινε κάτι αντίστοιχο και το καλοκαίρι του '18 με το Bluestar (το πιο πρόσφατο που θυμάμαι), χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος άλλαξε η ώρα του ταξιδιού, κάτι που -ευτυχώς να λέω- έμαθα λίγες μέρες πριν από τύχη, επειδή έχω πλέον το βίτσιο να κοιτάω συχνά πυκνά τα δρομολόγια.

Αναξιόπιστοι, όχι μόνο τώρα αλλά και τα προηγούμενα χρόνια.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Επειδή τα καλά πρέπει να λέγονται, η easyjet μου επέστρεψε το ποσό για ακυρωμενη πτήση σε αίτηση που έκανα 1 Ιουνίου. Από τότε δεν είχα επικοινωνήσει μαζί τους ξανά.

Σίγουρα με αυτή την στάση τους μπαίνει στις προτεραιότητες μου σαν εταιρεία για μελλοντικά ταξίδια.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Επειδή τα καλά πρέπει να λέγονται, η easyjet μου επέστρεψε το ποσό για ακυρωμενη πτήση σε αίτηση που έκανα 1 Ιουνίου. Από τότε δεν είχα επικοινωνήσει μαζί τους ξανά.

Σίγουρα με αυτή την στάση τους μπαίνει στις προτεραιότητες μου σαν εταιρεία για μελλοντικά ταξίδια.
Η αληθεια ειναι οτι απο easyjet πηρα και εγω ολο το ποσο χωρις να το παλεψω απλα με αιτηση. Ηταν 27 ευρω και δεν υπολογιζα να ρα παρω. Ρκανα απλα την αιτηση. Ομωε τα πηρα. Ειναι τελθκα πιο συνεργασιμη απο αλλες. Ειχα ενα θεμα περυσι . Ηθελα να μεταφερω το δοξαρι του τσελου στο αεροπλανο. Η ryanair μου ζητουσε να κλεισω υεση γιατι ξεπερνουσε τα ορια χειραποσκευων. Η Aegean μεχρι που εφτασα στο γκισε δεν μου ελεγε εαν υα πμρωσω εξτρα η οχι. Τελικα δεν πληρωσα , αλλα μεχρι το τελος με εσκασαν. Η easyjet ομως με μια σπλη επικιινωνια μεσω chat ενημερωσαν το εισητηριο μου οτι θα μεραφερω το δοξαρι. Μεγεθος ομπρελας. Τελικα αρχιζουμρ να ξεχωριζουμε με τι θα ταξιδευουμε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παράνοιας συνέχεια.Να θέλεις να κανονίσεις το καλοκαίρι σου και να μη μπορείς.

Ακυρώνεται ξαφνικά το δρομολόγιο του πλοίου; Καλά να πάθεις. Πλήρωνε τώρα πεναλτυ αλλαγής εισιτηρίου και στην aegean συν έξτρα κόστος, πλήρωνε ακόμα μια νύχτα σε νησί, και όλα αυτά με την ελπίδα βέβαια να μην αλλάξει πάλι κάτι στον επόμενο μήνα. Αντε βρες το δίκιο σου...

Μεγάλη προσοχή σε όσους βασιστούν σε πλοία για τυχόν αλλαγές νησιών φέτος. Μέσα Ιουλίου και ακόμα όλα είναι ανάκατα, δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Τα μονα εισιτηρια που επελεξα συνειδητα να κανω rebooking για 2021 κι οχι να ζητησω refund ενω το δικαιουμουν ηταν της easy. Οχι "για να βοηθησω την εταιρεια" αλλα γιατι ειναι η αγαπημενη μου low cost : καθαρες χρεωσεις χωρις υπουλα κοστη για τα αυτονοητα, γενναια χειραποσκευη, σπανιες αλλαγες ωρας/μερας. Θα εκλεινα παλι μ αυτην ακομη κι αν ειχα εναλλακτικη.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ακυρώνεται ξαφνικά το δρομολόγιο του πλοίου; Καλά να πάθεις. Πλήρωνε τώρα πεναλτυ αλλαγής εισιτηρίου και στην aegean συν έξτρα κόστος, πλήρωνε ακόμα μια νύχτα σε νησί, και όλα αυτά με την ελπίδα βέβαια να μην αλλάξει πάλι κάτι στον επόμενο μήνα. Αντε βρες το δίκιο σου...

Δυστυχώς είναι η ίδια λογική όταν κλείνεις με την Α αεροπορική να πας και με την Β αεροπορική να γυρίσεις. Φήμες λένε ότι μέχρι σήμερα μπαίνουν και έκτατα δρομολόγια πλοίων.

Π.χ. το highspeed ακόμη δεν έχει μπει καν στο πλάνο και λένε θα ανακοινωθεί από 15 Ιουλίου αν θα ξεκινήσει δρομολόγια ή όχι.

@paefstra θα συμφωνήσω, και λόγω του ότι την χρησιμοποιούσα πολύ συχνά πέρυσι, μπορώ να πω ότι 99% είναι τυπικότατη σαν εταιρεία. Επίσης ακόμη και εποχές covid έπιανες γραμμή στο τηλεφωνικό της κέντρο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επειδή τα καλά πρέπει να λέγονται, η easyjet
αλλα γιατι ειναι η αγαπημενη μου low cost
Το ότι θα φτάναμε να εκθειάζουμε -και δικαίως- τις low cost εταιρίες για την συμπεριφορά τους αυτές τις εποχές που διανύουμε, εν ατιθέσει με τις ξακουστές, πολυδιαφημιζόμενες, ακόμα και κρατικοδίαιτες σαν την aegean, είναι κάτι που θα μνημονεύεται για τα επόμενα χρόνια, όταν (και αν) επανέλεθει η κανονικότητα στα ταξίδια μας.
Είναι αξιοσημείωτη η στάση της Easy, της Wizz & της Ryan, τουλάχιστον ως προς την αντιμετώπιση στους επιβάτες τους και στις εναλλακτικές που τους προσφέρουν.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom