Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου με τη τράπεζα, ενημερώθηκα ότι η αμφισβήτηση μπορεί να πάει αρκετά πιο πίσω, εξι, επτά, μέχρι και εννέα μήνες, κάτι που τους είχε τύχει. Ακόμα και χρόνο σπανιότερα. Συμφωνώ βεβαια ότι όσο πιο έγκαιρα τόσο το καλύτερο.
Η τραπεζά μου ειπε οτι η νομοθεσια λεει για 120 μερες .Εκανα αμφισβήτηση για 2 περιπτωσεις με αεροπορικα που αφορουσαν ταξιδιωτικο πρακτορειο για πτηση του Μαρτιου 2020 .Στην 1 περιπτωση ειχα κλεισει τα εισητήρια τον Μαιο του 2019 και δεν το δεχτηκε η τραπεζα στην 2 εκανα αμφισβήτηση 5 μηνες μετα και σημερα η τραπεζα μου 3 μήνες μετα την αίτηση μου εβαλε στον λογαριασμο τα λεφτα απο τα εισιτήρια προσωρινα είπε γιατι θα περιμενει και την απαντηση απο το πρακτορειο. Απο το πρακτορειο 6 μηνες μετα ακομα περιμενω να παρω τα χρηματα μου .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
σημερα η τραπεζα μου 3 μήνες μετα την αίτηση μου εβαλε στον λογαριασμο τα λεφτα απο τα εισιτήρια προσωρινα
Αυτό ισχύει. Μπορεί να σου πιστώσει τα χρήματα και να τα πάρει πίσω, έχει γίνει και σε άλλο μέλος και το έχει γράψει. Είναι γεγονός ότι μπορεί να γίνει επανεξέταση.

Μίλησα με Πειραιώς και Alpha. Κανείς δε μου ανέφερε περί νομοθεσίας 120 ημερών.

Απο το πρακτορειο 6 μηνες μετα ακομα περιμενω να παρω τα χρηματα μου .
Ομοιοπαθής!
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αυτό ισχύει. Μπορεί να σου πιστώσει τα χρήματα και να τα πάρει πίσω, έχει γίνει και σε άλλο μέλος και το έχει γράψει. Είναι γεγονός ότι μπορεί να γίνει επανεξέταση.

Μίλησα με Πειραιώς και Alpha. Κανείς δε μου ανέφερε περί νομοθεσίας 120 ημερών.



Ομοιοπαθής!
Ετσι μου εγραψε οτι λεει η νομοθεσια οποτε οποτε για την περιπτωση που εκλεισα τα εισιτήρια τον Μαιο του 2019 για πτηση που θα γινόταν τον Μαρτιο του 2020 και εκανα αμφισβήτηση τον Ιουνιο του 2020 δεν ασχολήθηκαν καν στην δεύτερη περίπτωση που εγινε η αμφισβήτηση 150 μέρες μετα την αυναλλαγη αυτα που πιστωσαν προσωρινα οπως είπαν και εύχομαι να μεινει και ετσι.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Ετσι μου εγραψε οτι λεει η νομοθεσια οποτε οποτε για την περιπτωση που εκλεισα τα εισιτήρια τον Μαιο του 2019 για πτηση που θα γινόταν τον Μαρτιο του 2020 και εκανα αμφισβήτηση τον Ιουνιο του 2020 δεν ασχολήθηκαν καν στην δεύτερη περίπτωση που εγινε η αμφισβήτηση 150 μέρες μετα την αυναλλαγη αυτα που πιστωσαν προσωρινα οπως είπαν και εύχομαι να μεινει και ετσι.
Παράξενο...
Εμείς αγοράσαμε εισιτήρια 08/19, κάναμε αμφισβήτηση 04/20 και το δέχτηκαν κανονικά.
Η αμφισβήτηση αφορούσε και χρεωστική και πιστωτική. (Alpha)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εμείς αγοράσαμε εισιτήρια 08/19, κάναμε αμφισβήτηση 03/20 και το δέχτηκαν κανονικά.
Ακριβώς! Κι εγώ δεν είχα καμία ενημέρωση ότι ισχύει κάτι άλλο.
Ίσα ίσα ο υπάλληλος με παρότρυνε λέγοντας μου ότι έχουν δικαιωθεί άνθρωποι ακόμα και παραπάνω από ένα χρόνο μετά.
@aikaterinib Με ποια τράπεζα συνδιαλλάσσεσαι;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.930
Likes
40.768
Παράξενο...
Εμείς αγοράσαμε εισιτήρια 08/19, κάναμε αμφισβήτηση 04/20 και το δέχτηκαν κανονικά.
Η αμφισβήτηση αφορούσε και χρεωστική και πιστωτική. (Alpha)
Ε την πατησα. Βασιστηκα στο 6μηνο απο την αγορα και δεν εκανα αμφισβητηση γιατι ειχε παρελθει και ακομη περιμενω απο το petas. Ιδιες ημερομηνιες ειχα κλεισει και ειχα ακυρωση. Καλυτερα να επαιρνα το voucher στην τελικη.
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Καλησπέρα παιδιά!
Μήπως έχει πάρει κανείς επιστροφή χρημάτων απο την Alitalia; Μας έχουν στείλει email οτι θα έχουμε επιστροφή χρημάτων για πτήσεις που ακυρώθηκαν αλλά ακόμα τπτ. Οι πτήσεις ήταν τον Απρίλη.
Ευχαριστώ πολύ!
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ακριβώς! Κι εγώ δεν είχα καμία ενημέρωση ότι ισχύει κάτι άλλο.
Ίσα ίσα ο υπάλληλος με παρότρυνε λέγοντας μου ότι έχουν δικαιωθεί άνθρωποι ακόμα και παραπάνω από ένα χρόνο μετά.
@aikaterinib Με ποια τράπεζα συνδιαλλάσσεσαι;
Με eurobank .Ειχα στείλει email στην τράπεζα 10 Ιουνίου για την αμφισβήτηση και μου απάντησε χθες με αυτά που σας είπα.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Είχα πτήση για Κωνσταντινούπολη τον Σεπτέμβρη με κλεισμένα εισητήρια από gotogate.Η Aegean ακύρωσε τη πτήση και για να μη μπλέξω με mail στο πρακτορείο για refund αφού όπως είδα από άλλα μέλη τα πρακτορεία δεν απαντάνε, ζήτησα απευθείας από την aegean voucher και σε μια εβδομάδα μου έστειλε το voucher στο email μου.Αυτό έγινε 4/8.Σήμερα μου έστειλε μήνυμα το πρακτορείο ότι ακυρώθηκε η πτήση και μου ζητάνε να επικοινωνήσω μαζί τους για να κανονίσουν επιστροφή χρημάτων ή rebooking ή voucher.Να τους στείλω email ότι η αεροπορική μου έδωσε voucher ή να μην απαντήσω καθόλου;Μου γράφουν ότι η κράτηση μου δεν θα ακυρωθεί αν δε λάβω επιβεβαίωση ακύρωσης από αυτούς
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Με eurobank .Ειχα στείλει email στην τράπεζα 10 Ιουνίου για την αμφισβήτηση και μου απάντησε χθες με αυτά που σας είπα.
Ουτε η εθνικη τραπεζα εχει τον περιορισμο που αναφερεις. Σιγουρα ουτε και η πειραιως.
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Αμφισβητηση συναλλαγής η ακυρωση κρατησης για πτηση (με ryan), η οποια δεν έχει ακυρωθει ακομα, δεν γινεται να υποθεσω, σωστα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom