Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

dimitris1968

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Και στο ελληνικο και στο αγγλικο κειμενο αναφερουν για "πληρωστε μονο την διαφορα ναυλου" και "fare difference will still be applied"
Ειναι πολυ προσεκτικα διατυπωμενο και οντως σε μπερδευεει.
Αλλα παρολαυτα εδωσες εσυ ηδη 157€ και σημερα ζητανε αλλα 230€ για την αλλαγη;
Εαν σημερα το εισητηριο που θες να αγορασεις εχει 387€ τοτε καλως σου ζητανε την διαφορα.
Αλλα κατι μου λεει οτι δεν εχει τοσα σημερα.
Ακριβώς.
Στην ανάλυση των 230€, αν θυμάμαι καλά, τα 80€ ήταν η διαφορά ναύλου, την οποία και λογικά θα έπρεπε να πληρώσω. Τα υπόλοιπα ήταν το τέλος αλλαγής, για το οποίο και διαμαρτύρομαι.
Αν θελήσω να αγοράσω το εισιτήριο σήμερα, κάνει πολύ λιγότερα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ξεχάστε το τρίμηνο που ήθελε η Aegean για να σου επιστρέψει χρήματα. Έγινε 5-6 μήνες και τα μίλια σε 2. Καλοφάγωτα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κάτι περισσότερο από έξι μήνες και σήμερα πιστώθηκαν τα χρήματα από τα εισιτήρια εισόδου στο Μάτσου Πίκτσου.
Δε το περίμενα αλλά όπως αποδείχτηκε ήταν τελικά φερέγγυοι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εγω μπαινω στον εκτο μηνα .... keep walking
Όλα τα παλιά χρωστούμενα τα έχω πιστωθεί, μου χρωστάει η Αιγαίου μόνο ενός μήνα μέχρι στιγμής. Σε ξένες αεροπορικές κατευθείαν κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής, δε περιμένω. Η Αιγαίου έχει διαφορετική αντιμετώπιση.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Κάτι περισσότερο από έξι μήνες και σήμερα πιστώθηκαν τα χρήματα από τα εισιτήρια εισόδου στο Μάτσου Πίκτσου.
Δε το περίμενα αλλά όπως αποδείχτηκε ήταν τελικά φερέγγυοι.

Είχες ακολουθήσει αυτή την διαδικασία;

They can present their request refund to the email [email protected], attaching the following documentation:

In case of presenting the request, the direct passenger.

Request refund (Detail the reservation code), indicate the current account number and the CCI with the name of the bank, which must be in the name of the person requesting it and in soles.
Sworn declaration of authenticity of documents.
Copy of the identity document of the person requesting the return.
Entrance ticket.



Σου είχαν απαντήσει αν/όταν έστειλες τα αρχεία;
 

Petyr

Member
Μηνύματα
15
Likes
24
Μετά την καινούρια τροπολογία η Αegean δέχτηκε μετά από νέα επιικοινωνία να μου επιστρέψει τα χρήματα της ακυρωθείσας πτήσης (παρότι ξεκίνησε πάλι να λέει για voucher...), προγραμματισμένης για το τέλος Σεπτεμβρίου-αρχές Οκτώβρη. Φυσικά, τα χρήματα λέει θα τα πάρω σε 5-6 μήνες (μήπως προτιμάτε το voucher...; )!

Να σημειώσω ότι στο τηλ. κέντρο τουλάχιστον έχουν "μεταφράσει" κατά το δοκούν την τροπολογία: αποδέχονται την επιστροφή χρημάτων για ματαίωση πτήσεων αν η έκδοση του εισιτηρίου έγινε από Ιούλιο και μετά, ανεξάρτητα αν η πτήση είναι έτσι κ αλλιώς από 01/09 (δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, αν η έκδοση έγινε π.χ. 6/2020 και η πτήση είναι για 9/2020 μόνο voucher πάλι!).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είχες ακολουθήσει αυτή την διαδικασία;
Αυτό που ξέρω με σιγουριά -καθώς δε την έκανα εγώ αλλά ο φίλος που ταξιδεύαμε μαζί- είναι οτι ακολουθήσαμε την επίσημη διαδικασία που έβγαζε στο site (https://www.machupicchu.gob.pe/)στις αρχές του Απρίλη. Πιθανώς να είναι αυτή η οποία παραθέτεις.

Σου είχαν απαντήσει αν/όταν έστειλες τα αρχεία;
Ναι είχαν απαντήσει για πίστωση χρημάτων, γενικά κι αόριστα όμως, όχι με ημερομηνία.
 

Taxidia

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Μετά την καινούρια τροπολογία η Αegean δέχτηκε μετά από νέα επιικοινωνία να μου επιστρέψει τα χρήματα της ακυρωθείσας πτήσης (παρότι ξεκίνησε πάλι να λέει για voucher...), προγραμματισμένης για το τέλος Σεπτεμβρίου-αρχές Οκτώβρη. Φυσικά, τα χρήματα λέει θα τα πάρω σε 5-6 μήνες (μήπως προτιμάτε το voucher...; )!

Να σημειώσω ότι στο τηλ. κέντρο τουλάχιστον έχουν "μεταφράσει" κατά το δοκούν την τροπολογία: αποδέχονται την επιστροφή χρημάτων για ματαίωση πτήσεων αν η έκδοση του εισιτηρίου έγινε από Ιούλιο και μετά, ανεξάρτητα αν η πτήση είναι έτσι κ αλλιώς από 01/09 (δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, αν η έκδοση έγινε π.χ. 6/2020 και η πτήση είναι για 9/2020 μόνο voucher πάλι!).
Το έχεις ζητήσει γραπτώς; Και μπορείς να επιμείνεις για τις 7 ημέρες που δικαιούσαι (άρθρο 8, παράγραφος 1α)
https://www.eccgreece.gr/wp-content/uploads/2015/07/Reg-2004-261-el.pdf
 

Petyr

Member
Μηνύματα
15
Likes
24
Το έχεις ζητήσει γραπτώς; Και μπορείς να επιμείνεις για τις 7 ημέρες που δικαιούσαι (άρθρο 8, παράγραφος 1α)
https://www.eccgreece.gr/wp-content/uploads/2015/07/Reg-2004-261-el.pdf
Ναι, αλλά παλιότερα (πριν την τροπολογία) και είχα επικαλεστεί το 7ήμερο, αλλά τότε η Aegean έκανε το κορόιδο παρότι είχε θέμα η περίοδος εφαρμογής της ΠΝΠ (η επιστροφή ήταν για Οκτώβριο). Έκτοτε έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής και (αν κρίνω από τους άλλους εδώ) λογικά θα έχω το αποτέλεσμα της αίτησης σε 10-15 μέρες. Αν είναι αρνητικό (που δε βλέπω το λόγο), λέω να επικοινωνήσω γραπτά ξανά κ να επιμείνω στο 7ήμερο.

Θα περίμενα την αμφισβήτηση πρώτα, αλλά αργούσε και η ημερομηνία ταξιδιού πλησίαζε. Εν τω μεταξύ, η Aegean δε μου ακύρωνε την κράτηση (ένα μέρος της πτήσης παρέμενε ενεργό), αν δεν προχωρούσα είτε σε έκδοση voucher ή είτε σε επαναπρογραμματισμό.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
UPDATE πηρα για να ακυρωσω για Κω ,την Αegean , και ρωτωντας για τα 300 Ε που περιμενω απο πασχα, μου λεει - μια ευγενεστατη υπαλληλος - οτι εχουν πιστωθει απο τον αυγουστο. Η τυχη μου η μαυρη ειναι οτι εχουν πιστωθει στη καρτα που εχει ακυρωθει λογω χακαρισματος, και πρεπει να τρεχω στην τραπεζα ,για να τα μεταφερουν στην καινουργια :mad:
Το περιεργο ειναι οτι μου εχουν επιστραφει 2,22 € στην καινουργια καρτα απο Αegean και απο hotels και rent a cars ..... to have to say που λενε και στο χωριο μου
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom