Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

barkour

Member
Μηνύματα
1.159
Likes
5.041
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Αλλαγη ωρας για τις πτησεις για Αμπου Νταμπι που ειχα κλεισει με 0,19 ευρω ανα σκελος. Μου δινει 20% δωρο στο κρεντιτ μου, δηλαδη θα παρω 0, 23 ευρω ανα σκελος :D. Η refund :D.
Να παρεις μετοχες - και αλλες - της Aegean !!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Για ποια εποχή είχες κλείσει;
Αυγουστο αλλα δεν γνωριζα αν θα παμε. Το να κλεισεις με wizz μηνες πριν και να πιστευεις οτι μπορεις να προγραμματισεις ταξιδι ειναι ανεκδοτο.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
727
Likes
1.830
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αυγουστο αλλα δεν γνωριζα αν θα παμε. Το να κλεισεις με wizz μηνες πριν και να πιστευεις οτι μπορεις να προγραμματισεις ταξιδι ειναι ανεκδοτο.
Ετσι ακριβως. Εκλεισα κι εγω για τωρα το Πασχα, για Γεωργια, μηνες πριν. Αλλαξαν 2-3 φορες την ωρα αναχωρησης της μιας πτησης, της αλλαξαν και τη μερα, αλλαξαν την ημερομηνια της επιστροφης, περνουσε ο καιρος, αρχισα να ελπιζω οτι θα παω, και τελικα πριν δυο μερες τα ακυρωσαν ολα!!!!!
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Αυγουστο αλλα δεν γνωριζα αν θα παμε. Το να κλεισεις με wizz μηνες πριν και να πιστευεις οτι μπορεις να προγραμματισεις ταξιδι ειναι ανεκδοτο.
Κι εγώ έχω κλείσει για δεύτερη φορά Χριστούγεννα Αμπού Ντάμπι, αφού τα τελευταία ακυρώθηκαν. Απλά με μπερδεύει το γεγονός ότι τόσο καιρό καραντινας το δρομολογιο της wizz Αθηνα-Αμπου Ντάμπι πραγματοποιείται. Λιγότερες πτήσεις, βέβαια, αλλά πραγματοποιείται.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα. Έχω ένα θέμα που δεν μου έχει ξανατυχει. Ειχα κλείσει μια πτήση με ανταπόκριση τον Αυγούστο με την SAS και εδώ και ενα μήνα το ενα σκέλος της πτήσης έχει εξαφανιστεί από όλο το καλοκαιρινό πρόγραμμα της SAS(και στην δικιά μου μέρα). Βρήκα μάλιστα στο ίντερνετ ότι η πτήση προσφέρθηκε τελευταία φορά τον Αύγουστο του 2019 άρα προφανώς δεν θα γίνει ούτε φέτος το καλοκαίρι. Σε μενα δεν εμφανίζεται καμία ακύρωση προς το παρόν. Μετα από επικοινωνία στο chat δύο φορές με την εξυπηρέτηση πελατών τους ο ενας υπάλληλος μου απάντησε ότι έχει προσωρινά σταματήσει η πώληση για το συγκεκριμένο δρομολόγιο (εδώ και ενα μήνα) και ο αλλος ότι έχουν πουληθεί όλα τα εισιτήρια χαχα. Πως να προχωρήσω από δω και πέρα; Πιστεύετε θα ακυρωθεί από μόνη της σύντομα; Να προσπαθήσω να μιλήσω στο τηλέφωνο μαζί τους μήπως έχω διαφορετική αντιμετώπιση;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μία φορά που συνέβηκε αλλαγή μέρας της μίας πτήσης κράτησης SAS μετ' επιστροφής και με ανταπόκριση, μου έστειλαν ενημερωτικό email 2-2,5 μήνες πριν την πτήση με μία απ' τις επιλογές αν δε θέλω να αποδεχτώ την αλλαγή μέρας, να επικοινωνήσω τηλεφωνικά μαζί τους. Ζήτησα επιστροφή χρημάτων τηλεφωνικά και πολύ ευγενικά το δέχτηκαν.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.589
Likes
9.719
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα. Έχω ένα θέμα που δεν μου έχει ξανατυχει. Ειχα κλείσει μια πτήση με ανταπόκριση τον Αυγούστο με την SAS και εδώ και ενα μήνα το ενα σκέλος της πτήσης έχει εξαφανιστεί από όλο το καλοκαιρινό πρόγραμμα της SAS(και στην δικιά μου μέρα). Βρήκα μάλιστα στο ίντερνετ ότι η πτήση προσφέρθηκε τελευταία φορά τον Αύγουστο του 2019 άρα προφανώς δεν θα γίνει ούτε φέτος το καλοκαίρι. Σε μενα δεν εμφανίζεται καμία ακύρωση προς το παρόν. Μετα από επικοινωνία στο chat δύο φορές με την εξυπηρέτηση πελατών τους ο ενας υπάλληλος μου απάντησε ότι έχει προσωρινά σταματήσει η πώληση για το συγκεκριμένο δρομολόγιο (εδώ και ενα μήνα) και ο αλλος ότι έχουν πουληθεί όλα τα εισιτήρια χαχα. Πως να προχωρήσω από δω και πέρα; Πιστεύετε θα ακυρωθεί από μόνη της σύντομα; Να προσπαθήσω να μιλήσω στο τηλέφωνο μαζί τους μήπως έχω διαφορετική αντιμετώπιση;
Καλημέρα. Το εισιτήριο το έχεις κλείσει από το site της SAS ή από κάποιο άλλο;

Εάν ναι, μπες στο site και πάτα "my bookings" . Εκεί θα δεις το status της πτήσης σου. Λογικά ή θα σου δίνουν επιλογή για re-schedule ή για voucher 12 μηνών ή για refund.

Αυτό που υποπτεύομαι είναι ότι αφού δε βρίσκεις καθόλου το δρομολόγιο, εάν πας να κάνεις reschedule δε θα σου δίνει καμία επιλογή γιατί η αλλαγή μπορεί να γίνει μόνο για τις συγκεκριμένες πτήσεις.

Δες και το κινητό σου μήπως σου έχουν στείλει κανένα ξεχασμένο SMS σαν αυτό.


IMG_1431.jpg
 
Last edited:

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα. Το εισιτήριο το έχεις κλείσει από το site της SAS ή από κάποιο άλλο;

Εάν ναι, μπες στο site και πάτα "my bookings" . Εκεί θα δεις το status της πτήσης σου. Λογικά ή θα σου δίνουν επιλογή για re-schedule ή για voucher 12 μηνών ή για refund.

Αυτό που υποπτεύομαι είναι ότι αφού δε βρίσκεις καθόλου το δρομολόγιο, εάν πας να κάνεις reschedule δε θα σου δίνει καμία επιλογή γιατί η αλλαγή μπορεί να γίνει μόνο για τις συγκεκριμένες πτήσεις.
Από το site της SAS είναι κλεισμένο ναι αλλά μου δείχνει ότι η πτήση μου θα γίνει κανονικά. Γενικά reschedule θέλω να κάνω γιατί προσφέρονται και άλλες πτήσεις μέσα στην μέρα για το Stockholm Reykjavik απλά προφανώς το συγκεκριμένο που έχω κλείσει εγώ δεν θα γίνει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Από το site της SAS είναι κλεισμένο ναι αλλά μου δείχνει ότι η πτήση μου θα γίνει κανονικά. Γενικά reschedule θέλω να κάνω γιατί προσφέρονται και άλλες πτήσεις μέσα στην μέρα για το Stockholm Reykjavik απλά προφανώς το συγκεκριμένο που έχω κλείσει εγώ δεν θα γίνει.
Μη με αγχωνεις, εχω κλεισει με SAS με μιλια Star Aliance για Ρεικιαβικ μεσω Κοπεγχαγης. Ακομη δεν εχω ακυρωση (που πρεπει να ερθει απο την Aegean) αλλα αν ακυρωθει κι αυτο, παμε στα 3 ακυρωμενα απο 4 το καλοκαιρι.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μη με αγχωνεις, εχω κλεισει με SAS με μιλια Star Aliance για Ρεικιαβικ μεσω Κοπεγχαγης. Ακομη δεν εχω ακυρωση (που πρεπει να ερθει απο την Aegean) αλλα αν ακυρωθει κι αυτο, παμε στα 3 ακυρωμενα απο 4 το καλοκαιρι.
Γενικά μην αγχώνεσαι νομίζω δεν θα έχεις θέμα επειδή έψαξα άπειρα το θέμα με SAS και τις πτήσεις για Ισλανδία. Απλώς εγώ επειδή έχω καταλαβει ότι η δικιά μου θα ακυρωθεί(έπεσα στην περίπτωση να βιαστώ να κλείσω με τον πιο μικρό χρόνο αναμονής αλλά να μην κοιτάξω τι πτήση ήταν) ψάχνω τρόπο να αλλάξω το δρομολόγιο από τώρα και να μην τρέχω τελευταία στιγμή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Γενικά μην αγχώνεσαι νομίζω δεν θα έχεις θέμα επειδή έψαξα άπειρα το θέμα με SAS και τις πτήσεις για Ισλανδία. Απλώς εγώ επειδή έχω καταλαβει ότι η δικιά μου θα ακυρωθεί(έπεσα στην περίπτωση να βιαστώ να κλείσω με τον πιο μικρό χρόνο αναμονής αλλά να μην κοιτάξω τι πτήση ήταν) ψάχνω τρόπο να αλλάξω το δρομολόγιο από τώρα και να μην τρέχω τελευταία στιγμή.
Λοιπον στο δικο μου αλλαξε η ωρα πτησης για Κοπεγχαγη, γινεται μεσημερι, κατι που δεν το θεωρω κακο γιατι ενα γενναιο stop over στην Κοπεγχαγη ειναι καλοδεχουμενο, αν ειναι να πληρωσει καποιος ετσι κι αλλιως ξενοδοχειο.
Η Aegean ακομη δεν εχει ειδοποιησει για κατι. Απο την αλλη επειδη το εκλεισα μηνες πριν, δεν το αποκλειω να το ακυρωσω τελειως. Πριν τοσο καιρο που το εκλεισα περιμενα καλυτερα τα πραγματα απο αποψη εμβολιων. Τωρα ειμαι επιφυλακτικη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.676
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom