Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Γνωρίζει κάποιος σε πόσο χρονικό διάστημα υπάρχει τελική απάντηση για αμφισβήτηση συναλλαγής;
Η Alpha bank μας επέστρεψε προσωρινά τα χρήματα τη προηγούμενη εβδομάδα αλλά ταυτόχρονα μας έστειλε ταχυδρομική επιστολή προς ενημέρωση για προσωρινή απόφαση.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Γνωρίζει κάποιος σε πόσο χρονικό διάστημα υπάρχει τελική απάντηση για αμφισβήτηση συναλλαγής;
Η Alpha bank μας επέστρεψε προσωρινά τα χρήματα τη προηγούμενη εβδομάδα αλλά ταυτόχρονα μας έστειλε ταχυδρομική επιστολή προς ενημέρωση για προσωρινή απόφαση.
Εγώ πάντως από Εθνική περιμένω εδώ και ένα χρόνο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γνωρίζει κάποιος σε πόσο χρονικό διάστημα υπάρχει τελική απάντηση για αμφισβήτηση συναλλαγής;
Όχι, γιατί δε σε ενημερώνουν με κάποιο τρόπο.
Χρησιμοποιούν τη λέξη «προσωρινά» μιας και πρέπει να είναι καλυμένοι για τη περίπτωση που κάτι τους έχει διαφύγει και κάνανε λάθος στην αρχική τους απόφαση, είτε γιατί αυτός που δέχτηκε την αμφισβήτηση της πληρωμής προσκομίσει στοιχεία που αποδεικνύουν κάτι διαφορετικό.
Οφείλουν να το κάνουν και είναι σωστό, αλλά επαναλαμβάνω, δεν υπάρχει καμία οριστική ενημέρωση, τουλάχιστον στις (πολλές) δικές μου περιπτώσεις.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Όχι, γιατί δε σε ενημερώνουν με κάποιο τρόπο.
Χρησιμοποιούν τη λέξη «προσωρινά» μιας και πρέπει να είναι καλυμένοι για τη περίπτωση που κάτι τους έχει διαφύγει και κάνανε λάθος στην αρχική τους απόφαση, είτε γιατί αυτός που δέχτηκε την αμφισβήτηση της πληρωμής προσκομίσει στοιχεία που αποδεικνύουν κάτι διαφορετικό.
Οφείλουν να το κάνουν και είναι σωστό, αλλά επαναλαμβάνω, δεν υπάρχει καμία οριστική ενημέρωση, τουλάχιστον στις (πολλές) δικές μου περιπτώσεις.
Ok, σ' ευχαριστώ πολύ. Θα πρέπει να κάνουμε έναν τυπικό έλεγχο ανά διαστήματα φαντάζομαι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ok, σ' ευχαριστώ πολύ. Θα πρέπει να κάνουμε έναν τυπικό έλεγχο ανά διαστήματα φαντάζομαι.
Ακριβώς, αλλά πιστεύω αν δεις ότι κάνουν φτερά τα λεφτά απ' το λογαριασμό σου θα το καταλάβεις πριν τον έλεγχο... :haha:
Πέρα απ΄ τη πλάκα, δεν έχω καμία απάντηση εδω και πάνω από ένα χρόνο για πολλές «προσωρινές» εγκρίσεις κι επιστροφές χρημάτων. Τα θεωρω δεδομένα.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Αν επιτρέπεται, σου τα έχουν επιστρέψει προσωρινά;
Όχι. Και δεν γνωρίζω κιόλας περί προσωρινής επιστροφής. Εμένα απλά μου είχαν πει ότι κααααποια στιγμή θα μπουν στο λογαριασμό μου. Ότι μπορεί να αργήσουν πολύ, αλλά ότι θα μπούνε σίγουρα.
 

silentscream

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Καλησπέρα σε όλους. Δυστυχώς τα προβλήματα με τον covid καλά κρατούν. Έχω πτήση που την έκλεισα πριν μια εβδομάδα να πετάξω αυτό το Σάββατο απο Λονδίνο για Ρήγα με Ryanair. Σήμερα μαθαίνω η Λετονία μπαίνει σε lockdown. Η πτήση βέβαια δεν έχει ακυρωθεί και ίσως να μην τις ακυρώσει. Το θέμα είναι πως θα τους πείσω να μου δώσουν refund η voucher? Εχω 2 μέρες να το παλέψω, φαντάζομαι αν φύγει η πτήση, χάνω κάθε δικαίωμα. Ευχαριστώ
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλησπέρα σε όλους. Δυστυχώς τα προβλήματα με τον covid καλά κρατούν. Έχω πτήση που την έκλεισα πριν μια εβδομάδα να πετάξω αυτό το Σάββατο απο Λονδίνο για Ρήγα με Ryanair. Σήμερα μαθαίνω η Λετονία μπαίνει σε lockdown. Η πτήση βέβαια δεν έχει ακυρωθεί και ίσως να μην τις ακυρώσει. Το θέμα είναι πως θα τους πείσω να μου δώσουν refund η voucher? Εχω 2 μέρες να το παλέψω, φαντάζομαι αν φύγει η πτήση, χάνω κάθε δικαίωμα. Ευχαριστώ
Στην ακραία περίπτωση που δεν βγάλεις άκρη, θα σου πρότεινα να κρατήσεις σε αρχεία τις επίσημες ανακοινώσεις και να προβείς σε αμφισβήτηση συναλλαγής, έκανα κάτι παρόμοιο πριν το καλοκαίρι.
 

silentscream

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Στην ακραία περίπτωση που δεν βγάλεις άκρη, θα σου πρότεινα να κρατήσεις σε αρχεία τις επίσημες ανακοινώσεις και να προβείς σε αμφισβήτηση συναλλαγής, έκανα κάτι παρόμοιο πριν το καλοκαίρι.
Γεια σου φίλε μου, θα μπορούσες να μου στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα; Προσπαθώ να στείλω αλλα δεν μπορώ.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Συμφορουμιτες i need your help!! Θυμαστε σε άλλο μου ποστ που έλεγα ότι έκλεισα για Βουδαπέστη;;Μόλις πριν λίγο μου ήρθε ειδοποίηση ότι λόγω covid κάποιες πολύ σημαντικες εξετάσεις για μένα και το πτυχειο μου εκεί που ήταν να γίνουν αυτή τη βδομάδα μετατίθονται τέλος Νοέμβρη με αρχές Ιανουαρίου.το ταξίδι μου το εκλεισα τέλη Νοέμβρη.ακομα δεν ακυρώνω αν δεν δω ημερομηνία που δινω.Οσο και να αγαπάω τα ταξίδια διάβαζα 6 μήνες για την πιστοποίηση επαγγελματος και αναγκαστικά θα ακυρώσω .έχω κλείσει μέσω e dreams ryan air με το πήγαινε aegean με το γυρνα πολύ φοβάμαι ότι έκλεισα το απλό εισητηρίο και όχι το flex .έχω επιστροφή χρημάτων και πως ακυρώνω εισητηρια καθώς δεν θα τα έκλεισα απευθείας από το σάιτ??η Ράιαν χαλαλι 40 ευρώ πήγαινε ήταν ,aegeaν βοηθάει να τους πάρω τηλ;νομίζω ότι αν έχω απλό εισητηρίο στην ακύρωση όχι μόνο δεν έχω επιστροφη αλλά πληρώνω κιόλας ένα 35 ευρώ για ακύρωση.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Συμφορουμιτες i need your help!! Θυμαστε σε άλλο μου ποστ που έλεγα ότι έκλεισα για Βουδαπέστη;;Μόλις πριν λίγο μου ήρθε ειδοποίηση ότι λόγω covid κάποιες πολύ σημαντικες εξετάσεις για μένα και το πτυχειο μου εκεί που ήταν να γίνουν αυτή τη βδομάδα μετατίθονται τέλος Νοέμβρη με αρχές Ιανουαρίου.το ταξίδι μου το εκλεισα τέλη Νοέμβρη.ακομα δεν ακυρώνω αν δεν δω ημερομηνία που δινω.Οσο και να αγαπάω τα ταξίδια διάβαζα 6 μήνες για την πιστοποίηση επαγγελματος και αναγκαστικά θα ακυρώσω .έχω κλείσει μέσω e dreams ryan air με το πήγαινε aegean με το γυρνα πολύ φοβάμαι ότι έκλεισα το απλό εισητηρίο και όχι το flex .έχω επιστροφή χρημάτων και πως ακυρώνω εισητηρια καθώς δεν θα τα έκλεισα απευθείας από το σάιτ??η Ράιαν χαλαλι 40 ευρώ πήγαινε ήταν ,aegeaν βοηθάει να τους πάρω τηλ;νομίζω ότι αν έχω απλό εισητηρίο στην ακύρωση όχι μόνο δεν έχω επιστροφη αλλά πληρώνω κιόλας ένα 35 ευρώ για ακύρωση.
Στη Ryanair μπορείς να μεταθέσεις το εισιτήριο μέχρι 31/12 (αν το αγόρασες ως 30/9) πληρώνοντας τη διαφορά του ναύλου. Αυτόματα, από την καρτέλα της κράτησής σου στο site (μέσω πράκτορα δεν ξέρω αν γίνεται, ακόμη και αν γνωρίζεις τον αριθμό της κράτησης). Βλέπεις αν υπάρχει κάτι που σε συμφέρει. Δε πληρώνεις τέλος αλλαγής για το ναύλο θεωρητικά (μόνο τη διαφορά εισιτηρίου), στην πράξη όμως αν έχεις βαλίτσα πληρώνεις συνήθως 12€ κερατιάτικα ανά πτήση ως διαφορά. Σε περίπτωση που μπορεί να γίνει μόνο από τον πράκτορα, φαντάζομαι υπάρχει χρέωση.
Στην Aegean για ναύλο light: Απεριόριστες αλλαγές χωρίς rebooking fee (πληρώνεις μόνο διαφορά ναύλου) σε όλες τις υφιστάμενες και νέες κρατήσεις έως 31/10/2021 για πτήσεις από 07/10/2020 έως 27/03/2022. Μπορεί να πραγματοποιηθεί μια αλλαγή χωρίς rebooking fee από 01/11/2021 για οποιαδήποτε νέα ημερομηνία πτήσης. Αν έχεις τον αριθμό της κράτησης, λογικά γίνεται μέσω της ιστοσελίδας της Aegean, αλλιώς μέσω του πράκτορα που έκλεισες, που αμφιβάλλω αν παρέχει την υπηρεσία δωρεάν. Τα 35€ που λες από πού προκύπτουν; Αν είχες κλείσει με άλλους όρους, φαντάζομαι είναι το πέναλτι της Aegean στο ποσό που θα πάρεις πίσω σε περίπτωση ακύρωσης εισιτηρίου. Ο πράκτορας μπορεί να έχει το δικό του τέλος ακύρωσης.
Ουφ, άλλαξα την απάντηση για να γίνει λίγο πιο διεξοδική.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom