Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Στη Ryanair μπορείς να μεταθέσεις το εισιτήριο μέχρι 31/12 (αν το αγόρασες ως 30/9) πληρώνοντας τη διαφορά του ναύλου. Αυτόματα, από την καρτέλα της κράτησής σου στο site (μέσω πράκτορα δεν ξέρω αν γίνεται, ακόμη και αν γνωρίζεις τον αριθμό της κράτησης). Βλέπεις αν υπάρχει κάτι που σε συμφέρει. Δε πληρώνεις τέλος αλλαγής για το ναύλο θεωρητικά (μόνο τη διαφορά εισιτηρίου), στην πράξη όμως αν έχεις βαλίτσα πληρώνεις συνήθως 12€ κερατιάτικα ανά πτήση ως διαφορά. Σε περίπτωση που μπορεί να γίνει μόνο από τον πράκτορα, φαντάζομαι υπάρχει χρέωση.
Στην Aegean για ναύλο light: Απεριόριστες αλλαγές χωρίς rebooking fee (πληρώνεις μόνο διαφορά ναύλου) σε όλες τις υφιστάμενες και νέες κρατήσεις έως 31/10/2021 για πτήσεις από 07/10/2020 έως 27/03/2022. Μπορεί να πραγματοποιηθεί μια αλλαγή χωρίς rebooking fee από 01/11/2021 για οποιαδήποτε νέα ημερομηνία πτήσης. Αν έχεις τον αριθμό της κράτησης, λογικά γίνεται μέσω της ιστοσελίδας της Aegean, αλλιώς μέσω του πράκτορα που έκλεισες, που αμφιβάλλω αν παρέχει την υπηρεσία δωρεάν. Τα 35€ που λες φαντάζομαι είναι το πέναλτι της Aegean στο ποσό που θα πάρεις πίσω σε περίπτωση ακύρωσης εισιτηρίου. Ο πράκτορας μπορεί να έχει το δικό του τέλος ακύρωσης.
Ευχαριστώ πολύ !!αν είναι τοτε έτσι μια χαρά.η θα ακυρωσω αναγκαστικα η θα μεταφέρω το ταξίδι για άλλες μέρες.απο ότι κατάλαβα αλλαγή μπορώ να κάνω μόνο για τον προορισμό που επέλεξα σωστά;δεν μπορώ πχ να κάνω αλλαγή ημερομηνιων για Άμστερνταμ πχ ενώ τα εισητηρια μου ήταν για Βούδαπεστη
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ευχαριστώ πολύ !!αν είναι τοτε έτσι μια χαρά.η θα ακυρωσω αναγκαστικα η θα μεταφέρω το ταξίδι για άλλες μέρες.απο ότι κατάλαβα αλλαγή μπορώ να κάνω μόνο για τον προορισμό που επέλεξα σωστά;δεν μπορώ πχ να κάνω αλλαγή ημερομηνιων για Άμστερνταμ πχ ενώ τα εισητηρια μου ήταν για Βούδαπεστη
Όχι, δεν γίνεται αλλαγή προορισμού.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
198
Likes
908
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Ευχαριστώ πολύ !!αν είναι τοτε έτσι μια χαρά.η θα ακυρωσω αναγκαστικα η θα μεταφέρω το ταξίδι για άλλες μέρες.απο ότι κατάλαβα αλλαγή μπορώ να κάνω μόνο για τον προορισμό που επέλεξα σωστά;δεν μπορώ πχ να κάνω αλλαγή ημερομηνιων για Άμστερνταμ πχ ενώ τα εισητηρια μου ήταν για Βούδαπεστη
Εγώ άλλαξα ημερομηνίες και προορισμό,υπό τις ίδιες συνθήκες(κράτηση πριν τις 30/9,ταξίδι εως 31/12)
 
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Παιδια μολις πριν εστειλα μυνημα στο customer service της ryan air να γινει ακυρωση πτησης και αν γινεται total refund.Με ryan air δεν εχω ξανα ακυρωσει πιστευω να γινεται και να παρω τα λεφτα μου πισω και ποσο μαλλον μην πληρωσω κατι για ακυρωση.Δεν ακυρωνεται η πτηση εγω δεν μπορω να παω και κανω cancel
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom