Γαλλία Πως είναι στα Γαλλικά το φθηνό; Αφιέρωμα στις πόλεις της Γαλλίας.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Η Γαλλια εχει απο τα φθηνοτερα τρενα και flixbus της Ευρωπης. Οι πολεις εκτος Παρισιου δεν εχουν καθολου ακριβες τιμες σε διαμονη. Χρονο θελει μονο. Οπως και η Ιταλια.
Παιρνω πισω ο,τι εχω πει. ΤΡΑΒΑΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ.
Παω να ανοιξω ενα τοπικ γκρινιας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Paris (μέρος 5ο)

Στις 26 Μαρτίου εκλέγεται η Κομμούνα που συστήνεται ως κυβέρνηση της εξέγερσης με έμβλημά της την κόκκινη σημαία. Στο κοινωνικό τους πρόγραμμα ανακοινώνουν την κατάργηση της νυχτερινής δουλειάς (οι φούρνοι έμεναν ανοιχτοί όλη τη νύχτα), κάνει την εκπαίδευση υποχρεωτική και δωρεάν και φυσικά αποφασίζει τον διαχωρισμό εκκλησίας κράτους.


Δύο μήνες μετά την έναρξη της κυβέρνησης της Κομμούνας, ο πρόεδρος της Γαλλίας μαζεύει εκατοντάδες χιλιάδες στρατιώτες και πολιορκεί το Παρίσι. Φυλακίζουν και σκοτώνουν δεκάδες χιλιάδες communards, οι οποίοι για αντίποινα αρχίζουν να καίνε το Παρίσι από άκρη σε άκρη, τότε είναι που καταστράφηκε το παλάτι Tuileries. Οι τελευταίοι communards βρίσκουν καταφύγιο στο νεκροταφείο Pére Lachaise όπου εκτελούνται κι έτσι μπαίνει τέλος στην Κομμούνα και σε αυτό που ονομάστηκε αιματοβαμμένη βδομάδα. Στο νεκροταφείο υπάρχει πλακέτα στη μνήμη των communards.

View attachment 417261
Το τόπικ είναι εκπληκτικό καθώς παρουσιάζει πέρα όλων των άλλων μια ιστορική αναδρομή της πόλης περνώντας μέσα από τους δρόμους και τα βουλεβάρτα. Πολλές φορές ο τουρίστας δεν συνειδητοποιεί που πατά και που βρίσκεται. Η Μονμάρτρη για παράδειγμα δεν είναι μόνο η εκκλησία, η θέα, οι ζωγράφοι, το Μουλά Ρουζ, ο Μαύρος Γάτος και η μποέμικη ζωή. Πόσοι γνωρίζουν πως οι δρόμοι της είναι βαμμένοι με το αίμα ανθρώπων που πάλεψαν για ελευθερία και ανθρώπινα δικαιώματα;

Οι περισσότεροι τουρίστες που θα επισκεφθούν τη Μονμάρτρη θα περάσουν και πολλοί θα καθίσουν για να ξαποστάσουν ή να απολαύσουν τη θέα στην πανέμορφη επικλινή/αμφιθεατρική πλατεία που βρίσκεται κάτω από τη Sacre Coeur. Πόσοι όμως γνωρίζουν το όνομα της πλατείας;

Δεν ξέρω πόσοι άνθρωποι θα έτρωγαν σφαίρα στο κεφάλι ύστερα από απόπειρα ανθρωποκτονίας εναντίον τους κι όμως θα αρνούνταν να υποβάλουν μήνυση κατά του επίδοξου δολοφόνου τους. Η Louise Michel στην οποία είναι αφιερωμένη μία από τις πιο πολύφωτογραφημένες πλατείες του κόσμου έζησε τα τελευταία 17 χρόνια της ζωής της με σφηνωμένη τούτη τη σφαίρα στο κεφάλι της. Κι αυτό δεν ήταν τίποτα μπροστά στην υπόλοιπη ζωή της.

Ηγετική μορφή της Παρισινής Κομμούνας θυσίασε όλη της ζωή και στάθηκε στο πλάι των αδυνάτων είτε ήταν Γάλλοι είτε μη. Επαναστάτρια του ένοπλου αγώνα κατά της κυβέρνησης Τιέρ δεν δίστασε να πυροβολήσει κατά του Hotel de Ville, προθυμοποιήθηκε να σκοτώσει η ίδια τον Πρωθυπουργό αλλά δεν την ακολούθησε κανείς και υποκίνησε λεηλασίες φούρνων ύστερα από μια μεγάλη διαδήλωση ανέργων.

Νόθα κόρη ενός πλούσιου γόνου, γιου μεγαλοδικηγόρου του Κοινοβουλίου του Παρισιού, και μιας υπηρέτριας. Μεγάλωσε υπό την προστασία του παππού της στο κάστρο του και ήταν γνωστή ως Madmoiselle Demahis. Μετά το θάνατο των παππούδων της θα εγκαταλείψει την πλούσια ζωή, θα σπουδάσει δασκάλα και θα αφιερώσει τη ζωής στο κοινωνικό σύνολο.

Θα αρνηθεί να δώσει τον όρκο του Ναπολέοντα όπου ήταν απαραίτητος για να γίνει δασκάλα. Θα παραδοθεί στις αρχές προκειμένου να απελευθερώσουν τη μητέρα της. Θα φυλακιστεί στις Βερσαλλίες. Θα απαιτήσει από το δικαστήριο την θανατική ποινή λέγοντας το περιβόητο "Αν δεν είσαι δειλός, σκότωσε με". Θα εξοριστεί, όπως και πολλοί άλλοι Κομμουνάροι, στη Νέα Καληδονία και δεν θα δεχθεί κανένα επιπλέον δικαίωμα επειδή είναι γυναίκα (παρά μόνο ότι δινόταν και στους άντρες).

Στη Νέα Καληδονία θα μάθει τη γλώσσα των Κανάκ, θα διδάξει τους ιθαγενείς και θα σταθεί στο πλευρό τους κατά την εξέγερση του 1878 παρότι πολλοί Κομμουνάροι επιδιώκουν την καταστολή τους. Ενώ κατά την παραμονή της εκεί θα διδάξει ως δασκάλα σε παιδιά εξόριστων Αλγερινών και άλλων.

Κατά την επιστροφή της στο Παρίσι χιλιάδες κόσμου θα την υποδεχθούν με επευφημίες και χειροκροτήματα. Θα δηλώσει μέλος του αναρχικού κινήματος και στις 9 Μαρτίου του 1883 θα σηκώσει τη μαύρη σημαία, το σύμβολο του αναρχισμού. Στην πραγματικότητα αυτή η πρώτη μαύρη σημαία δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ένα κομμάτι μαύρης φούστας πιασμένης με ένα σκουπόξυλο. Θα ζητήσει την κατάργηση της κόκκινης σημαίας: " Plus de drapeau rouge mouillé du sang de nos soldats. J’arborerai le drapeau noir, portant le deuil de nos morts et de nos illusions " (Όχι πια άλλες κόκκινες σημαίες του αίματος των στρατιωτών μας. Θα σηκώσω τη μαύρη σημαία, πενθώντας τους νεκρούς μας και τις ψευδαισθήσεις μας)

Θα φυλακιστεί και στη Βιέννη όπου θα αρνηθεί την αποφυλάκιση της επειδή δεν αποφυλακίζονται και οι σύντροφοι της. To 1895 θα στηρίξει την προσπάθεια του Sebastian Faure να εγκαινιάσει στη Γαλλία την αναρχική εφημερίδα Le Libertaire η οποία είχε ιδρυθεί το 1958 στη Νέα Υόρκη.

Δέκα χρόνια αργότερα θα αφήσει την τελευταία της πνοή στη Μασσαλία. Η κηδεία της θα συγκεντρώσει χιλιάδες Παριζιάνους που θα τη συνοδέψουν στην τελευταία της κατοικία στο Levallois-Perret. Ο Δήμος θα την τιμήσει δίνοντας το όνομα της σε δρόμο της περιοχής και λέγεται (χωρίς να το έχω τσεκάρει) πως είναι η μόνη Γαλλίδα που το όνομα της έχει δοθεί σε σταθμό του μετρό (γραμμή 3).

O Victor Hugo έγραψε γι' αυτήν το ποίημα Viro Mayor (Μεγαλύτερος Άνδρας) λέγοντας χαρακτηριστικά "Είδα τον άγγελο να λάμπει μέσα από τη μέδουσα"

Το ποίημα Les Oeillets Rouges (Τα Κόκκινα Γαρύφαλλα) γράφτηκε από τη Louise Michel όταν ήταν φυλακισμένη στις Βερσαλλίες και στάλθηκε στον επίσης κρατούμενο και καταδικασμένο σε θάνατο Teophile Ferre ο οποίος εκτελέστηκε λίγο αργότερα από την κυβέρνηση Τhier.
 
Last edited:
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Αν και όλο το τόπικ είναι εξαιρετικό, το κομμάτι-χρονικό του Παρισιού είναι ένα μικρό αριστούργημα. Ευχαριστούμε, εύγε και περιμένουμε και τα επόμενα. :)

Υ.Γ. Σχόλιο προς μοδεράτορες: Αν και τυπικά δεν είναι ιστορία, νομίζω θα βόλευε ένα ευρετήριο ανά κεφάλαιο/πόλη στο αρχικό ποστ, για ευκολότερη αναζήτηση, καθώς πρακτικά αποτελεί ταξιδιωτικό οδηγό ολόκληρης χώρας.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον @Παρίσακτος : ο @Señor_Nada έχει κάνει εξαιρετική δουλειά εδώ, θα μπορούσε να δομηθεί και σαν ταξιδιωτική ιστορία με κεφάλαια (αν συμφωνεί), όπως και η εξίσου εξαιρετική δουλειά του @psilos3 για τα νησιά. Πέρα από τα κεφάλαια, θα μπορούσαν και να γινόταν pinned στις ενότητες της Ευρώπης και της Ελλάδας, μιας και τα δύο αυτά threads είναι εγκυκλοπαίδειες... :clap:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
Νομίζω ότι πρακτικά δεν γίνεται να χωριστεί σε κεφάλαια, επειδή ουσιαστικά δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ. Όσο επισκέπτομαι νέες πόλεις τόσο θα γράφω. Δεν νομίζω να πω πότε αρκετά είδα στη Γαλλία τέλος.

Να διορθώσω και μια λαθαρα μου! Η αίθουσα jeu de paume όπου και θεμελιωθηκε η γαλλική επανάσταση βρίσκεται στις Βερσαλλίες και όχι στον κήπο Tuileries! Μπέρδεψα το musee de jeu de paume με το Salle de jeu de paume! Το αντελήφθην όταν αποφάσισα να το επισκεφθώ....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Νομίζω ότι πρακτικά δεν γίνεται να χωριστεί σε κεφάλαια, επειδή ουσιαστικά δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ.
Μη σε νοιάζει. Θα στα χωρίσω εγώ το καλοκαιράκι που θα έχω χρόνο και θα γίνει μούρλια :haha:
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον @Παρίσακτος : ο @Señor_Nada έχει κάνει εξαιρετική δουλειά εδώ, θα μπορούσε να δομηθεί και σαν ταξιδιωτική ιστορία με κεφάλαια (αν συμφωνεί), όπως και η εξίσου εξαιρετική δουλειά του @psilos3 για τα νησιά. Πέρα από τα κεφάλαια, θα μπορούσαν και να γινόταν pinned στις ενότητες της Ευρώπης και της Ελλάδας, μιας και τα δύο αυτά threads είναι εγκυκλοπαίδειες... :clap:
Μιλώντας για εγκυκλοπαίδειες μην ξεχνάμε και του @interted για τη Σκωτία που είναι σε διαδικασία μεταφοράς στις ολοκληρωμένες.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μιλώντας για εγκυκλοπαίδειες μην ξεχνάμε και του @interted για τη Σκωτία που είναι σε διαδικασία μεταφοράς στις ολοκληρωμένες.
Ε, μου είχε ξεφύγει στις υπό εξελίξει... :icon_redface:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Αλλαξα ΟΛΟ το πλανο. Παρισι 3 μερες και Ορλεανη 4 μερες ως βαση. Απο τη δευτερη μπορουμε να δουμε αλλες 2-3 πολεις και κανενα καστρο γιατι δεν μ ενδιαφερουν.
Ποιες ομως?
Ελεγα Blois, Chartres και αλλη μια. Amboise?
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αλλαξα ΟΛΟ το πλανο. Παρισι 3 μερες και Ορλεανη 4 μερες ως βαση. Απο τη δευτερη μπορουμε να δουμε αλλες 2-3 πολεις και κανενα καστρο γιατι δεν μ ενδιαφερουν.
Ποιες ομως?
Ελεγα Blois, Chartres και αλλη μια. Amboise?
Θα σου πρότεινα να το ξαναδείς το πλάνο. Για μένα η Ορλεάνη δεν αξίζει καθόλου σε σχέση με τα άλλα μέρη που μπορείς να δεις, πόσο μάλλον να την έχεις σαν βάση. Θα έβγαζα εκτός και την Chartres.

Θα έβαζα στο πλάνο σίγουρα blois με επίσκεψη στο Chambord, Tours με επίσκεψη στο chenonceau (αν θέλετε μόνο ένα κάστρο αυτό θα πρότεινα), ναι amboise δεν θα την έχανα και να έχετε υπόψιν και τη nantes που είναι μάλλον η πιο ζωντανή πόλη της loire. Για κάτι ήσυχο και γραφικό υπάρχει και η le mans.

3 μέρες στο Παρίσι είναι υπερβολικά λίγος χρόνος αλλά φαντάζομαι το γνωρίζεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Οποτε διαφωνουμε κυριως για τη βαση και τα καστρα που δεν μου προκαλουν κανενα ενδιαφερον και δεν υπαρχει περιπτωση. Θα ξαναδω λιγο την περιπτωση της Nantes.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom