Γαλλία Πως είναι στα Γαλλικά το φθηνό; Αφιέρωμα στις πόλεις της Γαλλίας.

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ε τότε μια χαρά! Mont Saint-Michel δεν χάνεται!

Παρεμπιπτόντως είναι σίγουρο ότι θα γράψω κι άλλο ποστ για Παρίσι. Έχει μαζευτεί ήδη πολύ υλικό και ξενερώνω που ξεπεταξα το πάρκο monceau ενώ έχει πολύ ψωμί η περιοχή. Μόλις σήμερα έμαθα ότι ο εμπνευστής της συσκευασμένης σοκολάτας ζούσε εκεί. Οι Γάλλοι βάζουν αβγά στη σοκολάτα.... Τελικά δεν μπορείς να τους εμπιστεύεσαι σε τίποτα φαγώσιμο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Ε τότε μια χαρά! Mont Saint-Michel δεν χάνεται!

Μόλις σήμερα έμαθα ότι ο εμπνευστής της συσκευασμένης σοκολάτας ζούσε εκεί. Οι Γάλλοι βάζουν αβγά στη σοκολάτα.... Τελικά δεν μπορείς να τους εμπιστεύεσαι σε τίποτα φαγώσιμο!
Αφιερωμενο το χθεσινο πιατο, στην Caen. Κοιτωντας τα υλικα ψαρωσα απο τη γεμιση με καμαμπερ και ροδακινο (τελειο).
Το "αλλαντικο" στο πλαι μαλλον ηταν tripes που περιγραφεις καπου, δηλαδη απο στομαχια. Το καταλαβα απο το οτι δεν μασιοταν με τιποτε και η μπουκια κατεληξε σε χαρτοπετσετα. Δεν ξερεις απο που θα σου 'ρθει :D
Screenshot_20230807_125318_Gallery.jpg
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αφιερωμενο το χθεσινο πιατο, στην Caen. Κοιτωντας τα υλικα ψαρωσα απο τη γεμιση με καμαμπερ και ροδακινο (τελειο).
Το "αλλαντικο" στο πλαι μαλλον ηταν tripes που περιγραφεις καπου, δηλαδη απο στομαχια. Το καταλαβα απο το οτι δεν μασιοταν με τιποτε και η μπουκια κατεληξε σε χαρτοπετσετα. Δεν ξερεις απο που θα σου 'ρθει :D
View attachment 437267
Κατά 99,9% έχεις δίκιο. Οι tripes είναι από τα πιο τυπικά πιάτα της Caen. Εγώ έγραφα για το andouillete που είναι από χοιρινό έντερο και το οποίο σίγουρα θα δεις στη Νορμανδία. Αν πας από τη Rouen, εκεί θα δεις πάπια με σάλτσα απ' το αίμα της. Καλή όρεξη!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Κατά 99,9% έχεις δίκιο. Οι tripes είναι από τα πιο τυπικά πιάτα της Caen. Εγώ έγραφα για το andouillete που είναι από χοιρινό έντερο και το οποίο σίγουρα θα δεις στη Νορμανδία. Αν πας από τη Rouen, εκεί θα δεις πάπια με σάλτσα απ' το αίμα της. Καλή όρεξη!
Ρουεν ειμαστε. Καλα που μου το ειπες να προσεχω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
@Señor_Nada θα ξαναπαω Παρισι, Πολυ ωραιο ηταν. Παροτι μεγα-πολη, τη βρηκα φοβερα χαλαρη και φιλικη στον ταξιδιωτη.
Καταλαβα γιατι παει ξανα και ξανα ο @taver : αποκλειεται να μην περασεις πολυ καλα εκει.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια την @katkats που έχει ήδη αρχίσει να χωρίζει τα ποστς σε κεφάλαια. Αν πάτε στην πρώτη σελίδα θα τα δείτε. Χαρά στο κουράγιο σου! Το τόπικ φυσικά δεν κλείνει και συνεχίζω ακάθεκτος με ένα ακόμα ποστ για την περιοχή Bretagne.

Vitré

Ο Hugo στο μυθιστόρημα του Notre Dame de Paris (η ιστορία με τον Κουασιμόδο και την Εσμεράλδα είναι του Hugo όχι της Disney) γράφει: "Δείτε μια ολόκληρη γοτθική πόλη, πλήρη, ομοιογενή, όπως έχουν απομείνει ακόμα λίγες, τη Νυρεμβέργη στη Βαυαρία, τη Vittoria στην Ισπανία ή ακόμα μικρότερα δείγματα με την προϋπόθεση ότι είναι καλά διατηρημένα, το Vitré στη Βρετάνη, το Nordhausen στην Πρωσία". Δεν έχω πάει στις άλλες πόλεις για να γνωρίζω αν ισχύει μέχρι σήμερα αυτό που έγραψε ο Hugo πάντως για την Vitré θα έλεγα ότι πλέον δεν ισχύει. Υπάρχει έντονο το μεσαιωνικό στοιχείο σίγουρα, αλλά υπάρχουν και πολλά κτίρια σε μοντέρνο στυλ που αν και δεν είναι άσχημα στα δικά μου μάτια τουλάχιστον δεν κολλάνε στο μεσαιωνικό σκηνικό.

Το ιστορικό της κέντρο είναι μικρό, με στενά πλακόστρωτα δρομάκια και τα χαρακτηριστικά ξύλινα σπίτια.

IMG_20231011_123225.jpg


Όταν λέω μοντέρνα κτίρια εννοώ κάτι σαν το παρακάτω, που προφανώς δεν είναι άσχημο. Αυτά τα όμορφα μαγαζάκια της γειτονιάς είναι το σήμα κατατεθέν της Γαλλίας. Αν πάτε κάπου στη Γαλλία και δεν τα δείτε, ζητήστε τα λεφτά σας πίσω.

IMG_20231011_141624.jpg


Σε πιο μεσαιωνικό σκηνικό, τα μαγαζάκια φαίνονται ακόμα πιο όμορφα.

IMG_20231011_124844.jpg


IMG_20231011_141346.jpg


Αν μπεις στο κέντρο της πόλης απ'το βόρειο κομμάτι μπορεί να μην πάρεις χαμπάρι ότι το ιστορικό βρίσκεται πίσω από τείχη τουλάχιστον όσο αφορά το νότιο κομμάτι. Έτσι όπως είναι χτισμένα τα κτίρια κατά μήκος των τειχών δεν είναι ξεκάθαρο και μπορεί να το χάσεις αν δεν βγείς από την πόλη από το νότιο κομμάτι στο οποίο ακόμα διατηρούνται τα τείχη. Τα υπόλοιπα έχουν γκρεμιστεί. Εδώ όπως φαίνονται τα τείχη από την απέναντι μεριά.

IMG_20231011_144409.jpg


Κι εδώ από κοντά. 'Εχουν διατηρηθεί και πύργοι. Όχι κάτι το συγκλονιστικό.

IMG_20231011_143425.jpg


Η μοναδική παλιά πύλη που έχει διασωθεί.

IMG_20231011_142340.jpg


Αυτό που εξακολουθεί να διατηρείται σε εξαιρετική κατάσταση και είναι το σύμβολο της πόλης είναι το κάστρο της. Έχω ξαναγράψει ότι η Bretagne είναι ωραίο να συνδυαστεί με τη Loire κι ένας απ'τους λόγους είναι για να δείτε την αντίθεση μεταξύ των αναγεννησιακών και των γοτθικών κάστρων.

IMG_20231011_124613.jpg


Το κάστρο πλέον λειτουργεί σαν μουσείο. Η είσοδος κοστίζει 7ε κι έχει λίγο παράξενο ωράριο. Κλείνει 12:30 με 14:00, μάλλον για να πάνε για σιέστα. Στα περισσότερα κάστρα που έχω επισκεφθεί μπερδεύομαι με τη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσω για να γυρίσω το χώρο. Εδώ ήταν τελειώς μπέρδεμα. Καταλαβαίνω ότι τα κάστρα είναι χτισμένα με τέτοιο τρόπο που δεν είναι εύκολο να δεις τους χώρους με τη σειρά, μπορούν τουλάχιστον να έχουν καλεί σήμανση, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα σε αυτό το κάστρο. Όπως δεν υπάρχουν και υπάλληλοι στους χώρους να ρωτήσεις. Περιπλανιέσαι ανενόχλητος. Απορώ που έχουν τόση πίστη στο ανθρώπινο είδος. Υποψιάζομαι ότι έχει ρέπλικες, αλλά και πάλι, αναρωτιέμαι πόσοι θα έχουν ξαπλάρει εδώ;

IMG_20231011_151734.jpg


Αν βρεθείτε στην πόλη πιστεύω αξίζει επίσκεψη.

IMG_20231011_151642.jpg


Σε αυτό το τόπικ δεν έχω γράψει πολλές προτάσεις για εστιατόρια, μόνο αν εντοπίσω κάτι που θα μου κάνει εντύπωση. Στη Vitre υπάρχει μια κρεπερί που ονομάζεται creperie du p'tit Léon. Βρίσκεται σε πολύ όμορφο σημείο, έχει ωραία ατμόσφαιρα, το φαγητό είναι οκ όχι κάτι το τρελό, αυτό που είναι τρελό είναι ότι το μεσημεριανό μενού που ήταν μια αλμυρή και μια γλυκιά κρέπα κόστιζε 12ε! Αν πάρεις και κάτι να πιεις πάει στα 15-16. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν έχω πετύχει φτηνότερη τιμή στη Γαλλία πουθενά. Αναφέρομαι στο μενού που έχει συγκεκριμένες επιλογές και όχι στις τιμές των κρεπών γενικά.

IMG_20231011_145627.jpg


Το κομμάτι εκτός του ιστορικού κέντρου χωρίς να είναι άσχημο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

IMG_20231011_144958.jpg


Η Vitré εξαντλείται εύκολα, είναι μικρή πόλη για να την γυρίσεις. Αναφέρομαι στο ιστορικό κέντρο που είναι το γραφικό κομμάτι. Είναι μια καλή επιλογή για πέρασμα και μέχρι εκεί. Δεν φτάνει την ομορφιά της Dinan ή της Le Mans που είναι πόλεις παρόμοιου στυλ.

IMG_20231011_142253.jpg


IMG_20231011_151826.jpg


Vannes

Παραμένουμε στην Bretagne αλλά πάμε πιο δυτικά στην περιοχή Morbihan. Άλλη μια μεσαιωνικού στυλ πόλη, η οποία έχει και πλούσιο Ρωμαϊκό παρελθόν. Είναι οχυρωμένη πίσω από τείχη και μάλιστα εδώ αποκλείεται να περάσουν απαρατήρητα, τα έχουν σε πρώτο πλάνο, με αρκετές πύλες να διασώζονται. Από τα τείχη βλέπουμε μόνο ένα μικρό κομμάτι σήμερα.

IMG_20231010_174546.jpg


Μία από τις πύλες.

IMG_20231010_164012.jpg


Σε ένα κομμάτι των τειχών μπορείς να ανέβεις και να έχεις καλύτερη θέα προς τον κήπο και τα τείχη.

IMG_20231011_094120.jpg


Εντός των τειχών οι γνώριμες Γαλλικές εικόνες με τα πλακόστρωτα στενά δρομάκια, τα γραφικά μαγαζάκια και τα μεσαιωνικά σπίτια.

IMG_20231010_162628.jpg


IMG_20231010_162251.jpg


Εδώ είναι το μουσείο καλών τεχνών la Cohue. Αλίμονο αν δεν είχε!

IMG_20231010_163428.jpg


Πέρα απ'τα μουσεία, θέατρα, βιβλιοθήκες που υπάρχουν σε όλες τις πόλεις, δεν πρέπει να έχω αναφέρει ότι σε όλες τις γαλλικές πόλεις υπάρχουν επίσης τα médiatheque. Αυτοί είναι χώροι σαν βιβλιοθήκες που μπορεί να έχουν cd ή dvd που μπορείς να δεις/ακούσεις εκεί ή σπίτι σου προς δωρεάν ενοικίαση. Γνωρίζω Γάλλους που έχουν χτίσει δισκοθήκες/ταινιοθήκες με αντιγράφες από δανεισμούς. Οι κακοπροαίρετοι το λένε πειρατεία, προτιμώ τον όρο διατήρηση ή καλύτερα αξιποίηση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Σε πολλές πόλεις οι médiatheque είναι στον ίδιο χώρο με βιβλιοθήκες ή θέατρα όπως στη Vannes. Τιπ: αν βρίσκεστε στη Γαλλία και χρειάζεστε κάποια εκτύπωση μπορείτε να ζητήσητε να σας τη βγάλουν εκεί και είναι είτε δωρεάν είτε με ελάχιστο κόστος.

IMG_20231010_154554.jpg


Ας επιστρέψουμε στο κέντρο. Τα ξύλινα σπίτια εδώ είναι συγκεντρωμένα κατα βάση δίπλα στον καθεδρικό της πόλης. Ήταν και το πιο όμορφο κομμάτι κατ'εμέ.

IMG_20231010_193215.jpg


IMG_20231010_192022.jpg


Ο καθεδρικός είναι ωραίος και μέσα. Όχι κάτι το ξεχωριστό προφανώς από τους γοτθικούς καθεδρικούς που υπάρχουν στη Γαλλία.

IMG_20231010_191846.jpg


Η Vannes συνδέεται με τη θάλασσα με έναν κόλπο. Έχει λιμάνι και ένα κανάλι κατα μήκος του οποίου υπάρχουν διάφορα εστιατόρια, καφέ κλπ.

IMG_20231010_165916.jpg


Το κομμάτι μέχρι τον κόλπο περπατιέται ενώ υπάρχει και ποδηλατόδρομος μέχρι εκεί. Τίποτα το συνταρακτικό.

IMG_20231010_173205.jpg


Εδώ ο κόλπος.

IMG_20231010_172019.jpg


Το κέντρο της πόλης είναι μικρό και εξανλτείται εύκολα. Μου άρεσε περισσότερο από την Vitré αυτή η πόλη, το αν θα την πρότεινα όμως εξαρτάται από του υπόλοιπο πλάνο. Αν θέλετε να επισκεφθείτε την περιοχή Morbihan, αξίζει κι ένα πέρασμα από τη Vannes. Αν ο στόχος είναι βορειότερα με Mont Saint Michel κλπ τότε η Vannes δεν βολεύει και της λείπει ένα αξιοθέατο κράχτης (αν και η περιοχή εκεί έχει μπόλικα μεγαλιθικά μνημεία) για να πω ότι αξίζει να τη στριμώξετε στο πλάνο σας.

IMG_20231010_175700.jpg


IMG_20231010_193424.jpg
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.951
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το τόπικ φυσικά δεν κλείνει και συνεχίζω ακάθεκτος με ένα ακόμα ποστ για την περιοχή Bretagne.
Και πολύ καλά κάνεις. :) :) :) :)
Περιμένουμε τη συνέχεια με την υπέροχη γραφή σου και τις θαυμάσιες φωτογραφίες σου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το σημερινό ποστ θα έχει μια πόλη που μου άρεσε πολύ και μου έδωσε την ιδέα να γράψω ένα ποστ που να απαντά στην ερώτηση: "Δεν έχω πάει ποτέ στη Γαλλία, που να πάω και τι να δω για να πάρω γερή δόση Γαλλίας;" Ένα ταξίδι που να περιλαμβάνει πόλεις και μνημεία σταθμούς της Γαλλίας. Θα γράψω ξεχωριστό ποστ για αυτό για να μπορέσει να γίνει ξεχωριστό κεφάλαιο στο μέλλον. Ας πάμε στο σημερινό ποστ.

Fougères

Η πόλη που μου άρεσε και μου έδωσε την ιδέα για ένα ποστ, μα που να πάω στη Γαλλία, είναι η Fougères, άλλη μια πόλη της Bretagne. Θα αρχίσω κουοταροντας τον Hugo και για αυτή την πόλη, είχε γράψει όταν την επισκέφθηκε: "Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη Fougères, σε μια πόλη που πρέπει να την επισκεφτούν ευσεβώς οι ζωγράφοι, σε μια πόλη που έχει ένα παλιό κάστρο που πλαισιώνεται από τους πιο υπέροχους παλιούς πύργους στον κόσμο, με νερόμυλους, ζωηρά ρυάκια, βράχους, κήποι γεμάτοι τριαντάφυλλα, δρόμοι με απότομα αετώματα, ψηλές και χαμηλές εκκλησίες, παλιοί ξύλινοι μπουφέδες που αστράφτουν στα μαγαζιά, κάθε λογής παλιά αρχιτεκτονική φαγωμένη από τον κισσό. Όλα αυτά τα είδα στον ήλιο, τα είδα το σούρουπο, τα ξαναείδα στο φως του φεγγαριού και δεν το βαρέθηκα ποτέ. Είναι αξιοθαύμαστο". Κι αν για την Vitré έγραψα ότι αυτό που είχε πει ο Hugo πλέον δεν ισχύει, για την Fougères θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τα ίδια λόγια σήμερα. Μια πόλη με πολλά πέτρινα σπίτια που είναι χαρακτηριστικά στη Bretagne κι ένα κάστρο που διατηρείται σε πολύ καλή κατάσταση με τείχη που απλώνονται σε τόσο μεγάλη έκταση που σύμφωνα με το ίδιο το site της πόλης είναι το μεγαλύτερο μεσαιωνικό οχυρό που διατηρείται σήμερα στην Ευρώπη. Οσα σχετικά γκουγκλαρισματα και να έκανα, πουθενά δεν είδα στην κουβέντα να μπαίνει η Fougères. Μάλλον επειδή το κάστρο δεν είναι τόσο μεγάλο αλλά τα τείχη, που διατηρούνται, απλώνονται όντως πολύ στην πόλη.

Εδώ όπως φαίνεται το κάστρο απ'την απέναντι μεριά που είναι ο κήπος του δημαρχείου. Το κάστρο βρίσκεται στην πόλη εδώ και 1000 χρόνια. Στην αρχή ήταν χτισμένο από ξύλο μέχρι που το έκαψαν οι Άγγλοι και θεώρησαν καλύτερη ιδέα να χρησιμοποιήσουν πέτρες για να το ξαναχτισουν. Είναι χτισμένο πάνω σε ένα μεγάλο βράχο.

IMG_20231025_111749.jpg


Το ρητό που λέει δείξε μου το δημαρχείο σου να σου πω τι πόλη έχεις το έχετε ακούσει; Μάλλον όχι γιατί τώρα το σκέφτηκα. Αυτό είναι το δημαρχείο της Fougères. Γενικά τα δημαρχεία στη Γαλλία είναι ωραία κτίρια. Αν αναρωτιέστε που ακριβώς είναι το κέντρο και θέλετε να προσανατολιστειτε, να αναζητάτε το hôtel de Ville της πόλης.

IMG_20231025_111217.jpg


Εδώ η πίσω του όψη.

IMG_20231025_111441.jpg


Για να πάτε στην είσοδο του κάστρου θα περάσετε από έναν από τους παλιότερους δρόμους της πόλης Rue de la Pinterie. Πολύ καλός, αν το σουβενιραδικο ήταν πιο μαζεμένο θα έπαιρνε 10/10.

IMG_20231025_114033.jpg


Το κάστρο μου άρεσε να το χαζεύω από έξω, η επίσκεψη στο χώρο δεν μου είπε τίποτα. Κόστισε 9ε. Ο χώρος κλείνει για τη σιεστα τους μεταξύ 12:30 και 14:00 αλλά έχουν κάνει τη μαγκιά να μπορείς να ξαναμπείς στο μουσείο με το ίδιο εισιτήριο. Έτσι και να μην προλάβεις να τα δεις όλα το πρωί ξαναπάς το απόγευμα. Ο χώρος πάντως είναι μικρός, τον γυρνάς γρήγορα.

Οι νερόμυλοι που έγραφε κι ο Hugo.

IMG_20231025_122342.jpg


Σε κάποιους πύργους έχουν προσθέσει κάτι αντικείμενα και καλά της εποχής κι έχουν βάλει ήχους και βιντεακια. Όλο το αποτέλεσμα μου φάνηκε κακόγουστο. Αυτό που μου άρεσε πραγματικά ήταν η θέα απ'τους πύργους προς τον χώρο του κάστρου και την πόλη. Αν προσέξετε θα δείτε τα τείχη να συνεχίζουν μέχρι πάνω. Αυτό λογικά εννοούν "το μεγαλύτερο μεσαιωνικό οχυρό της Ευρώπης". Όπως μπορείτε να δείτε επίσης γίνονταν εργασίες συντήρησης σε ένα κομμάτι του κάστρου.

IMG_20231025_121527.jpg


Αυτό που θα χαρακτήριζα ως καλύτερο κομμάτι της πόλης ήταν η περιοχή κοντά στο κάστρο. Υπέροχα παραδοσιακά σπιτάκια της Bretagne.

IMG_20231025_112854.jpg


Μια ωραία πινελιά είναι οι πλακέτες με ατάκες που έχουν κάνει διάσημοι καλλιτέχνες για την πόλη. Εννοείται πως τις έχουν τοποθετήσει στα καλύτερα σημεία.

IMG_20231025_112750.jpg


Άλλη μια ωραία βόλτα είναι να περπατήσετε στη Rue du beffroi που φτάνει μέχρι το παλιό καμπαναριό της πόλης.

IMG_20231025_123159.jpg


Στη Bretagne δεν συνηθιζονταν τα καμπαναρια και είναι ένα απ'τα ελάχιστα που υπάρχουν στην περιοχή.

IMG_20231025_123516.jpg


Στην πόλη έπιασε μια μεγάλη φωτιά τον 17ο αιώνα και κατέστρεψε όλα τα παλιά ξύλινα σπίτια. Αν δεν κάνω λάθος το μόνο που την έβγαλε καθαρή είναι το κτίριο που στεγάζεται σήμερα το μουσείο του Emmanuel de la Villéon, ζωγράφου ιμπρεσιονιστη γέννημα θρέμμα της πόλης. Επέμενε ιμπρεσιονιστικα όταν πλέον ο ιμπρεσιονισμος είχε φύγει από τα τρεντς. Η είσοδος στο μουσείο κοστίζει 4ε. Δεν το επισκέφθηκα. Απ'οτι είδα από φώτο μέσα είναι τελείως σύγχρονο κτίριο.

IMG_20231025_143938.jpg


Ένα απλό καθημερινό σχολείο.

IMG_20231025_135909.jpg


Το θέατρο της πόλης που το έχουν ονομάσει Victor Hugo.

IMG_20231025_143550.jpg


Καταπληκτική περίπτωση πόλης. Συνδυάζεται εύκολα με Rennes, Dinan και mont Saint Michel και προφανώς θα είναι μέσα στο ποστ με τις προτάσεις για ταξίδι στη χώρα.

IMG_20231025_140443.jpg


Bourges

Ας μεταφερθούμε τώρα στην περιοχή Centre-Val-de-Loire και στην πόλη Bourges. Στα χαρτιά η πόλη αυτή έμοιαζε αχαστη. Καθεδρικός που ανήκει στη λίστα της ουνεσκο, πλακόστρωτα δρομάκια, τα χαρακτηριστικά σπίτια με τις ξύλινες γραμμές, μουσεία, τι να πάει στραβά; Τελικά στο γήπεδο κρίνονται όλοι, στα μεγάλα ματς και για Γαλλία η πόλη μου φάνηκε στην καλύτερη μέτρια. Επειδή απ'τις φώτο μπορεί να πείτε ε μοιάζει με τις άλλες μας δουλεύεις! Θέλω να ποσταρω πάνω κάτω τον ίδιο αριθμό φωτογραφιών σε κάθε ποστ, αναγκαστικά κάποιες πόλεις τις αδικώ και κάποιες βγαίνουν κερδισμένες. Έτσι κι αλλιώς δεν θα αφιερώσω χρόνο και δεν θα τραβήξω καν φώτο πράγματα που δεν μου αρέσουν. Ναι η πόλη έχει ωραία σημεία αλλά σαν σύνολο την βρήκα έναν αχταρμά. Τα καλά επισκιαζονται από τα μοντέρνα κτίρια και στα μάτια μου το σύνολο χάνει πολύ. Από τις ελάχιστες πόλεις στη Γαλλία που έχω επισκεφθεί και το κομμάτι που μου άρεσε περισσότερο βρίσκεται εκτός κέντρου.

Η πόλη έχει την ατυχία να μην περνάει το ποτάμι απ'το κέντρο του.

IMG_20231017_095620.jpg


Οι πρώτες εικόνες που αντίκρισα δεν ήταν άσχημες. Το αντίθετο. Σκέφτηκα εδώ είμαστε!

IMG_20231017_101239.jpg


IMG_20231017_101939.jpg


Ας συνεχίσω με τα καλά και αυτό είναι ο καθεδρικός της πόλης. Ακόμα ένα μνημείο ουνεσκο της Γαλλίας. Είναι ένας απ' τους μεγαλύτερους γοτθικούς ναούς κι ένας απ' τους πρώτους που χτίστηκαν σε αυτό το στυλ. Τι señorito nada είσαι αν δεν πετύχεις το καμπαναριό καλυμμένο με σκαλωσιές. Τα έργα θα ολοκληρωθούν τα τέλη του 2024. Κανονικά μπορείς να επισκεφθείς το καμπαναριό και να έχεις θέα στην πόλη. Προφανώς αυτό για την ώρα δεν είναι δυνατό. Πολύ εντυπωσιακός ναός πάντως.

IMG_20231017_120928.jpg


IMG_20231017_120140.jpg


Μπορείς να μπεις μέσα τσάμπα. Το εσωτερικό έχει μπόλικα βιτρό. Όχι πάντως κάτι που δεν είχα ξαναδεί. Αυτό που άξιζε όμως ήταν η επίσκεψη στην κρύπτη. Κοστίζει 8ε και γίνεται συγκεκριμένες ώρες της ημέρας και με υποχρεωτική ξενάγηση που είναι στα γαλλικά. Το μόνο που προσφέρουν σε άλλες γλώσσες είναι κάτι φυλλάδια. Η ξενάγηση κρατάει περίπου στα 45 λεπτά. Δηλώνω crypto enthusiast (και δεν αναφέρομαι στο τραγελαφο των κρυπτονομισματων) και δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσω. Κακώς διαφημίζεται σαν κρύπτη, δεν είναι κρύπτη, είναι το κομμάτι της παλιάς εκκλησίας πανω στην οποία έχτισαν τον καθεδρικό. Όχι ότι με χάλασε! Εδώ η κάθοδος προς την παλιά εκκλησία.

IMG_20231017_112259.jpg


Το ψωμί μου είναι γλυπτά με καζάνια της κολάσεως που καίγονται αιώνια οι άπιστοι!

IMG_20231017_112706.jpg


Στη ξενάγηση βλέπεις και άλλα μέρη της παλιάς εκκλησίας και μερικά αγάλματα που διατηρούν τα χρώματα τους και γενικά για μένα αξίζει πολύ το τουρ. Στο τέλος έριξε και μια ιδέα ή ξεναγός να επισκεφθούμε την περιοχή le Marais που βρίσκεται λίγο έξω απ'το κέντρο, κάνα τέταρτο με τα πόδια.

Αρκετά θετικά έγραψα πάμε στα αρνητικά. Τι έγραψα για το δημαρχείο στη Fougères; Δείξε μου το δημαρχείο σου να σου πω ποιος είσαι; Ε η Bourges έχει το ασχημοτερο δημαρχείο που έχω δει στη Γαλλία. Μπράβο κλαπ κλαπ

IMG_20231017_121838.jpg


Τα μοντέρνα κτίρια πάνε να ακολουθήσουν το παλιό στυλ και το αποτέλεσμα είναι ένα μέρος χωρίς ταυτότητα στα μάτια μου.

IMG_20231017_122330.jpg


Δεν μπορώ στη μία μπουκιά να τρώω γιουβέτσι

IMG_20231017_132144.jpg


Και στην επόμενη νεροβραστες φακές. Με όλο το σεβασμό στη διατροφική αξία της φακής.

IMG_20231017_132431.jpg


Πόλεις όπως η Strasbourg ή η Rennes έχουν καταφέρει να παντρεψουν το παλιό με το μοντέρνο. Στη Bourges τα γραφικά σημεία δεν μου κολλαγαν στο όλο σκηνικό. Λίγα δρομάκια διατηρούσαν την ομορφιά τους σε μεγάλη απόσταση όπως η Rue bourbonnoux.

IMG_20231017_131604.jpg


Κάπου εκεί χωμένο θα βρειτε ένα μικρό κομμάτι από τα παλιά Γάλλο-ρωμαϊκά τείχη που διατηρείται. Άποψή μου πηγαίνετε στη Le Mans να τα ευχαριστηθείτε!

IMG_20231017_131510.jpg


Το πιο ωραίο κομμάτι της πόλη για μένα ήταν η περιοχή le Marais μια αρκετά μεγάλη έκταση γεμάτη κανάλια και γραφικά σπιτάκια με κήπους. Μου θύμισε το Giethoorn στην Ολλανδία χωρίς να είναι σε καμία περίπτωση τόσο εντυπωσιακό. Δεν υπάρχουν δρόμοι, μόνο με βάρκες μπορείς να μετακινηθεις στα κανάλια. Πόσοι μπορούν να πουν ότι έρχονται κάτι κύκνοι και βόσκουν στον κήπο τους.

IMG_20231017_135419.jpg


IMG_20231017_135959.jpg


Αν βρεθείτε στην πόλη αξίζει να περάσετε μια βόλτα από εκεί. Αλλά γενικά δεν θα την πρότεινα. Έχει και αρχαιολογικό μουσείο και μουσείο φυσικής ιστορίας, δεν επισκέφθηκα κανένα απ'τα δύο. Δεν αποκλείω να πάτε και να ρθειτε να γράψετε τι μας έλεγες ρε καραγκιοζακο ωραία είναι!!! Κατά τη γνώμη μου στη Γαλλία μπορείτε να δείτε πολύ καλύτερα πράγματα αλλά αυτά στο επόμενο ποστ!

IMG_20231017_120542.jpg
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.951
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το σημερινό ποστ θα έχει μια πόλη που μου άρεσε πολύ και μου έδωσε την ιδέα να γράψω ένα ποστ που να απαντά στην ερώτηση: "Δεν έχω πάει ποτέ στη Γαλλία, που να πάω και τι να δω για να πάρω γερή δόση Γαλλίας;" Ένα ταξίδι που να περιλαμβάνει πόλεις και μνημεία σταθμούς της Γαλλίας. Θα γράψω ξεχωριστό ποστ για αυτό για να μπορέσει να γίνει ξεχωριστό κεφάλαιο στο μέλλον. Ας πάμε στο σημερινό ποστ.

Fougères

Η πόλη που μου άρεσε και μου έδωσε την ιδέα για ένα ποστ, μα που να πάω στη Γαλλία, είναι η Fougères, άλλη μια πόλη της Bretagne. Θα αρχίσω κουοταροντας τον Hugo και για αυτή την πόλη, είχε γράψει όταν την επισκέφθηκε: "Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη Fougères, σε μια πόλη που πρέπει να την επισκεφτούν ευσεβώς οι ζωγράφοι, σε μια πόλη που έχει ένα παλιό κάστρο που πλαισιώνεται από τους πιο υπέροχους παλιούς πύργους στον κόσμο, με νερόμυλους, ζωηρά ρυάκια, βράχους, κήποι γεμάτοι τριαντάφυλλα, δρόμοι με απότομα αετώματα, ψηλές και χαμηλές εκκλησίες, παλιοί ξύλινοι μπουφέδες που αστράφτουν στα μαγαζιά, κάθε λογής παλιά αρχιτεκτονική φαγωμένη από τον κισσό. Όλα αυτά τα είδα στον ήλιο, τα είδα το σούρουπο, τα ξαναείδα στο φως του φεγγαριού και δεν το βαρέθηκα ποτέ. Είναι αξιοθαύμαστο". Κι αν για την Vitré έγραψα ότι αυτό που είχε πει ο Hugo πλέον δεν ισχύει, για την Fougères θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τα ίδια λόγια σήμερα. Μια πόλη με πολλά πέτρινα σπίτια που είναι χαρακτηριστικά στη Bretagne κι ένα κάστρο που διατηρείται σε πολύ καλή κατάσταση με τείχη που απλώνονται σε τόσο μεγάλη έκταση που σύμφωνα με το ίδιο το site της πόλης είναι το μεγαλύτερο μεσαιωνικό οχυρό που διατηρείται σήμερα στην Ευρώπη. Οσα σχετικά γκουγκλαρισματα και να έκανα, πουθενά δεν είδα στην κουβέντα να μπαίνει η Fougères. Μάλλον επειδή το κάστρο δεν είναι τόσο μεγάλο αλλά τα τείχη, που διατηρούνται, απλώνονται όντως πολύ στην πόλη.

Εδώ όπως φαίνεται το κάστρο απ'την απέναντι μεριά που είναι ο κήπος του δημαρχείου. Το κάστρο βρίσκεται στην πόλη εδώ και 1000 χρόνια. Στην αρχή ήταν χτισμένο από ξύλο μέχρι που το έκαψαν οι Άγγλοι και θεώρησαν καλύτερη ιδέα να χρησιμοποιήσουν πέτρες για να το ξαναχτισουν. Είναι χτισμένο πάνω σε ένα μεγάλο βράχο.

View attachment 444800

Το ρητό που λέει δείξε μου το δημαρχείο σου να σου πω τι πόλη έχεις το έχετε ακούσει; Μάλλον όχι γιατί τώρα το σκέφτηκα. Αυτό είναι το δημαρχείο της Fougères. Γενικά τα δημαρχεία στη Γαλλία είναι ωραία κτίρια. Αν αναρωτιέστε που ακριβώς είναι το κέντρο και θέλετε να προσανατολιστειτε, να αναζητάτε το hôtel de Ville της πόλης.

View attachment 444801

Εδώ η πίσω του όψη.

View attachment 444802

Για να πάτε στην είσοδο του κάστρου θα περάσετε από έναν από τους παλιότερους δρόμους της πόλης Rue de la Pinterie. Πολύ καλός, αν το σουβενιραδικο ήταν πιο μαζεμένο θα έπαιρνε 10/10.

View attachment 444803

Το κάστρο μου άρεσε να το χαζεύω από έξω, η επίσκεψη στο χώρο δεν μου είπε τίποτα. Κόστισε 9ε. Ο χώρος κλείνει για τη σιεστα τους μεταξύ 12:30 και 14:00 αλλά έχουν κάνει τη μαγκιά να μπορείς να ξαναμπείς στο μουσείο με το ίδιο εισιτήριο. Έτσι και να μην προλάβεις να τα δεις όλα το πρωί ξαναπάς το απόγευμα. Ο χώρος πάντως είναι μικρός, τον γυρνάς γρήγορα.

Οι νερόμυλοι που έγραφε κι ο Hugo.

View attachment 444804

Σε κάποιους πύργους έχουν προσθέσει κάτι αντικείμενα και καλά της εποχής κι έχουν βάλει ήχους και βιντεακια. Όλο το αποτέλεσμα μου φάνηκε κακόγουστο. Αυτό που μου άρεσε πραγματικά ήταν η θέα απ'τους πύργους προς τον χώρο του κάστρου και την πόλη. Αν προσέξετε θα δείτε τα τείχη να συνεχίζουν μέχρι πάνω. Αυτό λογικά εννοούν "το μεγαλύτερο μεσαιωνικό οχυρό της Ευρώπης". Όπως μπορείτε να δείτε επίσης γίνονταν εργασίες συντήρησης σε ένα κομμάτι του κάστρου.

View attachment 444805

Αυτό που θα χαρακτήριζα ως καλύτερο κομμάτι της πόλης ήταν η περιοχή κοντά στο κάστρο. Υπέροχα παραδοσιακά σπιτάκια της Bretagne.

View attachment 444806

Μια ωραία πινελιά είναι οι πλακέτες με ατάκες που έχουν κάνει διάσημοι καλλιτέχνες για την πόλη. Εννοείται πως τις έχουν τοποθετήσει στα καλύτερα σημεία.

View attachment 444807

Άλλη μια ωραία βόλτα είναι να περπατήσετε στη Rue du beffroi που φτάνει μέχρι το παλιό καμπαναριό της πόλης.

View attachment 444808

Στη Bretagne δεν συνηθιζονταν τα καμπαναρια και είναι ένα απ'τα ελάχιστα που υπάρχουν στην περιοχή.

View attachment 444809

Στην πόλη έπιασε μια μεγάλη φωτιά τον 17ο αιώνα και κατέστρεψε όλα τα παλιά ξύλινα σπίτια. Αν δεν κάνω λάθος το μόνο που την έβγαλε καθαρή είναι το κτίριο που στεγάζεται σήμερα το μουσείο του Emmanuel de la Villéon, ζωγράφου ιμπρεσιονιστη γέννημα θρέμμα της πόλης. Επέμενε ιμπρεσιονιστικα όταν πλέον ο ιμπρεσιονισμος είχε φύγει από τα τρεντς. Η είσοδος στο μουσείο κοστίζει 4ε. Δεν το επισκέφθηκα. Απ'οτι είδα από φώτο μέσα είναι τελείως σύγχρονο κτίριο.

View attachment 444810

Ένα απλό καθημερινό σχολείο.

View attachment 444811

Το θέατρο της πόλης που το έχουν ονομάσει Victor Hugo.

View attachment 444812

Καταπληκτική περίπτωση πόλης. Συνδυάζεται εύκολα με Rennes, Dinan και mont Saint Michel και προφανώς θα είναι μέσα στο ποστ με τις προτάσεις για ταξίδι στη χώρα.

View attachment 444813

Bourges

Ας μεταφερθούμε τώρα στην περιοχή Centre-Val-de-Loire και στην πόλη Bourges. Στα χαρτιά η πόλη αυτή έμοιαζε αχαστη. Καθεδρικός που ανήκει στη λίστα της ουνεσκο, πλακόστρωτα δρομάκια, τα χαρακτηριστικά σπίτια με τις ξύλινες γραμμές, μουσεία, τι να πάει στραβά; Τελικά στο γήπεδο κρίνονται όλοι, στα μεγάλα ματς και για Γαλλία η πόλη μου φάνηκε στην καλύτερη μέτρια. Επειδή απ'τις φώτο μπορεί να πείτε ε μοιάζει με τις άλλες μας δουλεύεις! Θέλω να ποσταρω πάνω κάτω τον ίδιο αριθμό φωτογραφιών σε κάθε ποστ, αναγκαστικά κάποιες πόλεις τις αδικώ και κάποιες βγαίνουν κερδισμένες. Έτσι κι αλλιώς δεν θα αφιερώσω χρόνο και δεν θα τραβήξω καν φώτο πράγματα που δεν μου αρέσουν. Ναι η πόλη έχει ωραία σημεία αλλά σαν σύνολο την βρήκα έναν αχταρμά. Τα καλά επισκιαζονται από τα μοντέρνα κτίρια και στα μάτια μου το σύνολο χάνει πολύ. Από τις ελάχιστες πόλεις στη Γαλλία που έχω επισκεφθεί και το κομμάτι που μου άρεσε περισσότερο βρίσκεται εκτός κέντρου.

Η πόλη έχει την ατυχία να μην περνάει το ποτάμι απ'το κέντρο του.

View attachment 444814

Οι πρώτες εικόνες που αντίκρισα δεν ήταν άσχημες. Το αντίθετο. Σκέφτηκα εδώ είμαστε!

View attachment 444815

View attachment 444816

Ας συνεχίσω με τα καλά και αυτό είναι ο καθεδρικός της πόλης. Ακόμα ένα μνημείο ουνεσκο της Γαλλίας. Είναι ένας απ' τους μεγαλύτερους γοτθικούς ναούς κι ένας απ' τους πρώτους που χτίστηκαν σε αυτό το στυλ. Τι señorito nada είσαι αν δεν πετύχεις το καμπαναριό καλυμμένο με σκαλωσιές. Τα έργα θα ολοκληρωθούν τα τέλη του 2024. Κανονικά μπορείς να επισκεφθείς το καμπαναριό και να έχεις θέα στην πόλη. Προφανώς αυτό για την ώρα δεν είναι δυνατό. Πολύ εντυπωσιακός ναός πάντως.

View attachment 444817

View attachment 444818

Μπορείς να μπεις μέσα τσάμπα. Το εσωτερικό έχει μπόλικα βιτρό. Όχι πάντως κάτι που δεν είχα ξαναδεί. Αυτό που άξιζε όμως ήταν η επίσκεψη στην κρύπτη. Κοστίζει 8ε και γίνεται συγκεκριμένες ώρες της ημέρας και με υποχρεωτική ξενάγηση που είναι στα γαλλικά. Το μόνο που προσφέρουν σε άλλες γλώσσες είναι κάτι φυλλάδια. Η ξενάγηση κρατάει περίπου στα 45 λεπτά. Δηλώνω crypto enthusiast (και δεν αναφέρομαι στο τραγελαφο των κρυπτονομισματων) και δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσω. Κακώς διαφημίζεται σαν κρύπτη, δεν είναι κρύπτη, είναι το κομμάτι της παλιάς εκκλησίας πανω στην οποία έχτισαν τον καθεδρικό. Όχι ότι με χάλασε! Εδώ η κάθοδος προς την παλιά εκκλησία.

View attachment 444820

Το ψωμί μου είναι γλυπτά με καζάνια της κολάσεως που καίγονται αιώνια οι άπιστοι!

View attachment 444819

Στη ξενάγηση βλέπεις και άλλα μέρη της παλιάς εκκλησίας και μερικά αγάλματα που διατηρούν τα χρώματα τους και γενικά για μένα αξίζει πολύ το τουρ. Στο τέλος έριξε και μια ιδέα ή ξεναγός να επισκεφθούμε την περιοχή le Marais που βρίσκεται λίγο έξω απ'το κέντρο, κάνα τέταρτο με τα πόδια.

Αρκετά θετικά έγραψα πάμε στα αρνητικά. Τι έγραψα για το δημαρχείο στη Fougères; Δείξε μου το δημαρχείο σου να σου πω ποιος είσαι; Ε η Bourges έχει το ασχημοτερο δημαρχείο που έχω δει στη Γαλλία. Μπράβο κλαπ κλαπ

View attachment 444821

Τα μοντέρνα κτίρια πάνε να ακολουθήσουν το παλιό στυλ και το αποτέλεσμα είναι ένα μέρος χωρίς ταυτότητα στα μάτια μου.

View attachment 444822

Δεν μπορώ στη μία μπουκιά να τρώω γιουβέτσι

View attachment 444823

Και στην επόμενη νεροβραστες φακές. Με όλο το σεβασμό στη διατροφική αξία της φακής.

View attachment 444824

Πόλεις όπως η Strasbourg ή η Rennes έχουν καταφέρει να παντρεψουν το παλιό με το μοντέρνο. Στη Bourges τα γραφικά σημεία δεν μου κολλαγαν στο όλο σκηνικό. Λίγα δρομάκια διατηρούσαν την ομορφιά τους σε μεγάλη απόσταση όπως η Rue bourbonnoux.

View attachment 444825

Κάπου εκεί χωμένο θα βρειτε ένα μικρό κομμάτι από τα παλιά Γάλλο-ρωμαϊκά τείχη που διατηρείται. Άποψή μου πηγαίνετε στη Le Mans να τα ευχαριστηθείτε!

View attachment 444826

Το πιο ωραίο κομμάτι της πόλη για μένα ήταν η περιοχή le Marais μια αρκετά μεγάλη έκταση γεμάτη κανάλια και γραφικά σπιτάκια με κήπους. Μου θύμισε το Giethoorn στην Ολλανδία χωρίς να είναι σε καμία περίπτωση τόσο εντυπωσιακό. Δεν υπάρχουν δρόμοι, μόνο με βάρκες μπορείς να μετακινηθεις στα κανάλια. Πόσοι μπορούν να πουν ότι έρχονται κάτι κύκνοι και βόσκουν στον κήπο τους.

View attachment 444827

View attachment 444828

Αν βρεθείτε στην πόλη αξίζει να περάσετε μια βόλτα από εκεί. Αλλά γενικά δεν θα την πρότεινα. Έχει και αρχαιολογικό μουσείο και μουσείο φυσικής ιστορίας, δεν επισκέφθηκα κανένα απ'τα δύο. Δεν αποκλείω να πάτε και να ρθειτε να γράψετε τι μας έλεγες ρε καραγκιοζακο ωραία είναι!!! Κατά τη γνώμη μου στη Γαλλία μπορείτε να δείτε πολύ καλύτερα πράγματα αλλά αυτά στο επόμενο ποστ!

View attachment 444831
Μπράβο !!!!!!!
Νομίζω πως είναι ένα από τα καλύτερα θέματα του site.
Περιμένουμε το επόμενο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πρώτη μου φορά στη Γαλλία, που να πάω;

Και το κυριότερο πονάει; Την τσέπη σας σίγουρα, γιατί το πρόγραμμα περιλαμβάνει μέρη που είναι ακριβά και η ιδανική εποχή για επίσκεψη σε αυτά τα μέρη είναι μεταξύ Απρίλη και Σεπτέμβρη που οι τιμές είναι ακόμα πιο πάνω αλλά δεν γίνεται διαφορετικά. Αυτά τα μέρη αξίζουν βόλτες και χάνουν πολύ με κρύο και σκοτάδι νωρίς. Το σκεπτικό μου είναι τι θα πρότεινα για μία και μοναδική επαφή με την χώρα ώστε να πάρετε την πιο γαλλική δόση που γίνεται. Δηλαδή δεν έχουμε μεσογειακά μέρη, Άλπεις κλπ. Δεν είναι ένα πόστ με τα αγαπημένα μου μέρη. Είναι ότι πιο Γαλλικό μπορώ να σκεφτώ σε θέμα μνημείων, ιστορικών περιοχών, ιδιαιτεροτήτων της χώρας, που θα ακούσετε την πρέπουσα Γαλλική προφορά κ.ο.κ.

Για όλα τα μέρη έχω ήδη αφιερώσει ποστς, θα κάνω απλά μια υπενθύμιση γιατί τα προτείνω. Το πλάνο μπορεί να βγει και με μμμ αλλά θα ήταν πολύ πιο βολικό να έχετε αμάξι. Με μμμ αναγκαστικά θα πρέπει να βγάλετε αυστηρό πλάνο. Σκέφτηκα ένα πλάνο που να βγαίνει σε 10-11 μέρες για να μην βαρέσετε κανόνι. Επαναλαμβάνω ότι απευθύνομαι σε άτομα που δεν έχουν ξαναπάει στη Γαλλία, ίσως να μην ξαναπάνε και θέλουν την πιο Γαλλική εμπειρία. Προφανώς το πλάνο θα έχει μπόλικη κούραση.

- Ξεκίνημα με Paris! Μπουυυυυυ μπουυυυυυ Αυτά τα κλισέ θα μας λες; Γύρνα στο τέρμα σου παιδάκι! Γιουχάρετε όσο θέλετε, για μένα είναι η κορυφαία πόλη της Γαλλίας και δεν διανοούμαι να μιλάμε για ταξίδι στη χώρα χωρίς αυτή την πόλη. Διαφωτισμός, κομμένα κεφάλια βασιλιάδων, κομμούνα, τέχνες, επιστήμες με αντίστοιχα μέρη να επισκεφθείτε σε όλη την πόλη. Θα της έδινα 4 διανυκτερεύσεις και μέσα σε αυτές θα έβαζα και Λούβρο και Βερσαλλίες. Όσο πιεσμένο κι αν ακούγεται δεν γίνεται σε ένα τέτοιο ταξίδι να μην μπει το κορυφαίο μουσείο της χώρας και το μέρος που έζησε ο μεγαλύτερος μονάρχης της. Από εκεί και πέρα τα γνωστά που έχω γράψει βόλτες σε Saint-Germain-des-Prés, Montmartre, Palais Royal και στοές, quartier latin, les marais και πάει λέγοντας.

- Συνέχεια με Blois. Στην περιοχή Loire μιλάνε με την πιο "σωστή" Γαλλική προφορά και εκεί βρίσκονται τα πιο ιστορικά κάστρα της χώρας. Στη Loire επικρατεί η τριχρωμία στα σπίτια με την Blois να είναι το ομορφότερο παράδειγμα αυτής της αισθητικής. Θα της έδινα διανυκτέρευση αν και δεν είναι πολύ ζωντανή πόλη για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι γιατί το πρωινό ξύπνημα με θέα τα σπιτάκια είναι τέλειο. Οπωσδήποτε διαμονή στο ανηφορικό κομμάτι της πόλης και βεβαιωθείτε ότι το δωμάτιο έχει θέα προς την πόλη. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι βρίσκεται κοντά στο κάστρο Chambord. Το πιο χαρακτηριστικό κάστρο της Γαλλικής Αναγέννησης το οποίο εννοείται πως αξίζει επίσκεψη.

- Από εκεί μεταφερόμαστε στην Amboise στην οποία επίσης θα έβαζα διανυκτέρευση. Η Αναγέννηση στη Γαλλία ξεκίνησε από εδώ και μόνο αυτό θα αρκούσε πίστεύω κι όμως έχει πολλά ακόμα δώσει. Εδώ είναι η τελευταία κατοικία του Da Vinci, τα περίχωρα έχουν αμπελώνες αν θέλετε να δοκιμάσετε κρασιά και πολύ κοντά της βρίσκεται το ομορφότερο κατά τη γνώμη μου κάστρο της χώρας (και που έχω δει γενικά) το Chenonceau. Το κάστρο στο οποίο δεν πειράχτηκε το παραμικρό κατά τη Γαλλική επανάσταση. Γίνεται να πάτε ακόμα και με ποδήλατο, δεν το έχω κάνει αλλά μου έχουν πει ότι η διαδρομή είναι επίπεδη (14 χλμ). Αν δεν έχετε μεταφορικό μέσο, μάλλον σας βολεύει να πάτε στην Tours κι από εκεί πάτε εύκολα με τρένο στο κάστρο, αλλά η Tours είναι κατα πολύ υποδέστερη της Amboise.

- Αρχίζουμε να ανεβαίνουμε και κάνουμε μια στάση στη Le Mans για να δούμε πως ήταν τα πράγματα πριν την Αναγέννηση. Υπέροχο μεσαιωνικό ιστορικό κέντρο πίσω από καλοδιατηρημένα Ρωμαϊκά τείχη. Είναι μικρή πόλη με μερικές ώρες έχετε γυρίσει το όμορφο κομμάτι της. Όμορφη είναι και το βράδυ, ανάλογα με το τι ψάχνετε ίσως να αξίζει διανυκτέρευση.

- Φτάνουμε στη Rennes και μπαίνουμε επίσημα στη Bretagne. Μία απ'τις πιο ιδιαίτερες περιοχές λόγω των παραδόσεων τους και της γλώσσας που είναι τόσο διαφορετική απ'τα Γαλλικά. Στη Bretagne βρίσκονται οι πιο συμπαθητικοί Γάλλοι κατα τη γνώμη μου. Αν σας απογοητεύσει η αγένεια των Παριζιάνων, εδώ θα νομίζετε ότι αλλάξατε χώρα. Η ευγένεια και το χαμόγελο τους τους χαρακτηρίζουν. Στη Bretagne θα φάτε λογικά και τις καλύτερες κρέπες. Γιατί Rennes όμως; Γιατί εδώ θα δείτε και σπίτια με την χαρακτηριστική τριχρωμία και σπίτια με τις ξύλινες γραμμές και πλακοόστρωτα δρομάκια και το κυριότερο μια ζωντανή πόλη. Επειδή οι άλλες εκτός Παρισιού είναι αρκετά υποτονικές, η συγκεκριμένη θα σας δώσει και αυτή την αίσθηση. Μην απογοητευτείτε με τις πρώτες εικόνες που θα δείτε, είναι απ'τις πόλεις που όσο πλησιάζεις το κέντρο ομορφαίνουν σταδιακά.

- Στις σύγχρονες προσθήκες και η αφορμή για να γράψω το ποστ η Fougères. Τα χαρακτηριστικά πέτρινα σπιτάκια της Bretagne, ένα όμορφο γοτθικό κάστρο και η καλύτερη αντίθεση σε σχέση με ότι είδατε σε Blois και Amboise. Απ'το Παρίσι στη Loire και μετά στη Bretagne θα νιώσετε σταδιακά σαν να μεταφέρεστε όλο και σε παλιότερη εποχή. Εξαντλείται εύκολα, θα την έκανα απλά σε μονοήμερη από τη Rennes.

- Προτελευταίος σταθμός η Dinan. Για εμένα η πιο αδικημένη πόλη της χώρας αν σκεφτώ πόσο όμορφη είναι και πόσο γνωστή. Τρομερό κέντρο, βγαλμένο από άλλη εποχή κι εκεί που νομίζεις ότι έχεις τελειώσει με την πόλη, βγαίνεις στο ποτάμι για να δεις άλλο ένα καταπληκτικό κομμάτι. Βγαίνει με μονοήμερη από Rennes και αυτή αλλά εγώ μάλλον θα έβαζα διανυκτέρευση.

- Σβήσιμο αυτού του ταξιδιού με το πιο σπέσιαλ μέρος αυτής της χώρας, το διαμάντι της, τον λόγο που μαλώνουν Νορμανδία και Βρετάνη, τη Mont-Saint-Michel. Μάλλον το μέρος για το οποίο αισθάνονται περισσότερο περήφανοι οι Γάλλοι. Μόνο η λέξη παραμυθένιο είναι κατάλληλο για να το περιγράψει. Όπως και με το Παρίσι, δεν διανοούμαι να μιλάμε για τέτοιου είδους ταξίδι στη χώρα χωρίς Mont-Saint-Michel. Το καλύτερο κλείσιμο για το ταξίδι.

Αυτά με το τι θα πρότεινα για πρώτη και ίσως τελευταία επαφή με την χώρα. Δεν είναι το κύκνειο άσμα του τόπικ αυτό το ποστ, έχω ήδη επισκεφθεί κι άλλα μέρη για τα οποία δεν έχω γράψει ακόμα.

À bientôt!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πιθανότατα το πιο διάσημο καρτούν της Γαλλίας είναι ο Asterix. Λόγω των ρωμαϊκών αρχαίων στη Νότια Γαλλία, πίστευα ότι τα γεγονότα του Asterix διαδραματιζονται εκεί και πως το γαλατικό χωριό βρίσκεται εκεί στο νότο. Μια μέρα είδα κατά τύχη ένα χάρτη από το καρτούν που έδειχνε το γαλατικό χωριό να βρίσκεται κάπου στη Bretagne!

IMG_2735.jpeg


Τότε έφαγα φλασια και σκέφτηκα μα φυσικά, η Bretagne είναι γεμάτη menhirs κι έχουν πιάσει τον Οβελίξ με το menhir στην πλάτη!

Obelix.jpg


Carnac

Άπειρα τα μέρη που μπορείτε να δείτε menhirs στη Bretagne αλλά μάλλον τίποτα δεν συγκρίνεται με τηv Carnac. Μια πόλη που βρίσκεται στα παράλια της περιοχής Morbihan. Δεν είναι υπερβολή να πεις ότι υπάρχουν χιλιάδες menhirs στην πόλη αφού υπολογίζονται σε περίπου 3.000! Πρόκειται για την μεγαλύτερη συγκέντρωση τέτοιων μεγάλων λίθων στον κόσμο.

Θα εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ. Έχω επισκεφθεί το Stonehenge στην Αγγλία. Είχα πάει με μηδενικές προσδοκίες, σκεπτόμενος ότι θα δω κάτι πέτρες και τελικά μου άρεσε. Οι λίθοι σε συνδυασμό με την τοπογραφία ένιωσα να με ταξιδεύουν στα ένδοξα πέτρινα χρόνια. Ότι γράψω λοιπόν για τηv Carnac, φιλτραρετε το μέσα από αυτό το πρίσμα.

Η ιδιαιτεροτητα της Carnac είναι ότι οι χιλιάδες λίθοι έχουν τοποθετηθεί σε ευθυγραμμισμενες σειρές. Αποτελεί άλυτο μυστήριο μέχρι σήμερα γιατί έχουν τοποθετηθεί σε αυτή τη διάταξη. Είναι τέτοια η ευθυγράμμιση τους που ο τοπικός μύθος λέει ότι οι λίθοι είναι μαρμαρωμενοι στρατιώτες. Χρονολογουνται 1000 χρόνια πριν το Stonehenge! Προφανώς μέσα στους αιώνες κάποιοι λίθοι καταστραφηκαν λόγω φυσικών αιτιών αλλά κι επειδή οι Brettons χρησιμοποιησαν τις πέτρες για να χτίσουν. Σε σημεία πλέον έχουν απομείνει μικρά κομμάτια.

IMG_20231108_130810.jpg


IMG_20231108_132931.jpg


Απογοήτευση; Οχι! Το αντίθετο! Μου άρεσε:oops: Μόνο στην ιδέα του πως ήταν κάποτε το μέρος με χιλιάδες λίθους που έφταναν τα 6 μέτρα ένιωσα δέος. Σήμερα δυστυχώς έχουν απομείνει μικρά κομμάτια των λίθων και η έκταση δεν είναι συνεχόμενη αλλά διακόπτεται από δρόμους, ενώ υπάρχουν και σπίτια ενδιάμεσα. Το κάθε τμήμα έχει την δική του ονομασία. Το πιο όμορφο-ολοκληρωμένο-εντυπωσιακό που είδα ήταν το Kermario. Τους φθινοπωρινους, χειμερινούς μήνες (μέχρι το Πάσχα νομίζω) οι φράχτες με τους λίθους έχουν ελεύθερη πρόσβαση και μπορείς να μπεις μέσα. Τους υπόλοιπους μήνες παραμενουν κλειστοί για να αποφύγουν πολυκοσμία εντός των χώρων, το καλοκαίρι είναι πολύ τουριστικό το μέρος. Το καλοκαίρι βάζουν τουριστικά λεωφορεία που σε γυρνάνε σε όλη την περιοχή με μεγαλιθικα, αυτό το πράγμα δεν υπάρχει τον χειμώνα. Γενικά δεν προτείνω επίσκεψη στην περιοχή τον χειμώνα εκτός κι αν σας αρέσουν οι λάσπες, το κρύο και οι κακουχίες.

Το Kermario

IMG_20231108_133503.jpg


Η πιο "εντυπωσιακή" δομή στο Kermario

IMG_20231108_133653.jpg


Όλος ο χώρος με τα χιλιάδες menhirs είναι στη λίστα αναμονής της Ουνεσκο. Άνθρωπε από το μέλλον που διαβάζεις αυτή την ιστορία ίσως ήδη να γνωρίζεις ότι κάποια μέρη ανήκουν πλέον στη λίστα της Ουνεσκο αλλά όταν έγραφα τα ανάλογα θέματα δεν είχαν μπει ακόμα, όπως για παράδειγμα το maison carrée στη Nîmes που μπήκε φέτος. Έτσι στο μέλλον μπορεί να είναι η Rouen, η Metz και τα menhirs του Carnac. Για τα 2 πρώτα το εύχομαι, να πάρουν περισσότερη δημοσιότητα, για το Carnac από την άλλη όχι! Τον περασμένο Ιούνη συνέβη το εξής περιστατικό Γαλλικής γραφειοκρατικης μαγείας. 39 menhirs καταστραφηκαν και στην θέση τους χτίστηκε ένα εμπορικό! Πως μπορεί να γινε τέτοια γκάφα; Δεν χρειάζεται υπογραφή δημάρχου για κάτι τέτοιο; Φυσικά. Ειδικά ο συγκεκριμένος δήμαρχος που ήταν και μέλος της προστασίας των αρχαιοτήτων στην Carnac. Το εμπορικό είχε φάει άκυρο παλιότερα ακριβώς επειδή εκεί βρίσκονταν τα menhirs. Ο δήμαρχος ισχυρίζεται ότι η αρχαιολογική υπηρεσία ξέχασε να συμπεριλάβει τα menhirs όταν σχεδίαζαν το νέο πλάνο της πόλης και επειδή δεν προσέχει που βάζει την υπογραφή του έγινε το μοιραίο. Η αρχαιολογική υπηρεσία ισχυρίζεται ότι δεν έγινε από αμέλεια αλλά ότι δεν υπήρχαν αποδείξεις ότι πρόκειται για menhirs και όχι απλές πέτρες και έδωσαν τη συγκατάθεση τους. Η εκδοχή του δημάρχου μου φαίνεται πιο πειστική. Σίγουρα δεν θα τιμωρηθεί κανένας για αυτό το λούσιμο, έτσι ελπίζω να τους τιμωρήσει η Ουνεσκο.

Στα menhirs πας σχετικά εύκολα με τα πόδια από το κέντρο της πόλης. Μάλιστα η διαδρομή είναι μέσα από δάσος. Αν πάτε φθινόπωρο/χειμώνα θα χόρτασετε λάσπη.

IMG_20231108_135631.jpg


Μεταξύ της πόλης και των menhirs βρίσκεται αυτό που θα χαρακτήριζα highlight της πόλης. Ο τύμβος Saint Michel. Ένας λοφισκος που έχει σχηματιστεί πάνω από τάφο παλιότερο από τις πυραμίδες! Στην κορυφή του λόφου βρίσκεται ένα ξωκκλήσι αφιερωμένο στον Αρχάγγελο Μιχαήλ που έχει την τιμητική του στην περιοχή. Μην ξεχνάτε ότι σε εκείνη την περιοχή είχαμε την θρυλική μάχη Saint "The archangel" Michel VS Lucifer "the lord of darkness" Samael. Το εσωτερικό του τάφου δεν είναι επισκέψιμο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν έχει καθαριστεί ο λόφος. Σε άλλους τάφους της Bretagne όπως στο Locmariaquer ή στο Gavrinis τους έχουν χτίσει με μπόλικη καλλιτεχνική αδεια. Εδώ που το έχουν έτοιμο, μου φαίνεται παράξενο που δεν το αποκάλυψαν. Ίσως να χει να κάνει με περιορισμούς λόγω του ξωκκλησιου.

IMG_20231108_140337.jpg


Το ξωκκλήσι πάντως είναι η ωραία έξτρα πινελιά.

IMG_20231108_140829.jpg


Από την κορυφή του λόφου υπάρχει θέα προς την πόλη.

IMG_20231108_140545.jpg


Τα αντικείμενα που βρέθηκαν μέσα στο τάφο καθώς και άλλα παλαιολιθικά κειμήλια και μερικά μεταγενεστερα ρωμαϊκά βρίσκονται στο αρχαιολογικό μουσείο της πόλης. Είχε το ενδιαφέρον του αλλά με χάλαγε που δεν ήταν ξεκάθαρο τι είναι ρεπλικα και τι αυθεντικό. Μεγάλο φάουλ στα μουσεία αυτό. Σε αυτό το μουσείο έμαθα γιατί οι τέχνες στην παλαιολιθικη εποχή αναπτύχθηκαν στη Νότια Γαλλία και όχι στη Bretagne. Αυτοί οι λίθοι ήταν πιο δύσκολο να σκαλιστουν και γι'αυτό βλέπουμε λίγα σκαλισματα μόνο.

IMG_20231108_143207.jpg


Η πόλη από μακριά φαίνεται μια κλασσική πόλη της Bretagne, περπατώντας στους δρόμους όμως η εικόνα που μου άφησε ήταν άσχημη. Δεν έχει κρατήσει αυτό το όμορφο πέτρινο στυλ με τα χρωματιστά παντζούρια. Τα γραφικά μαγαζάκια υπάρχουν φυσικά, είναι η γαλλική σταθερά. Ξεχώρισα τον μουχλιασμένο καθεδρικό στην κεντρική πλατεία.

IMG_20231108_145221.jpg


IMG_20231108_145453.jpg


IMG_20231108_145511.jpg


Η πλάκα με την συγκεκριμένη πόλη είναι ότι μπορεί να δεις menhirs και καθώς περπατάς μέσα στην πόλη.

IMG_20231108_125336.jpg


Η πόλη έχει και παραλιακό κομμάτι το οποίο δεν επισκέφθηκα. Πάντως οι παραλίες στην περιοχή Morbihan είναι άλλη φάση από τις παραλίες που έχω ποσταρει από βόρεια Γαλλία. Έχουν χρυσή άμμο και θυμίζουν πιο πολύ μεσογειακές παραλίες. Έχω δει μόνο την Men Du και μου φάνηκε καλή. Δεν έχω φώτο.

Για μένα η Carnac αξίζει επίσκεψη μόνο αν σας ενδιαφέρουν τα αρχαία της. Διαφορετικά προσπεράστε.

Quimper

Παραμένουμε στην αγαπημένη Bretagne και μεταφερομαστε στην περιοχή Finistère και σε μία από τις παλαιότερες διαρκώς κατοικουμενες πόλεις της Bretagne. Εδώ πιστεύω έχουμε μια εξαιρετική περίπτωση με ένα κέντρο που αναζητώ/ποθώ/έχω ανάγκη να δω στη Bretagne με τα τυπικά πέτρινα σπίτια.

Δείτε εδώ crêperies:

IMG_20231123_105612.jpg


Ακριβώς από πίσω βρίσκεται ένα παλιό σπίτι που όχι μόνο σώζεται σαν μνημείο κληρονομιάς αλλά είναι και επισκέψιμο δωρεάν εκτός φυσικά από τις μέρες που βρίσκεται ο señor στην πόλη, τότε παραμένει ερμητικά κλειστό.

IMG_20231123_105625.jpg


Το κέντρο απαρτίζεται κυρίως από σπιτάκια playmobils. Μια από τις πλατείες του κέντρου.

IMG_20231123_111422.jpg


Περπατάς σε κάτι θεοστενα και βγαίνεις σε κάτι πλατεειτσες που μυρίζεις φρέσκια κρέπα στην ατμόσφαιρα.

IMG_20231123_144740.jpg


Η να πω για τα δρομάκια που καταλήγουν στην κεντρική πλατεία;

IMG_20231123_111947.jpg


Στην κεντρική πλατεία πέρα απ'τον καθεδρικό που φαίνεται στην αποπανω φώτο, βρίσκονται το δημαρχείο, το μουσείο καλών τεχνών και το λαογραφικό μουσείο της Bretagne που ήταν αυτό που με ενδιέφερε. Κοστίζει 7ε κι είναι σχετικά μικρό. Έχει μερικά παλαιολιθικά αλλά και μεταγενεστερα αντικείμενα. Κατά κύριο λόγο εστιάζει στην πιο σύγχρονη ιστορία με εκθέματα του στυλ τυπικές ενδυμασίες, αντικείμενα των σπιτιών, κεραμικά καθώς και φωτογραφικό υλικό και βιντεακια με την περιοχή στα τέλη του 19ου αιώνα με αρχές του 2ου. Έχει πλάκα να βλέπεις πόσο ίδιες έχουν παραμείνει οι πόλεις τους και πόσο έχουν αλλάξει οι άνθρωποι.

IMG_20231123_134139.jpg


Έδειχνε και παραδοσιακους χορούς που θυμίζουν τους δικούς μας. Χορεύουν σε κύκλο και κρατιούνται από τα χέρια. Ελαφρώς πιο άχαροι από εμάς.

Κοντά στην κεντρική πλατεία είναι η κλειστή τους αγορά, στην οποία μπορεί να φάτε κιόλας. Δεν ξέρω αν είδα καλά ή αν το παρεξήγησα αλλά νομίζω είχε ρεζερβέ τραπέζια εντός της αγοράς. Το παίρνω ως το πρώτο σημάδι της Αποκάλυψης. Μπροστά από την αγορά έχει φωτογραφία με το πως ήταν η παλιά υπαίθρια αγορά.

IMG_20231123_111646.jpg


Περνάνε και κανάλια από την πόλη. Σ'ενα σημείο έχουν πάρα πολλά γεφυράκια.

IMG_20231123_105016.jpg


Σε διάσπαρτα κομμάτια της πόλης έχουν επεξηγήσεις με ιστορικές αναφορές. Είτε είναι κτίρια, είτε δρόμοι, ακόμα και μέσα στον καθεδρικό είχε πολλές επεξηγήσεις για τα βιτρό και τους πίνακες, συν ότι είχε όλη την ιστορία του χριστιανισμου χρονολογικά. Είναι μάστορες σε αυτά οι Γάλλοι. Η έξτρα πινελιά εδώ είναι ότι τα έχουν και στην τοπική διάλεκτο.

IMG_20231123_144348.jpg


Υπάρχει ένας πύργος με ένα κομμάτι των τειχών του 15ου αιώνα. Αυτό που νόμιζα ότι είχα συμπεριλάβει στη φώτο αλλά τελικά ατύχησα ήταν οι φοίνικες. Δεν ξέρω πως και τι άλλα στη Bretagne έχει πολλούς φοίνικες! Μάλλον για να ξεχαστούν από τον κακό τους τον καιρό.

IMG_20231123_112638.jpg


Το παλιό θέατρο της πόλης.

IMG_20231123_145554.jpg


Η Quimper πάσχει από την ασθένεια που πάσχει όλη η Bretagne στο χειρότερο βαθμό. Είναι πολύ μακριά από τα υπόλοιπα μέρη και όχι εύκολα προσβάσιμη. Αν η Bretagne βρισκόταν στο ανατολικό κομμάτι της Γαλλίας πιστεύω ότι θα γινόταν κοσμοσυρροή. Σε κάθε περίπτωση έχει εξελιχθεί σε μεγάλη μου λατρεία η περιοχή.

IMG_20231123_112041.jpg


IMG_20231123_110245.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom