Γαλλία Πως είναι στα Γαλλικά το φθηνό; Αφιέρωμα στις πόλεις της Γαλλίας.

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.470
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Pérouges

Βάζω σαν σπόντα αυτή τη μεσαιωνική πόλη της Auvergne-Rhône-Alpes γιατί θέλω να γράψω 2 πράγματα σε σύγκριση με την Carcassonne. Επισκέφθηκα την Pérouges πριν την Carcassonne. Υπάρχει μια ένωση στη Γαλλία που λέγεται Les Plus Beaux Villages de France και ο σκοπός της είναι να αναδείξει τα ομορφότερα χωριά της Γαλλίας. Για την ώρα στη λίστα αυτή βρίσκονται 159 χωριά, μεταξύ αυτών και η Pérouges. Μπορείτε να δείτε όλη τη λίστα με τα χωριά εδώ: Découvrez nos villages | Les plus beaux villages de France - Site officiel

Η μεγαλύτερη κοντινή της πόλη είναι η Lyon και υπάρχουν 2 τρόποι για να πάτε. Ο πρώτος είναι με τρένο μέχρι την στάση Meximieux-Pérouges και μετά είναι κανά 20 λεπτο περπάτημα (κάπως ανηφορικό) μέχρι το χωριό και ο δεύτερος είναι με λεωφορείο που σε αφήνει πιο κοντά στην Pérouges, αλλά η διαδρομή κρατάει περισσότερο, γύρω στην ώρα αν δεν με απατά η μνήμη μου.

Η περιοχή είναι και σε ωραίο φυσικό τοπίο.

IMG_20191030_172321.jpg


Από έξω δεν είναι τόσο εντυπωσιακή όσο η Carcassonne. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι δεν βλέπεις και εδώ όμορφες πύλες.

IMG_20191031_111359.jpg


IMG_20191031_112521.jpg


Αυτό που κάνει την Pérouges ξεχωριστή και πολύ καλή επιλογή για μονοήμερη αν βρίσκεστε στη Lyon, είναι το ίδιο το χωριό. Είναι πάρα πολύ γραφικό, σαν να έχει βγει από άλλη εποχή. Μοιάζει ανέγγιχτο απ'τον τουρισμό παρόλο που το επισκέπτονται πολλοί. Υπάρχουν φυσικά και σουβενιράδικα και φαγάδικα αλλά σε αρμονία με το υπόλοιπο χωριό. Δεν βλέπεις τα πανέρια με σπαθιά και πανοπλίες λες και έχουμε απόκριες όπως στην Carcassonne. Το ότι είδα αυτό το μέρος πριν την Carcassonne είναι που χάλασε την εμπειρία ακόμα περισσότερο. Περίμενα να δω κάτι αντίστοιχα γραφικό στο εσωτερικό της Carcassonne και δεν το είδα.

IMG_20191031_111653.jpg


IMG_20191031_113759.jpg


Είναι πολύ μικρό σε έκταση. Περπατιέται όλο εύκολα.

Albi

Μετά από αυτή τη μικρή παρένθεση επιστρέφω πάλι στην Occitanie. Μεσαιωνική πόλη και αυτή που ένα τμήμα της ανήκει στη λίστα της Ουνέσκο. Δεν μοιάζει όμως με καμία απ'τις μεσαιωνικές πόλεις που έχω αναφέρει μέχρι στιγμής. Ο κύριως λόγος είναι το κεραμιδί χρώμα που υπάρχει σε όλα τα κτίρια και τις γέφυρες της πόλης, ακόμα και στον καθεδρικό. Επίσης δεν βλέπεις πύλες ή τείχη. Σουβενιράδικα και φαγάδικα είναι κι εδώ πιο διακριτικά σε σχέση με την Carcassonne. Είναι πολύ γραφικό μέρος, ειδικά η συνοικία Castelviel. Πραγματικά χαζεύεις τα σπίτια.

IMG_20200815_104347.jpg


IMG_20200815_110203.jpg


Ακόμα και οι δρόμοι με μαγαζιά ή πιο σύγχρονα σπίτια κρατάνε αυτό το φοβερό στυλ και δεν φαίνονται σαν κάτι ξένο στην πόλη.

IMG_20200815_143755.jpg


IMG_20200815_143957.jpg


IMG_20200815_121314.jpg


Απ'την πόλη περνάει και ο ποταμός Tarn. Ο συνδυασμός του ποταμού με την παλιά γέφυρα και την πόλη κάνει το σκηνικό κινηματογραφικό.

IMG_20200815_112402.jpg


Το κτίριο που ξεχωρίζει στην παραπάνω φώτο είναι ο καθεδρικός Sainte-Cecile. Πολύ ιδιαίτερος ναός και λόγω χρώματος και λόγω αρχιτεκτονικής. Ξεκίνησαν να την χτίζουν το 1282 και τους πήρε 200 χρόνια να την τελειώσουν!

IMG_20200815_103930.jpg


Η εντυπωσιακή είσοδος είναι σε γοτθικό στυλ.

IMG_20200815_141412.jpg


Το εσωτερικό της εκκλησίας μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Εκκλησία έργο τέχνης πραγματικά!

IMG_20200815_134210.jpg


Υπάρχει και κομμάτι που χρεώνει είσοδο κι έχει και αίθουσες με κάποια κειμήλια. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ αν μ'αρεσει κάτι στηρίζω ανεξάρτητα του αν μ'ενδιαφέρει να δω το κάτι παραπάνω. Τα κειμήλια με άφησαν αδιάφορο. Το έξτρα κομμάτι της εκκλησίας ήταν αξίσου επικό όσο ο υπόλοιπος ναός.

IMG_20200815_140508.jpg


Κολλητά στην εκκλησία είναι το Palais de la Berbie, παλάτι στο οποίο ζούσε ο επίσκοπος. Ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους κατάργησε την αρχιεπισκοπή και το κτίριο άρχισε να λειτουργεί σαν μουσείο με έργα τέχνης μέχρι σήμερα. Δεν μπήκα μέσα, δεν γνωρίζω αν αξίζει.

IMG_20200815_123042.jpg


Οι κήποι του παλατιού είναι ανοιχτοί και μπορείς να κάνεις βόλτες.

IMG_20200815_122030.jpg


Δεν έχω κάνει διανυκτέρευση στην πόλη, δεν έχω άποψη για το αν αξίζει βράδυ. Για μέρα πάντως δεν το συζητώ, καταπληκτικό μέρος.

IMG_20200815_122100.jpg
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.470
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Toulouse

Μία απ'τις ομορφότερες πόλεις της Γαλλίας που έχω δει και η νο 1 Γαλλική πόλη που θα ήθελα να ζω. Έχει πολύ ωραία πάρκα, και πολύ όμορφο κέντρο για βόλτες με το ποτάμι Garrone να περνάει απ'το κέντρο της πόλης. Επίσης βρίσκεται σε καλό σημείο για εκδρομές σε άλλες Γαλλικές πόλεις που με ενδιαφέρουν ή ακόμα και στην Ισπανία. Είναι και η πόλη με μερικά απ΄τα καλύτερα ερευνητικά κέντρα της Ευρώπης. Θα έλεγα ότι η ζωή στη Γαλλία είναι αρκετά χαλαρή, δεν βλέπεις κόσμο να αγχώνεται, οι ρυθμοί είναι κάπως αργοί κλπ. Στην Toulouse το ένιωσα σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό (όπως και στη νότια Γαλλία γενικότερα). Δεν ξέρω αν θα την πρότεινα τουριστικά. Της λείπει το κάτι παραπάνω τουλάχιστον για τα δικά μου κριτήρια. Είναι μια καλή βάση ή σημείο άφιξης/αποχώρησης για το νότιο κομμάτι της Γαλλίας.

Το χαρακτηριστικό στοιχείο της πόλης είναι το κεραμιδί χρώμα στα κτίρια όπως και στην Albi. Λόγω χρώματος την αποκαλούν και ροζ πόλη. Δεν είμαι καλός με τις διάφορες αποχρώσεις, αλλά βρίσκω τραβηγμένο απ'τα μαλλια τον χαρακτηρισμό ροζ για αυτήν την απόχρωση.

IMG_20200813_200102.jpg


IMG_20200813_205051.jpg


IMG_20200814_111321.jpg


Όλη η πόλη είναι σε αυτή την απόχρωση, συμπεριλαμβανομένου του δημαρχείου που βρίσκεται σε πλατεία στο κλασσικό Γαλλικό στυλ, μεγάλος άδειος χώρος.

IMG_20200813_195633.jpg


Σε αυτήν την απόχρωση είναι ακόμα και η μεσαιωνική εκκλησία Basilica Saint-Sernin, γνωστή ως στάση για έναν απ΄τους δρόμους προς το Santiago de Compostella, την via Tolosana που ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ. Η είσοδος στην εκκλησία είναι δωρεάν αλλά για την είσοδος στην κρύπτη της υπάρχει εισιτήριο. Δεν θυμάμαι τιμή, ήταν σίγουρα φθηνό.

IMG_20200813_205514.jpg


Απ'την πόλη περνάει κι ένα κανάλι που χτίστηκε τον 17ο αιώνα και ξεκινάει απ΄την Μεσόγειο και καταλήγει να ενώνεται με το ποτάμι Garrone που αδειάζει στον Ατλαντικό. Σκοπός τους ήταν δηλαδή να ενώσουν την Μεσόγειο με τον Ατλαντικό με αυτό το κανάλι. To canal du Midi, όπως ονομάζεται, έχει μήκος 240 χλμ και ανήκει στη λίστα της Ουνέσκο.

IMG_20200814_123752.jpg


Αυτό που ξεχωρίζει στην πόλη και ίσως είναι η πιο ωραία της περιοχή είναι το ποτάμι στο κέντρο. Ότι πρέπει για βόλτα. Αυτό το αστείο με τις ρόδες πλάι στο ποτάμι ελπίζω να τελειώσει κάποια στιγμή.

IMG_20200813_201647.jpg


IMG_20200814_203900.jpg


Έχει και πολύ ωραία πάρκα η πόλη.

IMG_20200814_194844.jpg


IMG_20200814_194952.jpg


Μάλιστα ένα πάρκο έχει Γιαπωνέζικο θέμα, Jardin Japonais.

IMG_20200814_121006.jpg


Ο τίτλος που θα της έδινα είναι "ωραία πόλη για περπάτημα".

IMG_20200814_105820.jpg


Είναι και αυτή ζωντανή πόλη με διάφορα μέρη για να βγείς και διάφορα δρώμενα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτό το αστείο με τις ρόδες πλάι στο ποτάμι ελπίζω να τελειώσει κάποια στιγμή.
Εγω θα έλεγα με τις ρόδες γενικώς.... Επιτέλους κάποιος το είπε!

Το να πω ευχαριστώ για όλα τα tips και τις πληροφορίες είναι πολύ λίγο.....Να είσαι καλά και ότι άλλο θελήσεις να μοιραστείς, τουλάχιστον από μένα είναι κάτι περισσότερο από ευπρόσδεκτο!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.470
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εγω θα έλεγα με τις ρόδες γενικώς.... Επιτέλους κάποιος το είπε!

Το να πω ευχαριστώ για όλα τα tips και τις πληροφορίες είναι πολύ λίγο.....Να είσαι καλά και ότι άλλο θελήσεις να μοιραστείς, τουλάχιστον από μένα είναι κάτι περισσότερο από ευπρόσδεκτο!

Έτσι! Ούτε στα ποτάμια ούτε πουθενά γκρεμιστε τις ρόδες σε κάθε γειτονιά!

Σ'ευχαριστω. Προτιμώ να κρατήσω το τοπικ σε ταξιδιωτικά πλαίσια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Προτιμώ να κρατήσω το τοπικ σε ταξιδιωτικά πλαίσια.
Αυτο εννοούσα κι εγώ. Η ματια σου στα ταξίδια είναι "οικία" για μένα, οπότε αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον να διαβάσω για όλα τα υπόλοιπα μέρη που έχεις δει στη χώρα. Οι πληροφορίες που δίνεις θα με βοηθήσουν να οργανώσω καλύτερα τα διάφορα οδικά που θέλω να κάνω στη Γαλλία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Toulouse

Μία απ'τις ομορφότερες πόλεις της Γαλλίας που έχω δει και η νο 1 Γαλλική πόλη που θα ήθελα να ζω. Έχει πολύ ωραία πάρκα, και πολύ όμορφο κέντρο για βόλτες με το ποτάμι Garrone να περνάει απ'το κέντρο της πόλης.
Έφτασες στην αγαπημένη μου περιοχή των Μεσαίων Πυρηναίων. Πραγματικά οι βόλτες στο ποτάμι
είναι υπέροχες. Επέτρεψε μου κάποιες φωτογραφίες
IMG_20170216_135638.jpg
IMG_20170216_140923.jpg


Επίσης βρίσκεται σε καλό σημείο για εκδρομές σε άλλες Γαλλικές πόλεις που με ενδιαφέρουν ή ακόμα και στην Ισπανία.
Υπάρχει τραίνο που περνάει από τα Πυρηναία μέχρι La tour de Carol και εκεί έρχεται ο προαστιακός από Βαρκελώνη και αλλάζεις τραίνο. Η Γαλλική διαδρομή είναι υπέροχη Το ίδιο και τα πρώτα Καταλανικά χιλιόμετρα. Μετά από μισή ώρα είναι αδιάφορη.
Έχω κάνει την διαδρομή Pamiers - Βαρκελώνη και την απόλαυσα. Και λίγο για να ζηλέψεις την Παρασκευή θα είμαι για δυο ημέρες.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.470
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εφτιαξα Tarte Tatin σαββατιατικα


Με προλαβες! Στο επόμενο ποστ για Lyon θα γράψω κάποια πράγματα για γλυκά.

Και λίγο για να ζηλέψεις την Παρασκευή θα είμαι για δυο ημέρες.

Για τουρισμό; Υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας 10 χλμ μακριά απ'το σπίτι μέχρι τουλάχιστον 2 Μαΐου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.470
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Απ'την περιοχή Auvergne-Rhône-Alpes έχω δει μόνο Lyon, Annecy και Pérouges. Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και είναι σιγουρα στο ραντάρ μου και για μελλοντικά ταξίδια. Αυτή η περιοχή περιλαμβάνει ένα κομμάτι των Γαλλικών Άλπεων. Συνδυάζεται πολύ ευκολα με Ελβετία και ειδικά με Γενεύη. Σε διάφορα σημεία των Άλπεων υπάρχουν προϊστορικές κατοικίες (η συντριπτική πλειοψηφία βρίσκεται στην Ελβετία) με κάποιες να χρονολογούνται στο 5000 πΧ. Οι περισσότερες γαλλικές βρίσκονται στη λίμνη Bourget. Δεν έχω επισκεφθεί καμία από αυτές, αν δεν κάνω λάθος ουσιαστικά βλέπεις τα θεμέλια τους που ήταν ξύλινα και σε κάποιες περιοχές έχουν φτιάξει μια ρέπλικα.

Lyon

Η πρωτεύουσα της Auvergne-Rhône-Alpes και η δεύτερη σε πληθυσμό πόλη της Γαλλίας ήταν και μία απ΄της σημαντικότερες πόλεις κατά την διάρκεια της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Αυτήν την πόλη θα την έβαζα ψηλά σε λίστα με Γαλλικές πόλεις και με κριτήριο την ομορφιά και το ενδιαφέρον. Το σύγχρονο κομμάτι της πόλης δεν είναι ωραίο, ειδικά η περιοχή γύρω απ'το σταθμό του τρένου. Το ιστορικό της κέντρο όμως είναι καταπληκτικό με πολύ ωραία αρχιτεκτονική και κάποια κτίρια αναγγενησιακού στυλ. Όλο το ιστορικό κέντρο, Vieux Lyon, ανήκει στη λίστα της Ουνέσκο.

IMG_20191030_120354.jpg


Πέρα απ'το ότι είναι όμορφη αρχιτεκτονικά, βρίσκεται και σε ωραία τοπογραφία που συνδυάζει λόφους με τους ποταμούς Rhône και Saône. Ο λόφος Fourviére πέρα απ'τη θέα που προσφέρει, έχει και σημεία ενδιαφέροντος όπως η Notre-Dame. Μια προειδοποίηση, έχει πολλές ανηφόρες η πόλη και επειδή είναι πλακόστρωτη δεν είναι εύκολη στο περπάτημα. Έχει πολύ κούραση και αυτό είναι το μοναδικό μειονέκτημα της. Το καλό είναι ότι έχει μετρό που διευκολύνει πολύ τις μετακινήσεις.

IMG_20191030_105912.jpg


Η θέα από ψηλά μαρτυρά ότι πρόκειται για μία όμορφη πόλη.

IMG_20191030_125352.jpg


Ένα άλλο σημείο ενδιαφέροντος στο λόφο είναι το ρωμαϊκό αμφιθέατρο. Θυμάμαι ότι δεν χρέωναν είσοδο, απλά είχαμε μπει και είχαμε αράξει. Πραγματοποιούνται συναυλίες και παραστάσεις μέχρι σήμερα σε αυτό το θέατρο.

IMG_20191030_130728.jpg


'Ενα άλλο χαρακτηριστικό της Vieux Lyon είναι τα κρυφά μονοπάτια (traboules) που καταλήγουν σε όμορφες αυλές πολυκατοικιών. Υπήρχαν απ΄τα παλιά τα χρόνια για να μεταφέρουν πράγματα ακόμα και με κακό καιρό. Αυτά τα μονοπάτια τους βοήθησαν και στο 2ο ΠΠ να κινούνται μυστικά. Υπάρχουν εκατοντάδες στην πόλη, αλλά μόνο μερικά είναι επισκέψιμα σήμερα. Επειδή μένει κόσμος σε αυτές τις πολυκατοικίες, ομολογώ ότι είναι άβολο να μπαίνεις στις αυλές τους και να χαζεύεις και να τραβάς φωτογραφίες, αλλά είναι ωραία τα άτιμα και δεν γίνεται να μην τα προτείνω. Ας προσπαθήσουμε απλά να είμαστε όσο περισσότερο διακριτικοί γίνεται. Η λίστα με τις διευθύνσεις όλων των μονοπατιών που είναι επισκέψιμα σήμερα: Les Traboules, passages urbains anciens de Lyon

traboule.jpg


Στη Λυών υπάρχουν και πολλά μουσεία με διάφορα θέματα. Έχω επισκεφθεί μόνο το μουσείο καλών τεχνών, στο οποίο εκτός από άπειρους πίνακες ζωγραφικής, υπάρχουν και αρχαία εκθέματα με την πύλη ένος Αιγυπτιακού ναού και μια Ελληνική κόρη να ξεχωρίζουν. Το μουσείο είναι και όμορφο σαν κτίριο.

IMG_20191031_175500.jpg


Στην πόλη φυσικά υπάρχουν και πάρκα. Το μεγαλύτερο είναι το Parc de la Tête d'Or. Ευκαιρία να παίξετε pétanque ή να δείτε ελάφια να βόσκουν αμέριμνα.

IMG_20191030_162832.jpg


Αν κάποιοι σας πουν ότι θα δείτε και καμηλοπαρδάλεις στο συγκεκριμένο πάρκο θα έχουν δίκιο. Το πάρκο βρίσκεται κολλητά σε ζωολογικό κήπο με ένα τμήμα του να συνδέεται με το παρκο. Θα σας οδηγήσουν οι παιδικές κραυγές.

IMG_20191030_164240.jpg


Σε πολλές βιτρίνες ζαχαροπλαστείων ή φούρνων θα βλέπετε να διαφημίζεται μια κόκκινη πραλίνα. Θα την δείτε σε τάρτες, σε τσουρέκια ή σε βαζάκια μόνη της. Είναι αμύγδαλα ή φουντούκια καλλυμένα με ζάχαρη και ροζ χρώματα ζαχαροπλαστικής. Νόστιμη είναι αλλά ένιωσα σαν να τρώω σκέτη ζάχαρη. Σε χώρα με τέτοια γλυκά, η συγκεκριμένη πραλίνα πέρασε και δεν ακούμπησε. Έχω γράψει 2 λόγια για κάποια Γαλλικά γλυκά στο τοπικ με street food. Επιγραμματικά τα τοπ γλυκά που θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε στη Γαλλία και τα βρίσκεται ευκολα σε κάποιο φούρνο ανεξάρτητα πόλης: tropézienne, Paris-Brest, canéle, brioche (αυτό που μοιάζει με ψωμάκι γάλακτος και όχι με τσουρέκι). Το εντυπωσιακό είναι ότι ακόμα και μικροί φούρνοι της γειτονιάς ετοιμάζουν υπερπαραγωγές πχ βλέπεις tropézienne σε σχήμα κύκνου! Τα πονάνε τα γλυκά τους! Αν κάθεστε κάπου και θέλετε να φάτε γλυκό με κουτάλι, οι πάστες τους είναι μία και μία. Μία κλασσική τους για του λάτρεις της σοκολάτας ονομάζεται opéra, γκουγκλάρετε και θα καταλάβετε γιατί μιλάμε. Να φανταστείτε δεν μου αρέσει η σοκολάτα γενικά και αυτή μου αρέσει! Το αγαπημένο μου γλυκό με κουτάλι είναι η soupe de fraises. Σκέτη αμβροσία. Τρία απ'τα αγαπημένα μου υλικά φράουλες, μοσχολέμονο και μεντα σε στυλ λιωμένης γρανίτας. Δεν το χορταίνω. Τα γλυκά τους δεν είναι φθηνά, ειδικά αυτά που έχουν κρέμα, μπορεί ένα μικρό γλυκό να κοστίζει 3ε ακόμα και στους φούρνους της γειτονιάς σε μη τουριστικές πόλεις. Κατά τη γνώμη μου αξίζει να δώσεις το κάτι παραπάνω για τα γλυκά τους. Στις καφετέριες και στα εστιατόρια θα δείτε και μια επιλογή café ή thé (τσάι) gourmand, που μαζί με το καφέ ή το τσάι σου φέρνουν και 3-4 γλυκάκια, πιο μικρά από κανονικό μέγεθος. Συνήθως αλλάζουν από μέρα σε μέρα. Όταν και τα 4 γλυκά είναι καλά καρααξίζει αυτή η επιλογή. Συνήθως κοστίζει 7-8ε.

Annecy

H μόνη πόλη των Γαλλικών Άλπεων που έχω δει και με τις εντυπώσεις που μου άφησε ελπίζω στο άμεσο μέλλον να δω περισσότερες. Αν και έχει πλούσια σύγχρονη ιστορία, δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο αξιοθέατο, είναι απλά μια όμορφη γραφική πόλη με κανάλια σ'ενα καταπληκτικό τοπίο με βουνά και λίμνη. Σε αυτή την περιοχή είναι και το αγαπημένο μου Γαλλικό πιάτο, η tartiflette. Φανταστείτε κάτι σαν το σουφλέ που τρώμε στην Ελλάδα αν αντί για μακαρόνια είχε πατάτες. Βάζουν επίσης ένα τοπικό νόστιμο τυρί, το reblochon και κρεμμύδια. Είναι βαρύ πιάτο. Αν το φας μεσημερί, μπορεί να είσαι χορτάτος μέχρι την επόμενη μέρα. Υπάρχει κι ένα άλλο παρόμοιο πιάτο που είναι πιο εύκολο να βρείτε σε περισσότερες Γαλλικές πόλεις και ονομάζεται gratin dauphinois, το οποίο επίσης είναι πατάτες με τυριά και κρέμα στο φούρνο. Υπάρχει και σε παραλλαγή gratin chou-fleur, με κουνουπίδι αντί για πατάτες. Αυτά τα πιάτα μαζί με το πιάτο hachis parmentier, μπεσαμέλ με πουρέ πατάτας και κιμά στο φούρνο (πολύ κοντά στο μουσακά δηλαδή) είναι χαρακτηριστικά πιάτα της Γαλλικής κουζίνας που θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε και είναι και κοντά στις γεύσεις μας.

Όπως έλεγα η Annecy είναι πολύ γραφική.

IMG_20191101_110835.jpg


Ειδικά στα σημεία που περνούν τα κανάλια.

IMG_20191101_125137.jpg


IMG_20191101_102924.jpg


IMG_20191101_111206.jpg


IMG_20191101_113935.jpg


Έχει και κάστρο.

IMG_20191101_123131.jpg


Το highlight της είναι χωρίς αμφιβολία η λίμνη της. Στο βάθος η γέφυρα της αγάπης.

IMG_20191101_105824.jpg
IMG_20191101_105454.jpg


Μικρή πόλη, περπατιέται έυκολα. Μην περιμένετε το βράδυ πολλά πολλά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το καλό με σένα είναι ότι είσαι σύντομος και περιεκτικός. Εμένα θα μου είχαν βγεί σελίδες επί σελίδων για τις ως τώρα πόλεις :)

Α, βάλε και κάνα μέρος που να μην έχω πάει, έτσι όπως προχωράει η ιστορία θα χάσω ενδιαφέρον :) :) :)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.470
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το καλό με σένα είναι ότι είσαι σύντομος και περιεκτικός.
Είπα να γράψω λίγο για όλες γιατί νομίζω ότι στο φορουμ σχετικά με Γαλλία υπάρχουν άπειρες πληροφορίες για λίγα μέρη και ελάχιστες ή απλές αναφορές για τα περισσότερα.


Α, βάλε και κάνα μέρος που να μην έχω πάει, έτσι όπως προχωράει η ιστορία θα χάσω ενδιαφέρον

Αν έχω καταλάβει καλά, είσαι λάτρης της Γαλλίας και υποθέτω ότι έχεις δει περισσότερες πόλεις από εμένα. Υποψιάζομαι ότι αν υπάρχουν κάποια μέρη που δεν έχεις δει θα είναι τα αδιάφορα τουριστικά στην περιοχή nord. Είπα να ξεκινήσω με τα καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom