Γαλλία Πως είναι στα Γαλλικά το φθηνό; Αφιέρωμα στις πόλεις της Γαλλίας.

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Το άγχος όταν πλησιάζει η ώρα φαγητού στη Γαλλία και δεν έχεις κάνει κράτηση σε εστιατόριο... Αξία ανεκτίμητη

Ωραία φαίνεται η Dinan και άμα τη συνδυάσεις με mont Saint Michel πρέπει να είναι πολύ δυνατή εκδρομή
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Saint-Malo

Ξέρω ήδη ότι θα υπάρχουν διαφωνίες γι'αυτά που θα γράψω για αυτή την πόλη. Γνωρίζω άτομα που τους αρέσει πολύ και την επισκέπτονται συχνά. Με λένε πολύ αυστηρό όταν λέω ότι αυτό είναι ένα απ'τα χειρότερη μέρη που έχω δει γενικά όχι μόνο στη Γαλλία. Είναι ακριβώς το στυλ πόλης που δεν μου αρέσει. Δεν ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος τουριστοπαγίδα για μια πόλη, πάντως με τα δικά μου κριτήρια, το Saint-Malo θα έμπαινε σε αυτή την κατηγορία.

Πρόκειται για ένα ιστορικό λιμάνι της Bretagne που αν δείτε πως απεικονίζεται σε παλιούς πίνακες πρέπει να ήταν πολύ όμορφο. Οχυρωμένη πόλη πίσω από τείχη δίπλα στη θάλασσα, αν είχε διατηρηθεί έτσι το πιθανότερο ήταν ότι σήμερα θα έγραφα για μία απ'τις ομορφότερες πόλεις της Γαλλίας. Δυστυχώς η πόλη ισοπεδώθηκε απ'τους συμμάχους κατά τη διάρκεια του 2ου ΠΠ. Αυτό που χτίστηκε στη θέση της παλιάς πόλης μοιάζει με σκιά του εαυτού της τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Εξακολουθεί το ιστορικό κομμάτι της πόλης να είναι οχυρωμένο πίσω από τείχη, αλλά τα κτίρια δεν θα τα χαρακτήριζα γραφικά. Τουλάχιστον όχι με την έννοια του ωραίου γραφικού. Σήμερα είναι ένας δημοφιλέστατος καλοκαιρινός προορισμός για τους Γάλλους και τους Άγγλους (υπάρχουν διάφορες συνδέσεις με πλοία). Η ζήτηση είναι μεγάλη και οι τιμές για διαμονή τσούζουν. Ευτυχώς στη Bretagne βρίσκεις παντούς κρέπες και galette που δεν γίνεται να τα χρεώσουν υπερβολικά γιατί και οι τιμές στα εστιατόρια του Saint-Malo βαράνε πολύ.

Ας αρχίσω να αναλύω τι δεν μου άρεσε. Για αρχή εκτός των τειχών το μέρος δεν έχει κανένα χαρακτήρα. Θα μπορούσε να είναι κτίρια οπουδήποτε στον κόσμο.

IMG_20220717_104315.jpg


Το "παραλιακό" της κομμάτι θυμίζει τα αντίστοιχα μέρη στην περιοχή Nord και για τα οποία έχω γράψει πόσο δεν μου αρέσουν. Το παραλιακό βάλτε το σε πολλά εισαγωγικά αφού τα αμμώδη κομμάτια είναι ή μικρά ή δεν υφίστανται. Με άλλα λόγια η Dunkerque και η Berck-sur-Mer για μένα έχουν πολύ ανώτερα παραλιακά κομμάτια γιατί τουλάχιστον έχουν απέραντες παραλίες.

IMG_20220717_104620.jpg


Αναγκαστική παράκαμψη στον περίπατο για να μην ταράξουμε την ηρεμία των μπετών.

IMG_20220717_105112.jpg


Και πάμε και στο κομμάτι ιστορικό κέντρο/οχυρωμένη πόλη που είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο αρέσει η πόλη απ'όσο έχω ακούσει τουλάχιστον. Πλησιάζοντας αντίκρισα τον άσπονδο εχθρό μου, μία απ'τις δέκα πληγές του Φαραώ:

IMG_20220716_190959.jpg


Δεν έχουμε ξεκινήσει καθόλου καλά σκέφτομαι. Βλέποντας τα τείχη και τα κτίρια που εξείχαν κάπως άρχισα να αναθεωρώ και να σκέφτομαι ότι ίσως τελικά να έχουν δίκιο όσοι το βρίσκουν ωραίο. Στο πεζοδρόμιο απέναντι έχουν τοποθετήσει τιμητικές πλακέτες για τους νικητές της Route du Rhum. Ένας αγώνας με σκάφη που πραγματοποιείται κάθε τέσσερα χρόνια με αφετηρία το Saint-Malo και τερματισμό στην Pointe-à-Pitre της Γουαδελούπης!

IMG_20220717_110506.jpg


Μέχρι να περάσω την πύλη Saint-Vincent

IMG_20220717_110510.jpg


Και να αντικρίσω μια σειρά από άθλια εστιατόρια. Η πρώτη φορά που βλέπω ένα εστιατόριο να προσδιορίζεται ως brasserie - pizzeria. Στη Γαλλία αναζητώ όμορφα μαγαζάκια της γειτονιάς, αυτό για μένα είναι το μεγάλο ατού της. Αυτό το μέρος έμοιαζε με ναρκοπέδιο φαγάδικων. Θέλει προσπάθεια πιστεύω για να μην φας φόλα.

IMG_20220716_191935.jpg


Έπαιζαν και πολλες creperie - pizzeria. Ο βασιλιάς όλως ήταν αυτό το μαγαζί με fish & chips, burgers, "σπιτικές" κρέπες και μύδια! Όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει! Δεν έχω ξαναδεί τέτοια πράματα στη Γαλλία.

IMG_20220716_195318.jpg


Είναι όλα χάλια; Όχι. Έχει μερικά σημεία που μου άρεσαν, όπως το cour la Houssaye που είναι απ'τα παλαιότερα κτίρια της πόλης (16ος αιώνας).

IMG_20220717_111107.jpg


Ή αυτή την ξύλινη γέφυρα.

IMG_20220717_112034.jpg


Τα τείχη καλύπτουν όλη την πόλη και είναι περπατίσιμα. Σου δίνουν και μια άλφα θέα στην πόλη και προς την θάλασσα. Εδώ τα τείχη, η παραλία που βρίσκεται μπροστά και στο βάθος ο φάρος.

IMG_20220716_194143.jpg


Δεν μου θυμίζουν Γαλλία αυτές οι εικόνες.

IMG_20220716_192820.jpg


Η πόλη διαθέτει και μια βραχονησίδα που ανάλογα με το κύμα είναι επισκέψιμη ή όχι (κάτι σαν τη Mont Saint-Michel), την Grand Bé στην οποία υπάρχει κι ένα οχυρό.

IMG_20220716_194727.jpg


Το πραγματικά θετικό που βρίσκω στην πόλη είναι ότι απέχει λιγότερο από ώρα από τη Mont Saint-Michel και μάλιστα υπάρχει και flixbus για αυτή τη διαδρομή κατα τ'άλλα μετάνιωσα που πήγα.

Saint-Brieuc

Άλλη μία πόλη της Bretagne σχετικά κοντά σε παραλία. Δεν θα πλατειάσω καθώς δεν την θεωρώ κάτι το σπουδαίο τουριστικά. Το κέντρο είναι κάτι που περίμενα να δω στο Saint-Malo και δεν είδα, γραφικά μαγαζάκια και πλακόστρωτα δρομάκια.

IMG_20220714_184831.jpg


IMG_20220714_195721.jpg


Τις προηγούμενες ημέρες είχε και γιορτές στην πόλη με αποκορύφωση στις 14 Ιουλίου (εθνική γιορτή - μέρα της Βαστίλλης) που είχαν στήσει σκηνή στο πάρκο des Promenades και διάφορες καντίνες με τιμές σοκ (για Γαλλία) galette saucisse 3ε, κρέπες 2ε, σάντουιτς 4ε, μπύρες 4ε. Το πάρτι κράτησε μέχρι αργά αφού έτσι κι αλλιώς είχε πάει 23:00 και δεν είχε νυχτώσει για τα καλά ακόμα. Περίμεναν να πάει 23:30 για να ρίξει πυροτεχνήματα ο δήμος, που είχαν κάνει πολύ καλή οργανωμένη δουλειά. Όπως βλέπετε και στις φώτο, χωρίς ζακέτα δεν γινόταν να σταθείς!

IMG_20220714_224617_HHT.jpg


Να κι ένα σπίτι του 15ου αιώνα.

IMG_20220715_095612.jpg


Στην πόλη υπάρχουν και αμέτρητα γκραφίτι, πρέπει να είναι σε συμφωνία με τον δήμο γιατί έμοιαζε για επαγγελματική δουλειά.

IMG_20220714_200145.jpg


Λίγο έξω απ'το κέντρο περνάει το ποτάμι Gouët κι έχει και μικρό λιμάνι. Όχι κάτι το αξιοσημείωτο.

IMG_20220715_194548.jpg


Η πόλη διαθέτει και μουσείο τέχνης και αρχαιολογίας με ελεύθερη είσοδο αλλά δεν το επισκέφθηκα.

Dol-de-Bretagne

Ούτε σε αυτή την πόλη θα σταθώ πολύ. Έχει διάφορα παμπάλαια σπίτια. Ίσως και να έχει τα παλιότερα στη Bretagne. Δεν έχω κάτσει πολύ στην πόλη οπότε η επαφή μου είναι μικρή. Και σε αυτή την πόλη είδα πράγματα που περίμενα να δω στο Saint-Malo. Ο δρόμος Grand Rue είναι φοβερός.

IMG_20220716_160515.jpg


Ο καθεδρικός του 13ου αιώνα της πόλης περιτριγυρίζεται από όμορφα δρομάκια.

IMG_20220716_160802.jpg


IMG_20220716_161820.jpg


Δίπλα στον καθεδρικό έχουν κι ένα μουσείο που είναι αφιερωμένο στις κατασκευές των καθεδρικών. Δεν το επισκέφθηκα, αν κατάλαβα καλά έχει και δραστηριότητες. Ονομάζεται cathédraloscope.

IMG_20220716_161413.jpg


Αυτή η πόλη αξίζει να αναφερθεί για τρεις λόγους.

1) Βρίσκεται κοντά στο λόφο Mont-Dol που δίνει θέα στον κόλπο και που σύμφωνα με την χριστιανοκαθολική παράδοση εκεί κέρδισε ο αρχάγγελος Μιχαήλ τον σατανά. Σηκώστε χέρι αν διαβάσατε αυτή την πρόταση χωρίς να γελάσετε.

2) Βρίσκεται κοντά σε ένα από τα μεγαλύτερα σε όγκο μεγαλιθικά μνημεία Menhir de Champ-Dolent.

3 και ίσως σημαντικότερο) Έχει σταθμό τρένων με σύνδεση στη Dinan στα 20 λεπτά και στο Saint-Malo στα 15 λεπτά. Αν θέλετε να αποφύγετε την κυριολεκτικά υπερτιμημένη διαμονή στο Saint-Malo, αλλά θέλετε να επισκεφθείτε την πόλη πιστεύω ότι είναι μια καλή λύση. Το τρένο με το οποίο πας είναι σε έκδοση Γαλλικής μερίδας.

IMG_20220716_151229.jpg
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Κι εμένα η Μασσαλία είναι από τις πόλεις που δεν μου αρέσουν. Έχει καναδυο ακόμα αξιοθέατα
αλλά ως εκεί.

Κι εμένα μου αρέσει το πετάνγκ. Βέβαια είμαι μέτριος παίκτης. Παίζουμε τουλάχιστον μια φορά
την εβδομάδα. :p
Το έχουν και σε άλλα μέρη. Είχα πρωτοδει να παιζουν στην Βουδαπέστη σε παρκα αρκετές παρεες πιο ηλικιωμένων ανθρώπων και είχα απορησει τι είναι.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
"Sur le pond d΄Avignon..." αυτή είναι η γέφυρα? Το τραγουδάκι το ξέρω από παιδί αλλά τη γέφυρα δεν έχω αξιωθεί να τη δω δυστυχώς
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Υπερτιμημένη τη βρίσκω, αλλά αξίζει να πάρεις το καραβάκι και να περάσεις απέναντι (δωρεάν), έχει ωραία θέα και ένα συμπαθητικό εστιατόριο - Restaurant Le Bercail. Η θέα από το εστιατόριο με τη γέφυρα και το καραβάκι στο κάδρο (ζουμ):
20220526_122459_2.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Οι διάσημες Χριστουγεννιάτικες αγορές της Γαλλίας όπως πιθανότατα θα γνωρίζετε βρίσκονται στη Αλσατία. Για τους Γάλλους όμως υπάρχουν κι άλλες δημοφιλείς πόλεις για την περίοδο των Χριστουγέννων όπως οι Nancy και Metz. Πόλεις στην περιοχή Lorraine (η πατρίδα της περίφημης quiche lorraine!) που οι γιορτές τους ουσιαστικά ρίχνουν το βάρος στη γιορτή του Saint Nicolas όμως ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα με σπιτάκια, διάφορες δραστηριότητες για παιδιά κλπ. Οι εκδηλώσεις κρατάνε από αρχές Δεκέμβρη μέχρι αρχές Γενάρη.

Nancy

Η πόλη που κατάφερε να παραμείνει στη Γαλλία όταν οι Γερμανοί κατέλαβαν την περιοχή Alsace-Lorraine. Αυτή η πόλη έχει χωρίς αμφιβολία την καλύτερη πλατεία που έχω δει στη Γαλλία (χωρίς ανταγωνισμό καν) και μία απ'τις καλύτερες πλατείες που έχω δει γενικά (ίσως να είναι και η καλύτερη, θέλει σκέψη αυτό) την πλατεία Stanislas. Αυτή η πλατεία χτίστηκε τον 18ο αιώνα με εντολή του Πολωνού βασιλιά Stanisław Leszczyński που ήταν και δούκας στην περιοχή Lorraine και πεθερός του βασιλιά της Γαλλίας Louie του 15ου. Είναι πραγματικό ταξίδι στο χρόνο να βρίσκεσαι σε αυτή την πλατεία. Η πλατεία Stanislas μαζί με τα κτίρια και τις κοντινές πλατείες Carrière και Alliance ανήκουν στη λίστα της Ουνέσκο.

Μία απ'τις εισόδους στην πλατεία γίνεται απ'την αψίδα Héré. Προσέξτε πόσο διακριτικές είναι οι καφετέριες πάνω στην πλατεία. Αγνοήστε αυτό που φαίνεται στο background για την ώρα.
View attachment 383764

Οι υπόλοιπες είσοδοι στην πλατεία είναι σε αυτό το στυλ:

View attachment 383770

Ή ακόμα καλύτερα σε αυτό:

View attachment 383771

Το κτίριο που ξεχωρίζει στην πλατεία είναι το δημαρχείο, ενώ στη μέση στης πλατείας βρίσκεται ένα άγαλμα του Stanisław. Αρχικά το άγαλμα που βρισκόταν σε αυτή την θέση ήταν του Louie του 15ου, μετά τη Γαλλική επανάσταση και το τέλος της μοναρχίας το αντικατέστησαν και πολύ αργότερα τοποθετήθηκε το άγαλμα του Stanisław που βλέπουμε σημερα. Προσέξτε ότι παρόλο τη γιορτινή περίοδο η πλατεία δεν έχει τίποτα άλλο εκτός από ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο.

View attachment 383772

Δεν ξέρω αν βγαίνει στις φωτογραφίες το συναίσθημα που μπορεί να σου προκαλέσει το να περπατάς σε μια τέτοια πλατεία. Η πλάκα είναι ότι μέχρι τις αρχές του '80 χρησιμοποιούσαν αυτό το χώρο για πάρκινγκ! Αυτός που είχε την ιδέα αξίζει φυλάκιση. Η τοπική αυτοδιοίκηση δαπάνησε τρελά ποσά για να το επαναφέρουν σε αυτή την κατάσταση. Το βράδυ στα τείχη του δημαρχείου είχαν ένα σόου με φώτα με την ιστορία του Saint Nicolas. Αυτή την αθώα παιδική ιστορία που ο Saint Nicolas γλίτωσε κάτι παιδιά από έναν χασάπη! Clive Barker κράτα σημειώσεις!

View attachment 383773

Δεν ξέρω αν λόγω του χαρακτηρισμού Ουνέσκο πρέπει να τηρούν κάποια πράγματα πάντως τις αγορές τις βλέπεις σε παράδρομους κι όχι σε αυτές τις πλατείες. Η δε "απαραίτητη" ρόδα βρίσκεται μεταξύ Stanislas και Carrière όπως φάνηκε και στη φώτο με την αψίδα. Μπράβο τους γι'αυτό.

View attachment 383774

Δίπλα στην πλατεία βρίσκεται το πάρκο Pépinière που κάποτε ήταν ζωολογικός κήπος με άγρια ζώα. Μία απ'τις ευχάριστες εκπλήξεις που τα άγρια ζώα αντικαταστάθηκαν από οικόσιτα. Τα πιο εξωτικά που έχουν μείνει πρέπει να είναι τα λευκά παγόνια.

View attachment 383775

Τα οποία μάλιστα κινούνται και ελεύθερα έξω αν κατάλαβα καλά. Κατα τ'άλλα έχει κατσίκια, κότες, κουνέλια, πρόβατα κλπ. Και κανα σκιουράκι να κόβει βόλτες ενδιάμεσα.

View attachment 383776

Στο πάρκο υπάρχουν διάφορα αγάλματα, μεταξύ αυτών και του Rodin. Όπως και σε πολλές άλλες Γαλλικές πόλεις και σε αυτήν η πολιτισμική κουλτούρα είναι φανερή. Στην καταπληκτική πλατεία Στάνισλας υπάρχει μουσείο καλών τεχνών.

View attachment 383778

Το κέντρο της πόλης είναι όμορφο επίσης. Απλά λόγω της απίστευτης -από άλλη εποχή- πλατείας, αυτή φαίνεται ξένο σώμα ακόμα και στο σχετικά γραφικό κέντρο. Στο βάθος φαίνεται η εντυπωσιακή πύλη του 14ου αιώνα porte de la Craffe που πλέον είναι είσοδος στο κέντρο της πόλης.

View attachment 383781

View attachment 383782

Περνάει και ποτάμι απ'την πόλη, αλλά δυστυχώς όχι από φωτογενές σημείο.

View attachment 383787

Ένας απ'τους κύριους εμπορικούς δρόμους που λόγω της περιόδου νόμιζα ότι θα γινόταν πανικός. Ψόφια πράγματα, όπως και η γενικότερη εικόνα μου για την πόλη, της έλειπε η ζωντάνια. Υποψιάζομαι ότι λόγω των φοιτητών εκτός εορταστικής περιόδου θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

View attachment 383790

Από τη Nancy ξεκίνησαν τα macaron. Μόνο το μπισκότο ουσιαστικά, η κρέμα προστέθηκε αργότερα. Το μαγαζί που υποτίθεται έχει την αυθεντική συνταγή υπάρχει ακόμα, λέγεται maison des Sœurs Macarons και βρίσκεται πολύ κοντά στην πλατεία Στάνισλας. Έχει γενικά μόνο τοπικά προϊόντα και γι'αυτό αξίζει ένα πέρασμα Maison des Soeurs Macarons

View attachment 383792

Δοκίμασα αυθεντικά μακαρόν, συμπαθητικά είναι αλλά τους λείπει η κρέμα που είναι το καλύτερο υλικό τους κατά τη γνώμη μου.

View attachment 383793

Metz

Πόλη με πλούσια ιστορία και με στρατηγική σημασία αφού βρίσκεται πολύ κοντά και στη Γερμανία και στο Λουξεμβούργο. Την κατέκτησαν και οι Κέλτες και οι Ρωμαίοι ενώ μέχρι το τελος του 1ου ΠΠ ανήκε ακόμα στη Γερμανία. Με μια βόλτα στην πόλη είναι εμφανές ότι είναι μια ιστορική παλιά πόλη και λόγω των κτηρίων και των στενών δρόμων και πεζόδρομων που είναι κατά βάση πλακόστρωτοι. Πολύ πιο ζωντανή πόλη απ'τη Nancy. Δεν ξέρω αν είναι λόγω της τοποθεσίας της που είναι εύκολο να πας από Γερμανία ή Λουξεμβούργο πάντως γινόταν πραγματικά χαμός από κόσμο. Την ευνοεί ότι το ιστορικό της κέντρο είναι γεμάτο μαγαζιά.

View attachment 383794

View attachment 383795

View attachment 383796

Το σύμβολο της πόλης είναι μάλλον η πύλη Porte des Allemands που αποτελούσε κομμάτι των οχυρώσεων τον 13ο αιώνα και η οποία βρίσκεται λίγο μακριά απ'το κέντρο. Είναι αρκετά εντυπωσιακή.

View attachment 383798

View attachment 383799

Βέβαια δεν είναι το παλιότερο κτίριο της πόλης. Στη Metz βρίσκεται η παλιότερη εκκλησία της Γαλλίας και μία απ'τις παλιότερες της Ευρώπης η Saint-Pierre-aux-Nonnains. Λειτουργούσε ήδη απ'τον 4ο αιώνα όταν η Metz ήταν ακόμα Γαλλο-Ρωμαϊκή. Με την πάροδο των αιώνων πρόσθεταν πράγματα για να φτάσει στη σημερινή της μορφή. Δυστυχώς δεν την επισκέφθηκα μέσα γιατί οι ημέρες και ώρες επίσκεψης είναι συγκεκριμένες. Αν δεν κάνω λάθος πραγματοποιούνται και γάμοι στη συγκεκριμένη εκκλησία. Είναι πολύ καλόγουστη.

View attachment 383800

Και σε αυτή την πόλη περισσεύει ο πολιτισμός μάλιστα η όπερα της είναι η παλιότερη όπερα στη Γαλλία που λειτουργεί ακόμα ως τέτοια. Τα λόγια είναι περιττά και για το κτίριο και για τον εξωτερικό του χώρο. Στη Metz υπάρχει και μουσείο Centre Pompidou.

View attachment 383801

Ενώ και το ποτάμι Moselle με τους παραπόταμους περνάνε από ωραία σημεία της πόλης και δίνουν μια γραφική εικόνα σε αντίθεση με τη Nancy.

View attachment 383802

View attachment 383803

Στο κέντρο της πόλης ξεχωρίζει ο καθεδρικός της. Ένα επιβλητικό κτίριο με άπειρα βιτρώ. Απ'όσο διαβάζω η συνολική έκταση των βιτρώ είναι η μεγαλύτερη στον κόσμο.

View attachment 383804

Δεν θα κρύψω ότι μου χτύπησε άσχημα ότι ανάμεσα στην εκκλησία και τα ωραία γύρω κτίρια είχε στηθεί ο κλασσικός συρφετός με τη ρόδα και τα λοιπά. Πρέπει να μέτρησα 4-5 χριστουγεννιατικες αγορές σε διάφορα σημεία της πόλης. Δεν μπορούσαν να αφήσουν αυτό το σημείο τουλάχιστον ελεύθερο;

View attachment 383805

Δίπλα στον καθεδρικό, βρίσκεται η κλειστή αγορά της πόλης με πολλά τοπικά προϊόντα αλλά ακόμα και με μέρη για να φας.

View attachment 383806

Γενικά δεν τσιγκουνεύτηκαν τους στολισμούς.

View attachment 383807

View attachment 383808

Και ο σιδηροδρομικός σταθμός της είναι πολύ ωραίο κτίριο.

View attachment 383809

Θα κλείσω λέγοντας ότι αν βρεθείτε σε αυτές τις πόλεις, μην ξεχάσετε να φάτε quiche lorraine. Είναι σε άλλο επίπεδο εκεί!
Επιστρεφω στο ποστ αυτο μετα απο καλοκαιρινη επισκεψη.
Η πλατεια Στανισλας το καλοκαιρι βουλιαζει απο τραπεζοκαθισματα. Δεν ειναι ομως κατι αρνητικο, ολη η πολη ειναι εκει για διασκεδαση. Το μονο περιεργο ειναι πως ΟΛΗ η υπολοιπη πολη ειναι σχεδον ερημη. Μεχρι να μπεις στη Στανισλας νομιζεις οτι ειναι ακατοικητη και ξαφνικα παφ! ολος ο κοσμος τρωγοπινει και χορευει στην πλατεια. Η υπολοιπη πολη μου φανηκε μαλλον ασχημουτσικη.

Η Μετζ, ο,τι και να πω ειναι λιγο, ειναι υπεροχη. Ο κοσμος κατα χιλιαδες στα μαγαζια το βραδυ. Εκανα το λαθος να κλεισω τραπεζι μεσω του TheFork που τελικα μου φανηκε αποκεντρο οταν ειδα που γινεται ο χαμουλης, δηλαδη πισω απο τη σκεπαστη αγορα και ακυρωσα. Ορθον, αλλα μετα το να βρεθει τραπεζι σαββατοβραδο ηταν αθλος και το καταφεραμε μονο μεσα και παρακαλωντας.
Απο τις πιο εξω καρδια πολεις που εχω δει. Και με σχετικα εντονο αφρικανικο στοιχειο.
Οποιος την επισκεφθει (και πολυ καλα θα κανει) , αν συνδυασει εισιτηριο τρενου μπαινει μονο με 6 ευρω στο μουσειο Πομπιντου το σαββατοκυριακο, κατι που εκμεταλλευθηκαμε. Επισης υπαρχει προσφορα πακετο εκδρομης απο Λουξεμβουργο πηγαινε ελα με τρενο και εισοδο στο Πομπιντου με 22 ευρω.
Κις λορεν που αναφερθηκε σε απιστευτες παραλλαγες, που ουτε τις φανταζομουν, πχ με λιαστη ντοματα! Must η επισκεψη στην σκεπαστη αγορα για οποιον τρωει ωμα στρειδια ορθιος με κρασι στον παγκο των ψαραδικων. Εγω δεν ειμαι φιλη, αλλα δεν το ειχα ξαναδει τοσο ανεπισημα. Πολυ μεγαλο το εστιατοριο της Οπερας η οποια μαλλον λογω καλοκαιριου δεν λειτουργουσε, αλλα το εστιατοριο σε πολυ μεγαλες δοξες καταλαμβανε μια πλατεια μονο του.
Βασικα προσπαθω να θυμηθω μερος που να μην ειχε "ζωη" σ αυτη η πολη.
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.259
Επιστρεφω στο ποστ αυτο μετα απο καλοκαιρινη επισκεψη.
Η πλατεια Στανισλας το καλοκαιρι βουλιαζει απο τραπεζοκαθισματα. Δεν ειναι ομως κατι αρνητικο, ολη η πολη ειναι εκει για διασκεδαση. Το μονο περιεργο ειναι πως ΟΛΗ η υπολοιπη πολη ειναι σχεδον ερημη. Μεχρι να μπεις στη Στανισλας νομιζεις οτι ειναι ακατοικητη και ξαφνικα παφ! ολος ο κοσμος τρωγοπινει και χορευει στην πλατεια. Η υπολοιπη πολη μου φανηκε μαλλον ασχημουτσικη.

Η Μετζ, ο,τι και να πω ειναι λιγο, ειναι υπεροχη. Ο κοσμος κατα χιλιαδες στα μαγαζια το βραδυ. Εκανα το λαθος να κλεισω τραπεζι μεσω του TheFork που τελικα μου φανηκε αποκεντρο οταν ειδα που γινεται ο χαμουλης, δηλαδη πισω απο τη σκεπαστη αγορα και ακυρωσα. Ορθον, αλλα μετα το να βρεθει τραπεζι σαββατοβραδο ηταν αθλος και το καταφεραμε μονο μεσα και παρακαλωντας.
Απο τις πιο εξω καρδια πολεις που εχω δει. Και με σχετικα εντονο αφρικανικο στοιχειο.
Οποιος την επισκεφθει (και πολυ καλα θα κανει) , αν συνδυασει εισιτηριο τρενου μπαινει μονο με 6 ευρω στο μουσειο Πομπιντου το σαββατοκυριακο, κατι που εκμεταλλευθηκαμε. Επισης υπαρχει προσφορα πακετο εκδρομης απο Λουξεμβουργο πηγαινε ελα με τρενο και εισοδο στο Πομπιντου με 22 ευρω.
Κις λορεν που αναφερθηκε σε απιστευτες παραλλαγες, που ουτε τις φανταζομουν, πχ με λιαστη ντοματα! Must η επισκεψη στην σκεπαστη αγορα για οποιον τρωει ωμα στρειδια ορθιος με κρασι στον παγκο των ψαραδικων. Εγω δεν ειμαι φιλη, αλλα δεν το ειχα ξαναδει τοσο ανεπισημα. Πολυ μεγαλο το εστιατοριο της Οπερας η οποια μαλλον λογω καλοκαιριου δεν λειτουργουσε, αλλα το εστιατοριο σε πολυ μεγαλες δοξες καταλαμβανε μια πλατεια μονο του.
Βασικα προσπαθω να θυμηθω μερος που να μην ειχε "ζωη" σ αυτη η πολη.
Θα βρεθώ Μetz για μία μέρα 24 Σεπτέμβρη. Δεν ξέρω αν τότε θα έχει τόσο ζωή όσο ωραία περιγράφεις στο παραπάνω ποστ, θα σας πω όταν πάω.

Έχει να προτείνει κάποιο μέλος κάποιο καλό εστιατόριο για φαγητό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Θα βρεθώ Μetz για μία μέρα 24 Σεπτέμβρη. Δεν ξέρω αν τότε θα έχει τόσο ζωή όσο ωραία περιγράφεις στο παραπάνω ποστ, θα σας πω όταν πάω.

Έχει να προτείνει κάποιο μέλος κάποιο καλό εστιατόριο για φαγητό;
Επειδη ειμαι η πιο προσφατη και πηγαμε για φαι τελικα στην τυχη, δεν συγκρατησα το ονομα. Για βραδυ η περιοχη εστιασης οπως εγραψα ειναι πισω απο την κλειστη αγορα και εχει παρα πολλα μαγαζια. Για μεσημερι θα βρειτε κλασικα οπως συμβαινει σε ολες οι κλειστες αγορες κιοσκια με τοπικους μεζεδες.
Ζωη, εφοσον ο καιρος ειναι καλος, θα εχει λογικα. Δεν ειδα να στηριζεται στην τουριστικη κινηση αλλα στο ταμπεραμεντο των κατοικων.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.259
Επειδη ειμαι η πιο προσφατη και πηγαμε για φαι τελικα στην τυχη, δεν συγκρατησα το ονομα. Για βραδυ η περιοχη εστιασης οπως εγραψα ειναι πισω απο την κλειστη αγορα και εχει παρα πολλα μαγαζια. Για μεσημερι θα βρειτε κλασικα οπως συμβαινει σε ολες οι κλειστες αγορες κιοσκια με τοπικους μεζεδες.
Ζωη, εφοσον ο καιρος ειναι καλος, θα εχει λογικα. Δεν ειδα να στηριζεται στην τουριστικη κινηση αλλα στο ταμπεραμεντο των κατοικων.
Αυτό που λες είναι και το ιδανικό vibe, ζωή και κίνηση σε μια μικρή πόλη που βασίζεται στους κατοίκους και όχι στους επισκέπτες. Με έχει ψήσει η περιγραφή σου και ανυπομονώ σε 3 βδομαδούλες για αυτή τη μίνι εξόρμηση. Αν φάω κάπου αξιόλογα θα επιστρέψω με ριπορτ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Δεν ειναι τοσο μικρη τελικα. Απο τον σταθμο υπαρχει δωρεαν mini bus που ανεβαζει ως τον Καθεδρικο, βασικα απο το Πομπιντου. Τα Google maps δεν το εδειχνε και ειχα φρικαρει για το πως πας 2 χμ ανηφορα σε πλακοστρωτο με βαλιτσα. Οχι Κυριακες, αν και εχει κανονικα μμμ που ομως ηταν υπερσπανια και τελος παντων η κατηφορα παλευεται.
Να προτιμησεις διαμονη γυρω απο τον Καθεδρικο που ειναι η ζωη της πολης. Επελεξα το Ibis Merz Cathedrale που εχει πολυ λογικη τιμη και θεα στο ποταμι απο το δωματιο αλλα και κηπο με θεα το ποταμι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom