Σερβία Πως θα πάμε Σερβία;

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλη την τρελοπαρέα εδώ πέρα!!!

Καταρχάς πρέπει να ζητήσω συγνώμη που δεν έχω ακόμα τελειώσει την ιστορία μου για την Ιρλανδία αλλά παιδιά άρχισα δουλεία και την βγάζω με τις ώρες στο γραφείο...είναι τέτοια η περίοδος που έχουμε πάρα πολύ δουλειά...Θα την ολοκληρώσω όμως το υπόσχομαι!

Λοιπόν θέλω τα φώτα σας σας παρακαλώ.

Κόψανε τα τρένα και είμαι απελπισμένος...αποφάσισα με μία φίλη τον Ιούλιο μιας και έχω μόνο μία βδομάδα διακοπές φέτος να πάμε στο Exit Festival στο Νόβι Σαντ της Σερβίας. Την τελευταία φορά που είχα πάει εκεί ήταν με τρένο από την Ρουμανία (έχω γράψει και ιστορία για εκείνο το περίεργο ταξίδι για όσους την διάβασαν):bleh:

Τώρα κοίταξα αεροπορικά με Ολυμπιακή και ήταν στα 280 ευρώ, με JAT ήταν στα 230 ευρώ τις οποίες τιμές για να πεταχτούμε Σερβία τις θεωρώ απαγορευτικές...στο τέλος μας βλέπω να πηγαίνουμε καμιά Ρώμη (δεν μπορεί κάποια συναυλία θα έχει και εκεί)

Πιστεύετε πως θα βγουν προσφορές ή ούτε καν;

Εγώ επειδή είμαι και κλασσικό τρελό δεν θα είχα πρόβλημα να πήγαινα Νόβι Σαντ με 4 λεωφορεία

Αθήνα-Θεσσαλονίκη
Θεσσαλονίκη-Σκόπια
Σκόπια-Βελιγράδι
Βελιγράδι-Νόβι Σαντ

Αλλά η φίλη μου δεν το διαπραγματεύεται καν...Κοίταξα και την Croatia Airlines μήπως βάλει και καμιά seasonal αλλά ήταν πιο ακριβή...επειδή θα κάτσουμε 3 μέρες Νόβι Σαντ και μετά θα είμαστε σε σπίτι φίλου Κροατία Ή Ζάγκρεμπ ή Ζάνταρ....έτσι όπως το κόβω μας βλέπω να παίρνουμε καράβι από Ζάνταρ για Ιταλία και μετά από εκεί άλλο καράβι για Πάτρα (δεν ξέρω βέβαια σε τι κατάσταση)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εχει jat απο θεσσαλονικη με 118...

και λεωφορειο που παει αθηνα- novi sad , 2 εταιρειες μαλιστα, το εκανα προχ8ες ... γυρω στισ 18 ωρες ομως φανταζομαι, (εγω το πηρα απο σαλονικα-βελιγραδι εκανα δεκα)
siamos tours και alamanis tours

110 πηγαινε-ελα νομιζω

το τρενακι που ειπα στο αλλο θεμα, να δουμε αν θα δουλεψει
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
και λεωφορειο που παει αθηνα- novi sad , 2 εταιρειες μαλιστα, το εκανα προχ8ες ... γυρω στισ 18 ωρες ομως φανταζομαι, (εγω το πηρα απο σαλονικα-βελιγραδι εκανα δεκα)
siamos tours και alamanis tours

110 πηγαινε-ελα νομιζω
Όντως υπάρχει λεωφορείο Αθήνα-Νόβι Σαντ γύρω στις 18 ώρες όπως είπε κι η mfish και 100 ευρώ πήγαινε έλα. Το έκανε γνωστή μου πρόσφατα και παραδόξως είπε ότι δεν ήταν και τόσο κουραστικό! Για πτήσεις δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι οικονομικό, ειδικά για τέτοια περίοδο...Συνηθισμένος είσαι σε μεγάλες διαδρομές οπότε πάρτο απόφαση, μάλλον θα κάνεις άλλη μία:D
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
λεωφορείο όπως σου είπανε έχει Αθήνα-Νοβι σαντ, και εκτός των δύο εταιρίων υπάρχουν και άλλες δύο- ΦΠ τράβελ και μία άλλη που δεν την θυμάμαι :)

από θεσ/νικη είναι 85 με επιστροφή, η 45 O/W.

εσύ από Αθηνα πας;

καλό για το τρένο και το βλέπω πολύ πιθανό!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Βασικά δεν μπορέσαμε να κλείσουμε από τα τώρα τα αεροπορικά επειδή είναι στη μέση και η δουλεία και για τους 2..ο προϊστάμενος μου χθες μου εκανε την νύξη για ποσες μερες εχω αδεια αρα λεω μεσα στη βδομαδα να του πω τις θελω ΤΟΤΕ!


,
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με το αμάξι είναι ασφαλές να πάει κάποιος Βελιγράδι;
Σκέφτομαι να πάρω το αμάξι και να πάω είτε μέσω Σκόπια που για να διασχίσεις την χώρα με το τρένο , όταν είχα πάει παλιά με ΟΣΕ, ήταν 2 ώρες οπότε με το αμάξι θα είναι λιγότερο
είτε μέσω Βουλγαρίας

αλλά με απασχολούν και οι 2 αυτές χώρες.
Ακούω διάφορα για επιθέσεις και κλοπές σε αμάξια που έχουν ξένες πινακίδες
ή για την τοπική τροχαία που σταματά κόσμο και τους δίνει αβέρτα πρόστιμο τα οποία φυσικά τα τσεπώνουν οι ίδιοι.

Γνωρίζει κανείς τίποτα; Είναι ασφαλές;
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Με το αμάξι είναι ασφαλές να πάει κάποιος Βελιγράδι;
Σκέφτομαι να πάρω το αμάξι και να πάω είτε μέσω Σκόπια που για να διασχίσεις την χώρα με το τρένο , όταν είχα πάει παλιά με ΟΣΕ, ήταν 2 ώρες οπότε με το αμάξι θα είναι λιγότερο
είτε μέσω Βουλγαρίας

αλλά με απασχολούν και οι 2 αυτές χώρες.
Ακούω διάφορα για επιθέσεις και κλοπές σε αμάξια που έχουν ξένες πινακίδες
ή για την τοπική τροχαία που σταματά κόσμο και τους δίνει αβέρτα πρόστιμο τα οποία φυσικά τα τσεπώνουν οι ίδιοι.

Γνωρίζει κανείς τίποτα; Είναι ασφαλές;
Ασφαλεστατο....και μην ακους κακοηθειες!!!!
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Περασα οδικως απο αυτες τις χωρες 3 φορες αυτο το καλοκαιρι.Ειναι ασφαλεστατες.
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ποιά διαδρομή θα προτείνατε; Μέσω Σκόπια ή Βουλγαρία;
Την έχετε κάνει την διαδρομή; Πόση ώρα είναι;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Με το αμάξι είναι ασφαλές να πάει κάποιος Βελιγράδι;
Σκέφτομαι να πάρω το αμάξι και να πάω είτε μέσω Σκόπια που για να διασχίσεις την χώρα με το τρένο , όταν είχα πάει παλιά με ΟΣΕ, ήταν 2 ώρες οπότε με το αμάξι θα είναι λιγότερο
είτε μέσω Βουλγαρίας

αλλά με απασχολούν και οι 2 αυτές χώρες.
Ακούω διάφορα για επιθέσεις και κλοπές σε αμάξια που έχουν ξένες πινακίδες
ή για την τοπική τροχαία που σταματά κόσμο και τους δίνει αβέρτα πρόστιμο τα οποία φυσικά τα τσεπώνουν οι ίδιοι.

Γνωρίζει κανείς τίποτα; Είναι ασφαλές;
κοιτα..πολλοι εχουν κανει αυτη τη διαδρομη με το αυτοκινητο..απλα θελει προσοχη..κατ αρχην πως θα κυνδινευσει το αυτοκινητο σου αφου απλα θα περασεις αυτες τις χωρες.δεν θα διανυκτερευσεις.η διελευση με το αυτοκινητο δεν ειναι χρονοβορα στα συνορα και εγω που εχω περασει πολλες φορες απλα δειχνω πρασινη καρτα και ταυτοτητα.τιποτα αλλο και ποτε δεν ειχα προβλημα..
τα ορια ταχυτητας να μην ξεπερασεις και να οδηγας με αναμενα φωτα και την ημερα.
και δεν νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα.απ τα συνορα των σκοπιων στους ευζωνους μεχρι το βελιγραδι ειναι περιπου κανα 6ωρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom