Σερβία Πως θα πάμε Σερβία;

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Τι να πω... δεν γνωρίζω.
Δεν μου είχε πει κανένας για πράσινη κάρτα.
Έναν που είχα ρωτήσει μου είχε πεί πως δεν ισχύει πλεον.
εμας δεν μας ρωτησες?θα στο λεγαμε:)ειναι στανταρ η πρασινη καρτα..περνας με το αυτοκινητο σου τα συνορα..δεν γινεται αλλιως.

δωσε μας καμια πληροφορια για το οδικο ταξιδι σαυτες τις χωρες
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εμ, έπρεπε δεν έπρεπε, έγινε τώρα. Τουλάχιστον το γνωρίζω για την επόμενη φορά.
Τα φώτα αναμένα υποχρεωτικά ημέρα και νύχτα τόσο σε Σερβία και Φυρομ όσο και Ουγγαρία.

Μπλόκα δεν συνάντησα στο δικό μου ρεύμα. Καθώς περνούσα έξω απο το αεροδρόμιο στην ΦΥΡΟΜ στο αντίθετο ρεύμα ήταν ένα περιπολικό αλλά δεν ξέρω εαν ήταν μπλόκο για τα αμάξια ή για κάποιο άλλο λόγο.
Στον γυρισμό πάντως δεν είδα τίποτα.

Σερβία κανένα μπλόκο!

Θεματάκια είχα μόνο στα σύνορα με την πράσινη κάρτα, απο εκεί και πέρα δεν είχα το παραμικρό. Η διαδρομή σε ορισμένα σημεία ήταν πολύ όμορφη και σε άλλα σημεία μονότονη.

Ο δρόμος στη ΦΥΡΟΜ ήταν μέτριος. 120 μέγιστη ταχύτητα αλλά με την ποιότητα του δρόμου έπρεπε να ήταν 80.
Σερβία φτιάχναν τους δρόμους τους και σε αρκετά σημεία είχαν παρακάμψεις και "work in progress" αλλά σε ανώτερα επίπεδα απο ΦΥΡΟΜ. Ουγγαρία ήταν απόλαυση. 130 με 140 έτρεχα και ήμουν πολύ άνετος... ευρώπη!

Βενζίνη καλό είναι να βάλετε Σερβία και Φυρομ που είναι πάρα πολυ φθηνές.
Φούλαρα με 30 ευρώ! Στο πιο ακριβό με 40ευρώ.
Απο Βουδαπέστη μέχρι Θεσσαλονίκη έβαλα 3 φορές βενζίνη. Στην Φυρομ έκαψα το 1/4 (είναι και η ρεζέρβα) κι έφτασα ελλάδα με τα υπόλοιπα 3/4 απο το τελευταίο γέμισμα.

137 Σέρβικα δινάρια μέσος όρος που είναι 1,37 ευρώ/λίτρο η βενζίνη.
ΦΥΡΟΜ εαν θυμάμαι καλά ήταν 80 δινάρια (έχει βέβαια άλλη αναλογία με το ευρώ το δικό τους δινάριο) αλλα ΦΥΡΟΜ ήταν πιο φθηνή η βενζίνη.

Στον Ε75 ΦΥΡΟμ είχε 3 διόδια απο 1 ευρώ το κάθε ένα. Οι 2 στους 3 δεν μου δώσαν απόδειξη και βάλαν το ευρώ στην τσέπη τους
Σερβία 3 διόδια , το πρώτο είχε 2 ευρώ, το δεύτερο σου δίνει ένα κουπόνι και στα τρίτα διόδια δίνεις το κουπόνι και σου υπολογίζει την τιμή (μέχρι βελιγράδι είναι 7,5 ευρώ). Όλοι τους μου δώσαν απόδειξη!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
μια ερωτηση με αυτοκινητο φουλαρες με 30 ευρω?09/09/2011PUMPA SIMOV GEVGELI GEVGELIJA - 72,26 ευρω


OMV 2210/ BelgraΔe - 69,12ευρω 
γιατι εγω στα 60λιτρα ετσι φουλαρα
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όταν το φούλαρα στο βενζινάδικο που ήταν αμέσως μετά τα Ελληνοσκοπιανά σύνορα μου πήρε 42ευρώ. Δεν θυμάμαι όμως πόσα δινάρια ήταν η βενζίνη/lt
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ντροπή!!!!!!!

δεν έπρεπε να δώσεις λάδομα, αλλά να ζητήσεις κάποιον που σαν αρχή είναι ανώτατος από αυτόν το τελειώνιακό και να τον καταγγίλεις.

¨οσο για την πράσινη, είναι δωρεάν αν την βγάζεις από την Ελλάδα.
 

pantel

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Θεσσαλονίκη - Novi Sad - Belgrade

Εγω πήγα την περασμένη εβδομάδα Novi Sad και Βελιγράδι,
Οδικώς πήγαμε, ξεκινήσαμε το πρωι και φτάσαμε Novi Sad νωρις το απόγεμα...
Η διαδρομή είναι πολύ ωραία...αν και νομίζω δεν λέει να την κάνεις βράδυ...
Εντάξει υπήρχαν και κάποια κομμάτια του δρόμου τα οποία ήταν για τ'ανάθεμα...αλλα τέλος πάντων.
Απο άποψη ασφάλειας, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα...Όλα οκ...
Αστυνομία συναντήσαμε μια φορά στα Σκόπια (στο αντίθετο ρευμα)...και 2 φορές στη Σερβία (στο δικό μας ρεύμα) αλλά δεν μας σταμάτησαν...
Τώρα για τη βενζίνη, εγώ δεν βρήκα τόσο φτηνή βενζίνη:(
Στη Σερβία έβαλα 3 φορές και έβαλα μεταξύ 130 και 136 δηνάρια..γύρω στο 1,30 με 1,35 ευρω.

Το καλύτερο κομμάτι του δρόμου είναι αυτό που ξεκινάει 40χιλ. πριν απο τη NIS και σε πάει μέχρι το Βελιγράδι...Αυτοκινητόδρομος...
Πραγματικός αυτοκινητοδρομος όμως...οχι Ελληνικός...
Δηλαδη, περνάς NIS (παιρνεις χαρτάκι για διόδια)...και μέχρι το Βελιγράδι (230km νομίζω) δεν σε σταματαει τπτ, και το όριο 120 συνέχεια...
Όχι σαν τα δικά μας...κάθε 50km σταμάτα για διόδια, στην Καβάλα έχει τούνελ κατέβα στα 90, στη Αλεξανδρούπολη έχει στροφές ξανακατέβα 90, πριν την Λάρισα τα Τέμπη, ο Αγιος Παντελεήμωνας....Να μη συνεχίσω γιατι θα γίνω κουραστικός.
Anyway, το ταξίδι ήταν όλα τα λεφτά.
Αξίζει να πάτε, ο κόσμος ειναι πολύ φιλόξενος και...όταν ακούει ότι είσαι απο Ελλάδα δείχνει να ενθουσιάζεται...Δεν νομίζω να έχετε τέτοια αντιμετώπιση σε άλλη χώρα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Αξίζει να πάτε, ο κόσμος ειναι πολύ φιλόξενος και...όταν ακούει ότι είσαι απο Ελλάδα δείχνει να ενθουσιάζεται...Δεν νομίζω να έχετε τέτοια αντιμετώπιση σε άλλη χώρα.
Ουκρανία ;)
 

monographix

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας. Μεταφερω τα ερωτηματα μου εδω απο ( http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%EA%E1%EB%EF%EA%E1%E9%F1%E9-3.html#post425103 )

και συγκεκριμενα:

"Φετος ποια ειναι η κατασταση με σιδηροδρομικη συνδεση με Βελιραδι ?

Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να κανω μια συντομη επισκεψη στο Βελιγραδι (αφετηρια Θεσσαλονικη). Απο λεωφορειο τι προτείνετε? τι πλεονεκτηματα / μειονεκτηματα εχει καθε πρακτορείο ?

-----------------------------

Σκεφτομαι αν τελικα χρειαστει να παω να προτιμησω ισως τον FP Travel τα δρομολογια του δειχνουν να βολευουν καλυτερα. Kαπου πηρε το ματι μου οτι υπαρχει προτιμηση γενικα στον Siamo? για ποιο λογο? (Εχουν οντως τουαλετα τα λεωφορεια Siamou & FP και λειτουργεί ?) "

Mεχρι στιγμης βρηκα απο πρακτορεια: Simeonidis, FP, Siamos & Alamanis. (Yπαρχει και τιποτε αλλο μηπως? τι προτεινετε?) Απο εγγραφα τι χρειαζομαι ?


Ευχαριστω
Νίκος :)
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Σκεφτομαι αν τελικα χρειαστει να παω να προτιμησω ισως τον FP Travel τα δρομολογια του δειχνουν να βολευουν καλυτερα. Kαπου πηρε το ματι μου οτι υπαρχει προτιμηση γενικα στον Siamo? για ποιο λογο? (Εχουν οντως τουαλετα τα λεωφορεια Siamou & FP και λειτουργεί ?) "

Mεχρι στιγμης βρηκα απο πρακτορεια: Simeonidis, FP, Siamos & Alamanis. (Yπαρχει και τιποτε αλλο μηπως? τι προτεινετε?) Απο εγγραφα τι χρειαζομαι ?
Simeonidis=Siamos δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που προτιμαται- σε σχέση με το φπ τραβελ....το αλαμανης εγω δεν προτιμω μου εχουν τυχει διαφορα....
Θα με συγχωρεσεις αλλα αναφέρεις 3 γραφεια και ρωτάς αν υπάρχει τίποτα άλλο; Για πιο λόγο; Πάρε φπ τραβελ καθως σε βολεύουν περισσότερα τα δρομολόγια τους και καλό ταξίδι :D

για εγγραφα εχει γραφτει καμια 500ρια φορες- να στο γράψω και εδω, πας μς ταυτότητα νεου τύπου
 
D

Delmem9770

Guest
Θα παω και εγω 21 αυγουστου σερβια με λεωφορειο, αλλα με τρομαζει το 18 ωρο που αναφερετε ρε παιδια στις πισω σελιδες..Σιγουρα ειναι τοσες ωρες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.117
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom