Πως και που να πάω Ιταλία; Δείτε τα διλήματα μου..

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Καλως σας βρίσκω παιδιά.

Λοιπόν και γω ετοιμάζομαι για ταξίδι στην Ιταλία αλλά έχω πολλές ερωτήσεις.

1. Προορισμός είναι το Porto St Elpidio (πάμε για γάμο φίλων) λίγο πιο νότια από την ANCONA. Είναι η πρώτη φορά που πάμε Ιταλία με την γυναίκα (εγώ έχω ξαναπάει Aviano-Βενετία). Αρχικά λόγω κόστους σε συνδυασμό με το ότι πήραμε αργά την απόφαση και δεν βρίσκω φτηνα εισητήρια, απορρίπτεται το αεροπλάνο. Οπότε μένει η διαδρομή Ηγουμενίτσα-Ανκόνα, αλλά και η περίπτωση να βγούμε Μπρίντιζι παίρνοντας το δικό μας αυτοκίνητο και να γυρίσουμε λίγο. (το που θα γυρίσουμε είναι στα παρακάτω διλήματα:roll:). Οπότε ρωτάω; Από Ηγουμενίτσα πάμε Μπρίντιζι. (Ξεκινάμε από Σέρρες, Λάρισα, Θεσσαλονίκη). Πόση ώρα είναι η διαδρομή με το πλοίο; Τι είναι πιο γρήγορο? (Υπάρχει άλλο λιμάνι, πιο γρήγορο πλοίο;)
2. Αντε και βγήκαμε στο Μπρίντεζι. Ανάλογα με το πότε θα πάμε (δεν έχει αποφασιστεί ακόμα) ποιες είναι οι επιλογές για Νοτια Ιταλία οι οποίες θα σου μείνουν όμως όπως η Ρώμη και άλλοι δημοφιλείς προορισμοί; Όντως το Κάπρι είναι τόσο ωραίο;
3. Επειδή η Ρώμη είναι σίγουρος προορισμός - και μάλλον και η Φλωρεντία λόγω διακαούς επιθυμίας της γυναίκας, συμφέρει η διαδρομή Μπρίντεζι-Ρώμη-Φλωρεντία ή Φλωρεντία Ρώμη να γίνει οδικώς;
4. Επίσης σκεφτόμαστε μήπως μεταβούμε Ιταλία ΕΝΤΕΛΩΣ οδικώς γύρω από την Αδριατική. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου είπαν να μην πάω μέσω Αλβανίας λόγω κακοποιών στοιχέιων και "παίδεμα" στα μπες-βγες σύνορα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Επίσης δεν ξέρω και τι "ντράβαρα" θα έχω λόγω στρατιωτικού επαγγέλματος. Εναλλακτικά μου είπαν να ακολουθήσω το δρομολόγιο Σκόπια-Σερβία-Βοσνία-Κροατία-Σλοβενία με μάλλον διανυκτέρευση στο Βελιγράδι, μπαίνοντας στην Τεργέστη οπότε βλέπουμε και Βενετία. Η όλη διαδρομή βγαίνει περίπου 1300km. Το μόνο που με ανησυχει σε αυτήν την περίπτωση είναι μήπως βγάλει το αυτοκίνητο (10ετίας 1200αράκι TERIOS) πρόβλημα κάπου στην διαδρομή και μας χαλάσει εντελώς το ταξίδι.
5. Ισχύει το "Πρόσεχε μην σου κλέψουν το αυτοκίνητο"?
6. Η βενζίνη πόσο κυμαίνεται στην Ιταλία;
7. Οι εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων σου επιτρέπουν να παραλάβεις από μία πόλη και να παραδώσεις σε άλλη; Ποια είναι η ποιο φτηνή γενικά;

Ελπίζω σήμερα-αύριο να οργανώσουμε περισσότερο το πρόγραμμα. Είναι και ο γάμος βλέπετε που, αν και για αυτόν πάμε τελικά, μας τα χαλάει λίγο στο όλο πρόγραμμα.
Συγνώμη αν σας κούρασα.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καταρχήν, αυτά είναι τα ωραία διλήματα.
Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα από αυτά ξέρω.
1. Γνώμη μου είναι να αποφύγεις να πάρεις το δικό σου αυτοκίνητο. Οι λόγοι είναι το κόστος και το άγχος του παρκαρίσματος κλπ. Δεν υποννοώ ότι κινδυνεύει, αλλά και μόνο στην σκέψη και το επιπρόσθετο άγχος που αυτό θα σου φέρει, εγώ θα το απέφευγα.
2. Μπορείς να μετακινηθείς ανετότατα και φτηνότατα με τρενο σε όλη την Ιταλία.
3. Εκτός από Ανκόνα μπορείς να βγείς και Μπάρι (10 ώρες από Ηγουμενίτσα περίπου) που είναι μια πολύ ωραία πόλη. Από εκεί παίρνεις τρενο και πας στον προορισμό σου.
4. Αφού επιλέξεις μια βάση, μάλλον Ανκόνα λόγω του γάμου, μπορείς να νοικιάσεις από εκεί αυτοκίνητο και να κάνεις υπέροχες διαδρομές σε Περούτζια, Σαν Μαρίνο και όλη τη γειτονική περιοχή.
5. Βαρέθηκες? Παίρνεις το τρένο και πας είτε Φλωρεντία, είτε Ρώμη είτε ακόμη και Νάπολη.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Θέλω συμβουλές-συστάσεις για ξενοδοχεία στην Ρώμη. Δεν με πολυενδιαφέρει το πρωινό και θέλω να είναι σε βολική για την περιήγηση, τοποθεσία και όχι ακριβό.
Ένα ζευγάρι μπορεί να μείνει σε "Double for single use" δωμάτιο; Υπάρχει διαφορά στις τιμές από ότι βλέπω. Τιμή δεν θέλω να φύγει πάνω από τα 80 με τίποτα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απαντώ εν συντομία:
1. Ηγουμενίτσα-Μπρίντιζι η πιο σύντομη.
2. Το Καπρι σούπερ. Αν δεν έχεις πάει Ιταλία όμως, μείνε Ρώμη και λίγο Φλωρεντία.
3. ναι
4.δεν συνιστάται.
5.ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ!
6.30-40% πιο πάνω από δω.
7. δεν συνιστάται. Budget.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θέλω συμβουλές-συστάσεις για ξενοδοχεία στην Ρώμη. Δεν με πολυενδιαφέρει το πρωινό και θέλω να είναι σε βολική για την περιήγηση, τοποθεσία και όχι ακριβό.
Ένα ζευγάρι μπορεί να μείνει σε "Double for single use" δωμάτιο; Υπάρχει διαφορά στις τιμές από ότι βλέπω. Τιμή δεν θέλω να φύγει πάνω από τα 80 με τίποτα...
ψάξε στο booking.com περιοχή Repubblica. αποφεύγεις περιοχή σταθμού και είσαι κέντρο δίπλα στο μετρό. προτίμησε αυτά στη via Nazionale. πολύ χαμηλές τιμές, basic υπηρεσίες αλλά καθαρά. η καλύτερη επιλογή για budget στο κέντρο.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Το double for single use σημαίνει μονόκλινο. Γιαυτό είναι πιο φτηνό. Ψάχνε για απλό double.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ένα ζευγάρι μπορεί να μείνει σε "Double for single use" δωμάτιο; Υπάρχει διαφορά στις τιμές από ότι βλέπω. Τιμή δεν θέλω να φύγει πάνω από τα 80 με τίποτα...
To "double for single use" σημαίνει ότι το δωμάτιο μπορεί να έχει διπλό κρεβάτι, αλλά είναι για χρήση μονόκλινου. Άρα μπορεί να μείνει μόνο ένα άτομο και γι'αυτό το λόγο έχει διαφορά και στην τιμή.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
7. δεν συνιστάται. Budget.
Φαντάζομαι ότι δε συνιστάται λόγω υψηλότερου κόστους. Γιατί γενικά γίνεται και πολλές φορές είναι εξυπηρετικότατο.
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Χμ...τελικά αρχίζει να σβήνει η περίπτωση να πάρω το δικό μου αυτοκίνητο απλά επειδή έχουμε πια αποφασίσει τους προορισμούς μας που θα είναι ΡΩΜΗ (διαμονή), ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ (διαμονή) κ ΣΙΕΝΑ (Τοσκάνη γενικότερα με ημερήσιες εκδρομές). Και φυσικά Porto st Elpidio όπου και θα καταλήξουμε για τον γάμο και μάλλον θα φύγουμε για το λιμάνι επιστροφής από εκεί (εκτός αν περισσέψουν λεφτά μέχρι τότε και πάμε και πουθενά αλλού. Και επειδή κατάλαβα ότι το τρένο βολεύει, σε συνδυασμό με την αυξημένη τιμή βενζίνης, λέω καλύτερα να μην πάρω αυτοκίνητο.

Στην repubblica μου έβγαλε 2 διαθέσιμα ξενοδοχία για τις συγκεκριμένες μέρες(16-19 ή 20), τα οποία δεν έχουν internet. Βασικά το ξενοδοχείο θα το έχουμε απλά για ύπνο. Λογικά όλη μέρα θα είμαστε έξω. (αλήθεύει ότι η μισή Ρώμη είναι κλειστή στα μέσα Αυγούστου, λόγω διακοπών?). Απλά θέλω να έχει free internet για να οργανώνουμε λίγο την επόμενη μέρα κάθε βράδυ που θα γυρίζουμε στο δωμάτιο. Και αυτό γιατί δυστυχώς από εδώ "έχω ήδη χάσει την μπαλα" με αυτήν την πόλη. Που να πρωτοπάς και τι να αφήσεις για την επόμενη επίσκεψη σου....(αν υπάρχει). Μόλις έμαθε και η γυναίκα για ένα οικολογικό πάρκο η κάτι τέτοιο 25 km έξω από την Ρώμη....Όσο ψάχνουμε/ρωτάμε τόσο πιο πολύ άγχος (καλό άγχος..) μας πιάνει...

Πάντως σας ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες. Τρομερή πηγή το travelstories τελικά.

ΥΓ. Δυστυχώς θα ακολουθήσουν και άλλες ερωτήσεις... :(
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω. Για 16-19/8 δίνει τιμή 70? τη βραδιά με πρωινό και free internet στο δωμάτιο.
Aelius B&B By Roma Inn B&B Rome - bed and breakfast deals and reviews - venere.com

Έχω μείνει και είναι αξιοπρεπέστατο και πολύ βολικό. Είναι μεν κοντά στο σταθμό termini, αλλά το σημείο είναι ήσυχο, τα δωμάτια πεντακάθαρα και λόγω του ότι είναι bed&breakfast δεν υπάρχει reception όλες τις ώρες και έχεις την αίσθηση ότι μένεις σε κάποιο σπίτι και όχι σε ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom