Πως και που να πάω Ιταλία; Δείτε τα διλήματα μου..

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Στην repubblica μου έβγαλε 2 διαθέσιμα ξενοδοχία για τις συγκεκριμένες μέρες(16-19 ή 20), τα οποία δεν έχουν internet. Βασικά το ξενοδοχείο θα το έχουμε απλά για ύπνο. Λογικά όλη μέρα θα είμαστε έξω. (αλήθεύει ότι η μισή Ρώμη είναι κλειστή στα μέσα Αυγούστου, λόγω διακοπών?). Απλά θέλω να έχει free internet για να οργανώνουμε λίγο την επόμενη μέρα κάθε βράδυ που θα γυρίζουμε στο δωμάτιο. Και αυτό γιατί δυστυχώς από εδώ "έχω ήδη χάσει την μπαλα" με αυτήν την πόλη. Που να πρωτοπάς και τι να αφήσεις για την επόμενη επίσκεψη σου....(αν υπάρχει). Μόλις έμαθε και η γυναίκα για ένα οικολογικό πάρκο η κάτι τέτοιο 25 km έξω από την Ρώμη....Όσο ψάχνουμε/ρωτάμε τόσο πιο πολύ άγχος (καλό άγχος..) μας πιάνει...

Πάντως σας ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες. Τρομερή πηγή το travelstories τελικά.

ΥΓ. Δυστυχώς θα ακολουθήσουν και άλλες ερωτήσεις... :(
Κοίταξες το ξενοδοχείο που σου πρότεινα?Το δίνει 70ευρώ..Μην το σκέφτεσαι καν..
Κάνε απο εδώ έναν καλό προγραμματισμό κι άσε το internet,διακοπές θα είσαι..Γιατί χάνεις την μπάλα με τη Ρώμη???Θα κάνεις ένα ξεκαθάρισμα απο πρίν που θές να πάς κι αυτό είναι όλο,δεν είναι δα τόσο δύσκολο,κινείσαι πολύ εύκολα...
Μάλλον εννοείς αυτό το πάρκο Parco Ecologico del Centro Abruzzo | Parco Ecologico del Centro Abruzzo αλλα η γνώμη μου είναι οτι σε πρώτη γνωριμία με τη Ρώμη έχεις πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνεις και να δείς...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χμ...τελικά αρχίζει να σβήνει η περίπτωση να πάρω το δικό μου αυτοκίνητο απλά επειδή έχουμε πια αποφασίσει τους προορισμούς μας που θα είναι ΡΩΜΗ (διαμονή), ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ (διαμονή) κ ΣΙΕΝΑ (Τοσκάνη γενικότερα με ημερήσιες εκδρομές). Και φυσικά Porto st Elpidio όπου και θα καταλήξουμε για τον γάμο και μάλλον θα φύγουμε για το λιμάνι επιστροφής από εκεί (εκτός αν περισσέψουν λεφτά μέχρι τότε και πάμε και πουθενά αλλού. Και επειδή κατάλαβα ότι το τρένο βολεύει, σε συνδυασμό με την αυξημένη τιμή βενζίνης, λέω καλύτερα να μην πάρω αυτοκίνητο.

Στην repubblica μου έβγαλε 2 διαθέσιμα ξενοδοχία για τις συγκεκριμένες μέρες(16-19 ή 20), τα οποία δεν έχουν internet. Βασικά το ξενοδοχείο θα το έχουμε απλά για ύπνο. Λογικά όλη μέρα θα είμαστε έξω. (αλήθεύει ότι η μισή Ρώμη είναι κλειστή στα μέσα Αυγούστου, λόγω διακοπών?).
να πάρετε το αυτοκίνητο γιατί τα τραίνα σε πολλαπλές μετακινήσεις είναι ταλαιπωρία. και στα λιμάνια ακόμα μεγαλύτερη. και φαντάσου ότι θα επικρατεί αφόρητη ζέστη. πηγαίνετε με το ΙΧ σας σαν κύριοι τι λες τώρα..
κάτι δεν κάνεις καλά. στην περιοχή είναι εκατοντάδες ξενοδοχεία. εμένα για τις ημερομηνίες που λες μου βγάζει 75! αν είναι δυνατόν μόνο 2!
Booking.com: Search results. Book your hotel now!
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Μωρέ δεν λέω να το πάρω τελικά το αυτοκίνητο. Αν βγάλει καμιά βλάβη όμως; Θα βρω άκρη σε με συνεργεία σε άγνωστη χώρα;
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μωρέ δεν λέω να το πάρω τελικά το αυτοκίνητο. Αν βγάλει καμιά βλάβη όμως; Θα βρω άκρη σε με συνεργεία σε άγνωστη χώρα;

Κάνε ένα καλό σέρβις πρίν ξεκινήσεις..Τί να πάθει τ αυτοκίνητο?Μην ξεκινάς με τόσες φοβίες..Όλα καλά θα πάνε...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε μπαγάσα Ζάσταβα ή Lada έχεις και φοβάσαι μην και χαλάσει...

Ακολούθα πιστά τις συμβουλές του μεγάλου κουμπεκόπληκτου Samion και της φινέτσας/καρντιά μου Sapienza και μην παίρνεις πρωτοβουλίες... αυτοί ξέρουν...
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Lancia Y έχω του 98. Δηλαδή ιταλικό, και ένα terios του 98 πάλι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Lancia Y έχω του 98. Δηλαδή ιταλικό, και ένα terios του 98 πάλι.
βρε συ κανε μια εξπρες σερβις ή ελπα και φυγε, μη κολλάς και ταλαιπωρηθείτε άδικα. και τα τραίνα δεν είναι πανάκεια. ακριβά και τα τοπικά της υπομονής. αξίζουν αν πας με αεροπλάνο και σε λίγα μέρη. εσείς θα διασχίσετε τη χερσόνησο 2 φορες. μόνο στο Μπρίντιζι να βγείτε και να ψάχνεις ταξί (κλέβουν στα λιμάνια), με τόσο κόσμο, για το σταθμό (3χιλ) θα το μετανιώσεις. αν σε αγχώνει παλι δεν μας πίπτει λόγος. διακοπές χωρίς άγχος πάνω από όλα.
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Πω ρε παιδιά τι μπέρδεμα είναι αυτό...
Με απογοήτευσε και ένας φίλος σε άλλο θέμα που είδα για full τουρισμό και ταλαιπωρία στην ιταλία.

@Samion. Αν τελικά πάρουμε αυτοκίνητο θα βγούμε ANCONA μάλλον. Δεν τα ρισκάρω τα παραπάνω χιλιόμετρα. Στο μεταξύ στο viamichelin πως είναι δυνατόν να βγάζει 28ευρώ έξοδα ANCONA-ΡΩΜΗ (economical), πράγμα το οποίο αρνούμαι να πιστέψω. Αλλά GPS δεν έχω. Προτείνετε να πάρω ένα φτηνό (και ποιο) ή να οργανώσω την διαδρομή από τώρα, να την εκτυπώσω και τέλος...;
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Πω ρε παιδιά τι μπέρδεμα είναι αυτό...
Με απογοήτευσε και ένας φίλος σε άλλο θέμα που είδα για full τουρισμό και ταλαιπωρία στην ιταλία.

@Samion. Αν τελικά πάρουμε αυτοκίνητο θα βγούμε ANCONA μάλλον. Δεν τα ρισκάρω τα παραπάνω χιλιόμετρα. Στο μεταξύ στο viamichelin πως είναι δυνατόν να βγάζει 28ευρώ έξοδα ANCONA-ΡΩΜΗ (economical), πράγμα το οποίο αρνούμαι να πιστέψω. Αλλά GPS δεν έχω. Προτείνετε να πάρω ένα φτηνό (και ποιο) ή να οργανώσω την διαδρομή από τώρα, να την εκτυπώσω και τέλος...;

Πάρε εκεί το τρένο γιατί δεν βλέπω να πηγαίνετε στο γάμο τελικά...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@Samion. Αν τελικά πάρουμε αυτοκίνητο θα βγούμε ANCONA μάλλον. Δεν τα ρισκάρω τα παραπάνω χιλιόμετρα. Στο μεταξύ στο viamichelin πως είναι δυνατόν να βγάζει 28ευρώ έξοδα ANCONA-ΡΩΜΗ (economical), πράγμα το οποίο αρνούμαι να πιστέψω. Αλλά GPS δεν έχω. Προτείνετε να πάρω ένα φτηνό (και ποιο) ή να οργανώσω την διαδρομή από τώρα, να την εκτυπώσω και τέλος...;
για Ρώμη πας Μπάρι και όχι Ανκόνα. η διαφορά είναι 130 χιλ. τι να ρισκάρεις?η διαφορά όμως στα ακτοπλοικά και στις ώρες στο πλοίο είναι μεγάλη. αν δεν κινηθείς πολύ μέσα στις πόλεις με ΙΧ δεν χρειάζεσαι GPS. εκτύπωσέ τη και φύγε..
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
@sapienza
Μωρέ ούτε εγώ το βλέπω....Τουλάχιστον να το πάρουμε απόφαση, και να μην πάρουμε τα καλά μας τα ρούχα. Άσε που θα μας περισσέψουν και τα λεφτά-δώρο να τα φάμε σε πίτσες και ίσως σε καμιά βραδυά σε.....σουίτα...;)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
@sapienza
Μωρέ ούτε εγώ το βλέπω....Τουλάχιστον να το πάρουμε απόφαση, και να μην πάρουμε τα καλά μας τα ρούχα. Άσε που θα μας περισσέψουν και τα λεφτά-δώρο να τα φάμε σε πίτσες και ίσως σε καμιά βραδυά σε.....σουίτα...;)

Έτσι σε θέλουμε!!!Χαλάρωσε - φάε τα λεφτά σε μακαρονάδες, πίτσες κι ο,τι άλλο τραβά η ψυχή σου (γλιτώνεις κι απ την αγορά του gps),απόλαυσε την Ιταλία κι αν σε βγάλει ο δρόμος πάς στο γάμο, αν δεν, δε πειράζει κανονίζετε για τα βαφτήσια μια άλλη φορά!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom