Γαλλία Πόλεις στη βόρεια Γαλλία

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Για τη disneyland τι άποψη έχεις; Αξίζει το 100αρι της;
Εγω άνετα θα ξαναπήγαινα. Και τα εισητήρια είναι πιο φθηνά από ότι αναφέρεις. Και θα δεις και το φοβερό σόου με τα πυροτεχνήματα το οποίο πήρε παράταση μέχρι το Σεπτέμβριο.
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Θα το σκεφτώ για τις Βερσαλίες και τουλάχιστον τους κήπους και την οικία της Αντουανέτας θα την επισκεφθούμε. Για κάτω των 26 από Ε.Ε. είναι και το παλάτι δωρεάν;
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Θα το σκεφτώ για τις Βερσαλίες και τουλάχιστον τους κήπους και την οικία της Αντουανέτας θα την επισκεφθούμε. Για κάτω των 26 από Ε.Ε. είναι και το παλάτι δωρεάν;
Ναι για κάτω των 26 κατοίκους Ε.Ε είναι free... Δοκιμασμένο ;)
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
dragonver said:
Θα το σκεφτώ για τις Βερσαλίες και τουλάχιστον τους κήπους και την οικία της Αντουανέτας θα την επισκεφθούμε. Για κάτω των 26 από Ε.Ε. είναι και το παλάτι δωρεάν;
Εξαρτάται και από τη μέρα που θα το επισκεφθείτε. Από ότι βλέπω θα πάτε μέσα Απριλίου που σημαίνει ότι ξαναρχίζουν τα musical gardens και musical fountains. Αν το επισκεφθείτε δηλαδή Τρίτη που είναι τα musical gardens θα μπείτε δωρεάν στο παλάτι, αλλά για τους κήπους θα πρέπει να δώσετε επιπλέον 7.5 € - 6€ γιατί είστε κάτω των 26. Αν το επισκεφθείτε Σάββατο ή Κυριακή που είναι τα musical fountains θα πρέπει να πληρώσετε 7€.
 

xristos33

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καλησπερα για μια ακομα φορα θα ηθελα και παλι την γνωμη σας μιας και αυριο λεω τελικα να ξεκινησω για παρισι / γαλια. Μενω γερμανια στην στουγγαρδη και για το παρισι θελω περιπου 6-7 ωρες (βαση google earth) . ηταν να ξεκινησω παρασκευη χαραματα αλλα τελικα πηρα αδεια και την πεμπτη απο την δουλεια και σκεφτομαι να φυγω αυριο το μεσημεση κατα τις 3 το (διοτι μεχρι τις 2.30 δουλευει η γυναικα μου). δηλαδη να ξεκινησω μια μερα νωριτερα απο αυτην που ειχα προγραμματισει να φυγω (η κρατηση μου εχει γινει απο την παρασκευη μεχρι την τριτη στο προαναφερωμενο ξενοχειο). αρχικα σκεφτηκα να κλεισω / επεκτεινω την κρατηση στο ιδιο ξενοδοχειο και την πεμπτη. αλλα εαν ξεκινησω στις 3 το μεσημερη θα ειμαι στο παρισι περιπου στις 10 το βραδυ (δηλαδη μονο για υπνο) και ειναι κριμα να φυγει ετσι η μερα. Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζεται καμια καλη τοποθεσια, πολη, η οτιδηποτε αλλο αναμεσα στο παρισι και στην στουγγαρδη για περασω εκει την πεμπτη το απογευμα μεχρι την παρασκευη το πρωι η και το μεσημερη/απογευμα εαν ειναι το καλα εκει.
ενημερωτηκα 2 μεγαλες πολεις που περναω ειναι το Metz, το Reims, το Strasbourg (εχω παει εδω και ειναι πολλη ωραια)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.020
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και η Metz και η Rheims είναι πάρα πολύ όμορφες και αξίζουν στάση. Αν πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στις δυο, πήγαινε καλύτερα Metz, Rheims θέλει λίγο παραπάνω χρόνο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνω με τον @taver και η Ρανς και η Μες ειναι πανεμορφες πολεις. Μια ακομη επιλογη αν εισαι διατεθειμενος να παρεκλεινεις λιγο της πορειας σου ειναι το Λουξεμβουργο. Αλλα θα ειναι λιγο νεκρα το βραδι. Καλυτερα Μες.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Είπα να μην ανοίξω νέα θέμα, τρέχει προσφορά TGV France, δύο εισιτήρια στην τιμή του ενός, για κρατήσεις έως 30.6.2018 και ταξίδι 20.6.2018-2.9.2018. Για όσους σκοπεύουν να είναι στο Παρίσι αυτό το καλοκαίρι, ίσως βολέψει.
https://www.sncf.com/fr/offres-voyageurs/voyager-en-train/tgv/promo-duo-juin-2018
https://www.oui.sncf/promotion-train/multi/tgv-promo-duo
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.916
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom