Πόλεμος Ρωσίας Ουκρανίας - επιπτώσεις στα ταξίδια.

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλησπέρα στην παρέα!🙂
Επειδή η επόμενη μέρα δεν έχει να κάνει μόνο για τον κορονοϊό αλλά και με την κατάσταση στην Ουκρανία πλέον, ήθελα να ρωτήσω αν σας προβληματίζει/ανησυχεί ένα ταξίδι αυτή την περίοδο κάπου στην Ευρώπη.
Έχω κλείσει αρχές Μαΐου για Βέλγιο. Εύχομαι να έχει τελειώσει όλο αυτό ως τότε, αλλά το έχω κι ένα άγχος.
 
D

Delmem38110

Guest
Αναφέρουμε ότι γνωρίζουμε σχετικά με τις επιπτώσεις των κυρώσεων και μη, που υπάρχουν η θα έρθουν.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Μιας που η αύξηση της τιμής των καυσίμων οφείλεται και στον πόλεμο, ταιριάζει εδώ.

Σε εισιτήρια Ασία-Ευρώπη που κοίταζα πρόσφατα πρόσεξα ότι εμφανίστηκε στην ανάλυση κάπου 150 ευρώ επίναυλος καυσίμων.

Άραγε θα επιστρέψουν οι λαμπρές εποχές του 2008 που πήγαινες να κάνεις check in και σου έλεγαν να περάσεις πρώτα από το ταμείο να πληρώσεις επίναυλο στα ήδη αγορασμένα εισιτήρια;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα στην παρέα!🙂
Επειδή η επόμενη μέρα δεν έχει να κάνει μόνο για τον κορονοϊό αλλά και με την κατάσταση στην Ουκρανία πλέον, ήθελα να ρωτήσω αν σας προβληματίζει/ανησυχεί ένα ταξίδι αυτή την περίοδο κάπου στην Ευρώπη.
Έχω κλείσει αρχές Μαΐου για Βέλγιο. Εύχομαι να έχει τελειώσει όλο αυτό ως τότε, αλλά το έχω κι ένα άγχος.
Καλησπέρα. Πως πιστεύεις οτι μπορεί να επηρεάσει ο πόλεμος στην Ουκρανία το ταξίδι σου στο Βέλγιο;
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλησπέρα. Πως πιστεύεις οτι μπορεί να επηρεάσει ο πόλεμος στην Ουκρανία το ταξίδι σου στο Βέλγιο;
Δεν ξέρω πόσο μπορεί να τραβήξει όλο αυτό και αν θα υπάρξουν αντιδράσεις απο την Ρωσία απέναντι σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη. 😒😒
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν θα προλάβεις να ζήσεις τον κίνδυνο στον Βέλγιο, θα σε έχει βρει εκείνος πιο πριν λογικά...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Δεν ξέρω πόσο μπορεί να τραβήξει όλο αυτό και αν θα υπάρξουν αντιδράσεις απο την Ρωσία απέναντι σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη. 😒😒
Καλά, αν φοβάσαι για το ταξίδι σου λόγω αντίδρασης της Ρωσίας αναφορικά με το Βέλγιο, έχεις λόγους να ανησυχήσεις και για αντίδραση της Ρωσίας έναντι άλλης χώρα, οπότε δεν θα σε απασχολεί το Βέλγιο έτσι κι αλλιώς...
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Η Booking άρχισε τις ακυρώσεις σε κρατήσεις ξενοδοχείων στη Ρωσία. Φίλος μου που είχε κλείσει για το καλοκαίρι δέχτηκε ακύρωση χθες. Τα δικά μου ακόμα δεν ακυρώθηκαν.
Επίσης, εκτός από την booking και η hotels στην αναζήτηση ξενοδοχείων προς Ρωσία π.χ. για το καλοκαίρι, δε βγάζει αποτελέσματα στην αναζήτηση.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι για όσους προγραμματίζουμε road trip θα το σκεφτούμε πολύ πριν το πραγματοποιήσουμε αφού μεγάλο μέρος του κόστους εξαρτάται από τις τιμές των καυσίμων.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν συνεχιστεί η κατάσταση είναι δυνατόν να μην επηρεαστούν τα ταξίδια;
Καλά για τα road trips ούτε συζήτηση...αλλά αν αυτή τη στιγμή βλέπουμε ακόμη φθηνούς ναύλους στα αεροπορικά, για πόσο καιρό θ αντέξουν άραγε οι αεροπορικές έχοντας ήδη συσσωρεύσει τη ζημιά από τον covid;
Δεν ξέρω πόσο κοντά είμαστε στο σενάριο των επίναυλων όπως αναφέρθηκε κάπου, μια και οι εποχές έχουν αλλάξει και οι εταιρείες low cost είναι πλέον κυρίαρχες στον κλάδο, ωστόσο είναι αφελές να πιστεύουμε ότι με την έκταση που τείνει να πάρει η ενεργειακή κρίση δεν θα στείλει αδιάβαστα πολλά από τα ταξίδια μας.
Πολύ φοβάμαι ότι πέρα από την καθημερινή επιβάρυνση που δεχόμαστε όλοι μας (και κακά τα ψέμματα άλλη αντοχή έχει το πορτοφόλι του ευρωπαίου να αντέξει τις αυξήσεις και άλλο το μέσο δικό μας) θα υπάρξουν σύντομα και αυξήσεις ναύλων και πιθανώς περικοπές δρομολογίων.
Πείτε τη γνώμη σας, μήπως και μου φύγει η μαυρίλα!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Επέστρεψα από το Βουκουρέστι την Κ. Δευτέρα. Το αεροδρόμιο είχε ανάλογη κίνηση με τα Χριστούγεννα. Η αντίστοιχη πολιτική προστασία μοίραζε ζεστές σούπες σε ηλικιωμένους και κατά το τσεκ ιν, παιδάκια από την Ουκρανία προσπαθούσαν να συνεννοηθούν στα αγγλικά με τους υπαλλήλους. Είδα πάρα πολλά μπλε Ουκρανικά διαβατήρια και το στομάχι μου σφίχτηκε κόμπος καθώς στην 3αδα, στο αεροπλάνο, καθόταν μαζί μας μια κοπέλα έγκυος, η οποία ερχόταν οδικώς, μέσω Μολδαβίας, από την Οδησσό (2,5 μέρες ταξίδι) για να μείνει στους γονείς του συζύγου της στην Αθήνα, ενώ εκείνος έμεινε πίσω...

Η Πολωνία αυτή τη στιγμή έχει δεχτεί πολλάπλασιο κύμα προσφύγων σε σχέση με άλλα ευρωπαϊκά κράτη, οπότε και αναμένω ότι όλες αυτές οι εισροές θα παίξουν τον ρόλο τους στο ερώτημα σου.

Δύσκολες εικόνες που με έκαναν να νιώθω άσχημα που ταξίδευα για αναψυχή.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom