Βέλγιο Πόσο ασφαλείς είναι οι Βρυξέλλες;

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Χαιρετώ όλα τα μέλη.Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στις Βρυξέλλες,αεροπορικά και ξενοδοχείο βρίσκω σε προσιτές τιμές,αλλά με φρενάρει το θέμα της ασφάλειας.Πέρα από το ζήτημα της τρομοκρατίας,που δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορείς να το προβλέψεις,με απασχολεί κυρίως η εγκληματικότητα στους δρόμους.Διαβάζω σε κάποια site με σχόλια τουριστών,ότι ειδικά με το που πέφτει η νύχτα κινδυνεύεις παντού να σε ληστέψουν,ακόμα και στα κεντρικά σημεία.Ότι γενικά υπάρχουν συμμορίες μεταναστών και ότι δεν υπάρχει και πολλή αστυνόμευση.Επειδή θα κυκλοφορώ μόνος μου εαν πάω,θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχουν μέλη που πήγαν πρόσφατα ή γενικά ξέρουν κάτι παραπάνω για Βρυξέλλες ώστε να με βοηθήσουν.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εμείς πάντως που είχαμε ξεμείνει στις Βρυξέλλες και μάλιστα ξημερώματα και τριγυρνούσαμε στο κέντρο και γύρω από τον κεντρικό σταθμό τρένων δεν είδαμε καμία περίεργη φυσιογνωμία ούτε συμμορίες ούτε νοιώσαμε ανασφαλείς να σου πω την αλήθεια. Πάντως αστυνομικό τμήμα υπάρχει κοντά στον σταθμό. Φαντάζομαι στις Βρυξέλλες όπως και στις άλλες μεγάλες πόλεις θα υπάρχουν κάποιες περιοχές που θέλουν προσοχή. Όμως δεν νομίζω να θες να κυκλοφορείς σε απόμερες περιοχές βραδιάτικα. Να κινηθείς λοιπόν σε μέρη που έχουν κόσμο αν νοιώθεις ανασφαλής γενικά. Για την τρομοκρατία το είπες και μόνος σου. Ποτέ δεν μπορείς να το προβλέψεις.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Εγώ πριν 2 χρόνια καλοκαίρι που νυχτώνει αργά μέχρι τις 12-1 περίπου που έμενα έξω και γυρνούσα στο κέντρο γύρω από τη πλατεία στα στενά κυκλοφορούσε πολύ κόσμος και δεν ένιωσα πουθενά ανασφάλεια, ούτε κατά την επιστροφή μου στο ξενοδοχείο κανένα χιλιόμετρο απόσταση που γυρνούσα με τα πόδια. Γενικά μετανάστες κυκλοφορούν και πολλοί έγχρωμοι ντόπιοι και μη αλλά δεν ενοχλεί κανένας. Από ότι ξέρω περίεργοι μένουν σε 2-3 συγκεκριμένες συνοικίες που καλό είναι να τις αποφύγεις αλλά ας ενημερώσει κάποιος που μένει εκεί ή γνωρίζει περισσότερα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Οι Βρυξέλλες γενικά είναι μια πόλη ασφαλής. Αλλά, υπάρχουν κάποιοες περιοχές-γκέτο, που καλό είναι να αποφεύγεις τη νύκτα επειδή συμβαίνουν διάφορα, όπως υπάρχουν σε κάθε μεγάλη Ευρωπαϊκή μεγαλούπολη. Ή τέλος πάντων να έχεις αυξημένη προσοχή αν βρεθείς εκεί. Απέφυγε την περιοχή γύρω από το Gare du Nord. Ή έχε το νου σου αν κινηθείς σε περιοχές όπως Schaarbeek, Molenbeek και Anderlecht.
Το ίδιο και παραπάνω ισχύει και για μικρές εργατουπόλεις όπως το Charleroi.

Αυτό που ουσιαστικά διαφοροποιεί τις Βρυξέλλες από άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις, είναι ότι οι γκετο-γειτονιές είναι (και) πιο κοντά στο κέντρο, και ότι τα Σαββατοκύριακα αδειάζουν από τα στελέχη της ΕΕ που κατά κανόνα επιστρέφουν στις πόλεις τους (προτίμησε να πας καθημερινές).
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Καλησπέρα. Καθώς ενδιαφέρομαι για ένα ταξίδι στις Βρυξέλλες και ψάχνοντας για ξενοδοχείο, θα ήθελα να ρωτήσω για την ασφάλεια δύο περιοχών κοντά στο κέντρο, που βολιδοσκοπώ για τη διαμονή μου. Η μία είναι η Ιξέλ (Ixelles), κοντά στο Ανάκτορο Έγκμοντ, και η δεύτερη βορειότερα, στη Boulevard d'Anvers, κοντά στη στάση του Μετρό Yser.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα. Καθώς ενδιαφέρομαι για ένα ταξίδι στις Βρυξέλλες και ψάχνοντας για ξενοδοχείο, θα ήθελα να ρωτήσω για την ασφάλεια δύο περιοχών κοντά στο κέντρο, που βολιδοσκοπώ για τη διαμονή μου. Η μία είναι η Ιξέλ (Ixelles), κοντά στο Ανάκτορο Έγκμοντ, και η δεύτερη βορειότερα, στη Boulevard d'Anvers, κοντά στη στάση του Μετρό Yser.
Με κλειστά τα μάτια στην πρώτη.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κι εγώ προτείνω με βεβαιότητα την πρώτη. Το ανάκτορο Egmont είναι δίπλα στο Σαμπλόν και δυο βήματα από τη λεωφόρο Louise. Ήσυχη περιοχή από τη μεριά του Σαμπλόν και πολυσύχναστη από τη μεριά της Louise και όχι μακριά από το κέντρο. Οριακά θεωρείται Ixelles κατά τη γνώμη μου. Προσωπικά θα θεωρούσα ότι ανήκει στο κέντρο αν δεν έλεγες ότι ανήκει στις Ixelles. Αλλά ακόμα κι αν ήταν να μείνεις πιο βαθιά στις Ixelles -κι αυτό το λέω ιδίως για όποιον άλλο ψάχνει εκεί- θα ψήφιζα ναι, γιατί είναι πολύ "βρυξελλιώτικη" συνοικία.

Αντίθετα, η δεύτερη περιοχή είναι κοντά (αλλά όχι μέσα) στα "κόκκινα φανάρια" της πόλης.
 
Last edited:

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ξενοδοχείο, από ότι βλέπω, είναι όντως κοντά στη λεωφόρο Louise και τον ομώνυμο σταθμό του Μετρό. Αλλά μη γνωρίζοντας τα δεδομένα της πόλης, με ανησύχησαν κάπως τα δρομάκια της εκεί περιοχής (που ίσως την αποκάλεσα κάπως αυθαίρετα Ixelles) για την ασφάλειά τους.
Να υποθέσω ότι και η γειτονική περιοχή, η Saint Gilles, είναι ομοίως από τις ασφαλείς;
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Μείνε ολες τις μερες Βρυξέλλες και κάνε μια ημερησια μπρυζ με γανδη.

Μην ακους οσους λενε βρυξελλες για 1 ημερα φτάνει. Έχει παρα πολλά πραγματα να δεις παρκα μουσεια κλπ αναλογα τα ενδιαφεροντα σου.
Εγώ που σκεφτόμουν να πάω Βρυξέλλες,τελικά το ακύρωσα γιατί παντού διάβαζα τα χειρότερα.Ότι ξενοδοχείο και να έψαχνα,τα πρώτα σχόλια που έβλεπα ήταν 'terrible neighborhood'.Απ'ότι κατάλαβα,εαν θέλεις να πας Βέλγιο,πας οπουδήποτε αλλού εκτός από Βρυξέλλες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εγώ που σκεφτόμουν να πάω Βρυξέλλες,τελικά το ακύρωσα γιατί παντού διάβαζα τα χειρότερα.Ότι ξενοδοχείο και να έψαχνα,τα πρώτα σχόλια που έβλεπα ήταν 'terrible neighborhood'.Απ'ότι κατάλαβα,εαν θέλεις να πας Βέλγιο,πας οπουδήποτε αλλού εκτός από Βρυξέλλες.
Κρίμα που δεν πέρασες πρώτα από το travelstories κατά την αναζήτησή σου. Προσωπικά έμεινα σε άψογη γειτονιά, κέντρο και έχω πολύ καλές εντυπώσεις από Βρυξέλλες.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εγώ που σκεφτόμουν να πάω Βρυξέλλες,τελικά το ακύρωσα γιατί παντού διάβαζα τα χειρότερα.Ότι ξενοδοχείο και να έψαχνα,τα πρώτα σχόλια που έβλεπα ήταν 'terrible neighborhood'.Απ'ότι κατάλαβα,εαν θέλεις να πας Βέλγιο,πας οπουδήποτε αλλού εκτός από Βρυξέλλες.
Κακοήθειες είναι αυτά. Ναι κάποιες λίγες περιοχές δεν είναι ωραίες, αλλά υπάρχουν άλλες τόσες η και περισσότερες περιοχές που θα ζήλευε να έμενε εκεί κανείς.
Και ναι μπορεί να μην έχουν τα σκήπτρα της ομορφότερης πόλης του κόσμου αλλά μην τις απορρίπτουμε έτσι. Άνετα περνά κάνεις δυο μερες βλέποντας γειτονιες, οι οποιες γίνονται περισσότερες αν θέλει να δει και κάποια από τα εξαιρετικά μουσεία που διαθέτουν.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Κρίμα που δεν πέρασες πρώτα από το travelstories κατά την αναζήτησή σου. Προσωπικά έμεινα σε άψογη γειτονιά, κέντρο και έχω πολύ καλές εντυπώσεις από Βρυξέλλες.
Κακοήθειες είναι αυτά. Ναι κάποιες λίγες περιοχές δεν είναι ωραίες, αλλά υπάρχουν άλλες τόσες η και περισσότερες περιοχές που θα ζήλευε να έμενε εκεί κανείς.
Και ναι μπορεί να μην έχουν τα σκήπτρα της ομορφότερης πόλης του κόσμου αλλά μην τις απορρίπτουμε έτσι. Άνετα περνά κάνεις δυο μερες βλέποντας γειτονιες, οι οποιες γίνονται περισσότερες αν θέλει να δει και κάποια από τα εξαιρετικά μουσεία που διαθέτουν.
Δεν ξέρω,αλλά κάνοντας έρευνα σχετικά με την πόλη,επηρεάστηκα αρνητικά.Πέραν του κέντρου,όλες οι άλλες γειτονιές θεωρούνται λίγο εως πολύ επικίνδυνες.Και γενικά,σε πόλεις με μεγάλο αριθμό μουσουλμάνων,δεν μπορείς να νιώθεις ασφαλής.Ίσως το μόνο που αξίζει είναι πας και να βγεις μερικές φώτο στην Grand Place,έτσι για να τις έχεις στο αλμπουμ σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom