Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
και η Καλλικράτεια και ο Πολύγυρος.
Ο Πολύγυρος είναι ένα μεγάλο χωριό. Έχει λίγους μόνιμους κατοίκους. Η Νέα Καλλικράτεια όμως πρέπει να έχει αρκετό μόνιμο πληθυσμό, είναι μεγάλος οικισμός.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξεκίνησε με κόστος ταξιδιού!
Συνεχίστηκε με χωρητικότητα αποσκευών!
Κατέληξε ( ; ) με πόλεις της Κύπρου και της Ελλάδας!
Πολύ μ' αρέσει αυτό το νήμα!!!
:clap::xalara:
Προσεχώς ψηφίζουμε αγαπημένο σύνεδρο από το συνέδριο ΣΥΡΙΖΑ, προβλέψεις για το Ευρωμπάσκετ και ανάλυση της καυστικότητας των θωρηκτων Άμπραμς στη Χερσώνα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Τα περισσότερα παραθαλάσσια μέρη του κόσμου που κατακλύζονται από Αγγλοσάξωνες τουρίστες έχουν τα μαύρα τους τα χάλια αρχιτεκτονικά και γίνονται ολοένα και χειρότερα. Money rules
Ακριβώς.Κ χειρότερη κ ασχημότερη δόμηση από Ελλάδα μπορείς να βρεις σε μέρη από Ισπανία ως Λατ.Αμερική.
Οι τουρίστες από όλο τον κόσμο που συρρέουν από Πελοπόννησο ως Χαλκιδική μπορούν να το βεβαιώσουν.
 

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
64
Να κάνω μια γενική ερώτηση που νομίζω ταιριάζει στο νήμα (δε βρήκα άλλο σχετικότερο..).Εδώ και μερικούς μήνες ψάχνομαι για μακρινά αξίδια, δηλαδή εκτός Ευρώπης- ΝΑ μεσογείου..Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ Λ. Αμερική, Απω Ανατολή, Κ. Ασία, οπότε έχω ακόμα μαύρα μεσάνυχτα, και έχω μερικές απορίες για το πώς ρίχνουμε το μπάτζετ για τέτοια ταξίδια. Οι ερωτήσεις ίσως φανούν απλοϊκές, όμως θα εκτιμούσα λίγη καθοδήγηση. ΔΙαβάζω ότι βρίσκεται 300 ευρώ εισιτήρια για ασία και Νεα Υορκη, και λεω μα πως..
- Ποια ψαχτήρια πτήσεων είναι καλύτερα για μακρινές διαδρομές; Για Ευρώπη έβλεπα πάντα skyscanner και τις αεροπορικές απευθείας, έχω όμως την αίσθηση πως οι τιμές του ειναι χειρότερες για μακρινά ταξίδια.
- Διαβάζοντας ιστορίες, καταλαβαίνω πως πολλοί προτιμάτε να πετάτε από μερικά αεροδρόμια σχετικά μακριά από το σπίτι σας (πχ από Θεσν/ικη πάτε Σόφια ή Κωνπολη. ή από Μαδρίτη πετάμε για Λ. Αμερική φτηνότερα από οπουδήποτε αλλού..) για να επωφελειθήτει από σημαντικά χαμηλότερους ναύλους. Σωστά;
-Αντίστοιχα υπάρχουν κάποια πιο οικονομικά αεροδρόμια στο οποία στοχεύετε ως πύλη εισόδου στην άλλη ήπειρο; (Πχ΄Σιγκαπούρη για άπω ανατολή; Ποιο θα ήταν το αντίστοιχο για Λ. Αμερική ή Υποσαχάρια αφρική;). Και μετά κλείνετε τοπικές πτήσεις από εκεί; (πάλι από ένα γενικό ψαχτήρι;)
- Από τις (πολλές) ευρωπαϊκές πτήσεις που κάνω έχω την εμπειρία πως καλό είνα να κλείνω τα εισιτήρια 3 μήνες πριν -σπάνια θα τα βρω φτηνότερα μετά από αυτό το διάστημα. στο περίπου ισχύει αυτός ο κανόνας και για τα μακρινά ταξίδια; Ή πρέπει να τα κλείσει κανείς έξι+ μήνες πριν πριν τα εισιτηρια πάρουν την ανιούσα;
-Αντίστοιχα εντός Ευρώπης οι τιμές τισμπάνε προς τα πάνω Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι. Νοέμβριος, Φεβρουάριος -αρχές Απριλίου είναι συχνά τα φτηνότερα αεροπορικά. Τι συμβαινει με Άπω Ανατολή, Λ. Αμερική. Ποιες είναι οι περιόδοι που μπορεί κανείς να βρει εισιτήρια με χαμηλό μπάτζετ;

Πολλές (βασικές) απορίες, οι οποίες με δυσκολεύουν στο σχεδιασμό ενός μακρινού ταξιδιού. Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δυστυχώς, δεν νομίζω πως υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας εκτός του "Να είσαι πολύ ευέλικτος με τις ημερομηνίες". Γενικά, "κλειδώνεις' στο μυαλό σου τον μήνα που περίπου μπορείς να ταξιδέψεις και έχεις από πολύ νωρίς (6-9 μήνες) τα αυτιά σου (και τον browser σου) ανοικτά για τιμές. Όταν δεις κάτι πραγματικά καλό (200-300€ κάτω από το συνηθισμένο) το κλείνεις, συνήθως δεν πέφτει παρακάτω. Το flights4free και τα price alerts των google & kayak είναι οι βοηθοί σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.059
-Αντίστοιχα εντός Ευρώπης οι τιμές τισμπάνε προς τα πάνω Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι. Νοέμβριος, Φεβρουάριος -αρχές Απριλίου είναι συχνά τα φτηνότερα αεροπορικά.
Εγω Φεβρουαριο στην Ευρωπη θα εστελνα μονο τους εχθρους μου. Τι σημασια εχει που ειναι φθηνα τα αεροπορικα οταν τρως στη μαπα το κρυο, τη βροχη, τη μικρη ηλιοφανεια, τη νυχτα απο τις 4 το απογευμα? Αμα ειναι μονο για να μπει η καρφιτσα η για ψωνια οκ, αλλα στον ιδιο προορισμο περνας ονειρεμενα αραχτος εξω στα καφε και τα εστιατορια ως τις 10 το βραδυ ανοιξη και καλοκαιρι. Εχει λογο που ειναι ακριβοτερα: επειδη περνας καλυτερα.
Συστηνω να κοιτατε και διπλανα αεροδρομια κι οχι μονο εκει που θελετε. Ξετρυπωνονται ευκαιριες που διορθωνονται με ενα τρενο η ενα λεωφορειο.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Ίσως καμιά Ανδαλουσία να αξίζει Φλεβάρη επειδή έχει πολύ υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι αλλά 5 η ώρα νυχτώνει φαντάζομαι. Γενάρη που είχε πάει μια φίλη ήταν με λεπτό ανοιξιάτικο μπουφανακι
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Εγω Φεβρουαριο στην Ευρωπη θα εστελνα μονο τους εχθρους μου. Τι σημασια εχει που ειναι φθηνα τα αεροπορικα οταν τρως στη μαπα το κρυο, τη βροχη, τη μικρη ηλιοφανεια, τη νυχτα απο τις 4 το απογευμα? Αμα ειναι μονο για να μπει η καρφιτσα η για ψωνια οκ, αλλα στον ιδιο προορισμο περνας ονειρεμενα αραχτος εξω στα καφε και τα εστιατορια ως τις 10 το βραδυ ανοιξη και καλοκαιρι. Εχει λογο που ειναι ακριβοτερα: επειδη περνας καλυτερα.
Συστηνω να κοιτατε και διπλανα αεροδρομια κι οχι μονο εκει που θελετε. Ξετρυπωνονται ευκαιριες που διορθωνονται με ενα τρενο η ενα λεωφορειο.
εντάξει και το Δεκέμβριο είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα στο θέμα καιρού και ώρες ημέρας αλλά είναι μαγεία τα ταξίδια στο εξωτερικό και δε τα αλλάζω έχω κάνει τα καλύτερα ταξίδια αρχές Δεκέμβρη και οικονομικά και σε άλλη διάθεση λόγω στολισμού. Επίσης έχει τύχει να πάω Φλέβάρη Ιταλία και να είναι καλοκαίρι και φέτος πήγα Ζυριχη πριν μια βδομάδα τέλη Απρίλη και έβρεχε και χιόνιζε ενώ μια βδομάδα πριν είχε 23 βαθμούς οπότε τυχερά είναι όλα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Ίσως καμιά Ανδαλουσία να αξίζει Φλεβάρη επειδή έχει πολύ υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι αλλά 5 η ώρα νυχτώνει φαντάζομαι. Γενάρη που είχε πάει μια φίλη ήταν με λεπτό ανοιξιάτικο μπουφανακι
Παιζεται, φιλοι πηγαν 25η Μαρτιου κ ηταν αθλιος ο καιρος, συννεφια, μουνταδα κ κρυο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.933
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom