Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.117
Likes
41.399
Οσοι ψαχνετε "φθηνο εισιτηριο να 'ναι" το καλοκαιρι και ειστε ανοιχτοι σε "διορθωσεις", το Αθηνα- Μιλανο -Αθηνα ειναι παντα φθηνο κι απο κει πας με ενα τρενο η λεωφορειο Νοτια Γαλλια και Ελβετια. Απο εκει επισης παμφθηνα αεροπορικα για ολη την Ευρωπη.
Το κλεινω χωρις να σκεφτω που θα παμε και ετσι πεταξαμε καποτε Σικελια, Σαρδηνια και Πορτο, ολα Πασχα η καλοκαιρι που ειναι ακριβα τα εισιτηρια, με αφορμη αυτη τη φθηνη διαδρομη. Γενικα οσο πιο ευελικτα σκεφτεται καποιος το ταξιδι, τοσο ευκολοτερα βρισκει αεροπορικα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.313
Likes
1.418
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εξαιρετικό θέμα συζήτησης με τη συνοδεία καφέ ή μπύρας.
Για ένα δημόσιο φόρουμ όμως είναι λίγο άβολο αλλά και αυτό επίσης είναι υποκειμενικό (πχ μπορεί να γράψει κάποιος πλήρωσα 700 ευρώ για μια πτήση και κάποιος άλλος να σκεφτεί τόσα παίρνω το μήνα).
Προσωπικά δεν νιώθω άβολα να μοιραστώ πληροφορίες που έχουν να κάνουν με αριθμούς για κάθε ταξίδι ούτε φυσικά να πληροφορηθώ για ποσά που δαπάνησαν άλλοι στα ταξίδια τους, αλλά επειδή κάποιοι μπορεί και να νιώσουν δεν θα μπω σε λεπτομέρειες .
Έτσι , για να επανέλθω και στο θέμα , κόστος ταξιδιού για εμένα αποτελεί το ποσό που δαπάνησα συνολικά για την πραγματοποίηση του.
Αρχικά , δεν έχω κάνει ποτέ ταξίδι εκτός Ευρώπης άρα οι γνώσεις μου για αυτού του είδους τα ταξίδια είναι ανύπαρκτες.
Στα ευρωπαϊκά ταξίδια μου λοιπόν κοιτάω όπως οι περισσότεροι να μειώσω το κόστος τους αλλά χωρίς να χάσω εμπειρίες που για μένα είναι απαραίτητες. Έτσι ,στις επόμενες σειρές θα αναφερθώ στο τι κάνω και δεν έχω ξεφύγει ποτέ εκτός δικού μου προϋπολογισμού.
1. Εξοικονομώ από το αεροπορικό μου εισιτήριο. Δεν έχω πληρώσει ποτέ πάνω από 130 ευρώ μετ ' επιστροφής σε κανένα ταξίδι μου ακόμη και σε αυτά με Εrasmus . Αυτό δεν γίνεται φυσικά μαγικά . Κλείνω εισιτήρια με βάση τους φθηνούς προορισμούς ( οι άδειες μου είναι λιγοστές και συγκεντρωμένες σε 5 μήνες μέσα στο έτος και επίσης ο μισθός μου δεν μου αφήνει και τεράστια περιθώρια ευελιξίας). Δηλαδή βλέπω πτήσεις σε βολικές ώρες και μέρες για ένα τυχαίο μέρος , παρακολουθώ συνέχεια την πορεία των τιμών και από αυτό ξεκινούν όλα.
2. Εδώ και κάποια χρόνια ταξιδεύω μόνο με σακίδιο πλάτης χειμώνα -καλοκαίρι.
Ναι είναι μικρό και τα ρούχα τσαλακώνονται ότι και να κάνω γιατί προσπάθησα. Αλλά ήταν μια πρόκληση που πια δεν είναι . Δεν έχω χρησιμοποιήσει laundry γιατί το μεγαλύτερο μου ταξίδι κράτησε 6 νύχτες. Μειώνεται τρελά το κόστος , κινούμε άνετα , αποθηκεύω σε lockers , έχει γίνει μέρος του ταξιδιού ,αναζητώ τρόπους αποθήκευσης-οργάνωσης . Επίσης όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω έχω θέματα με τις άσχημες μυρωδιές άρα τα ρούχα μου , τα μαλλιά μου κλπ θέλω να αποπνέουν φρεσκάδα και αυτό ήταν που έκανε δύσκολο το θέμα του ταξιδέυω με μια τσάντα πλάτης αλλά όχι ακατόρθωτο (μικρές συσκευασίες καλλυντικών , ελαφριά και ζεστά ρούχα, καλής ποιότητας παππούτσια , ντύσιμο με layers)
3. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από τα καταλύματα . Καθαρό κοντά σε στάση μετρό -λεωφορείου,δωρεάν ακύρωση και πρωινό κάποιες φορές.
Υ.Γ. Ωραίο θεματάκι, μαθαίνεις τι θεωρεί ο καθένας οικονομικό, χρήσιμα τιπς γενικά για τα ταξίδια, επίπεδο αμηχανίας της σημερινής εποχής για συζητήσεις περί οικονομικών στοιχείων , αντιλήψεις για πόλεις χώρες που δεν έχεις ξαναπάει ,τρόπους προσαρμογής budget στα τωρινά δεδομένα, σκέψεις κλπ
Συμφωνώ απόλυτα!!! Ειδικά με backpack τρελαίνομαι που δεν κουβαλάω πολλα! Για 6 μέρες 3 παντελόνια και 7 μπλουζάκια! Μπουφάν τα φοράς και μικρές συσκευασίες! Μόνο παπούτσια με ενοχλεί που δεν παίρνω δεύτερα.. Κ σαγιονάρες με δύο ευρώ ώστε αν θελήσω να ψωνισω εκεί κάτι θα είναι από αυτά που θα πετάξω... Τα lockers απίστευτα βολικά κ κερδίζεις χρόνο. Επειδή συνήθως έχουμε κ τα μικρά μας μαζί, τους εξηγούμε ότι δεν κουβαλάνε ακριβά κ ογκώδη παιχνίδια γιατί μπορεί κ να τα χάσουν. Πολλές φορές τους παίρνω καινούρια από το 1€ shop και μια χαρά βολεύονται! Παγούρια δεν παίρνω... Παίρνουμε εκεί! Χτένα μικρή και ξηρό σαμπουάν σε μικρό μέγεθος! Πιστολάκι ζητάω από το κατάλυμα. Αλλά παίρνω ισιωτικο μαλλιών που κάνει κπουκλες, τόσες φωτό μην είμαι αχτενιστη 😂 η οικονομία χώρουαε έχει μείνει από τα ταξίδια με σκούτερ ή με τη μηχανή!


Καλέ! Βγήκα οφ τοπικ?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.313
Likes
1.418
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Επίσης σε ακριβούς προορισμούς παίζει πόλη το σουπερμάρκετ. Παντού βρίσκεις ζεστό φαγητό και τι τρως σε πάρκο. Ακόμα νερό από σουπερμάρκετ οσο γίνεται! Σε μερικά μέρη πάντως κανείς οικονομία από τα μουσεία! Για παράδειγμα ΝΥ που είναι υποτίθεται ακριβή, έχεις μουσεία με donation που μπορείς να μπεις κ με ένα ευρώ, και σε εστιατόριο μπορείς να φας λίγες φορές!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.146
Συμφωνώ απόλυτα!!! Ειδικά με backpack τρελαίνομαι που δεν κουβαλάω πολλα! Για 6 μέρες 3 παντελόνια και 7 μπλουζάκια! Μπουφάν τα φοράς και μικρές συσκευασίες! Μόνο παπούτσια με ενοχλεί που δεν παίρνω δεύτερα.. Κ σαγιονάρες με δύο ευρώ ώστε αν θελήσω να ψωνισω εκεί κάτι θα είναι από αυτά που θα πετάξω... Τα lockers απίστευτα βολικά κ κερδίζεις χρόνο. Επειδή συνήθως έχουμε κ τα μικρά μας μαζί, τους εξηγούμε ότι δεν κουβαλάνε ακριβά κ ογκώδη παιχνίδια γιατί μπορεί κ να τα χάσουν. Πολλές φορές τους παίρνω καινούρια από το 1€ shop και μια χαρά βολεύονται! Παγούρια δεν παίρνω... Παίρνουμε εκεί! Χτένα μικρή και ξηρό σαμπουάν σε μικρό μέγεθος! Πιστολάκι ζητάω από το κατάλυμα. Αλλά παίρνω ισιωτικο μαλλιών που κάνει κπουκλες, τόσες φωτό μην είμαι αχτενιστη 😂 η οικονομία χώρουαε έχει μείνει από τα ταξίδια με σκούτερ ή με τη μηχανή!


Καλέ! Βγήκα οφ τοπικ?
Μας το εξηγεις αυτο πώς το ισιωτικο κανει μπουκλες? :rolleyes::haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.117
Likes
41.399
Συμφωνώ απόλυτα!!! Ειδικά με backpack τρελαίνομαι που δεν κουβαλάω πολλα! Για 6 μέρες 3 παντελόνια και 7 μπλουζάκια! Μπουφάν τα φοράς και μικρές συσκευασίες! Μόνο παπούτσια με ενοχλεί που δεν παίρνω δεύτερα.
1 Κ σαγιονάρες με δύο ευρώ ώστε αν θελήσω να ψωνισω εκεί κάτι θα είναι από αυτά που θα πετάξω...
2.Τα lockers απίστευτα βολικά κ κερδίζεις χρόνο.
3 Πολλές φορές τους παίρνω καινούρια από το 1€ shop και μια χαρά βολεύονται!
4 Παγούρια δεν παίρνω... Παίρνουμε εκεί!
Aν αθροισεις τα λεφτα που δινεις για σαγιοναρες, lockers, παιχνιδια και παγουρια σε καθε ταξιδι, θα σου κοστισει σχεδον το ιδιο να βαλεις και μια βαλιτσα για τοσα ατομα και να εχεις και δευτερα παπουτσια. (Τα δευτερα παπουτσια τα εχω για απαραιτητα γιατι δεν το θεωρω υγιεινο να φοραει καποιος 6 μερες τα ιδια, αλλα το λεω εγω που ειμαι και ιδιοτροπη, αλλοι δεν εχουν θεμα)
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.490
Likes
5.470
Επίσης σε ακριβούς προορισμούς παίζει πόλη το σουπερμάρκετ. Παντού βρίσκεις ζεστό φαγητό και τι τρως σε πάρκο. Ακόμα νερό από σουπερμάρκετ οσο γίνεται! Σε μερικά μέρη πάντως κανείς οικονομία από τα μουσεία! Για παράδειγμα ΝΥ που είναι υποτίθεται ακριβή, έχεις μουσεία με donation που μπορείς να μπεις κ με ένα ευρώ, και σε εστιατόριο μπορείς να φας λίγες φορές!
Σούπερ μάρκετ σε διακοπές ούτε από έξω, εξάλλου τι διακοπές θα είναι αν πρέπει να κάνω και στην άδεια μου αυτά που κάνω στην καθημερινή μου ζωή;
Στο Αμέρικα όλα τα ξενοδοχεία (η τα περισσότερα) έχουν δωρεάν νερό από ψύκτες και δωρεάν μπουκάλια. Με ένα κάλο πρωινό που φροντίζεις να έχει το κατάλυμα (διαφορετικά είναι περί τα 30 εύρω ανά άτομο) αρχίζεις τη μέρα σου.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.313
Likes
1.418
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Χαχαχα!!! Να ΣτΕ καλά!!! Λύθηκαν στο γέλιο! Το διέλυσα το θέμα! Με τις βαλίτσες έχω θέμα γιατί τελικά παίρνω παρά πολλα που δεν χρειάζομαι.... Βέβαια το παμε σερί, από το πρωί μέχρι το βράδυ! Οπότε δεν αλλάζουμε με κυριλέ ρούχα! Σουπερμάρκετ σίγουρα δεν λέει κ δεν το προτείνω, αλλά μια ψημένη μερίδα κοτομπουκιες και τυράκι καπνιστο μέσα σε μπαγκέτα δεν είναι κακη ιδέα στο Παρίσι για ώρα ανάγκης... Προσωπικά δεν τρώω πολλά περίεργα οπότε έχω λίγο θέμα ... Με τις δοκιμές ... Ακομα κάποιοι τρώμε πολύ .... Πάρα πολύ! Κ δεν χορταινουμε.... Τέλος μου αρέσει το πικ Νικ! Τι να κάνω; Και ειδικά με μικρά δεν μπορείς να περιμένεις να έρθει η ώρα του φαγητού και μπορεί να σε σώσει ανά μικρό τσιμπολογημα στο χέρι ή σε ένα μουσείο. Βρίσκεις αρκετά αξιόλογο φαγητό πλέον ακόμα κ σε σουπερμάρκετ .... Καμία σχέση βέβαια με ένα γεύμα σε κάποιο καλό εστιατόριο! Σίγουρα!!! 🍲 @maria91 δοκίμασε να πάρεις ένα μικρό τσουλούφι και να το γυρίσεις προς τα έξω πολύ χαλαρά... Εγώ σε 5 λεπτά τα έχω τελειώσει όλα φαντάσου .... Βέβαια έχω ίσιο μαλλί
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.108
Likes
1.970
Σούπερ μάρκετ σε διακοπές ούτε από έξω, εξάλλου τι διακοπές θα είναι αν πρέπει να κάνω και στην άδεια μου αυτά που κάνω στην καθημερινή μου ζωή;
Στο Αμέρικα όλα τα ξενοδοχεία (η τα περισσότερα) έχουν δωρεάν νερό από ψύκτες και δωρεάν μπουκάλια. Με ένα κάλο πρωινό που φροντίζεις να έχει το κατάλυμα (διαφορετικά είναι περί τα 30 εύρω ανά άτομο) αρχίζεις τη μέρα σου.
Προφανως εννοουν σουπερ μαρκετ για νερο και ετοιμο φαγητο...ειδικα σε σκανδιναβικες χωρες πιστεψτε με ειναι σωτηριο...τωρα να παρεις πραγματα για να μαγειρεψεις στο δωματιο το θεωρω κ γω κοπο ενω εισαι σε ξενη χωρα,βεβαια αν εχεις οικογενεια ή οχι μεγαλο μπατζετ να δωσεις σε φαγητο ειναι απολυτα λογικο κ κατανοητο το σουπερ μαρκετ για προετοιμασια φαγητου
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.313
Likes
1.418
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ναι! Δεν μαγειρεύω.... Εννοώ έτοιμο ζεστό φαγητό. Γιατί πολλές φορές καθυστερούμε σε μουσεία κ τα παιδιά δεν περιμένουν.... Αρχίζουν γκρίνια! Επίσης με έχει σωσει το ότι εψησα μια πίτσα κατεψυγμένη όταν άργησε η πτήση μας....και φτάσαμε βράδυ! Ακόμα κ να παράγγελμα θα αργούσε! Τα μικρά νυστάζαν.... Αυτό εννοώ, σε 10 λεπτά έχεις έστω κ χάλια πίτσα.... Ή ξεστενεις κάτι μαγειρεμένο πάντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.722
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom