Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
ενα πιθανον αμελητεο αεροπορικο.
για ενα ταξιδι 20 ημερων θελεις παραδοτεα μεγαλη βαλίτσα και χειραποσκευη. αρα δε μιλαμε για αμελητεο αεροπορικο. ειναι πανω απο 500 ευρω.
Και αν εσυ ταξιδευεις με μιλια δε εχουν ολοι αυτη τη δυνατοτητα. ειτε γιατι μπορει να κανουν ενα ταξιδι το χρονο ειτε γιατι δε εχουν τη συγκεκριμενη πιστωτικη καρτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
για ενα ταξιδι 20 ημερων θελεις παραδοτεα μεγαλη βαλίτσα και χειραποσκευη. αρα δε μιλαμε για αμελητεο αεροπορικο. ειναι πανω απο 500 ευρω.
Και αν εσυ ταξιδευεις με μιλια δε εχουν ολοι αυτη τη δυνατοτητα. ειτε γιατι μπορει να κανουν ενα ταξιδι το χρονο ειτε γιατι δε εχουν τη συγκεκριμενη πιστωτικη καρτα.
Δεν κλεινω μονο με μιλια. Εκλεισα προχθες ενα Ιουνιο πηγαινε ελα με 60 ευρω και μαλιστα σε ζορικη περιοδο, μετα απο εξετασεις κλπ. Περσι το Πασχα, τα ιδια με 55 low cost.
Επισης εχω διαβασει για κοσμο που πετουσε με scoot Ασια με ελαχιστα μπαγκαζια.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Δεν κλεινω μονο με μιλια. Εκλεισα προχθες ενα Ιουνιο πηγαινε ελα με 60 ευρω και μαλιστα σε ζορικη περιοδο, μετα απο εξετασεις κλπ. Περσι το Πασχα, τα ιδια με 55 low cost.
Επισης εχω διαβασει για κοσμο που πετουσε με scoot Ασια με ελαχιστα μπαγκαζια.
αυτες οι τιμες ειναι με χειραποσκευη μονο η και με βαλιτσα στη καμπινα;
οπως και να εχει για 20 μερες δε φτανει η βαλιτσα στη καμπινα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Η ιδεα οτι το μακρινο κοστιζει λιγοτερο απο τα ευρωπαικα μου φαινεται οτι ειναι κυριως ψυχολογικη.
Εχοντας μιλησει με ταξιδιωτες μακρινων, μου εχουν πει οτι αποταμιευουν μονο τα χρηματα για το εισιτηριο και περνανε εναν μηνα στο μακρινο με τα λεφτα που θα ετρωγαν στην Ελλαδα ολον τον μηνα γιατι ειναι φθηνοτερο το κοστος ζωης. Εγω αυτο νομιζω οτι ισχυει αν μενουν σε χρεπια.

Ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να παει Ευρωπη για ενα ταξιδι 20 ημερων.
Εχω υπολογισει οτι για καθε μερα ευρωπαικου ταξιδιου θελω περιπου 100 ευρω για διαμονη μαζι με διατροφη ανα ατομο. ( εννοω με 100 το δικλινο αρα 50 ο καθενας για διαμονη και ακομη 50 το ατομο για φαγητο. Δεν βαζω μουσεια, ειναι ακριβοτερα στην Ευρωπη αλλα πολλοι δεν πατανε. καν). Απο την αλλη μπορει να κλεισω εισιτηριο πηγαινε ελα με 60 ευρω. Συνεπως για 20 μερες θελω 2.000 ευρω και ενα πιθανον αμελητεο αεροπορικο. Επισης δεν εννοω Παρισι που θες 200 τη μερα. Εννοω κατι μεσαιου κοστους.

Απο μακρινα ταξιδια δεν ξερω. Αν υποθεσουμε οτι κοστιζει 1000 το αεροπορικο και εχει και εξοδα ασφαλισης η βιζας η εξωευρωπαικης επικοινωνιας, αφαιρωντας αυτα ποσα θελει ημερησιως για να περασει σε ενα μετριο ξενοδοχειο 20 μερες; με διατροφη? Αρκουν 50 ευρω τη μερα? Λεω 50 υποθετικα για να καταλαβω αν ειναι ΤΟΣΟ φθηνοτερο το μακρινο η ειναι μυθος μεταξυ των ταξιδιωτων. Γιατι αν θελει 50 x 20 μερες, αυτο ειναι 1000 ευρω για διαβιωση και επιπλεον αλλα 1000 για εισιτηρια και τα λοιπα εξοδα που ανεφερα. Ετσι φαινεται οτι τα ταξιδια ειτε ευρωπαικα ειτε μακρινα κοστιζουν το ιδιο, 2000 για 20 μερες.
Ας μη μπει στην εξισωση οποιος εχει τον μπαρμπα του Νεα Υορκη και τοτε ναι το μακρινο ειναι πιο οικονομικο απο το κοντινο. Μιλαμε για τουρισμο που πληρωνουμε τα παντα.
Στους μακρινους προορισμους, εκεινους που ισως στα 90ς και στα 00ς να ηταν εξωφρενικα φθηνα, πλεον φανταζομαι δεν ειναι λογω τουριστικης αναπτυξης (παντοτε εχω στο νου μου το μεσο ανθρωπο που θα παει ενα ταξιδι κ θα παει στα πιο γνωστα και προσβασιμα κομματια του προορισμου). Κ αν σε καποια μερη ειναι ακομα, καποια στιγμη δεν θα ειναι. Εγω στα λιγα μακρινα που εχω κανει, σε προορισμους φημισμενους για το χαμηλο κοστος, με εξαιρεση το Ουζμπεκισταν, δεν βρηκα τιποτα τοσο φοβερα οικονομικο και εκανα μετρημενες επιλογες, τιποτα το ακραιο.
Τα αξιοθεατα εχουν πολυ υψηλες εισοδους κ γενικα αμα κανεις μακρινο ταξιδι, εκει που θα πας θα θες να ξοδεψεις σε μετακινησεις, δραστηριοτητες κ πραγματα που δεν μπορεις να κανεις ευκολα αλλου. Ε δεν νομιζω οτι ολο αυτο βγαινει φθηνοτερα. Οπου υπαρχει τουριστικη αναπτυξη υπαρχει κ αυξηση του κοστους κ ειναι επομενο.
Σε καθε περιπτωση, το τοσο υψηλο αεροπορικο δυσκολα κανει το μακρινο ταξιδι συγκρισιμο.
Απο τη δικη μου περιορισμενη εμπειρια βεβαια ολα αυτα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
αυτες οι τιμες ειναι με χειραποσκευη μονο η και με βαλιτσα στη καμπινα;
οπως και να εχει για 20 μερες δε φτανει η βαλιτσα στη καμπινα.
Εγω τις 20 μερες τις κανω σε τεσσερα 5ημερα συνηθως. Δεν εχω εμπειρια μεγαλου ταξιδιου. Απλα ανεφερα οτι παρα πολλα μελη του φορουμ πηγαν με χειραποσκευη Ασια με scoot. Κι εγω αδυνατω να καταλαβω πως το εκαναν.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Αυτό που θα είχε ενδιαφέρων και θα ήταν χρήσιμο σ΄αυτούς που το διαβάζουν δεν είναι το πόσο στοίχισε στον καθένα μας το ταξίδι, αλλά το πόσο μπορούμε να ρίξουμε το κόστος με τις βασικές του ανάγκες ( Αεροπορικά, διαμονή και φαγητό). Μιλάτε για 200 με 250 ευρώ αεροπορικά για Ευρώπη. Πόσοι μπορούν να δώσουν 500 ευρώ περίπου το ζευγάρι για ένα τετραήμερο μόνο για να πάνε; Παραδείγματα δικά μου για το 2023.

2-5 Φεβρουαρίου 2023 Μάλτα από Θεσσαλονίκη.
90 ευρώ αεροπορικά (Ryanair).
120 ευρώ διαμονή με πρωινό Hotel Azur.
90 ευρώ αυτοκίνητο (70 ενοικίαση-20 βενζίνη)
100 ευρώ φαγητό. Σύνολο για 2 άτομα 400 ευρώ.

20 -24 Ιουνίου 2023 Κροατία-Σλοβενία από Θεσσαλονίκη.
90 ευρώ αεροπορικά (Ryanair).
300 ευρώ διαμονή (3 μέρες Λουμπιάνα-1 Ζάγκρεμπ).
127 ευρώ αυτοκίνητο (60 ενοικίαση-50 βενζίνη 17 βινιέτα).
120 ευρώ φαγητό. Σύνολο για 2 άτομα 637 ευρώ.

Αυτά είναι τα απαραίτητα έξοδα για μένα και μπορείτε να προσθέσετε ότι θέλετε όσο θέλετε και όσο αντέχετε.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Μιλάτε για 200 με 250 ευρώ αεροπορικά για Ευρώπη. Πόσοι μπορούν να δώσουν 500 ευρώ περίπου το ζευγάρι για ένα τετραήμερο μόνο για να πάνε;
Πολλοί. Οι πτήσεις είναι γεμάτες. Αλλιώς οι τιμές θα ήταν χαμηλότερες.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εγω τις 20 μερες τις κανω σε τεσσερα 5ημερα συνηθως. Δεν εχω εμπειρια μεγαλου ταξιδιου. Απλα ανεφερα οτι παρα πολλα μελη του φορουμ πηγαν με χειραποσκευη Ασια με scoot. Κι εγω αδυνατω να καταλαβω πως το εκαναν.
Εύκολα. 10 κιλά με τα απαραίτητα (με την λογικη πως πας σε καλό καιρό και δεν χρειάζεσαι πολλα βαριά ρούχα) και μια φορά την εβδομάδα πλυντήριο. Αν χρειαστείς κάτι, το αγοράζεις στην πορεία και στην επιστροφή προσθέτεις βαλίτσα αν είναι απαραίτητο.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Πολλοί. Οι πτήσεις είναι γεμάτες. Αλλιώς οι τιμές θα ήταν χαμηλότερες.
Ναι συμφωνώ αλλά μιλάω για αυτούς που τους ενδειαφέρει το κόστος του ταξιδιού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Εύκολα. 10 κιλά με τα απαραίτητα (με την λογικη πως πας σε καλό καιρό και δεν χρειάζεσαι πολλα βαριά ρούχα) και μια φορά την εβδομάδα πλυντήριο. Αν χρειαστείς κάτι, το αγοράζεις στην πορεία και στην επιστροφή προσθέτεις βαλίτσα αν είναι απαραίτητο.
Να μη ρωτησω που και πως σιδερωνετε την πλυση γιατι τοτε θα γινει αντιληπτο γιατι δεν παω 20 μερες Ασια :D.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Να μη ρωτησω που σιδερωνετε την πλυση γιατι τοτε θα γινει αντιληπτο γιατι δεν παω 20 μερες Ασια :D.
Νταξει το έχω καταλάβει 😊 Δεν με απασχολεί το σιδέρωμα προσωπικά, αλλά πολλες φορές παρέλαβα τα ρούχα μου κολλαριστά😉
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Εγω τις 20 μερες τις κανω σε τεσσερα 5ημερα συνηθως. Δεν εχω εμπειρια μεγαλου ταξιδιου. Απλα ανεφερα οτι παρα πολλα μελη του φορουμ πηγαν με χειραποσκευη Ασια με scoot. Κι εγω αδυνατω να καταλαβω πως το εκαναν.
ουτε εγω εχω δυνατοτητα 20 ημερες ταξιδι. το ανεφερα για τη συγκριση 20 ημερων που ανεφερες ασιας ευρωπης.
αρα τα αεροπορικα εισητηρια για 4 πενθημερα με βαλιτσα στη καμπινα στοιχιζουν πολυ περισσοτερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom