Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Έχω πάει σε 66 χωρες αισίως. Χίλια ευρώ για αεροπορικό δεν έδωσα ποτέ. Τα ακριβότερα αεροπορικά που έχω πληρώσει ήταν σε Ιαπωνία και Κολομβια, γύρω στα 700€ και μιλάμε για Θεσσαλονίκη βάση.
Σαουδικη Αραβια πήγα με 160€ από Σόφια
Τυνησία με 130€
Ισραήλ με 90€
Γεωργία με 100€
Ουζμπεκισταν σχετικά τελευταία στιγμή με 400€ και με το ζόρι έφαγα άλλα 300€
Κιργισταν είχα πάει με 400€ κ έφαγα πάλι με το ζόρι άλλα τόσο εκεί και σόλο όπου ανεβαίνει το κόστος.
Προτιμώ να παίρνω το back pack και να ταξιδευω light. Βαριέμαι να σέρνω και βαλίτσα.
Δίνω τα ρούχα μου σε laundry άμα χρειαστεί. Στο Κιργιστάν έβαλα και μπουγάδα σε σκάφη
Λύσεις υπάρχουν και ναι εκτός Ευρώπης και κυρίως στην Ασία τα πράγματα είναι ασύλληπτα φτηνά.
Εσύ ταξιδεϋεις με backpack; Και που χωράνε οι τσάντες; 🤣🤣
Ας μην κοροιδευόμαστε... Το backpack που πλέον είναι πολύ μικρό σε όλες τις αεροπορικές, εκτός από την easyjet, χωράει ρούχα μόνο για τετραήμερο.
Μόνο άντρας που θα πάρει ένα παντελόνι και 3 μπλούζες ακόμη μπορεί να βολευτεί με σακίδιο 40x25x20 εκ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν ξερω αν βοηθαει στη συζητηση το "εχω παει πριν μια 10ετια πολυ φθηνα" γιατι κι εγω εχω παει με 5 ευρω Ευρωπη και ηταν πολυ φθηνα και ολοι σας κανετε λαθος.
Ας προσγειωθουμε στο σημερα για να συνεννοηθουμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξερω αν βοηθαει στη συζητηση το "εχω παει πριν μια 10ετια πολυ φθηνα" γιατι κι εγω εχω παει με 5 ευρω Ευρωπη και ηταν πολυ φθηνα και ολοι σας κανετε λαθος.
Ας προσγειωθουμε στο σημερα για να συνεννοηθουμε.
Eγώ πάντως (για τα "μακρινά" για το σήμερα έγραψα κι έδωσα και παραδείγματα. Τώρα είμαι Τυνησία, 145€ δώσαμε κι αυτό επειδή ακύρωσε η Aegean και μείναμε στο ράφι.. Φίλος έκλεισε χθες το βράδυ για Μαϊάμι για τον επόμενο μήνα, 656€ με την Turkish και μάλιστα χωρίς να έχει καμία ευελιξία στις ημερομηνίες, μπορούμε μόνο μία συγκεκριμένη μέρα. Γενικώς το χιλιάρικο στα μακρινά είναι πολύ σπάνιο και ναι μιλάω για τώρα και καλές εποχές για κάθε προορισμό (πχ Φιλιππίνες και Κορεά που ανέφερα είναι άψογη η εποχή).

Εκτός κι αν μιλάμε σώνει και καλά για δεκαπενταύγουστους και Χριστούγεννα που είναι εποχές που δε με αφορούν και φαντάζομαι πως είναι πολύ ακριβά.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Να αναφερω επισης οτι μιλαω για κρατηση απο το σαιτ της αεροπορικης κ οχι για πρακτορεια ιντερνετικα.
Καποιοι δεν εχουμε την ευχερεια να χουμε την πολυτελεια να διαχειριστουμε τη στραβη κ να παρακαλαμε για αποζημιωσεις που θα παρουμε μηνες μετα απο εκατο εμαιλ.

Κανω αναζητησεις καθε μερα ραντομ προορισμους ραντομ ημερομηνιες. Τοσο φθηνα οσο λεγεται δεν βρισκω παρα σπανια. Κ οχι ο,τι βγαλει η μηχανη αναζητησης. Μιλαω το τελικο κοστος. Κ κανα ψιλοφλεξ γιατι η ζωη ειναι εντελως απροβλεπτη για να ρισκαρεις τετοια ποσα.

Anyway, χωρις εξωφρενικο ψαξιμο, εγω εχω διαπιστωσει οτι τιμες προ κοβιντ δεν βρισκω.

Εκλεισα για Ευρωπη 361 μερες πριν πεταξω που για μενα ειναι ρεκορ εγκαιρης κρατησης. Μολις βγουν εισητηρια για Μαρτιο 2025 Ευρωπη παλι θα κλεισω.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Έχοντας πάει κάποιες φορές εκτός Ευρώπης, τους τελευταίους 13 μήνες 4 φορές συνειδητοποίησα ότι αυτά τα ταξίδια ήταν τα πιο οικονομικά που έχω κάνει γενικότερα ( και δεν βάζω στην εξίσωση το Παρίσι που με φιλοξενούν στη Βαστίλη κάθε φορά) και συγκρίνω μόνο τα ταξίδια που πληρώνω για τα πάντα. Τα ταξίδια αυτά κόστισαν λιγότερο από 100€/μέρα (διαιρώντας και το κόστος των αεροπορικών με τις μέρες).
Σπάνια στη ζωή μου έχω βαλίτσα, η μία φορά που θυμάμαι ήταν όταν πήγα εράσμους πριν 10 χρόνια. Αλλά δεν περνάει ο κόσμος και κλείνει τη μύτη του αν με συναντήσει σε κάνα ταξίδι διότι πάω στα ωραία τα laundry και με κόστος λιγότερο από 2€ το κιλό τα χω έτοιμα και διπλωμένα.

Το θέμα δεν είναι όμως να πείσουμε ο ένας τον άλλο ποιος είναι πιο καπάτσος, γιατί αυτό νιώθω ότι γίνεται.

Εγώ ας πούμε αυτά τα ταξίδια τα πήγα πολύ άκυρες περιόδους για Ελλάδα. Γενάρη τα δύο πολύ μακρινά που ως γνωστόν είναι ο φτηνότερος μήνας για ταξίδια , ένα τον Φεβρουάριο και ένα τον Οκτώβριο.
Άρα αυτό σημαίνει ότι είμαι πολύ έξυπνη και καταφέρνω να κάνω ταξίδια φτηνά; Όχι σημαίνει ότι δεν είχα συγκεκριμένη προτίμηση στον προορισμό και ήμουν αρκετά ευέλικτη με τις ημερομηνίες. Επίσης για κάποια από αυτά έχω αναφέρει ότι έψαξα πάρα πολλούς μήνες για τα εισιτήρια.

Από την άλλη ακριβό προορισμό στην Ευρώπη δεν θα διάλεγα (προχτές που κοίταγα για Μπολόνια, που δεν θεωρείται και καμιά πανακριβούπολη, κόντεψαν να μου πέσουν τα ωραία μου μαλλιά) γιατί πραγματικά θεωρώ ότι βγαίνει πιο ακριβά από ένα Βιετνάμ για παράδειγμα.

Όλα αυτά που συζητάμε είναι και θέμα γούστου σε άλλον μπορεί να αρέσει το Ροβανιέμι και σε άλλον το Κραμπί.

Επίσης έχω καταλήξει συζητώντας με αρκετούς φίλους ότι αν πας στην Ευρώπη ,όχι στο Παρίσι αλλά σε καμιά Πολωνία, με παρέα ήτοι 4 άτομα+ και κλείσετε κανένα airbnb τότε ίσως η διαμονή σας βγει παρόμοια με καμιά Ταυλάνδη. Αν πάτε όμως τρεις σε καμιά Γάνδη θέλετε κανένα 150€ τη βραδιά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Το ποσοστο των κοινων θνητων που μπορουν να παρουν αδεια μονο Ιουλη και Αυγουστο η σε διακοπες Χριστουγεννα και Πασχα γιατι ειναι μισθωτοι η εχουν παιδια στο σχολειο η ειναι φοιτητες και εχουν εξεταστικη ειναι πολυ μεγαλο. Γι αυτους τα πραγματα δεν ειναι ιδια με τους ελευθερους επαγγελματιες που κλεινουν την επιχειρηση τον χειμωνα πχ επιχειρηματιες του τουρισμου και τοτε ολα ειναι σε αλλες τιμες.
Σχεδον δεν μπορει να γινει συζητηση με συμπερασματα μ αυτες τις διαφορες. Η θεματοθετρια εθεσε ενα ταξιδι που, αν εγινε με τετοιους ορους, τοτε η Ευρωπη ειναι απαγορευτικη.
Για το 2024 επιχειρησα να κλεισω και εκλεισα δυο πραγματα για Ιουνη. Μια μερα μετα τις ημερομηνιες που εκλεισα επειδη ολοκληρωνονται οι εξεταστικες οι τιμες διπλασιαζονταν και μετα μενουν διπλες η τριπλες για ολο το καλοκαιρι. Αρα η Ευρωπη ειναι και φθηνη και ακριβη αναλογα με τις ημερομηνιες. Το ιδιο φανταζομαι ισχυει με τα μακρινα, υπαρχουν ρευματα ροων που αυξανουν η μειωνουν τις τιμες.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το ποσοστο των κοινων θνητων που μπορουν να παρουν αδεια μονο Ιουλη και Αυγουστο η σε διακοπες Χριστουγεννα και Πασχα γιατι ειναι μισθωτοι η εχουν παιδια στο σχολειο η ειναι φοιτητες και εχουν εξεταστικη ειναι πολυ μεγαλο. Γι αυτους τα πραγματα δεν ειναι ιδια με τους ελευθερους επαγγελματιες που κλεινουν την επιχειρηση τον χειμωνα πχ επιχειρηματιες του τουρισμου και τοτε ολα ειναι σε αλλες τιμες.
Σχεδον δεν μπορει να γινει συζητηση με συμπερασματα μ αυτες τις διαφορες. Η θεματοθετρια εθεσε ενα ταξιδι που, αν εγινε με τετοιους ορους, τοτε η Ευρωπη ειναι απαγορευτικη.
Για το 2024 επιχειρησα να κλεισω και εκλεισα δυο πραγματα για Ιουνη. Μια μερα μετα τις ημερομηνιες που εκλεισα επειδη ολοκληρωνονται οι εξεταστικες οι τιμες διπλασιαζονταν και μετα μενουν διπλες η τριπλες για ολο το καλοκαιρι. Αρα η Ευρωπη ειναι και φθηνη και ακριβη αναλογα με τις ημερομηνιες. Το ιδιο φανταζομαι ισχυει με τα μακρινα, υπαρχουν ρευματα ροων που αυξανουν η μειωνουν τις τιμες.
Ναι εγώ θα συμφωνήσω είναι όλα τόσο σχετικά με το ποιος το ψάχνει το μακρινό ή το κοντινό ταξίδι.
Επίσης να συμπληρώσω ότι ούτε με έναν που είναι μεταφραστής ας πούμε και μπορεί να δουλέψει από όπου θέλει και όποτε θέλει μπορεί να συγκριθεί κανένας από τους παραπάνω που αναφέρεις.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και γω νομίζω ότι το νήμα αυτό είναι χρήσιμο μόνο για να καταθέτουμε πως γίνεται να ταξιδεύουμε φθηνότερα, για το ακριβότερα είναι πολύ εύκολο αν έχεις το μπάτζετ.

Ομοίως κ γω δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 750 για αεροπορικό κ ούτε θα έδινα. 750 στοίχισε το 2020 για Αργεντινή και είχα μόνο χειραποσκευή 10 κιλών. Έβαλα 2 φορές πλυντήριο και όλα καλά.
Στο πρόσφατο ταξίδι μου το εισιτήριο περιελάμβανε αποσκευή 20 κιλών. Εσκεμμένα επέλεξα τρόλεϊ μικρότερων διαστάσεων κ στην επιστροφή (αφού είχα ψωνίσει τα πάντα ολα) ζύγιζε με το ζόρι 17.
Συνυπολογίζω ότι αυτή τη βαλίτσα εγώ μόνη μου θα πρέπει να την σέρνω δεξιά αριστερά, στις δεκάδες μετακινήσεις που έχουν τα ταξίδια μου κ έτσι πέρα από το οικονομικό, προσπαθώ να είμαι όσο πιο light γίνεται.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Πολλοί από εσάς έχετε κάνει και κάνετε σόλο ταξίδια. Όταν είσαι ζευγάρι τα έξοδα είναι διπλά. Ακόμη περισσότερο όταν υπάρχουν και παιδιά.
Και αυτό που είπε κάποιος. Τα ρούχα πλυντήριο. Θα πας ταξίδι και δε θα έχεις ένα δεύτερο ζευγάρι παπούτσια; Σε μια βροχή θα αγοράσεις άλλα; θα πας χειμώνα Ευρώπη με χειραποσκευη; (απλή όχι 10 κιλών).
Και δεν αναφέρομαι σε ταξίδι σ/κ άλλα 5 ημερών τουλάχιστον.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Το να λεμε οτι το ταξιδι ειναι οικονομικο κοβοντας βασικες ανεσεις ειναι λαθος. Κ εγω τις κοβω αμα χρειαστει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ταξιδευω οικονομικα αλλα απλως οτι ταξιδευω με ταλαιπωρια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Πολλοί από εσάς έχετε κάνει και κάνετε σόλο ταξίδια. Όταν είσαι ζευγάρι τα έξοδα είναι διπλά. Ακόμη περισσότερο όταν υπάρχουν και παιδιά.
Και αυτό που είπε κάποιος. Τα ρούχα πλυντήριο. Θα πας ταξίδι και δε θα έχεις ένα δεύτερο ζευγάρι παπούτσια; Σε μια βροχή θα αγοράσεις άλλα; θα πας χειμώνα Ευρώπη με χειραποσκευη; (απλή όχι 10 κιλών).
Και δεν αναφέρομαι σε ταξίδι σ/κ άλλα 5 ημερών τουλάχιστον.
Ειμαστε κι εμεις που σιχαινομαστε να βαλουμε εσωρουχα σε δημοσιο πλυντηριο. Σορι, το ειπα. Ναι, ειμαι παραξενη, πεστε να με φατε.
Με παπουτσι νο 37, παιρνω 2 ζευγαρια στη χειραποσκευη. Ο αλλος με 43 δεν μπορει.
Αλλο ενα προνομιο της κοντης.
 
Last edited:

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το να λεμε οτι το ταξιδι ειναι οικονομικο κοβοντας βασικες ανεσεις ειναι λαθος. Κ εγω τις κοβω αμα χρειαστει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ταξιδευω οικονομικα αλλα απλως οτι ταξιδευω με ταλαιπωρια.
Για ποιον είναι λάθος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom