Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δωσε μου την μυστικη συνταγη σου γιατι εγω ΑΔΥΝΑΤΩ να χωρεσω πανω απο 3 πουλοβερ διπλωμενα σε σακουλα κενου αερος(αυτη που την διπλωνεις και φευγει ο αερας τελοσπαντων),2 τζιν παντελονια και εσωρουχα-καλτσες για ατομο που ναι 1.90 σε υψος!!!!μιλαμε για τοπι υφασμα!!και αν τα χωρεσω τοτε μαζι με νεσεσερ με ειδη τραβελ πιανω τα 8 κιλα!!διαφωτιστε με τι δε κανω σωστα γιατι απο την απελπισια μου θα τον αφηνω με μια αλλαξια ολη κ ολη :haha: :haha:
Εξαρτάται από το πόσο χοντρά πουλόβερ είναι και τι νεσεσέρ και "είδη τραβελ" είναι αυτά. Εγώ οδοντόπαστα και οδοντοβουρτσα παίρνω κι ένα αποσμητικό. Αν θες τώρα πιστολάκι, λακ, βούρτσες, αποτριχωτη, 3 σαμπουαν και τα συμπραγκαλα δεν ξέρω.

Η κοπέλα μου πάντως 8 κιλά δε φτάνει ποτέ, ξαναλέω πως παρότι έχουμε δικαίωμα για βαλίτσα δεν έχουμε πάρει ποτέ. Ειλικρινά το βρίσκω περίεργο... που το βρίσκετε περίεργο. 19 μέρες πήγαμε Σαουδική Αραβία τρεις φίλοι πριν από λίγες μέρες, κανείς μας δε σκέφτηκε να πάρει κάτι παραπάνω από χειραποσκευη.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Ούτε όλες οι low cost είναι, ούτε η Aegean:
Το θέμα είναι πως να ταξιδεύεις φθηνότερα.
Η Aegean μπορεί να δίνει βαλίτσα "δωρεάν" αλλά βλέπουμε το συνολικό κόστος εισητηρίων.
Παράδειγμα.
Ράιαν Αθήνα Βιέννη 1/3 66€ εισιτήριο και 24 βαλίτσα 90 σύνολο.
Argean ίδια πτήση 162€ με δωρεάν βαλίτσα.
Ποια θα επέλεγες;
Και μη πεις εγώ ταξιδεύω δωρεάν με μίλια γιατί δεν ισχύει για όλους
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Εξαρτάται από το πόσο χοντρά πουλόβερ είναι και τι νεσεσέρ και "είδη τραβελ" είναι αυτά. Εγώ οδοντόπαστα και οδοντοβουρτσα παίρνω κι ένα αποσμητικό. Αν θες τώρα πιστολάκι, λακ, βούρτσες, αποτριχωτη, 3 σαμπουαν και τα συμπραγκαλα δεν ξέρω.

Η κοπέλα μου πάντως 8 κιλά δε φτάνει ποτέ, ξαναλέω πως παρότι έχουμε δικαίωμα για βαλίτσα δεν έχουμε πάρει ποτέ. Ειλικρινά το βρίσκω περίεργο... που το βρίσκετε περίεργο. 19 μέρες πήγαμε Σαουδική Αραβία τρεις φίλοι πριν από λίγες μέρες, κανείς μας δε σκέφτηκε να πάρει κάτι παραπάνω από χειραποσκευη.
Αν πας σε χωρα με -5 προφανως και δεν ειναι το ιδιο με τη Σαουδικη Αραβια που μου λες εσυ..ωστοσο συμπραγκαλα δε παιρνω...τωρα αν θελετε να φορατε ενα μπλουζακι 4 μερες σερι ή θελετε να τα πλενετε εκει που πατε οκ κατανοητο αλλα συγνωμη δε θα παρω...ωστοσο αν ΟΝΤΩΣ χωρας τοσα ρουχα σε χειραποσκευη βγαλτο ενα βιντεο να παρω καμια ιδεα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Εξαρτάται από ....τι νεσεσέρ και "είδη τραβελ" είναι αυτά.
Παμε σε κατι βασικο: αν ταξιδευω με 22 μπλουζακια οπως εσυ και φερνω πισω τα 20 λερωμενα στο σακιδιο και εχουν μεινει 2 ρημαδομπλουζακια για την τελευταια μερα, αν δεν διαχωριστουν σε packing cubes, και τα δυο τελευταια καθαρα θα βρωμανε απο την επαφη με τα λερωμενα. Δεν ειναι πολυτελεια, ειναι καθαριοτητα. Και ναι δεν χωνευω το σκριτσι σκριτσι απο τις ναιλον σακουλες για διαχωρισμο.
 

Spark

Member
Μηνύματα
103
Likes
1.020
... δε χωράνε 20 μπλουζακια.
:lol: με τόσα μπλουζάκια κάνεις εμπόριο, τα πουλάς και βγάζεις τα έξοδα, χα χα...
Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το σακίδιο πλάτης Polo που χρησιμοποιώ, χωράει 10 κιλά ρούχα και ποτέ δεν κουβαλώ ούτε βαλίτσα ούτε χειραποσκευή, το παίρνω μέσα στο αεροπλάνο, δεν περιμένω ποτέ στην παράδοση αποσκευών.
Το μυστικό είναι μέχρι 8 μπλούζες-μπλουζάκια-εσώρουχα, όταν πας σε δωμάτιο, κάθε 2-3 μέρες πλένεις από 4 ρουχαλάκια, τα κρεμάς σε κορδόνι, την άλλη μέρα είναι καθαρά και στεγνά.
Τα πλένεις στο νιπτήρα με απορρυπαντικό σκόνη που αγοράζεις από μινι μαρκετ, στην ανάγκη τα πλένεις και με σαμπουάν..
Επίσκεψη σε μινι μαρκετ είναι απαραίτητη και για κρουασαν, μπισκότα, κέικ, παξιμάδια γιατί το φαγητό σε αεροπλάνα και σε αεροδρόμια είναι συνήθως ακριβό, στο αεροδρόμιο τσαγκι αγόρασα κομμάτι πίτα για 8$, σκέφτηκα πως στην Ελλάδα με την ακρίβεια θα έπαιρνα 3 κομμάτια πίτας...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Το θέμα είναι πως να ταξιδεύεις φθηνότερα.
Η Aegean μπορεί να δίνει βαλίτσα "δωρεάν" αλλά βλέπουμε το συνολικό κόστος εισητηρίων.
Παράδειγμα.
Ράιαν Αθήνα Βιέννη 1/3 66€ εισιτήριο και 24 βαλίτσα 90 σύνολο.
Argean ίδια πτήση 162€ με δωρεάν βαλίτσα.
Ποια θα επέλεγες;
Και μη πεις εγώ ταξιδεύω δωρεάν με μίλια γιατί δεν ισχύει για όλους
Ωστοσο μηπως σου πηγαινει τοσο γιατι διαλεγεις ναυλο flex οπου εχει χειραποσκευη και προσωπικο αντικειμενο?προσωπικα εχω κοψει το προσωπικο αντικειμενο και κουβαλαω μονο τη χειραποσκευη και αγοραζω economy..ως προσωπικο αντικειμενο ενα μικρο τσαντακι παντα χωραει μεσα στη χειραποσκευη ή πανω σου αν δε το προσεξουν
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν πας σε χωρα με -5 προφανως και δεν ειναι το ιδιο με τη Σαουδικη Αραβια που μου λες εσυ..ωστοσο συμπραγκαλα δε παιρνω...τωρα αν θελετε να φορατε ενα μπλουζακι 4 μερες σερι ή θελετε να τα πλενετε εκει που πατε οκ κατανοητο αλλα συγνωμη δε θα παρω...ωστοσο αν ΟΝΤΩΣ χωρας τοσα ρουχα σε χειραποσκευη βγαλτο ενα βιντεο να παρω καμια ιδεα
Με τον ίδιο σάκο πήγα στη Ρωσία χειμώνα ένα μήνα, έπλυνα 1 φορά τα πάντα κι άλλη μια φορά 2 πουλόβερ. Είπαμε μόλις γυρίσω Ελλάδα θα βγάλω βίντεο.

Παρεμπιπτόντως Σαουδική Αραβία πήραμε και μπουφάν και γάντια και σκούφο.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωστοσο μηπως σου πηγαινει τοσο γιατι διαλεγεις ναυλο flex οπου εχει χειραποσκευη και προσωπικο αντικειμενο?προσωπικα εχω κοψει το προσωπικο αντικειμενο και κουβαλαω μονο τη χειραποσκευη και αγοραζω economy..ως προσωπικο αντικειμενο ενα μικρο τσαντακι παντα χωραει μεσα στη χειραποσκευη ή πανω σου αν δε το προσεξουν
Έβαλα πριν από λίγο screenshot, light είναι ο ναύλος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παμε σε κατι βασικο: αν ταξιδευω με 22 μπλουζακια οπως εσυ και φερνω πισω τα 20 λερωμενα στο σακιδιο και εχουν μεινει 2 ρημαδομπλουζακια για την τελευταια μερα, αν δεν διαχωριστουν σε packing cubes, και τα δυο τελευταια καθαρα θα βρωμανε απο την επαφη με τα λερωμενα. Δεν ειναι πολυτελεια, ειναι καθαριοτητα. Και ναι δεν χωνευω το σκριτσι σκριτσι απο τις ναιλον σακουλες για διαχωρισμο.
ΚΑλά δεν είναι "βασικό" ότι είσαι περίεργη και πληρώνεις βαλίτσα επειδή... δε σου αρέσει το "σκρίτσι σκρίτσι", περιέργεια είναι. μια χαρά διαχωρίζει βρώμικα από καθαρά όποιος θέλει. Οι δε σακούλες που έχω για τα άπλυτα δεν είναι νάιλον, είναι αυτές που χρησιμοποιούν και τα ριζόρτ για να μην ανακατεύονται τα ρούχα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το θέμα είναι πως να ταξιδεύεις φθηνότερα.
Η Aegean μπορεί να δίνει βαλίτσα "δωρεάν" αλλά βλέπουμε το συνολικό κόστος εισητηρίων.
Παράδειγμα.
Ράιαν Αθήνα Βιέννη 1/3 66€ εισιτήριο και 24 βαλίτσα 90 σύνολο.
Argean ίδια πτήση 162€ με δωρεάν βαλίτσα.
Ποια θα επέλεγες;
Και μη πεις εγώ ταξιδεύω δωρεάν με μίλια γιατί δεν ισχύει για όλους
Δεν έχω πληρώσει ποτέ μου πτήση 162€ με την Aegean, ούτε μια φορά. Αν είναι να πληρώσω 162€ για να πάω στη Βιέννη, απλά δεν πάω δίνω 40 παραπάνω και πάω στη Σιγκαπούρη. Τώρα έβαλα τυχαίες ημερομηνίες για Ιούνιο, 39€ η Ράιαν για Βιέννη, 54 η Aegean. Για Μάιο έχει 65 η Aegean , για Απρίλιο 67, 8 ημερομηνίες έβαλα τυχαία όλες εκεί παίζουν. Και ναι, προτιμώ να δώσω 20€ παραπάνω και να πάρω gold στάτους να μπορώ να μεταφέρω βαλίτσες με προϊόντα στην Κούβα που τα χρειάζομαι, να μαζεύω μίλια, να τρώω τσάμπα στα lounges. Αν μιλάς τώρα για δεκαπενταύγουστους και Χριστούγεννα δε σου έχω λύσεις γι αυτά, δεν πάω και ταξίδι τέτοια εποχή για πολλούς λόγους.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Με τον ίδιο σάκο πήγα στη Ρωσία χειμώνα ένα μήνα, έπλυνα 1 φορά τα πάντα κι άλλη μια φορά 2 πουλόβερ. Είπαμε μόλις γυρίσω Ελλάδα θα βγάλω βίντεο.

Παρεμπιπτόντως Σαουδική Αραβία πήραμε και μπουφάν και γάντια και σκούφο.
Εεεεε τα ιδια λεμε αν ειναι να παιρνω ρουχα και να βαζω μπουγαδα καθομαι και σπιτι μου!δεκτος ο τροπος σκεψης σου,πολυς κοσμος το κανει αλλα προτιμω να χω την ηρεμια μου στο ταξιδι παρα 3 ρουχα κ ενα αγχος αν θα προλαβω να τα πλυνω και να στεγνωσουν για να τα ξαναβαλω..μπραβο οσοι το κανετε αλλα εγω....δεν!θα αναμενω το βιντεακι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom