Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Μηνύματα
42
Likes
113
ΚΑλά η Αθήνα δεν έχει 6εκ πληθυσμό, ίσως να μην έχει ούτε 4,5εκκ όλο το λεκανοπέδιο, αλλά η σύγκριση ήταν ανάμεσα σε ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και ήταν θέμα ομορφιάς, δεν παίζει ρόλο το μέγεθος, για ασχημότερες μιλάμε. Όπως συγκρίνονται η Βιέννη με το Λονδίνο, έτσι μπαίνει στη σύγκριση και η Μπρατισλάβα και η Λιουμπλιάνα και το Παρίσι και η Ποντγκόριτσα και όλες οι ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, δε χρειάζεται να είναι μεγάλη πληθυσμιακά μια πόλη για να είναι όμορφη.
Χθες έγραψες για άσχημες ευρωπαϊκές πόλεις, σήμερα γράφεις για ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Αποφάσισε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χθες έγραψες για άσχημες ευρωπαϊκές πόλεις, σήμερα γράφεις για ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Αποφάσισε.
Δεν είναι θέμα δικής μου απόφασης, αναφέρομαι σε συγκεκριμένο thread για τις ασχημότερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Αλλά και για πόλεις να μιλάμε, πάλι δεν αλλάζει κάτι, η ομορφιά δεν είναι θέμα μεγέθους πόλης.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Μην ξεχνάμε ότι 50 χρόνια πριν, η Λευκωσία ισοπεδώθηκε ολοκληρωτικά, αφού καταστράφηκαν από τους βομβαρδισμούς των Τούρκων εισβολέων σχεδόν όλα τα κλασικά δημιουργήματα της πόλης, οι παραδοσιακοί οικισμοί, τα νοσοκομεία, καθώς επίσης και το αεροδρόμιο της πόλης, οπότε αναγκαστικά υπέστη στη συνέχεια μια γρήγορη ανοικοδόμηση, σε αρκετά σημεία και άναρχη, επικρατώντας όπως είναι φυσικό η ανάγκη της επιβίωσης την επόμενη μέρα, με το αισθητικό κομμάτι να έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
Ακριβώς.Είναι ιδιαίτερα τα ιστορικά δεδομένα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακριβώς.Είναι ιδιαίτερα τα ιστορικά δεδομένα.
Δεν είπα ότι δεν είναι , παντού όλα απόσταγμα ιστορίας είναι, πουθενά δεν υπάρχουν άσχημες αρχιτεκτονικά πόλεις από γούστο. Την πραγματικότητα κοιτάω, η Λευκωσία είναι άσχημη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
πουθενά δεν υπάρχουν άσχημες αρχιτεκτονικά πόλεις από γούστο.
Υποκειμενικό ως ένα σημείο κ αυτό.Θυμάσαι που λέγαμε πόσο άσχημες φαίνονται σε κάποιους οι φουτουριστικές πόλεις;
Ενώ σε μερικούς αρέσουν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Η Κυπρος και η Χαλκιδικη και αρκετα ακομη μερη με αναρχη δομηση εχουν ασχημες πολεις, οχι φουτουριστικες.
Άλλο λέμε.Τι θεωρείται άσχημο.Είχε γίνει κ εδώ θέμα με το πόσο άσχημες θεωρούνται από κάποιους και οι φουτουριστικές πόλεις.Η άναρχη δόμηση μπορεί για κάποιον να μην είναι ασχημότερη από μια φουτουριστική.
 
Μηνύματα
42
Likes
113
Δεν είπα ότι δεν είναι , παντού όλα απόσταγμα ιστορίας είναι, πουθενά δεν υπάρχουν άσχημες αρχιτεκτονικά πόλεις από γούστο. Την πραγματικότητα κοιτάω, η Λευκωσία είναι άσχημη.
Η πραγματικότητα είναι ότι υπάρχουν άπειρες πραγματικότητες. Μόλις μάθαμε και τη δικιά σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Άλλο λέμε.Τι θεωρείται άσχημο.Είχε γίνει κ εδώ θέμα με το πόσο άσχημες θεωρούνται από κάποιους και οι φουτουριστικές πόλεις.Η άναρχη δόμηση μπορεί για κάποιον να μην είναι ασχημότερη από μια φουτουριστική.
Η αναρχη δομηση ειναι δομηση της "αρπαχτης" και στερειται αισθητικης, μετρου και λειτουργικοτητας. Η φουτουριστικη εχει μετρο και αισθητικη και λειτουργικοτητα, απλα δεν αρεσει. Δεν μπορω να συγκρινω με τιποτε την κυριαρχια της αναρχιας με τις αρχες που δεν ειναι του γουστου μου.
Ξερω οτι δεν θα συμφωνησουμε γιατι η συζητηση επιμενει στο "μ αρεσει-δεν μ αρεσει" κι εγω λεω κατι αλλο, αλλα ηθελα να το πω.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Ξερω οτι δεν θα συμφωνησουμε γιατι η συζητηση επιμενει στο "μ αρεσει-δεν μ αρεσει" κι εγω λεω κατι αλλο, αλλα ηθελα να το πω.
Ακριβώς.Γνώρισα κόσμο ντόπιο στην Πορτογαλία που θεωρούσε αυτά τα κτίρια-δόμηση κ τη γειτονιά ,ωραιότερα από το Casa da musica.

Εμένα δεν μου άρεσε κανένα τους βέβαια.

DSC00870.JPG
DSC00871.JPG
DSC00884.JPG
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ακριβώς.Γνώρισα κόσμο ντόπιο στην Πορτογαλία που θεωρούσε αυτά τα κτίρια-δόμηση κ τη γειτονιά ,ωραιότερα από το Casa da musica.

Εμένα δεν μου άρεσε κανένα τους βέβαια.

View attachment 455286 View attachment 455287 View attachment 455288
Τα κεντρα πολλων πολεων εχουν διατηρησει τα κτιρια ως κελυφη μονο και με μια μονο λειτουργια: να ειναι διασκεδαστηρια και εμπορικα κεντρα. Συγκρινοντας μονο αυτα, αν και τα κελυφη κραυγαζουν αρπαχτη, τοτε οι πολεις ειναι ασχημες.
Η γειτονια που βλεπω ειναι μια γειτονια με λειτουργιες προς τους κατοικους και μαλλον δεν ειναι αναρχα δομημενη για να βγει ενα χιλιαρικακι ακομη απο τους Ρωσους και τους Αγγλους. Δεν μ αρεσει κι εμενα αλλα δεν κραυγαζει νεοπλουτισμο του Airbnb. Δεν ειναι προς τουριστικη καταναλωση.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
μαλλον δεν ειναι δομημενη για να βγει ενα χιλιαρικακι ακομη απο τους Ρωσους και τους Αγγλους. Δεν μ αρεσει κι εμενα αλλα δεν κραυγαζει νεοπλουτισμο του Airbnb. Δεν ειναι προς τουριστικη καταναλωση.
Μάλλον είναι σε μεγάλο βαθμό.Τέτοιους είχε αρκετούς.Ξένους κ Airbnb ανάμεσα σε άλλα.Πιθανόν γιατί η Χρυσή βίζα έπαιξε κ σε Πορτογαλία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.560
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom