Πότε είναι καλύτερα να κλείσω?

Polypanos

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Γεια χαρά. Σχεδιάζουμε με την κοπέλα μου να πάμε Νεα Υόρκη. Επειδή θέλουμε να ζήσουμε την Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα αποφασίσαμε να κάνουμε το ταξίδι τα Χριστούγεννα του 2012 (σε 14 μήνες). Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι πότε είναι η καλύτερη στιγμή να κλείσω τα εισητήρια? Υπάρχει κάποια περίοδος (πχ Ιουνιος ή Ιούλιος) που να είναι καλύτερες οι τιμές σε εισητήρια ή κάποια περίοδος που βγάζουν προσφορές οι εταιρείες για αυτόν τον προορισμό?

Οι ημερομηνίες που λέμε είναι 16/12/2012 - 03/01/2013.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γεια χαρά. Σχεδιάζουμε με την κοπέλα μου να πάμε Νεα Υόρκη. Επειδή θέλουμε να ζήσουμε την Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα αποφασίσαμε να κάνουμε το ταξίδι τα Χριστούγεννα του 2012 (σε 14 μήνες). Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι πότε είναι η καλύτερη στιγμή να κλείσω τα εισητήρια? Υπάρχει κάποια περίοδος (πχ Ιουνιος ή Ιούλιος) που να είναι καλύτερες οι τιμές σε εισητήρια ή κάποια περίοδος που βγάζουν προσφορές οι εταιρείες για αυτόν τον προορισμό?

Οι ημερομηνίες που λέμε είναι 16/12/2012 - 03/01/2013.
Έχουμε και λέμε: κατά καιρούς βγαίνουν προσφορές εταιρειών και φυσικά για ΝΥ και ίσως και για τις γορτές. Π.χ. φέτος η Αλιτάλια είχε φοβερές προσφορές για τα φετινά Xmas. Για να δεις ένα ιστορικό των προσφορών και πως αυτές κινούνται περίπου, δες εδώ Προσφορές Αεροπορικών Εταιρειών - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Θα σου λυθούν όλες οι απορίες πιστεύω.
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Συμφωνώ με GTS φέρος ειδικά μπήκαν πολλές προσφορές και μπορούσες να ταξιδέψεις με 400 ε μπορείς να μπεις στο airtickets.gr και να παρακολουθείς τα στατιστικά σχετικά με τον προορισμό που θέλεις. Επίσης μπορείς να γραφτείς στην υπηρεσία ειδοποιήσεων ετσι ώστε όταν πετύχουν μια χαμηλή τιμή που έχεις ορίσει εσύ σε ειδοποιούν με μέιλ. Μπορεί την συγκεκριμένη υπηρεσία να την παρέχουν και άλλα σάιτ.

Καλή τύχη!
 

kostasred

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαίρεται πανέμορφο forum. Διαβάζω αρκετά συχνά το forum και έφτασε η ώρα να κάνω κι εγώ ένα post.
Επειδή με την γυναίκα μου ξεκινήσαμε τα ταξίδια στο εξωτερικό εδώ και δύο χρόνια (2013 Λισαβόνα και 2014 Βαρκελώνη) δεν έχουμε πολύ μεγάλη εμπειρία από αεροπορικά εισιτήρια.
Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας πότε είναι, περίπου , το καλύτερο διάστημα για να κλείσουμε τα αεροπορικά εισιτήρια.
Σκεφτόμαστε για ταξίδι τον Ιούλιο του 2015.Πόσους μήνες πριν πρέπει να τα κλείσουμε? Όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο? Ή μήπως γύρω στους 4-5 μήνες πριν?
Σας κάνω αυτήν την ερώτηση γιατί για τον προορισμό που κοιτάμε(Πόρτο) είχαμε βρει πριν 1 εβδομάδα εισιτήρια στην τιμή των 132 ευρώ / άτομο και σήμερα η τιμή εκτοξεύτηκε στα 193 ευρώ / άτομο.
Να τα κλείσουμε όσο προλαβαίνουμε η λογικά θα πέσουν και πάλι οι τιμές?
Σας ευχαριστούμε πολύ. Περιμένουμε τις απόψεις σας περί του θέματος.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νομίζω ότι για τόσο κοντινούς προορισμούς έχεις άπλετο χρόνο να τσιμπήσεις προσφορές που θα βγουν στην πορεία. Εξάλλου πόσο μεγάλες μπορεί να είναι οι διαφορές; το να βρεις ένα εισιτήριο 30-40 ευρώ πιο φτηνό ή πιο ακριβό δεν είναι δα και τόσο τρομερό (σε σχέση πχ με κάποιον μακρινό προορισμό που οι διαφορές μπορεί να είναι εκατοντάδες ευρώ)
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
132 ευρώ / άτομο για Πόρτο?
Γράψε μας και που πέτυχες τέτοια τιμή αν θέλεις
 

kostasred

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Συμφωνώ οτι 30-40 ευρώ δεν είναι μεγάλο ποσό αλλά σκέφτηκα οτι μέσα σε μία εβδομάδα πήρε αύξηση 60 ευρώ, τι μπορεί να γίνει σε 2-3 μήνες?? Αυτό είναι που με φοβίζει.
Την τιμή των 132/άτομο την είχα βρει στο skyscanner για Σάββατο 11/7/2015 η ακριβώς ίδια πτήση τώρα κοστίζει 194/άτομο. (Θεσσαλονίκη-Πόρτο μέσω Φρανκφούρτης)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom