Πώς κανονίζετε ένα ταξίδι;

Πώς κανονίζετε τα ταξίδια σας;

  • Όλα στην τύχη, ούτε πού θα κοιμηθώ δεν κανονίζω από πριν.

    Votes: 7 5,4%
  • Κανονίζω τα πολύ βασικά, και τα υπόλοιπα όπως έρθουν.

    Votes: 29 22,5%
  • Σχεδιάζω από πριν ένα βασικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων.

    Votes: 59 45,7%
  • Οργανώνω τα πάντα. Δεν αφήνω τίποτα στην τύχη.

    Votes: 34 26,4%

  • Total voters
    129

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πώς κανονίζετε τα ταξίδια σας; εντελώς στα τυφλά; στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα; ή οργανώνετε τα πάντα μανιωδώς;

Ψηφίστε και μετά σχολιάστε. Για να δούμε τι θα βγάλει αυτή η ψηφοφορία. :p
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οργανωνομαι πολυ καιρο πριν κι αυτο για να μη βρεθω προ εκπληξεων.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Εγω παλι αυτο που με απασχολει για καιρο ειναι ο προορισμος!:)
Οταν αποφασισω που θα παω το μονο που κανω ειναι να κλεισω εισητηρια ή αν προκειται για ταξιδι οδικως εναν καλο έλεγχο του αυτοκινητου!
Ξενοδοχεια κτλ. δεν εχω κλεισει ποτε για να μη βρεθω προ εκπληξεως οταν το αντικρυσω γιατι συνηθως στο ιντερνετ φαινονται ολα διαφορετικα!Αν και τελευταια η κοπελα μου εχει αρχισει να αγχωνεται με το συγκεκριμενο θεμα μιας και ουκ ολιγες φορες ψαχναμε για ωρες ολοκληρες!Στο επομενο ταξιδι ισως χρησιμοποιησω το Booking που χρησιμοποιησε ο DK για Μπανσκο!
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Και εγώ από μεριά μου οργανώνομαι, αλωνίζω στα αντίστοιχα site για να βρώ πληροφορίες, να δώ ξενοδοχεία, activities, τι παίζει για φαγητό, για μπάρ. Προτίμω να ξέρω από πρίν τι μου γίνεται. Φυσικά, δεν απορρίπτω με τίποτα να βρώ κάτι καινούργιο εκεί που θα είμαι και αλλάξω πρόγραμμα (όπως όταν ήμουν Πούκετ και αποφασίσαμε από το πουθενά να πάμε ένα βράδυ στα Pi Pi islands για να κοιμηθούμε, ενώ είχαμε πληρωμένο και καλό ξενοδοχείο).
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ξενοδοχείο κλείνω πάντα. Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να απογοητευθώ. Σε μια-δυο περιπτώσεις, ήταν λίγο χειρότερο των προσδοκιών αλλά όχι τρομερά πράγματα.

Γενικά, φροντίζω να μαθαίνω για τον τόπο που θα πάω και να εντοπίζω τα μέρη που θέλω να δω.

Άρα, βάσει των παραπάνω ψήφισα την τρίτη επιλογή, το βασικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Hello I' back
Πάντα αγχωνόμουν πολύ με τον προγραμματισμό των ταξιδιών γιατί ο χρόνος είναι πάντα λίγος και δεν μπορώ να τον διαθέτω για να ψαχνω πχ ξενοδοχεία επί τόπου. Εξάλλου είμαι και τύπος αρκετά οργανωτικός. Στη πορεία βέβαια πολλές φορές αγόρασα φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Από τη στιγμή όμως που δημιουργήθηκε το "άγιο" ιντερνετ ο προγραμματισμός γίνεται πολύ ευκολότερα και οι επιλογές είναι πολύ περισσότερες. Μόνο που τώρα τρώω πολύ χρόνο πριν από το ταξίδι σερφάροντας ατελείωτα. Αλλά δεν με πειράζει, το απολαμβάνω, είναι σαν να κρατάει το ταξίδι περισσότερο...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οπότε τι ψηφίζεις δεν κατάλαβα βρε Μαίρη με μπέρδεψες :bounce:
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Κοίτα μου αρέσει να οργανώνω εγώ όχι να με οργανώνουν :bleh:.
Καλά, αφού η ψήφος είναι απαραίτητη ψηφίζω ναι στον πρόγραμματισμό.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μονο που θα προσγειωθω θελω να ξερω :clap: κι αυτο μπορει να μην το ξερω μεχρι τελευταια στιγμη και μου αρεσει πολυ :clap:.
Βεβαια η ερωτηση με μπερδευει...Οταν λεμε οργανωση τι εννοουμε?Οτι κλεινω δωματια , εκδρομεs , πρωινο και μεσημεριανο απο εδω? Τοτε δεν ειμαι οργανωμενη ποτε , αφου δεν μπορω να κλεισω δωματιο σε ενα μεροs που δεν ξερω αν θα μου αρεσει και για ποσο θα μου αρεσει.
Οργανωμενη ειμαι απο την αποψη οτι ξερω που παω , που ειναι η καλη παραλια , και το καλο snorkelling.

Ψηφισα χυμα στο κυμα με βαρκα την ελπιδα.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μάλλον δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο την οργάνωση. Γιατί οργάνωση είναι και το να σε περιμένει ο τάδε ξεναγός με ένα προκαθορισμένο πρόγραμμα και οργάνωση είναι να έχεις ψάξει από πριν για τις ώρες των τρένων πχ. Το δεύτερο είναι περισσότερο "καλή προετοιμασία" και σ' αυτό ψηφίζω ΠΟΛΥ και ΚΑΛΗ. Ακόμη και ξενοδοχείο να μην κλείσω, θα έχω διαβάσει κριτικές για 2-3 καλά με διευθύνσεις και τηλέφωνα. Για πρόγραμμα του στυλ τι θα κάνω σήμερα, η μόνο οργάνωση γίνεται για λόγους συγκεκριμμένης ημερομηνίας πτήσης (αναγκαστικά για να είναι φθηνά).
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Σωστός ο ipanag.

Το ένα είναι πλήρως προκαθορισμένο πρόγραμμα και το άλλο είναι έρευνα για τον τόπο επίσκεψης. Συμφωνώ στο πολύ και καλή προετοιμασία.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μα γι'αυτο ειπα κι εγω οτι η ερωτηση δεν ειναι πολυ ξεκαθαρη.
Γιατι μπορει να μην κλεινω ουτε δωματιο στιs Φιλιππινεs , αλλα ξερω καλα την περιοχη και εχω υποψη μου που εχει καποιο ξενοδοχειο που μου κανει (ο λογοs το λεει γιατι δεν εχω ψαξει ακομα :haha:), η που βρισκονται τα αξιοθεατα που με ενδιαφερουν και πωs θα παω.
Οταν λεω χυμα , δεν εννοω οτι θα παω με ενα σακιδιο και δε θα ξερω σε ποιο νησι βρισκομαι και ποια ακτη ειναι απεναντι μου. Και βεβαια θα ξερω ποσεs πτησειs εχει για Μπορακαι για παραδειγμα.Αρα θεωρω οτι κανω καλη προετοιμασια οπωs λεει και ο ipanag.

Βεβαια απο το να με περιμενει ο ξεναγοs , προτιμω να μην ξερω ποια ακτη ειναι απεναντι μου.

Χμ..οι επιλογεs τηs ψηφοφοριαs βεβαια ειναι ξεκαθαρεs...υπαρχει επιλογη κανονιζω τα πολυ βασικα , καλο κι αυτο...αλλα νομιζω οτι ουτε αυτα δεν κανονιζω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.267
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom