Πώς κανονίζετε ένα ταξίδι;

Πώς κανονίζετε τα ταξίδια σας;

  • Όλα στην τύχη, ούτε πού θα κοιμηθώ δεν κανονίζω από πριν.

    Votes: 7 5,4%
  • Κανονίζω τα πολύ βασικά, και τα υπόλοιπα όπως έρθουν.

    Votes: 29 22,5%
  • Σχεδιάζω από πριν ένα βασικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων.

    Votes: 59 45,7%
  • Οργανώνω τα πάντα. Δεν αφήνω τίποτα στην τύχη.

    Votes: 34 26,4%

  • Total voters
    129

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το να πηγαινειs τελειωs ανοργανωτα προυποθετει βεβαια να εισαι ευελικτοs σε ημερομηνιεs και να αποφευγειs τιs φουλ σεζον.
Για παραδειγμα επροκειτο να ταξιδεψω Φεβρουαριο που πεφτει η Κινεζικη Πρωτοχρονια και μου ειπαν οτι δε θα βρω στο ταδε νησι ουτε χωρο για την πετσετα μου αν δεν κλεισω πτησειs και δωματιο νωριτερα.Ετσι το αλλαξα για Μαρτιο.Δεν μπορουν ομωs να το κανουν ολοι αυτο.

Εκτοs αυτου προυποθετει να εισαι ετοιμοs για ολα και τα απροοπτα (ξεμειναμε απο δωματιο και υπαρχει μονο μια διπλη αιωρα στην παραλια) να τα βλεπειs σαν ομορφη περιπετεια και οχι σαν ταλαιπωρια.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Κινεζικη πρωτοχρονια???:shock:σε βρισκω πολυ ενημερωμενη και αρκετα προετοιμασμενη.:clap:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Εκτοs αυτου προυποθετει να εισαι ετοιμοs για ολα και τα απροοπτα (ξεμειναμε απο δωματιο και υπαρχει μονο μια διπλη αιωρα στην παραλια) να τα βλεπειs σαν ομορφη περιπετεια και οχι σαν ταλαιπωρια.
Ακριβως ετσι Ζωη!
Με λιγα λογια οταν ταξιδευεις 'χυμα' το μονο που χρειαζεσαι ειναι ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ και καθολου ΑΓΧΟΣ το οποιο ειναι ο χειροτερος εχθρος!
Προσωπικα το δευτερο το αφηνω στην Ελλαδα!
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Προσωπικά με ενδιαφέρει πάντα η διαμονή, αφού λοιπόν κανονίσω την διαμονή τα υπόλοιπα τα βρίσκω εκείνη την ώρα...:cool:
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όταν λέμε "προγραμματίζω", ναι, κλείνω εισητήριο και ξενοδοχείο. Συνήθως αυτο είναι κανονισμένο από τη δουλειά μου, αλλά οτάν δεν είναι, ο σύζυγος ψαρεύει στο δίκτυο και καταλήγουμε σε κάτι που να μας καλύπτιε και τους δυο. Από κει και πέρα, έχω στου μυαλό μου κάποια πράγματα που θα ήθελα να κάνω ή σημεία να δω από πιο κοντά στον εκάστοτε προορισμό. Για τα υπόλοιπα, εμείς να είμαστε καλά και τα απρόοπτα σε ένα ταξίδι είναι αυτά που μας κάνουν να το θυμόμαστε -ή να θέλουμε να το ξεχάσουμε (Γκάτγουικ/Θεσσαλονίκη 53 ώρες αεροπορικώς σωτήριον έτος 2002 "ο εφιάλτης στο δρόμο με τις πολικές αρκούδες"....) Όπως και νάχει καλούς δρόμους να έχουμε!
 

LYKAIA

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΤΑΞΙΔΙΑ- ΤΑΞΙΔΙΑ-ΤΑΞΙΔΙΑ

Τα περισσότερα ταξίδια που έχω κάνει είναι αρκετα προγραμματισμένα αλλά ονειρεύομαι να κάνω ένα ταξίδι ανά την Ευρώπη χωρίς κανένα πρόγραμμα. Να ξεκινήσω με το αυτοκίνητό μου και 2-3 καλούς φίλους και .... όπου μας βγάλει. Ελπίζω να το καταφέρω σύντομα.....:haha:
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Αν είναι μέχρι πέντε μέρες κλείνω μόνο εισητήρια και ξενοδοχείο.Αν είναι για ένα μήνα κλείνω μόνο το εισητήριο για να παω και καμια φορα και της επιστροφής..τίποτα άλλο...
 

MAKIS2

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
εγω που δεν εχω παει ποτε ταξιδι περα απο ελλαδα ??εκτος τον αυγουστο που πηγαινα στο χωριο .στα νησια δεν εκλεινα ποτε τιποτα . τωρα ομως πρεπει νομιζω να κλεισω. εχω ενα ψιλο ανχος εως μεγαλω θα ελεγα .για μηνα του μελιτος ψαχνω που θα εχει καλο καιρο απο 8-10/06 εως 20/06 βοηθεια....:pirate1:
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Κοίτα και γω που πηγαινα παντα ετσι τώρα που ψάχνω για μηνα μελιτος 10-15 μερες από 2 Ιούνη θα κλείσω στάνταρ εισητήρια και ξενοδοχείο κι επειδή δεν εχω καταληξει σε προορισμο αν παω σευχελλες πχ που ειναι ακριβα θα κλεισω και ενα γευμα.Και ειναι η μονη φορα στη ζωη μου που θα κλεισω κυριλε ξενοδοχειο.Και φανταστειτε οτι δουλευω σε ξενοδοχεια.Ίσως γι αυτό να μην τα κλείνω κι όλας:roll:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αφου διαλεξω το μερος που θα παω, ψαχνω στο ιντερνετ αρκετο καιρο πριν τοπο διαμονης,ξενοδοχειο τιμες κλπ.η ρωταω καποιον φιλο που ξερει,και εχει παει στο συγκεκριμενο μερος.
Βασικη προυποθεση να εχεις εμπιστοσυνη στο γουστο του.:shock:
Δεν κλεινω σχεδον ποτε απο πριν-εκτος κι αν ειναι 15αυγουστος η Πασχα,η γενικοτερα γιορτη-γατι φοβαμαι τις εκπληξεις του τυπου μπας και χτιζεται καμμια οικοδομη διπλα απο το ωραιο μου ξενοδοχειο η να ειναι η θαλασσα μαπα κλπ.:mad:
Τις περισσοτερες φορες μου εχει βγει σε καλο,παντα βρισκεις ενα δωματιο να μεινεις.:p
Εξαρταται και απο το ταξιδι που θα πας και με την παρεα που πηγαινεις.
Ειναι πολυ οι παραγοντες και αναλογως πραττεις.:roll:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κλείνω εισιτήρια, ξενοδοχείο, ψάχνω στο ίντερνετ πληροφορίες, διαβάζω περιοδικά και βιβλία, ακούω ιστορίες, βλέπω φωτογραφίες και βίντεο και γενικά μαθαίνω όσα περισσότερα μπορώ για τον προορισμό που θα πάω. Όταν όμως φτάνω στον προορισμό μου ακολουθώ το ενστικτό μου και αφήνομαι να περιπλανιέμαι σε γειτονιές και δρόμους.:clap:
 

taxidiotis76

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πουκετ τον ιουνιο
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
η κυρια απο πανω με βρισκει συμφωνο.οτι κανω και γω τωρα δηλαδη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.286
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom